
Ivan Lelák
Členové_50-
Příspěvky
3 951 -
Registrace
-
Přítomen
Vše od uživatele Ivan Lelák
-
Po dvou letech a asi 6 nastartovaných autech či motorkách mi přišlo, že Top Don Volcano přestává stíhat, pokud není úplně nabitý. Už kdysi se mi stalo s předchozím jumpstarterem, že cca po dvou letech nešel dobít a hlásil jakousi chybu. Oprava by asi nebyla rentabilní, tak letěl do popelnice a koupil jsem Volcano. To fungovalo až do loňského podzimu, kdy jsem zjistil to co píšu výš. Abych ho po každém nastartování dal zase dobít, mne nebavilo a protože jsem na podzim prodával éro, dal jsem k němu novému majiteli i jumpstarter. Ale protože garáž je plná hraček, o stavu jejich baterek pomalu ztrácím přehled a cítím, že něco takového zase potřebuji a než začnu vyhledávat na internetu, chci se zeptat, jestli máte někdo opravdu dlouhodobou pozitivní zkušenost s nějakým výrobkem a můžete mi ho doporučit. Cena ani tak nerozhoduje, podmínkou je kvalita a kompaktnost, protože si ho chci brát i na cesty na motorce. Díky!
-
No jo, tak to dělají a je to příjemné. Také mám doma poškozený Charge TTi, v pouzdru je na jedné straně ulomený doraz kleští, je to takový ohnutý zobáček, kdysi se dělal ze slabšího plechu a byla to poměrně typická závada, kterou navíc majitel nemohl necitlivým zacházením ovlivnit. Dnes už je to ze silnějšího materiálu. Určitě by mi Charge vyměnili, ale je to úplně první generace TTi a nechci se ho zbavit. Stejně ho skoro nepoužívám, je ve sbírce a asi bych skoro nepoužíval ani nový kus..
-
Tyhle PRS-9, vyrobené britskou firmou, vydané v limitované sérii a věnované čs. stíhací peruti, působící za války ve Velké Británii, jsou úžasné hodinky, nejen tímhle britsko-českým příběhem, ale také použitým strojkem a vůbec tím, jak hodinky vznikaly a kdo se na jejich vzniku podílel. Přitom to byly celkem levné hodinky ale předpokládám, že pokud se tak již neděje, jejich cena bude stoupat. Jsem rád, že se mi podařilo jedny také "ulovit", i když z druhé ruky.
-
Oživím téma. K "chytré" domácnosti sice nepřistupuji tak sofistikovaně, jako mnozí z vás, ale postupně rozšiřuji seznam věcí v domácnosti, které lze ovládat mobilem. Již před nějakou dobou to byly chytré zásuvky, přes které ovládám na dálku filtraci bazénu či topný žebřík v koupelně. Také osobní váha zaznamenává různé tělesné parametry. Koncem roku přibyl do kuchyně "chytrý hrnec", do kterého se nahrávají různé recepty atd., po rekonstrukci jsem zjistil, že wifi má i lednice a trouba. Lednice umí na dálku snad jen nastavení teploty, otevřené dveře a poruchové hlášky, troubu lze na dálku zapnout, vypnout, nahřát, zahájit a ukončit pečení (mimo jiné i podle zapichovacího teploměru, který signalizuje dosažení požadované teploty uvnitř masa, bábovky atd.), do trouby lze na dálku posílat recepty (tuhle jsme zkusili třeba luxusní sekanou), signalizuje otevření a zavření dveří, nahřátí, stav probíhajícího receptu, samozřejmě i poruchy atd. No a protože jsem při rekonstrukci dával i nový plynový kotel, teď k němu budu objednávat i termostat s wifi, takže budu mít v mobilu informace o stavu kotle, aktuálních hodnotách, teplotách v domě, mnohem snadněji půjde kotel programovat, bude možné ho na dálku zapnout a vyhřát barák třeba před návratem z dovolené atd. Už jsem si v mobilu musel udělat adresář s ikonami aplikací, kterými se v domě něco kontroluje či ovládá. A jasně, hlášení z aplikací jdou i do chytrých hodinek.
-
Rád bych se s místními gentlemany podělil o další radost. Mám ve sbírce asi 60 Leathermanů. Nejstarší PST asi z roku 1986-87, nejnovější výše zmíněnou limitku ARC Obsidian. A mezitím od každé modelové řady či modelu minimálně jeden kus. U některých mám více barevných variant (třeba 3x OHT, 2x Signal), od jiných několik různých provedení a u dalších mám třeba více generací daného modelu, třeba všechny 3 generace Wave, 3x PST z různých roků atd. Několik modelů bylo jaksi samostatných, nikoliv patřících do žádné modelové řady, třeba Signal, Mut, OHT, celkem vzácný piknikový Flair a další. Jeden unikátní a v historii značky ojedinělý mi ale chyběl - Leap. Leap byl model pro děti, taková dětská vstupenka mezi Leathermany a lákadlo, aby si dotyčný junior po letech koupil nějaký dospělácký model. Leap se dělal od roku 2014, ve třech barvách - zelený, červený a modrý. Jeho specifickou vlastností byla odnímatelná čepel nože, která navíc neměla špičku. Nůž se dal sejmout a nasadit pomocí speciálního přípravku, který slouží zároveň jako pouzdro na čepel. Jinak měl Leap celkem dospělé nástroje klasické velikosti - pilku, nůžky, šroubováky, otvírák, dokonce i pinzetu (jasně, jako kluci jsme tahali třísky nebo trny skoro denně). Má i pojistky, závěsné očko a dokonce na pouzdru vylisované měřítko, palcové i metrické. Pouzdro je plastové, ale s vnitřní kovovou "výstelkou", takže o pevnost a tuhost nemusí být strach. Teď se mi konečně podařilo Leap získat, červenou verzi, první rok výroby (konkrétně 09/2014), zcela nový, s krabičkou i návodem. Určitě bude jednou z ozdob mé sbírky. Co vy, znali jste Leap nebo ho někdo má?
-
Prodám mé prastaré GoPro 4 + příslušenství - vodotěsný kryt, originální teleskopická tyč s DO, 2x stativ, stabilizace (+ náhradní baterie), filtry, náhradní akumulátory, nabíječka, rozšiřující akumulátor na záda, zadní displej, úchyty, prostě vše co je na foto, i s pouzdry. Vše je staré asi 8 let, často jsem to používal. Předloni jsem ale zjistil, že GoPro mi nejde zapnout, nevím, jestli je to baterkou nebo je rozbité. Neumím tedy zjistit ani stav baterií, ale do poslední chvíle byly OK. Stabilizace je funkční (aspoň naposledy byla) a je na ni možno uchytit cokoliv od GoPro. Zprovoznění bych nechal na novém majiteli, ale protože nevím, jestli to bude rentabilní, rád bych toto vše nabídl za cenu příslušenství + kamery na ND. Netuším, jakou to vše má hodnotu, ale představuji si cenu 4.000,- za vše. Nabídky prosím do SZ.
-
U mne po několikerém zapnutí strojku jen blikala dioda uprostřed (prý Standby), nic jiného nesvítilo a celá stanice hučela, myslel jsem si, že je to nějaký sušící ventilátor, ale možná to bylo něco jiného. To trvalo 5-10 minut a pak už jsem spěchal do práce a vypnul to, nevím, jak dlouho by to ještě hučelo..
-
Díky. Holím se skoro každý den, je to rychlé, přiměřeně kvalitní, prostě pohoda. Oholil jsem se cca 8-10x, baterka cca na půlce a strojek si o čištění ještě neřekl. Protože jsme teď rekonstruovali koupelnu, rozhodl jsem se mít nabíjecí / čistící stanici na skříňce a při té příležitosti jsem se ji rozhodl vyzkoušet. Zastrčil jsem strojek, stanice zahlásila, že je připravena, stiskl jsem čudlík a začalo čištění. Strojek se během akce párkrát zapnul (aspoň podle zvuku) a pak už jsem slyšel jen vrnění ventilátoru. To trvalo dlouho a asi jsem udělal chybu, že jsem to po cca 5 minutách vypnul, protože jsem odcházel do práce. Když jsem se šel dnes ráno oholit, byla hlavice ještě vlhká, takže to musím nechávat doběhnout do konce. Dnes to zase zkusím, abych věděl, jak to trvá dlouho. Hlavice příjemně voněla, stanice vypadá pěkně, je to komfortní, jsem nadšený, jen musím zjistit, jestli je možné čistit i bez dobíjení.
-
Jo, to srovnání s hodinkami sedí, každý multitool člověku nesedne a i když jich má víc, o kterých si myslí, že jsou super, stejně se po čase přistihne, že jeden z nich nosí nejvíc a vlastně ani neví proč. A teď nastává chvíle pro mou oblíbenou teorii, berte to s nadsázkou, podle které všechny věci, myslím tím předměty, i multitooly a jiné nože, auto, barák, i šutr na zemi, prostě cokoliv, jsou "živé organismy", jejich atomy jsou v ustavičném pohybu a my s nimi navzájem působíme, ovlivňujeme se a vzniká mezi námi pozitivní harmonie nebo naopak.
-
Mám rád nylonová pouzdra, stará i nová mi vyhovují. Nicméně k tomu koženému - donedávna byla Made in China a opravdu se mi kdysi u jednoho doslova utrhla chlopeň - začala být natržená, tak jsem ani ne velkou silou zabral a chlopeň utrhl jako list papíru, což byl důsledek lisování z kožených pilin nebo co. To nové sice nemá boční kapsičky a ta vnitřní také není nic moc, ale kůže jako taková na mne působí lepším dojmem a zezadu uvidíš vytlačenou US vlajku a nápis Made in USA, tak doufám, že je z kvalitnější kůže a něco vydrží.
-
Co mám F8 (47 mm), spím s nimi denně, sundávám je jen na nabíjení, do sprchy a když dělám práce, při kterých bych je mohl poškodit. Kupodivu jsem si na spaní s nimi zvykl a vůbec mi nevadí. Co se týká sledování zdravotních funkcí, i ve spánku, rád to sleduji. Jasně, když se blbě vyspím, vím to i bez hodinek, ale hodinky mi pomohou v orientaci, proč to tak je - krátký spánek více fází probuzení, neklidný spánek atd. Například při hlubokém spánku s více fázemi REM stačí i kratší doba spánku. Vyhodnocuji všechno (nebo se o to aspoň snažím) a dávám si to do kontextu s momentálním obdobím, které prožívám - stres, nemoc, práce, stravování, zejména před spánkem atd. a když to sleduji delší dobu, začne to do sebe zapadat a dávat smysl. Pomáhá mi to ve snaze upravit denní aktivity, upravit jídelníček a tak. Ne že by se tyhle věci vychytat i sledováním vlastního těla, ale tohle je, aspoň pro mne, dobrý pomocník, inspirace a motivace.
-
Pokud Ti nevadí, že za okny rotuje svět, tak se žádné velké přetížení nekoná a stále sedíš v sedačce. Pamatuju, že jsem tenkrát hypnotizoval to kafe, skoro nevnímal okolní svět a hned bylo po všem. Pilotem byl tehdy známý akrobat a můj kamarád. Vlastně už nevím, jestli to bylo kafe nebo čaj, co jsem tenkrát do kelímku na jeho žádost z termosky nalil, ani jsem nevěděl, co chystá. Vzpomínám, jak jsme spolu při jiné příležitosti letěli s L410 a on nám předváděl beztížný stav, podobný jako trénují kosmonauti ve velkých letadlech. Vznášel jsem se tehdy v kabině, přišlo mi to jako hodně dlouhé ale trvalo to asi jen pár sekund, už nevím, ale byl to úžasný pocit. Pak zavolal, ať se chytíme, tak jsme se přitáhli k nejbližší sedačce, sedli si a jak to vybíral, začala postupně "fungovat" gravitace. Nebo jsme spolu letěli v AN-2 z jednoho leteckého dne u Prahy, kde předváděli 2 američtí piloti akrobacii na starých dvouplošnících, na křídlech stály 2 krásné holky a mávaly davům. Ti amíci letěli s námi, jeden seděl s mým kamarádem v kabině, my ostatní seděli vzadu, holky podřimovaly. Kluci v kabině, jak jinak, se po chvíli dostali se na to, co Andula umí. A kamarád to začal předvádět. V kabině panovalo rozjařené veselí, já se držel čeho se dalo a málem jsem blil, jen holky stále podřimovaly, jen v jednu opravdu drsnější chvíli jedna otevřela oči, otočila je v sloup, zakroutila hlavou a řekla do kabiny něco ve smyslu ať už toho nechají, že se tady nedá spát... Tyhle zážitky mi už nikdo nevezme...
- 1 230 odpovědí
-
- ponúkam svoju zbierku mailov
- somariniek
-
(a 1 další)
Označen s:
-
Tohle není běžný výkrut, ale tzv. sudový, kde je prostě odstředivá síla větší než gravitační. To je všechno. Jednou jsem seděl v letadle, kdy byl na palubce kelímek s kávou a během sudového výkrutu se nevylila.
- 1 230 odpovědí
-
- ponúkam svoju zbierku mailov
- somariniek
-
(a 1 další)
Označen s:
-
To určitě ne. Asi třetinu Leathermanů jsem kupoval nové, zbytek jsou již nevyráběné kousky z druhé ruky, cca od roku 1987. Jsou sice ve výborném stavu, většinou jako nové, ale dohromady by to myslím nestačilo ani na průměrné Rolexy.. Jsou mnohem větší sběratelé, já to zase tak nepřeháním.
-
Díky:-)! Savetheday, pokud vím, je obchod, dovozcem je Moris. Pokud to chápu dobře, reklamace multitoolů zakoupených kdekoliv na světě by měl řešit Moris, Savetheday jen těch, které byly zakoupeny u něj. Alespoň tak to bývalo, to ale ještě ve hře nebyl Savetheday v té roli, jak funguje dnes. Asi by bylo dobré jim poslat dotaz.
-
Tak to obvykle je, přecházet z předposledního modelu na poslední se nevyplatí, pokud nejsi fanatik značky a 1-2x za rok kupuješ to nejnovější. Málokdy je vylepšení dramatické, obvykle jde o evoluci a ne o revoluci, i když podle mého je F8 oproti F7 vylepšený dost a v mnoha věcech. Já ale na F8 přecházel z F5X a to už je sakra rozdíl, i když i tak jsem si staré nechal na sport a outdoor - stále toho umějí hodně, baterka drží, tak je dotahám na drsnější příležitosti.
-
Včera dorazila vlajková loď Braunu, viz předchozí příspěvky. Velká krabice s několika věcmi - strojek, nabíječka, dobíjecí pouzdro, dokovací stanice sloužící pro nabíjení a automatické čištění strojku. Mám z toho výborný pocit, nabíjecí stanice je vychytaná, samotný strojek je pohledný macek. Dnes jsem se poprvé oholil a první dojmy jsou - je to komfortní, rychlé a oholení je kvalitnější než u 10 let starého Braunu Series 7. Na druhou stranu se ručním Gillette Mach 3 Turbo oholím ještě kvalitněji - dětskou prdelku neumí ani nejvychytanější Braun. To ruční super kvalitní oholení mi ale trvá cca 10 minut. Určitě elektrické holení ještě doladím, ale i tak bude Braun naprosto v pohodě pro každodenní holení. A když půjdu občas někam, kde mi na dokonalém oholení bude záležet, bude to ruční strojek. Mám 2 dotazy: 1. U Braunů tvrdí, že je strojek vhodný na suché i mokré holení, myšleno třeba ve sprše nebo i s gelem či pěnou, kterou používám pro ruční holení - zkoušel jste to někdo? Je to v něčem lepší? 2. Jak Brauny čistíte? Já u starého sundal kryt planžet, vyfoukal, ošmrdlal přiloženým kartáčkem, někdy jsem ho zapnul, strčil pod kohoutek s vlažnou vodou a nechal uschnout. Nikdy jsem hlavu nepromazával (což asi nebylo správně). Jak to děláte u nejnovějších modelů? V balení je i dokovací a čistící stanice, ale strojek si prý řekne, když tohle automatické čištění bude potřebovat (asi se to odvíjí od času, resp. počtu holení než že by tam byl nějaký senzor znečištění). Což znamená, že čištění v dokovací stanici není každodenní věc, nebo se pletu? Díky!
-
Neřekl jsem, že je to vymazlenější Charge, psal jsem o univerzálnosti. Nejprodávanějším Leathermanem ever je Wave, naprosto univerzální, příjemně nositelný a za slušnou cenu. Proto měl takový úspěch. Charge je v principu to samé, jen v trochu vyšší cenové třídě - je vymazlenější a dražší. Když vezmu modelovou řadu Free, vybavenou magnetickým systémem, tak v ní považuji za nejvíc univerzální právě ARC. Pokud bych měl porovnat univerzálnost Charge a ARC, pak je to myslím srovnatelné, oba jsou univerzální ve svých modelových řadách i když i tam jsou rozdíly a někomu může ve finále vyhovovat víc jeden nebo druhý. Netroufnu si říci, jestli je některý z nich "vymazlenější". Můžu za sebe říct, že třeba Charge G10 mi přijde nejvymazlenější z řady Wave + Charge. U modelové řady Free jsou v něčem vychytanější P2/P4 a v něčem je znatelně dotaženější ARC. Pokud bych si měl vybrat z hlediska univerzálnosti a vybavenosti mezi P4 a ARC, zvolím ARC. Vymazleněji na mne může působit čepel MagnaCut, ale jestli je vymazlenější i pilník, existence držáku bitů + mikrošroubováků nebo kladívko, to spíš bych dal do kategorie "vylepšení" nebo užitečná výbava navíc.
-
Tak jasně, někomu P4 stačí, i já s ním uměl žít, nicméně nejsem směrodatný protože mám multitoolů hodně a pokud jsem věděl, že by na něco P4 nestačil, vzal jsem např. Charge. U P2/P4 byl kritizován chybějící bitholder a některé nástroje příliš malé, třeba pilník (navíc je jednostranný, z druhé strany je měřítko. To ARC řeší, zejména držák bitů dramaticky zvětšuje jeho možnosti, do držáku se dají uchytit nejen ploché bity Leatherman, ale i adaptér na běžné 1/4" bity a tím i různé nástavce, kardany, a přes další miniadaptér i běžné 1/4" oříšky, tj. až do velikosti 14. Já to kdysi hodně, teď už méně používám u robustnějšího Surge na motodovolených a fakt to funguje - uchytit na multitool téměř cokoliv z malé golasady se občas hodí. Navíc pilník je u ARC nejen větší, ale i oboustranný, z jedné strany hrubší, z druhé jemný diamantový. Má navíc mikrošroubováky. A jasně, čepel MagnaCut. Jo, a jedno čelo pouzdra je tak ploché, že se dá krásně použít jako kladívko. Ne že bych s tím zatloukal hřebíky, ale dá se s tím něco doklepnout na správné místo, třeba při výrobě dřevěné konstrukce a tak. Za mne prima vychytávka (kladívko má i model Signal a fakt jsem ho použil dostkrát) Naopak šídlo bylo u P4 lepší, aspoň za mne, mělo otvor (používá se při improvizovaném šití, plachta, popruhy..) a slušně vrtá. P4 má i zubatou čelist s pěkným dlátem a velký plochý šroubovák má břit, kterým se dá odizolovat, začistit hrany a tak. Některé nástroje má sice menší (ale uměl jsem s tím žít), některé zase vychytanější o ty prvky, co jsem psal, což se určitě nevyužívá hodně ale někdy se to může hodit - já fakt šídlem pár děr vyvrtal a dlátkem jsem už několikrát něco začistil nebo doladil u dřeva. Měřítko z druhé strany pilníku je směšně krátké, ale i tak se mi párkrát hodilo. Každý z těch modelů má svá pro a proti a je na každém, co zvolí. Za mne je ARC o něco univerzálnější, je to takový Wave nebo Charge v magnetické modelové řadě. P2/P4 mají naopak pár vychytávek, které jiný ARC (ani žádný jiný Leatherman) nemá.
-
Je jich půlka než včera. Dá se předpokládat, že se tempo zmírní, ale i tak bych v případě zájmu neváhal... V každém případě, za pár týdnů si na ty peníze člověk ani nevzpomene, ale pokud zaváhá, bude si to vyčítat. "Že já vůl to nekoupil když to šlo", to je aspoň z mé vlastní zkušenosti.
-
On neříká, že se mu to líbí, ale že ho to netrápí...
-
DLC je i na čepeli, má stejný nazlátlo - narůžovělý odstín jako šrouby atd. a to určitě běžná ocel nemá. On je ale ten odstín tak světlý, že to na některých fotkách ani není vidět - třeba na té mé s otevřenou čepelí to vypadá jako normální ocel, někdy se to blbě fotí. Ale na produktových fotkách, co jsem dával výš i s těmi mými, už je to jasně patrné - takže ano, čepel má stejný Champagne DLC povlak.
-
Mám i Free P4, ale teď se k němu nedostanu - kekonstruuju barák a je někde zahrabanej. Ale chystám se udělat srovnávací test ARC a P4 abych zjistil, jak vývoj řady Free postoupil. A do testu chci přidat ještě něco, asi Charge G10, aby bylo i srovnání s jinou konstrukční řadou.
-
Já bych se taky rád vyhnul mokrému holení, několikrát jsem se zkoušel vrátit natrvalo k elektrice, ale oholení nikdy nebylo tak dokonalé jako ručním strojkem, takže nakonec elektriku používám jen na některých cestách nebo když nemám tolik času. Přitom jsem se snad 20 let holil elektricky - kdysi dávno, v 70. letech, kdy mi začaly růst vousy, to byla sice ještě klasická žiletka, holení mne štvalo, tak žiletku nahradil jakýsi elektrický planžetový strojek, ještě s kabelem, ten byl celkem OK. V roce 1991 mi věnoval nový elektrický frézkový Philips jeden německý pilot, strojek mi skvěle sloužil mnoho let, zvykl jsem si na frézky ale pak odešla baterka a tak jsem někdy v roce 2000 zkusil ruční Gillette. K tomu jsem neměl přípomínky, jen jsem ho v průběhu let nahradil modernějším Gillette Mach 3 Turbo, který mám dodnes. Ale jak jsem rozpolcený a nejradši bych se holil elektrikou, asi před 10 lety jsem koupil ten Braun co mi teď odešel. Ten se na trvalé holení neosvědčil hlavně proto, že čím jsem starší, jsem na holení větší puntičkář a mám rád ksicht jako dětskou prdelku, což je trochu směšné, protože se i tak většinou holím obden (každý den by mne to štvalo) a ten druhý den již vousy samozřejmě raší. Takže opět používám elektriku na cestách, dovolených a tak, ale v rámci té rozpolcenosti jsem se teď rozhodl koupit vlajkovou loď Braunu a chci zkusit každodenní holení - tak uvidíme:-) Omlouvám se za román, ale když tak na to myslím, říkám si, že holící vývoj a příběh každého z nás může být jiný a zajímavý.. PS: Už mi to píplo, je to v Alzaboxu, takže zítra ráno první holení..