Přejít na obsah

Omega Constellation Megaquartz 32 KHz


Doporučené příspěvky

Ahoj chlapci,

představuji Vám své nedávno nabyté baterky v TV stylu, patrně z období druhé poloviny sedmdesátých let.

Pár strohých technických informací:

 

- pouzdro 38x41mm bez korunky, výška pouzdra s minerálním sklem 13mm
- Lug distance 20mm
- Tah se zužuje od pouzdra z cca 26mm ke sponě na 16mm. Spona samotná má nějakých 18mm.
- Waterproof 30m
- cal.1310 Jedná se o inhouse quartzový kalibr Omegy, který byl představen v roce 1972. První s touto 32.768 Hz
  frekvencí krystalu. Cal.1310 byl přesný na 5 sekund za měsíc.

 

Dělalo se několik barevných provedení ciferníku a také pouzder. Od ocelového, přes bicolor, až po 18K fullgold. Poslední variantu navíc s datovým věncem v azbuce, kterou nosil sovětský kosmonaut Leonov maličko vypíchnu.

 

Generalmajor Alexej Archipovič Leonov  (30. května 1934)

1.mise: Voschod 2 (18. března 1965 ? 19. března 1965)

18. března 1965 při letu kosmické lodi Voschod 2 vystoupil jako první člověk z kosmické lodi do volného prostoru. Vzdálil se od lodě připoutaný lanem na vzdálenost 5,35 metru. Výstup do vesmíru trval celkem 23 minut a 41 sekund, Leonov měl funkci druhého pilota.

2.mise: Apollo ? Sojuz (15. července 1975 ? 24. července 1975)

O deset let později se v roce 1975 jako velitel lodi zúčastnil společného kosmického experimentu lodí Apollo ASTP a
Sojuz 19 EPAS na oběžné dráze okolo Země. Projekt se uskutečnil pod názvem ?Apollo Sojuz Test Project? (ASTP), v
Československu byl projekt mediálně známější jako Sojuz-Apollo.
V Sojuzu 19 s ním letěl Valerij Kubasov, v Apollu se setkali s americkými astronauty Thomasem Staffordem, Donaldem Slaytonem a Vancem Brandem. V rámci přípravy na let byl i ve Spojených státech amerických. Hodinky Omega Constellation dostal bezprostředně po ukončení mise

 

Ale zpět k mému konkrétnímu kousku. Jelikož se mi nelíbil lehce zanedbaný stav hodinek. Hlavně pouzdra a tahu. Pustil jsem se tedy po krátkém váhání do celkem riskantního podniku domácí renovace. To spočívalo v prakticky kompletním rozebrání hodinek, kromě strojku, do kterého není zatím důvod sahat. A přeleštění a obnovení původního kartáčování pouzdra a tahu. Pouzdro s tahem bylo plné vlásečnic a hlavně se někdo pouštěl do úpravy původního brusu podle
všeho jemným smirkovým papírem. Navíc brousil plochy kolmo k původnímu brusu a pro jistotu to vzal rovnou s leštěnými
plochami.

- sundat tah,
- vyndat korunku a strojek s ciferníkem,
- vylisovat sklo s obrubou,
- pak jsem mohl přistoupit k samotné renovaci kartáčovaných a leštěných ploch. Metodu jsem popsal při renovaci tahu
svých Longines HC viz. vlákno:http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/85506-povrchov%C3%A1-renovace-tahu-l-hc/ s tím rozdílem, že jsem si udělal přípravek pro udržení úhlu při kartáčování. To snad ani nebudu
hlouběji popisovat, protože kdyby to viděli místní profíci, tak by si asi trhali vlasy a zároveň mě měli za šíleného
barbara. Rozhodně se držím hesla: Míň je někdy víc. Dvakrát měř a jednou řež. Ještě podotknu, že pokud narazím na
hlubší šrám, nebo místo kde jinak chybí původní materiál, nesnažím se místo za každou cenu rozleštit, aby nedošlo
ke ztrátě původního tvaru nebo hran. Technologií na vyplňování chybějícího materiálu zatím nevládnu.
Jak bylo hotovo, mohl jsem pouzdro s tahem umýt teplou mýdlovou vodou a vydrhnout kartáčkem na zuby.
 

Nakonec zbývalo:

- nalisovat zpět sklíčko s obrubou do pouzdra, což byl větší adrenalin než samotné broušení a leštění. Sklo muselo
  na pár minut do mražáku aby ho pouzdro pustilo. Tím jsem ovšem zvýšil riziko prasknutí, ale je tam, vše drží a lícuje
- lehce na sucho očistit ciferník od mechanických nečistot a prachu,
- promáznout spodní tlačítko na rychlopřeklápění data, které začínalo lehce váznout.
- vše odpatlat, ofouknout od prachu a složit.

 

 

Časová náročnost tohoto veledíla byla asi pět hodin.

Díky za pozornost a doufám, že jsem se nikoho svým amaterismem nedotkl.

J.
 

Edit: Fotky se mi po několikáté nepodařilo vložit tak, aby to mělo hlavu a patu. Takže to musím nasypat všechno na konec. Prvních sedm fotek je před procedůrou a zbytek po ní.

post-17158-0-11316100-1437841578_thumb.jpg

post-17158-0-13742400-1437841585_thumb.jpg

post-17158-0-31465300-1437841597_thumb.jpg

post-17158-0-86222500-1437841612_thumb.jpg

post-17158-0-73473900-1437841624_thumb.jpg

post-17158-0-50367300-1437841643_thumb.jpg

post-17158-0-26899700-1437841659_thumb.jpg

post-17158-0-45632500-1437841701_thumb.jpg

post-17158-0-60991800-1437841717_thumb.jpg

post-17158-0-78135300-1437841729_thumb.jpg

post-17158-0-89861500-1437841739_thumb.jpg

post-17158-0-89815000-1437841748_thumb.jpg

post-17158-0-49746200-1437841757_thumb.jpg

post-17158-0-31084100-1437841768_thumb.jpg

post-17158-0-43482600-1437841775_thumb.jpg

post-17158-0-78364300-1437841787_thumb.jpg

post-17158-0-77314000-1437841796_thumb.jpg

post-17158-0-48664500-1437841807_thumb.jpg

Upraveno uživatelem Jeronimo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Povedlo se Jarku.

Gratuluju.

Nebýt to quartz, už tě přemlouvám k prodeji.

Jo jo. Díky Víte. Ale tak zdrbané vlákno jsem už dlouho neviděl. Mělo to vypadat trochu jinak. Co se fotek týče a nějakých chybiček. Trochu se mi rozhodily odstavce. Měl jsem Chronomag otevřený ve dvou oknech a CTRL + C a V není zrovna nejlepší metoda tvoření chlubících vláken.

 

Já jsem byl velkým odpůrcem quartzu, ale trošku jsem zlenivěl co se seřizování a natahování týče. Myslím, že každý by měl doma mít jedny baterky. Samozřejmě vintážní. :D Můžu ti říct, že tohle jsou jedny z mála hodinek, které jsem nosil a které přitahují pohledy proti jdoucích. Navíc je může nosit téměř kdokoli i ženská... Ocel, tah, rozumná velikost, profláklá značka, baterka a vlastně, pokud je člověk nezničí, tak je to i rozumná investice.

 

speedmastery ve fullgolfu nejsou taky vubec marny   :cheers:

Ehm.. To teda nejsou. :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky Rodkopfe. Dnes bych možná zase volil malinko jiný technologický postup. Beru to jako zkušenost. Ovšem, už při skládání jsem měl opravdu radost z povedeného díla. Neříkám, že je to 100%, nebo jako od profíka, ale hodinky jsou zase hodinky k dennímu nošení bez závad a poškození.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nádherná práce, skvělé hodinky. Já mám s vintage hodinkami problém s tím, že je přede mnou už někdo nosil a zrovna hodinky je věc dost vztažená k člověku. Jak se s tím vypořádáváš.

Čím dál víc se mi líbí vintage hodinky, modely ze 60. 70. 80. let. Chtěl bych si taky nějaké pořídit ....... :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja to, že někdo nosil věc přede mnou, vnímám pozitivně, všechny věci máme jenom "pronajaté" na poměrně krátký čas, což je délka našeho života. Vlastnictví starých věcí, nám tak trochu "prodlužuje" život, takže když mám v ruce hodinky z 30tých let, mám pocit cestování v čase.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Parádní čtení a úžasný výsledek, díky za sdílení tvého úžasného renovačního projektu, který se ti, dle mého, vydařil na jedničku s hvězdičkou;-)

Díky, já bych si dal asi 2- Což je dobrý. :)

 

Super :) takhle to má být!

Na baterky mám stejný názor, alespoň jedny, vintage, bzučilky nebo vyšší quartz. A omegy mají ten správný design a šmrnc.

Díky, přesně tak.

 

Nádherná práce, skvělé hodinky. Já mám s vintage hodinkami problém s tím, že je přede mnou už někdo nosil a zrovna hodinky je věc dost vztažená k člověku. Jak se s tím vypořádáváš.

Čím dál víc se mi líbí vintage hodinky, modely ze 60. 70. 80. let. Chtěl bych si taky nějaké pořídit ....... :-)

Já s tím vůbec nemám problém, naopak. Jednou zkusím aziatku, po čase ji odhodím jako onuci. Pak se tahám se starou češkou nad kterou začnu časem ohrnovat nos, tak ji odložím do poličky, ale přesto ji nikdy neprodám, nebo nevyměním, protože má pro mě pořád cenu. Hodně se mi líbí staré švýcarky, ale taky to není láska ne celý život. Proto toho musím vyzkoušet co nejvíc... :)  Když pominu chronodeprese, tak mě to docela baví. Plnohodnotně bych ti odpověděl v klidu u pivka. Tady na mě huláká naše malá, mám hlad a musím zabít komára co mě v noci obtěžoval. 

 

Ja to, že někdo nosil věc přede mnou, vnímám pozitivně, všechny věci máme jenom "pronajaté" na poměrně krátký čas, což je délka našeho života. Vlastnictví starých věcí, nám tak trochu "prodlužuje" život, takže když mám v ruce hodinky z 30tých let, mám pocit cestování v čase.

Moc hezký pohled na věc.

 

Navíc, když mají hodinky svůj příběh, tak to beru jako něco navíc a nemusí to být zrovna hodinky Gagarinova syna, ale třeba někoho z rodiny.

 

Edit: Gagarin neměl syna, ale dvě dcery. :)

Upraveno uživatelem Jeronimo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Klobouk dolu,jak sis v domacich podminkach poradil s tim brousenim a lestenim,ja bych na to odvahu zatim nemel,navic u tak krasnych hodinek.Omegy s timhle kalibrem jsem mel taky a jen jsem se modlil,aby uvnitr bylo vse v poradku,dily na strojek nejsou uplne levna sranda.Gratuluju,uzivej je ve zdravi?.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dík. Ve stručnosti jsem brousil kartáčované plochy brusným rounem. Leštěné plochy jsem lehce lízl Dremlem (ruční přímou bruskou) kde jsem finišoval capecodem. Vše ruční práce za pomoci primitivních přípravků. Rozhodně to nikomu nedoporučuji doma zkoušet. Mám za sebou hodně dodrbaných pouzder Seiko pětek, Orientů a různých tahů co jsem kde našel a koupil.

Tato práce a tah na Longines HC je zatím to nejlepší co jsem spáchal. Uvidíme co bude dál.

Upraveno uživatelem Jeronimo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...