Přejít na obsah

Casio Pro Trek PRW-6100


Ivan Lelák

Doporučené příspěvky

Tlak - pokračování - rád bych teď popsal poslední tlakovou funkci, která je v příručce nazvána jako Ukazatel aktuální odchylky tlaku. Přiznám, že mi chvíli trvalo, než jsem ji i její smysl pochopil, navíc se těžko testuje v domácích podmínkách a pro nedostatek času jsem nakonec sáhl k ježdění autem do kopce a z kopce. Abychom pochopili smysl této funkce, zopakuji první dvě tlakové funkce.

 

Režim tlaku v hodinkách Casio Pro Trek PRW-6100 slouží primárně k odhadu počasí. Uživateli nabízí 3 způsoby, které upřesňují vývoj tlaku v různých časových intervalech. Jsou to:

1. Graf - byl popsán, lze ho zobrazit v režimu tlaku i režimu času, bez ohledu na to, v jakém jsou hodinky režimu, každé 2 hodiny změří atmosférický tlak a zobrazí tuto hodnotu ve formě dalšího bodu grafu. Máme tak k dispozici vývoj tlaku třeba za posledních 20 hodin.

2. Ukazatel odchylky tlaku - rovněž byl popsán. Z výše uvedeného grafu nepoznáme, jak se změnil tlak odteď až 2 hodiny nazpět, protože nevíme, kdy naposledy byl graf doplněn o další bod. Problém řeší právě tento ukazatel, resp. sekundová ručička, která ukazuje rozdíl mezi aktuálním tlakem (zobrazeným na displeji) a tlakem odpovídajícím poslednímu bodu grafu. Tento rozdíl je měřen - a sekundovou ručičkou aktualizován - každé 2 minuty. Kdykoliv tedy vidíme, co dělá tlak odteď až 2 hodiny nazpět, tedy zda je nyní vyšší nebo nižší než poslední bod grafu a o kolik. Ale má to opět mouchu - protože nevíme, kdy byl poslední bod grafu doplněn, zda před pěti minutami nebo hodinou a půl, netušíme, jak strmý je vývoj tlaku v poslední době. Protože jestli stoupne o 5 hPa za 5 minut, je vývoj strmější, než když stoupne o stejnou hodnotu za hodinu a půl. A tenhle problém řeší třetí funkce, tedy:

3. Ukazatel aktuální odchylky tlaku -  tuto funkci můžeme spustit v režimu tlaku (BARO) stiskem a podržením tlačítka na pozici 10. Po stisku se na displeji objeví nápis "Info ON", přičemž "ON" bliká. Po necelé sekundě blikat přestane a na displeji se objeví číslo odpovídající aktuálnímu tlaku. Můžeme tlačítko uvolnit a všimnout si, že v horní části displeje přibyl malinkatý nápis "BARO" - ukazatel aktuální odchylky tlaku je zapnut. Jak funguje? Hodinky při této funkci, opět nezávisle na zvoleném režimu (můžeme tedy režim tlaku opustit a koukat na čas, stopky, kompas...), měří tlak každé 2 minuty a tato poslední měření, slovy příručky, analyzují. Pokud  je vývoj tlaku podobný jako dosud, nic se neděje, dále vidíte graf (viz. bod 1) a sekundovou ručičku odvádějící svou práci dle bodu 2. ALE - pokud je vývoj tlaku nečekaně strmý, ať nahoru či dolů, hodinky začnou pípat a na displeji se zobrazí jeden z tzv. indikátorů náhlé změny tlaku - šipka nahoru (náhlý vzestup tlaku), šipka dolů (náhlý pokles), šipka začínající vzhůru ale ohýbající se dolů (přechod z ustálené hodnoty v pokles) a šipka začínající směrem dolů a ohýbající se vzhůru (přechod z ustálené hodnoty v růst). Symboly jsou jednoduché a logické. Tato funkce nám tedy sděluje, že se s tlakem v poslední chvíli začalo dít něco nečekaného.

 

3 popsané funkce v režimu tlaku nám tedy umožní zorientovat se beze zbytku ve vývoji tlaku a odhadnout následující vývoj počasí. Podotýkám, že aby měly informace správnou vypovídací hodnotu, musí se hodinky nacházet ve stejné nadmořské výšce a nejlépe na jednom místě. Tedy třeba přes noc na stolku, ráno pak můžeme odhadnout počasí a přizpůsobit tomu denní program. Pro úplnost dodám, že není tak úplně nutné, aby byly hodinky na jednom místě, to je ale vyšší level a budete k tomu potřebovat kalkulačku, tužku a papír. I během výstupu na horu si totiž můžete zaznamenávat výšku a tlak, na základě nudné teorie (viz. výše) zjistit, zda se tlak mění způsobem odpovídajícím změnám výšky nebo jinak a odhad počasí můžeme s trochou tolerance a znalosti meteorologie provést také.

 

Uf, tím jsme tedy vyčerpali všechny režimy a funkce, které Casio Pro Trek PRW-6100 nabízejí a příště přikročíme k závěrečné části recenze. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kapitola 7 - shrnutí:

 

Pozornější si možná všimli chybky v číslování kapitol, pokračuji tedy správným číslem. Jak shrnout dosavadní dojmy z hodinek Casio Pro Trek PRW-6100? Napíšu to takhle - po 6 týdnech seznamování, testování a každodenního nošení si neumím představit, že bych bez nich někam šel. Což je podivné, protože na polici mám několik dalších, mechanických a dražších. Dnes jsme jeli na nákup a oběd. Pro změnu jsem si vzal Fortisy B-42 Official Cosmonauts na originál koženém řemenu. Během těch tří hodin jsem si neustále uvědomoval jejich vyšší hmotnost a jak mi hůře sedí na ruce, přitom doposud jsem k nim neměl jedinou výhradu, právě naopak. Až večer půjdeme na návštěvu ke známým, na ruce budou opět Pro Treky. Jsou to hodinky vyvinuté pro sportovní a outdoorové aktivity, nejsou drsné ani odolné jako např. Mudmastery, jsou těsné "jen" do 100 metrů (v praxi méně), ale pro účely, pro které jsou určeny, je jejich konstrukce odolná až až. I se mnou zažily několik nárazů, vibrací, byly zaprášené a otřené obyčejným hadrem, denně se šoupají o rukáv mikiny nebo bundy a stále na nich není náznak opotřebení. Jsou tedy Pro Treky určeny jen sportovcům, horolezcům, cykloturistům, cestovatelům, lovcům atd.? V žádném případě a musím říct, že to pro mne bylo asi největší překvapení. Několikrát jsem zdůraznil jejich univerzálnost a vhodnost k většině příležitostí. Pokud je někdo městský typ a Pro Treky se mu líbí, ať si je koupí. Že nebude využívat všechny funkce? To přece nevadí, kdo z nás využívá všechno, co umí mobilní telefon nebo počítač. I v kanceláři vám budou Pro Treky PRW-6100 dělat radost svým designem, přehledností, a komfortem, jsou to krásné, sexy hodinky, s vysokým "machrindexem", které budou přitahovat pozornost vaši i okolí. Je jedno, že máte víc hodinek pro různé příležitosti a Pro Treky nepotřebujete - věřte, že pokud je budete mít, budete je možná nosit nejvíc ze všech a vyřeší za vás rozhodování, kam si které vezmete. Nikdy bych neřekl, že budu mít rád digitálky, ale stalo se...

post-3283-0-41934500-1477153917_thumb.jpg

Upraveno uživatelem Ivan Lelák
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kapitola 8 - klady a zápory (subjektivní názor):

 

Protože rád slyším jako první špatnou zprávu, začnu s negativy:

- šroubovací korunka - nic proti ní nemám, ale podle popisu je asi korunka u předchozího modelu PRW-6000 o něco komfortnější

- nepohodlný dvojhmat pro uhnutí ručiček z oblasti displeje

- přivítal bych paměť s mezičasy v režimu stopek

- příliš krátké intervaly osvětlení, přivítal bych i třetí, kolem 5 sekund

- chybějící tlak přepočtený na hladinu moře

- nutnost kalibrace výškoměru - to vyplývá z absence GPS a dopředu jsem to věděl. Navíc to není problém, ale kdyby se kalibrace nemusela provádět, bylo by to komfortnější. Ale to bych si tady mohl vymýšlet další chybějící funkce, takže to není nedostatek, ale vlastnost 

 

 

Pozitiva:

- univerzální hodinky nositelné k většině příležitostí

- atraktivní design a vysoký "machrindex"

- hodinky se komfortně nosí, dobře sedí na tuce, řemínek netahá, ruka se pod ním nepotí

- solární napájení

- seřizování rádiovým signálem

- přehledný ciferník

- čitelný displej

- logické ovládání - jakmile ho "vstřebáte", máte pocit, že je vlastně jednoduché 

- elektronická korunka s možností rychlonastavení

- automatické podsvícení při pohybu ruky

- uhýbání ručiček z oblasti displeje, automatické + manuální 

- automatický přechod do spánku (a tím šetření energie) ve tmě, při položení hodinek, automatické probuzení na světle a při pohybu

- tři úrovně informací o vývoji tlaku včetně opravdu krátkodobých - může pomoci při předpovědi počasí

- dobře fungující kompas a citlivý výškoměr, vteřinová ručička ukazující rozdíl aktuální a referenční výšky

 

A to je opravdu vše, děkuji za pozornost. Jakékoliv připomínky a dotazy vítám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Dodatek k předpovědi počasí - Pro Treky PRW 6100 stále nosím nejvíc, cca jednou týdně si vezmu jiné. Je pěkné mít na ruce klasickou mechaniku, ale co je to platné, Pro Treky jsou prostě nejpraktičtější, mají nejčitelnější den a datum, jsou stále přesné, pootočením ruky rozsvítím ciferník atd. Ale o tom nechci psát. V posledních týdnech jsem si zakázal meteorologické pořady i mobilní aplikace a počasí se snažím uhodnout na základě svých leteckých zkušeností a Pro Treků. A mohu říct, ono to OPRAVDU FUNGUJE! Hodinky nám sice neřeknou, jak bude foukat, nebo jaká bude teplota, v případě lepšího počasí neřeknou, kolik bude oblačnosti a v případě špatného, jak moc bude pršet, tady přicházejí na řadu zkušenosti. Ale výraznou změnu, jako třeba právě tu probíhající, kdy v pátek bylo krásně, v sobotu celkem taky, ale večer a přes noc se to pokazilo a dnes, aspoň u nás, prší, hodinky odhadnou, troufnu si říci, na 100%. Je třeba se ale držet zásady, že budeme ignorovat menší výkyvy atmosférického tlaku, které na počasí beztak nemají zásadní vliv a budeme si všímat pouze dlouhodobě pravidelně klesajícího grafu, nejpřesnější je opravdu graf, který začíná zcela dole/nahoře, každý další bod je o pozici výš/níž a takto vyplňuje celý prostor určený pro barometrickou křivku. Pak je předpověď opravdu přesná a s velkou pravděpodobností lze tvrdit, že v nejbližších hodinách, max. druhý den, se počasí výrazně změní.    

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Při čtení této recenze mam konečně pocit ze PROTREKY sou u toho pravého! Krásně,srozumitelně popsané funkce,osobni pohled. Klobouk dolu pane!

Naprostý souhlas,  máš můj naprostý obdiv, s jakou precizností se věnuješ každému detaliu, nebo funkcí těchto supr hodinek, opravdu radost číst. Tohle je dar z nebes, umět to takhle systematicky popsat :thumbsup_anim: .

Jediný hodinky, o kterých uvažuji, že si je koupím  mimo mechanických, jsou právě PRO TREKy, to prostě musí uznat každý kdo má rád klasickou mechaniku v hodinkách.

Upraveno uživatelem liwik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Také dekuji za obsáhlou a velice podrobnou recenzi. Na základě toho jsem lépe pochopil jak to vlastně funguje. Podle navodu jsem to nedal :) Opravdu musim potvrdit, že se dá odhadnout jaké bude počasí.Příští tyden se pokusím měřit výškový rozdíl. Budu v hornatém terénu, tak to snad nebude problém.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji všem za pochvalu, škoda, že mi nechtěj obchody nabízet půjčení hodinek, klidně bych psal recenze, i když bych nešel do všeho.

 

liwik - tak ony jsou mezi multifinkčními outdoorovými hodinkami i sofistikovanější nebo odolnější, i u Pro Treků by šlo něco přidat, ale jak píše daur, že podle návodu to nedal (i já s ním zápasil, ale zdravě jsem se naštval a bral to jako výzvu), je otázkou, jestli by se tím lidé prokousávali kdyby to bylo ještě složitější. Ale určitě jsou funkčně, v něčem i přehledností nebo intuitivitou obsluhy i lepší hodinky. Ale jakékoliv hodinky jsou svým způsobem kompromis, Pro Treky PRW 6100 nejsou vyjímkou, já ale pro mne lepší kombinaci funkcí (byť bych si jich uměl představit víc a lépe, třeba barevně na velkém displeji  zobrazené), univerzálního, ale atraktivního designu s vysokým "machrindexem", odolnosti, výdrže a přesnosti, prostě zatím nenašel. 

 

daur - těší mne, že máš podobnou zkušenost, ona i ta předpověď je kompromis a hodně záleží na osobních zkušenostech. Někdo si možná myslí, že když na hodinkách bude mít místo grafu symboly sluníčka nebo mráku s deštěm, že to ty hodinky ví a umí lépe, ale to je hloupost a naopak myslím, že dlouhodobým sledováním a vyhodnocováním grafu docílíme přesnějších výsledků. Já zmínil jen ideální model, kdy graf dlouhodobě pravidelně stoupá nebo klesá, to je situace, od které se můžeme odpíchnout a začít jim věřit, postupně se každý naučí vyhodnocovat i jemnější detaily. Jak píšeš, že pojedeš do hor, ten výškový rozdíl nebo statistika maximální a minimální výšky a celkového stoupání a klesání je zajímavý, i když pro mne ne prioritní (snad kromě létání). Ale spousta sportovců nebo turistů to určitě využije.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Skvělá recenze Pro Treků!

 

Sice neplánuji jejich koupi, ale tvoje zkušenosti s tlakoměrem/výškoměrem jsem schopen zužitkovat i při používání triple senzoru v Rangemanech.

Nebyl jsem si úplně jistý, jak to využívat. Teď už vím :)

 

Takže díky moc za recenzi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sphinxx - díky, i když... koule s hvězdičkou je jako dobrý nebo hůř než nedostatečná...:-)?

Ok, já jsem také toho názoru, že je to jedno z nejlepších technicko-literárních děl fóra. Nebude tedy lepší 1A-Klasse?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Dobrý den Ivane, 

jsem úplný nováček , co se hodinek týče. skoro čtvrt století jsem nenosil žádné, ale o vánocích mi pod stromečkem Ježíšek nechal něco, co mně dostalo a od té chvíle ležím u internetu a čtu  :D  . obrovské díky za tuto neskutečnou , lidsky a pro laika pochopitelně napsanou recenzi. bez ní bych měl jen hodinky se spoustou tlačítek . na toto fórum jsem narazil právě při hledání různých informací o těch Protrekách a děkuji za něj, bombastické! mám tu modrou variantu a je fakt parádní. bál jsem se horší čitelnosti displeje oproti těm Vašim , ale mé obavy se naštěstí rozplynuly po první vteřině po vybalení  :clap: . ještě jednou moc děkuji a přeji všem nadšencům krásný den. a teď si jdu hrát  :guitar:  .  zdraví Marty 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Díky všem! Už jsem tu někde zmínil, že recenzi jsem psal sobecky víceméně pro sebe, protože mne donutila se funkce naučit a pochopit všechny souvislosti. Bez toho bych to třeba vzdal v půlce:-). A postupně mne napadaly další věci, souvislosti a možnosti využití a tak moje "dílko" trochu nabobtnalo. Jsem ale MOC rád, že to někomu pomůže a hlavně že v dnešní době, kdy není z nejrůznějších důvodů zvykem moc číst, stála recenze někomu za to, se jí prokousat. Mimochodem, i já se k ní vracím, protože mám hodinky stále relativně krátce a když něco pár týdnů nepoužiju, nemůžu si někdy vzpomentout na postup. Takže ji mám v mobilu jako textový soubor a občas do ní mrknu jako do návodu:-).

 

Mám dobrou zprávu - v tuto chvíli je snad už na spadnutí zveřejnění recenze na stránkách jednoho z hodinkářských e-shopů. Říkám to proto, že za tímto účelem byla učesána a daly se k sobě věci, které k sobě patří, ale tady na fóru mne napadaly třeba později a psal jsem je formou doplnění předchozích témat, což někoho mohlo mást a nebo ho to nutilo hledat nějaký týden starý příspěvek, aby si to dal do souvislosti. No a také jsem přitom narazil na pár gramatických chyb a překlepů, fuj, stydím se...

 

Ještě jednou díky moc všem trpělivým čtenářům:-)!  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...