Přejít na obsah

LÜM-TEC M8


Vit

Doporučené příspěvky

Tak tedy nechci se hádat, ale WC + Co (cca 94% a 6%) tvoří základní "model" slinutého karbidu. Moderátory jsou sice důležité pro výsledné vlastnosti SK, nicméně základ je WC, případně TiC (o kterém zde předpokládám není řeč) - TaC.NbC(moderátory) mají zabránit pouze růstu zrna primárních karbidických fází (u karbidy třídy K). Nicméně i u karbidů třídy P nebo M je hlavní složkou WC, tudíž mohou být také materiálem pouzdra těchto hodinek (spíše M - má relativně vysokou houževnatost). Tím chci říct, že slinuté karbidy můžou mít poměrně rozdílné vlastnosti a tím pádem i životnost. Poškození (zejména rázem) se může dle vlastností poměrně značně lišit.

 

Edit: Jen bych ještě doplnil, kobalt je velmi zásadní složkou (bez něj by to nešlo), tvoří nosnou matrici, která drží jednotlivá zrna karbidu pohromadě, on defakto slinuje - za teploty blízké jeho bodu tání dochází ke spojení porézní směsi karbidu a kobaltu v "kompaktní celek".

Upraveno uživatelem B.F.G.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Skvělá recenze a zajímavé hodinky. Miluju tyhle technologické vychytávky a líbí se mi takové experimentování. Co se samotných hodinek týče, vadí mi na nich několik věcí. Strojek, respektive spíš to, s jakou přesností ho pustili z fabriky (vím, je to v toleranci), to vyleštění do zrcadlového lesku na sportovní hodinky prostě nepatří a vůbec to nevypadá hezky. S tou korunkou a zadním dýnkem to nedotáhli do konce. Matroš je to tvrdý, tudíž křehký bude, bál bych se pádu, či nárazu, ale jinak výborný hodinky. Mít jinou povrchovku, tak je to jiné kafe.

 

Ten povrch je trochu problém, možná by nebyl špatný finiš tak, jak je po slinivání, jenže to vyžaduje naprosto dokonalé vylisování (u tohoto tvaru prakticky nemožné). Leštěním se toho dá spoustu zachránit a jiná úprava je dost špatně realizovatelná.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hmm nevím, nejsem z branže. Akorát vím, že tenhle materiál lze obrábět elektroerozivním obráběním s velmi velkou přesností, tudíž předpokládám, že si s tím pouzdre lze pohrát. Jestli se pletu tak mě oprav. Těžko říct, co by taková výroba stála, jestli není problém právě v ceně. Jestli to není i důvod, proč je korunka udělaná jinak.

 

Výhradám rozumím a některé i beru, např. strojek.

Na druhé straně, je třeba si uvědomit, že mluvíme o hodinkách (s mechanickým strojkem) s preorder cenou cca 500 dolarů (bez tahu), součástí balení je velmi kvalitní kaučukový a kožený řemen, dvě safírová skla (jedno s oboustraným antireflexem).

Hodinky mají dle mě dost technických vychytávek a je jasné, že se pohybujeme v cenové oblasti, kde asi nikdy nebude vše dokonalé.

Vyleštěné pouzdro je podle mě daň technologii výroby (jak píše BFG) a já ho beru u tohoto materiálu jako výhodu (pokud zůstane nepoškrábané).

Křehkosti bych se více bál u keramik, které používá Rado (i vzhledem k substilnosti jejich pouzder).

Mýlím se nebo je keramika od Rada křehčí než Wolfram karbid? (prosím metalurgy o vysvětlení)

Druhá věc proč se křehkosti zas tak moc nebojím je celková robustnost pouzdra L-T M8.

 

Otázka na Roberta (Pe3xxx):

Už jste měli (myslím celkově i v USA) nějaké reklamace či problémy s vyštípnutím pouzdra?

(zeptej se prosím Chrise a napiš nám pravdu)

Nedělali jste nějaké nárazové testy nebo nemáš nějaké přesnější informace o mechanických vlastnostech materiálu (Wolfram karbid), který používáte?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasný, ten WC je určitě obrovské plus pro každodenní nošení o tom žádná. Jen jsem se chtěl dozvědět, jestli je tento způsob výroby tohoto pouzdra jediná možnost, což myslím že ne, viz. to elektroerozivní obrábění. A jestli v tom hraje roli cena, což asi jo, protože levnější na výrobu bude systém co používá lum-tec, než nějaké japonské mašiny mitsubishi za těžké prachy. Ale to jen taková úvaha, nebrat vážně.

Jinak co se týče toho nárazu, problém bych v tom malinko viděl. Jestli se dokáže poškodit pádem vrstva TiC, pak by mohl i wolfram karbid, ten je tvrdší.

A k Rado: kdysi jsem byl v hodinářství DEAL v Ostravě svědkem, když tam přišel chlapík s rozbitým tahem, uštíplým. Když paní prodavačka odešla za hodinářem, chlapíka jsem malinko vyzpovídal a údajně už tam byl s tímto probléme podruhé. A oprava samozřejmě pekelně drahá.

 

Podle mě u TiC vrstvy hlavně problém příliš malé tloušťky a měkkého podkladového materiálu (oceli).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uvedl bych pár věcí na pravou míru, i když nejsem metalurg.

 

TiC se v zásadě dá použít jako povlak, ovšem záleží na spoustě faktor, od metody povlakování, firmy, surovinách, kvalitě, čistotě, dodržení technologického postupu, vhodnosti povlaku-substrátu-použití povlaku, až po sílu povlaku. Pokud se povlak odštípně od substrátu, může za to většinou etakarbid, který se vytvoří mezi přechodem těchto dvou vrstev. Pokud je dodržena technologie, tak by se to stávat nemělo.

 

Elektroerozivní obráběním se dá samozřejmě obrobit takové pouzdro poměrně lehce, jenže kdo by za ně dal třeba 50000,-Kč? Ono totiž takové obrábění chce velmi mnoho času a velmi drahou technologii.

 

SK může mít lomovou houževnatost 10 - 17 MPa m1/2, keramika - například směsná Al2O3+TiC (má přibližnou barvu jako Rado :D) má 5 - 7 MPa m1/2. Keramiku lze vyztužit například whiskery, nicméně pochybuju, že by do tak náročné technologie šel výrobce "bižuterie".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně, za ty peníze nikdo jiný doposud nic podobného nenabídnul. Korunka a dýnko by byly docela oříšek na výrobu (závity, štíhlost...), tudíž je nerez na snadě.

 

Elektroerozivní obrábění se jinak používá zejména v nástrojárnách na výrobu obtížně vyrobitelných (tvarově), nebo obrábění obrobitelných (často oba požadavky najednou) materiálů drátkování, vyjiskřování, například formy, raznice atp. O přímém použití na seriovou nebo hromadnou výrobu nic nevím.

 

Ještě kdyby je tak vyrobili z čistého wolframu :notworthy:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OK, takže je to v podstatě vyřešený. S pouzdrem jde udělat daleko víc a jinak (elektroerozivní obrábění), bohužel, utrpěla by nejspíš cena hodinek. I když, nespíš se každý z nás denně setkává s věcmi, které takovou technologií výroby prošly a ani to člověku nepřijde. Např. automobilový průmysl. Ale to už je velkovýroba. Nákup takových obráběcích mašin stojí neskutečné prachy.

 

Teď už by mě zajímal nějaký ten testík tohoto materiálu, nebo jestli Pe3xxx něco zjistí, bylo by fajn.

 

Edit: Když tu recenzi ještě jednou pročítám, za ty peníze se jim toho fakticky moc vyčítat nemůže.

 

Ahoj Alda,

Vit ma upozornil, ze sa vlakto rozvinulo o otazky ohladom specifikacie vyroby puzdra.

Pytal som sa výrobcu ( konkretne p.Chrisa Wieganda ) ale pomer a druh pouzitych zmesi je know-how spolocnosti. Pri vyrobe sa snazili najst spravny pomer aby sa zachovala co najvyssia hustota ako aj odolnost proti narazom. Rovnako my spomenul, ze na vyrobu jedneho kvalitneho puzdra sa musi odliat 6-9 puzdier a z tych je jedno pouzitelne. Vyroba modelov M6,M7,M8 sa preto znacne predrazila. Pre nove modely uz nasli efektivnejsi postup a podla jeho vyjadrenia je odpad cca 1-3 odliatky. Hmm.

 

Mrzi ma ze nie som schopny objasnit zlozenie puzdra. Verim ze neskor to pôjde.

 

s priatelskym pozdravom

Robert

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Děkuju! Taky by mě to celkem zajímalo, ať se můžu pořádně pochlubit, jak málo jich tady máme... ;)

 

Ahoj,

je to parada ze sa M8-ky ujali a splnaju svoj ucel t.j. robit radost majitelom :). Tieto tri M8 su jedine o ktorych viem ze sa predali na Moravu a do Ciech. Este sa predali 4xM7-ky do Prahy a tiez 3xM6. To by malo byt vsetko z historicky prvej a pamatnej rady modelov M tungsten od LUM-TEC.

 

s priatelskym pozdravom

Robert

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,

je to parada ze sa M8-ky ujali a splnaju svoj ucel t.j. robit radost majitelom :). Tieto tri M8 su jedine o ktorych viem ze sa predali na Moravu a do Ciech. Este sa predali 4xM7-ky do Prahy a tiez 3xM6. To by malo byt vsetko z historicky prvej a pamatnej rady modelov M tungsten od LUM-TEC.

 

s priatelskym pozdravom

Robert

 

Ještě jsem měl objednány já jedny, tuším č 88, ale kvůli financím to padlo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,

je to parada ze sa M8-ky ujali a splnaju svoj ucel t.j. robit radost majitelom :). Tieto tri M8 su jedine o ktorych viem ze sa predali na Moravu a do Ciech. Este sa predali 4xM7-ky do Prahy a tiez 3xM6. To by malo byt vsetko z historicky prvej a pamatnej rady modelov M tungsten od LUM-TEC.

 

s priatelskym pozdravom

Robert

 

3 v celé ČR, to je slušné.

Roberte, díky za info.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...
  • po 5 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...