Přejít na obsah

ORIS Calibre 400 automatic - 5 Days Power Reserve


Radek Cigi

Doporučené příspěvky

"cvakat" - prokluzuje kluzná uzda

trochu osvěty - autor @tondako

Kluzná uzda je typ upevnění konce hnacího pera k pérovníku. U klasických mehanických hodinek je uzda ( hák ) pevně spojena se stěnou  pérovníku Takže když hodinky natahuješ - dotáhneš je až do konce. Kluzná uzda se používá převážně u samonatahovacích hodinek - kde to funguje jako nutná ochraná proti přetažení. Na konci pera je místo háku připevněn ještě jeden závit pera z jiného silnějšího materiálu. Ten tlačí na stěnu pérovníku a přenáší tak sílu hnacího pera na soukolí. V okamžiku kdy je pero hodně natažené, překoná síla pera moment přítlaku té kluzné uzdy a ta uvnitř pérovníku o kousek proklouzne. Maže se to takovou speciální vazelínou, aby neklouzal kov na kov. Vpodstatě to nezlobí a funguje to spolehlivě - možné závady jsou zhraba dvě.

Jednak buď to někdo při servisu blbě namaže, nebo to chodí opravdu hodně dlouho bez servisu. Pak se stane to, že ta uzda neproklouzné, anebo až při vyšší síle. To projeví překyvy, setrvačka má takovou amplitůdu, že kolík vodítka naráží na druho stranu vidličky kotvy. Zní to jako když kůň kluše a samozřejmě se to hodně předchází - v minutách za den. Často může dojít k poškození soukolí samonátahu

Druhý problém je opak, buďto se ta uzda utrhne, nebo jí někdo při servisu ohne. Pak se to projevuje opravdu krátkou rezervou chodu. Při utržení to jde jen třeba šest hodin po odložení z ruky.

Ńicméně krátká rezerva chodu signalizuje, že je potřeba udělat celkový servis stroje. Z důvodu změny mazacích vlastností maziv v hodinkách je potřeba vyšší síly k překonání odporu v soukolí, takže hodinky jdou jen pokud jsou natažené naplno.

No konec elaborátu. Když je nosíš jen občas, normálně je nejdřív, než je dáš na ruku natáhni, deset až patnáct otáček korunky, pak už se zbytek dotáhne na ruce a rezerva chodu bude dobrá.

Upraveno uživatelem špelda66
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

ORIS Aquis Date caliber 400, 43,5mm - tak dneska ráno je mám na ruce přesně 7 dní a za ten týden dělají + 2 vteřiny celkově. Od rána do večera (8 - 23h) jsou na ruce a jen na noc je odkládám na dýnko. Každý den jsem to sledoval: nějaké dny to bylo 0 vteřin za 24h, nějaký +2 až 3/24h. Za mě zatím spokojenost obrovská. Rezervu chodu jsem zatím neřešil. Vyzkouším a podám raport později.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 25. 11. 2023 v 10:33, Radek Cigi napsal:

ORIS Aquis Date caliber 400, 43,5mm - tak dneska ráno je mám na ruce přesně 7 dní a za ten týden dělají + 2 vteřiny celkově. Od rána do večera (8 - 23h) jsou na ruce a jen na noc je odkládám na dýnko. Každý den jsem to sledoval: nějaké dny to bylo 0 vteřin za 24h, nějaký +2 až 3/24h. Za mě zatím spokojenost obrovská. Rezervu chodu jsem zatím neřešil. Vyzkouším a podám raport později.

Tak dneska hodinky odkládám po 12-ti dnech a celkový výsledek je +2 sekundy za 12 dní!!! Některé dny to bylo i 0s/24h a jiné dny 1 až 3s/24h. Je to neuvěřitelné, ale 12 dní = +2s! Nosil jsem je denně od cca 8h do cca 23h. Odkládání jen na noc - pokaždé stejně na dýnko. Za mě caliber 400 velké ANO!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 47 minutami, kybacz napsal:

to je super, trefil si skvělý kus. Ne všechny, které mi prošly rukama, měly takovéhle hodnoty, ale veskrze se všechny vešly do COSC. Nicméně jen se zeptám, máš první C400 a nebo druhou revizi? Na strojku u SN nápis C400-2 ?

Děkuju. Tak je to 400-2. Ani jsem nevěděl, že jsou ještě takto označovány. To je nějaká lehká inovace ta "dvojka"? V čem to spočívá, prosím Tě?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 30. 11. 2023 v 12:10, kybacz napsal:

to je super, trefil si skvělý kus. Ne všechny, které mi prošly rukama, měly takovéhle hodnoty, ale veskrze se všechny vešly do COSC. Nicméně jen se zeptám, máš první C400 a nebo druhou revizi? Na strojku u SN nápis C400-2 ?

A je lepsi puvodni 400, nebo 400-2 ?? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 30. 11. 2023 v 11:39, Radek Cigi napsal:

Tak dneska hodinky odkládám po 12-ti dnech a celkový výsledek je +2 sekundy za 12 dní!!! Některé dny to bylo i 0s/24h a jiné dny 1 až 3s/24h. Je to neuvěřitelné, ale 12 dní = +2s! Nosil jsem je denně od cca 8h do cca 23h. Odkládání jen na noc - pokaždé stejně na dýnko. Za mě caliber 400 velké ANO!

Ja ted pred dvema dny koupil taky Aquise s Calibrem 400-2 a za 24h jsou +10sec. tak snad si to po mesici trochu sedne az se strojek trochu zabehne

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 49 minutami, Falko napsal:

Ja ted pred dvema dny koupil taky Aquise s Calibrem 400-2 a za 24h jsou +10sec. tak snad si to po mesici trochu sedne az se strojek trochu zabehne

Já mám zatím jediné zkušenosti, které jsem popsal. Může to být štěstí na kus (což asi je 😉) a taky záleží na momentálním stupni nátahu. Věřím, že se dostaneš na čísla blíže nule. Moje jiné hodinky jsou Omega PO, které mají dokonce certifikát METAS, ale mě dělají konstantě -3 až -4 sekundy za 24h, kdy ostatním klukům tady na fóru dělá 8900 většinou 0 až +5 sekund za 24h.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, kybacz napsal:

C400-2 je právě inovovaný strojek, kterým osazují nověji vydané kusy, či novější modely, a slyšel jsem, že je mění v záruce za původní C400 v případě nějakých problémů - reklamaci.

Takze by ta druha generace mela byt vychytana, co? Ja v patek koupil Aquisy s calibrem 400-2 a denne udelaj tak +10 sec. tak snad si to sedne, az se strojek trochu zajede..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
  • po 2 týdnech...
V 3. 12. 2023 v 19:00, Radek Cigi napsal:

Já mám zatím jediné zkušenosti, které jsem popsal. Může to být štěstí na kus (což asi je 😉) a taky záleží na momentálním stupni nátahu. Věřím, že se dostaneš na čísla blíže nule. Moje jiné hodinky jsou Omega PO, které mají dokonce certifikát METAS, ale mě dělají konstantě -3 až -4 sekundy za 24h, kdy ostatním klukům tady na fóru dělá 8900 většinou 0 až +5 sekund za 24h.  

Tak vcera mi prisly z Janeby z Pardubic ze servisu, kde je regulovaly a prej maj delat +4 sec. denne a me za pul dne udelaly -13 sec. To nechapu, kdyz jsem je natahl do plna na cca 210 otoceni korunkou..

IMG_1689.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Falko napsal:

Tak vcera mi prisly z Janeby z Pardubic ze servisu, kde je regulovaly a prej maj delat +4 sec. denne a me za pul dne udelaly -13 sec. To nechapu, kdyz jsem je natahl do plna na cca 210 otoceni korunkou..

IMG_1689.jpeg

Ja som v SK Janebe reklamoval 2 ks hodiniek z troch ktoré som od nich mal, čo samozrejme nič neznamená, len som ich obidvoje reklamoval na 2x, prvy pokus im nikdy nevyšiel😏, tak chvíľu pozoruj a pošli im to nazad. Verím že na druhý krát sa im to podarí😉

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 14. 12. 2023 v 11:58, kybacz napsal:

prodával jsem ho několik měsíců zánovní se sponou za 5000,-
7.000 stojí úplně nový, se sponou samozřejmě, není problém dodat.

Mě všichni prodejci posílají ceny nového 9900.- 

Máš možnost sehnat za 7?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 23. 12. 2023 v 13:44, kybacz napsal:

Měl jsem v JANEBA servisu jednou ORIS AQUIS - nové hodinky, nenošené, sundaval jsem z nich folie - cena 61.000,- - záruční servis. Hodinky se vrátily s poškrábaným dýnkem, prachem pod sklem a umazaným textem na číselníku. Jinak závada překlápění data byla odstraněna. Zbytek něco naprosto příšernýho.. Už bych tam neposlal nikdy nic, jedna zkušenost mi stačila.

Tohle je fakt na pěst.. Profík nemůže předat dojebaný hodinky..  Ještě navíc u novýho kousku.. 🙈👎

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Pánové, pokud máte někdo doma Oris 41,5 a máte útlou ruku a víte, že je už nebudete prodávat nikdy (jako by to chronomagor věděl někdy na 100% 😂😂)

Prostě  mne zase moc škrtí a tak bych koupil jeden dílek k tahu navíc, nebo klidně i dva. Nemáte někdo????

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 5. 1. 2024 v 18:11, Falko napsal:

To Ti ty Aquisy taky celkem jdou hodne do plusu.. 😯 posles je na regulaci? Maji delat -3/+5 sec. denne.. 

Dělají -0,63s/den - musíš koukat na ten údaj v pravo nahoře.

Ty hodnoty v plusu co tam vidíš, je aktuální stav proti atomovým hodinám 😉

Takže za mě velká spokojenost.

Pro zajímavost - nosím téměř denně, jen víkend občas leží (nebo většinu dne leží). Přes noc odkládám na dýnko, občas jdou do natahovače, takže 6hod dolů 😉

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...