Přejít na obsah

KULINÁRIUM Chronomagicum


Doporučené příspěvky

Poslal jsem ti SZ.

 

ja som to hodil normalne do maleho kvetinaca (10cm priemer) so zahradnou "zmeskou" z hornbachu, postavil na kurenie, rosil a za chvilu z toho zacali liezt male zelene mrchy ... ale mozno to ide aj jednoduchsie a rychlejsie ... vcul rozmyslam, ci to pikirovat (si ako sa to pise) a potom presadit, alebo sa na to uplne vykaslat :) nemas nejaku radu aj pre "pokrocilejsich"? :)
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, já to vždy pikýruji /tak 4 pravý lístky/. Když rostliny zesílí, tak je sázím do kontejnerů /co největší/. V průběhu vegetace možno dosypat kvalitní zeminu, přihnojovat i na list. Hlavně slunce a nepřemokřit /žloutnou a opadávají listy/. Na listech se z vysoké vlhkosti začnou dělat takové výrůstky - to není choroba, ale známka přemokření. Dělá jim dobře, když jsou na plném slunci. Na list kropit až večer, protože jinak je slunce spálí /kapky vody jsou jako lupa/.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdyby jste někdo chtěli, můžu poslat tyto na vysazení. Vůbec nevím co jsou zač, kupoval jsem je na nějakém maličkém tržišti v Thajsku, takže asi něco úplně obyčejného, ale pálí (aspoň mně) jako sviňa :furious: . Když tak stačí hodit adresu do SZ a pošlu jich pár poštou.

 

post-11054-017877800 1301409672.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdyby jste někdo chtěli, můžu poslat tyto na vysazení. Vůbec nevím co jsou zač, kupoval jsem je na nějakém maličkém tržišti v Thajsku, takže asi něco úplně obyčejného, ale pálí (aspoň mně) jako sviňa :furious: . Když tak stačí hodit adresu do SZ a pošlu jich pár poštou.

 

post-11054-017877800 1301409672.jpg

 

pocitam, ze to budu Thai Red ... mam doma sacok mrazenych, 1ks polievku jemne zpikantni, 2ks fajne, 3ks ... to uz sa neda zrat :nuke:
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak chlapi, jak na tom dneska jste?

Byl to jen takový spontánní nápad - kuřecí prsa plněná uzenou krkovičkou a plátkem doma uzeného bůčku a ty brambory tak nějak opékám a dusím na pár kostkách toho stejného uzeného bůčku.

Jak to dopadne ještě nemám představu, ale epřed záverem k nim asi prsknu trochu pórku :-)

 

Od minulého týdne tady mám o dva strávníky méně, takže už jen menší dávky .

 

post-5108-003165300 1301737548.jpg

 

post-5108-048741000 1301737552.jpg post-5108-099206700 1301737555.jpg

Upraveno uživatelem brett
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No to vypadá báječně...

Já měl dnes včera dělaný srnčí gůlášek a nyní se po celém dni u udírny schyluje k finiši...už se mi sbíhají sliny. Tatím jen ochutnané "průmyslové" uzeniny, které tam visely jen tak na "dovonění"...no a úplná báseň.

To by se vám asi všem zamlouvalo...

Edit: jedna fotka u mobilu...už jsem jí vložil i "do hospody" :)

post-2812-035389400 1301770342.jpg

Upraveno uživatelem pete
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Btw, k tomu glutamatu... vseobecne se rika, jakz je to svinstvo, ale ono to yas neni takovy peklo.

 

Nekde jsem slysel o studii nejaky party dochtoru, nasledne jsem nasel i vcelku seriozni clanek na to tema, co tvrdili (a me to celkem dava smysl), ze nejaka relativni skodlivost, nebojaktonazvat, glutamatu je velmi nizka - pouzivani glutamatu vede k zasadnimu snizeni mnozstvi soli v jidle a glutamat nedela zdaleka takovou paseku jako sul.

A dost mozna jsem ten prvni impulz nasel i tady, takze jestli opakuju, co uz nekdo napsal, tak se omlouvam :)

 

A jinak mam doma nejaky cerveny papricky, nevim, co je to zac - svagr asi pred dvema lety pritahl nejaky seminka, tchyne zasadila a od ty doby to roste a mnozi se a plodi vcelku nepretrzite. Jsou cerveny, spicaty, hubeny, asi 2cm dlouhy a palej. Mam je moc rad, snad nejsou jedovaty nebo tak neco.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Btw, k tomu glutamatu... vseobecne se rika, jakz je to svinstvo, ale ono to yas neni takovy peklo.

 

Nekde jsem slysel o studii nejaky party dochtoru, nasledne jsem nasel i vcelku seriozni clanek na to tema, co tvrdili (a me to celkem dava smysl), ze nejaka relativni skodlivost, nebojaktonazvat, glutamatu je velmi nizka - pouzivani glutamatu vede k zasadnimu snizeni mnozstvi soli v jidle a glutamat nedela zdaleka takovou paseku jako sul.

A dost mozna jsem ten prvni impulz nasel i tady, takze jestli opakuju, co uz nekdo napsal, tak se omlouvam :)

 

A jinak mam doma nejaky cerveny papricky, nevim, co je to zac - svagr asi pred dvema lety pritahl nejaky seminka, tchyne zasadila a od ty doby to roste a mnozi se a plodi vcelku nepretrzite. Jsou cerveny, spicaty, hubeny, asi 2cm dlouhy a palej. Mam je moc rad, snad nejsou jedovaty nebo tak neco.

 

Jo jo, taky jsem někde četl, že asiaté dokonce přisoudili glutamátu něco jako novou, zatím nedefinovanou superchuť. :) Prostě ho přidali mezi hořké, sladké, kyselé, slané... Navíc třeba do instatních polévek se snad už glutamát ani nedává.

Mně u Vegety a spol. vadí jiná věc. Ať už z glutamátem nebo bez i tak jde o nebezpečný (ve smyslu chuti) unifikátor chuťových zážitků. Prostě po přidání vegety dostane jídlo, které bylo do tý doby specifické a jedinečné, similární charakter se spoustou dalších, dříve jedinečných a osobitých jídel. Ale to je logické. Každé zvyýraznění chuti (a o tom se u těchto přípravků bavíme) musí být nutně na úkor přirozených vlastností ostatních použitých surovin. Bohužel jde o fikci, pokud si někdo myslí, že vegeta "vytáhne" chuť ostatních ingrediencí. To prostě není možné. Po přídání vegety rajče nechutná víc jako rajče. Stane se pouze to, že chuťově nevýrazné složky jídla absorbují výraznou chuť dochucovadla. A tohle prostě, podle mě, zabíjí dobrou kuchyň založenou na kvalitních vstupech. Pak už to není vaření ze surovin, ale vaření s vegetou.

Takže nic proti glutamátu, vegetě a dochucovadlům obecně (sám jsem byl prakticky existenčně závislej na "maggi" při konzumaci mdlých polévek v závodních jídelnách :) ), ale pokud můžeme, snažme se tomuhle způsobu přípravy jídel vyhnout.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Yup, nijak tim neospravedlnuji pouzivani vegety - leze mi povetsinou na nervy :) Nicmene glutamat != vegeta, napriklad kdyz si das v nejakym asijskym bistru maso, tak dost pravdepodobne tam nejaka glutamatova zalezitost bude a vegetu nebo maggi to nikdy nevidelo. To, co dela chut u vegety, je mix zelenina - koreni - sul, glutamat to jenom podtrhne. Pouzivam doma jakousi bio obdobu vegety (Wurzl, fajn vec), kde glutamat neni a napr. kdyz to nasypes na zeleninu, tak to tu chut nici uplne stejne, akorat to neni tolik vyrazny.

DTTO Maggi - to, co dela chut u maggi a podobnych veci, je bilkovinny hydrolyzat (v lepsim pripade nejaka jeho nahrada) a (opet v lepsim pripade) smes koreni.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...