Přejít na obsah

PS 1 311.RAF


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 132
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Valím na to oči, je tam realizováno mnoho zajímavých věcí, dohromady možná až trochu moc. Ta modrá verze mi úplně nesedí, nicméně ta druhá s černou lunetou vypadá k světu. Těším se na podrobnější příběh o vývoji projektu a hodinkách vůbec.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A vono je to prim sport igen ;)

 

Myslím, že nedotkneš, on ten příběh asi ledacos napoví a třeba i vysvětlí :)

Ježiš děkuju za opravu, samozřejmě jsou to jedničky. To bylo asi z toho šoku. :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sepsal jsem to už na štědrý den, když tu začaly kolovat první fotky a vzbuzovaly časté otázky kde co a jak se stalo. Chtěl jsem ještě "palec" od jednoho z duchovních otců, že mu nebude vadit, že tady na něj některý věci vykecám :) Ten se ale na svátky asi vytratil z digitálního prostoru a mě už se nechce čekat :)
 
Hned na úvod bych rád poděkoval všem, kdo tuhle limitku přivedli k životu (já se více méně vezl), raději se nebudu snažit je všechny vyjmenovat, ale přesto bych rád zmínil hlavně dva místní členy. Strášu, jako duchovního otce nápadu (co vím, měl k tomu i své rodinné důvody - nechám na něm, jestli je bude rozvádět) a cigiho, který na tom nechal mraky svýho času a práce a je tím, kdo hodinky ve skutečnosti dotáhl tam, kde jsou.
 
Když jsem se v květnu 2014 ptal strašáka po SZ, jestli něco nového plánuje, typicky začal mlžit, ale bylo jasné, že v jeho hlavě se něco tikajícího z Eltonu zase rodí a už o tom začal jednat. Nebylo tak moc překvapující, když cca týden po tom, co Elton doručil tehdejší Igen limitku lahváčů, od něj přišla nová SZ s názvem PS1 RAF. Dnes tomu tak je přesně 2 roky, kdy tohle vlákno s úspěšným koncem vzniklo, byť nápad je ještě starší. Cesta to byla celkem dlouhá, místy trnitá, ale její závěr je o to lepší.
 
Specifikace zněla celkem jasně a byla doprovozena první vizualizací od Eltonu (není moje, takže ji záměrně nepublikuju), ze které toho ale pravda moc nezůstalo :)
 

Představuji si číselné indexy, po obvodu klasický typický  minutový žebřík, rád bych ručky s větší lumi plochou co teď dává Elton do nových Sportů- moc se mi líbí, ciferník buď černý nebo strašně tmavě modrý. Znak je ale dost složitý, navrhoval bych proto na cifr pouze zkřížené zbraně a nápis ,,na množství nehleďte". Nápis po obvodu by se hodil na dýnko. Pokud bychom se nedokázali vyhnout datumovce, která podle mne na letecké ,,retro"  nepatří, horoval bych opět pro okénko na pozici 6.


Zájemci se začali pomaličku sbírat a návrhů se ujal cigi, který přišel s něčím, co mu myslím následně při realizaci přidalo nejednu vrásku, ale o tom později. Proti původnímu návrhu přibyla GMT komplikace, což proběhlo i ve vlákně kolem GMT lunety.
 
Cigi tak nakreslil pro Igeny pasivní GMT (inspirace brána u Vulcain) s více barvama cifru i lunety (schválně si všimněte značení pásem GMT a +1). Čísla se vzali z fontu značení RAF letadel, na cifr se dostal cep a řemdih a na dýnko komplet znak 311 perutě RAF. Zde taky začaly první problémy s případnou realizací. Na cifru měly být 4 barvy, "zemědělský" náčiní s mnoha detaily (ostny atd.), na lunetě 3 barvy a technologie tisku znaku na sklíčko dýnka musela zvládnout fakt hodně.
 
První vzorky z Eltonu dávaly tušit, že pořád nebude vyhráno jak u lunety, tak potisku dýnka. Ten vedl k dalšímu výkyvu nálad, protože logo při své složitosti bylo zrnité, což znamenalo postupně 2 věci - nutnost zajistit kvalitnější předlohu a posléze i lepší tiskárnu :) Naštěstí se cigimu podařilo obojí vyřešit.
 
Zde se taky zjistilo, že na lunetu si musíme vystačit s jednou (potažmo dvěma) barvičkama - barva eloxu a barva kovu, soutisk ciferníku nebude sranda a tolik barev tam nedostaneme.
 
O znaku perutě stojí za to se trochu rozepsat. Jedná se o originál schválený králem Jiřím VI. z roku 1941, který mají v archivu VHÚ. Toto považuju za jeden z husarských kousků cigiho a jde na vrub jeho paličatosti :) Odmítal se smířit s čímkoliv jiným jak originálem, takže zajistil z MO ČR licenci pro použití znaku (na dýnku je opravdu copyright) na těchto hodinkách a na VHÚ zajistil sken ve vysokém rozlišení z originálního dokumetu - ten je k náhledu dostupný i na webu VHÚ
 
1-navrh-znaku-311-cs-bombardovaci-perute
 
jeden jeho post za všechny:

 

Pánové, tímhle neuctivým lajdáctvím mně berete elán. Existuje pouze jediná originál předloha - viz výše. Schválená Jeho Výsostí. Pakliže chceme lepší rozlišení, navrhuji se spojit s Vojenským ústavem historickým, vysvětlit situaci a oni nám předpokládám rádi pošlou originál sken. 
Já tam každopádně chci originál, ne fejk.

 

"předpokládám rádi" sice vzalo pár měsíců, znamenalo to spousta mailů, telefonů, zasednutí komise, schvalování, .... ale povedlo se  :clap:
 
Strojky jsou 68.3 a nechávali se na limitku servisovat hromadně. Všechny mají stejnou úpravu - zlacení a modřené šroubky.
 
Samostatnou kapitolou byly krabičky. Jako všude i zde se začalo řešit, jestli bude stačit origo eltoní plechovka a z toho vylezl strašák s tím, že cigi vymyslel dřevěnou, která při otevření bude mít tvar vrtule a udělá ji jeho známý truhlář. Značení na krabičkách "KX"  pochází z letadel Wellington, na kterých čeští piloti 311 perutě lítali.
 
ERP63ee23_22_Wellington_MkIc_311sq.jpg
 
U těchto hodinek by bylo asi jednodužší napsat co je na nich z PS Igen původního, než co se změnilo, ale to je nejlepší zkoumat přímo z fotek. Sám fotit popřádně neumím, takže to nechám na někoho schopnějšího :)

 

Počet hodinek se v průběhu měnil dle zájemců a někdy v polovině roku se ustálil na 16 kusech - pro mě jako ajťáka krásný číslo, zvlášť když mám všechny limitky z Eltonu s tímto číslem :) Po srazu v Jeseníkách se chtěl přidat ještě jeden RAFan, a protože touha jednoho z nás bylo mít hodinky s číslem 0 (už to měl domluvené), šlo to realizovat a vlastně nám to pomohlo udělat komplet řadu čísel od 0 do 16 :)
 
Každopádně na závěr ještě jednou...Díky!

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

A teď ještě trochu subjektivních dojmů. Když mi přišla první fotka RAFek do MMS, tak jsem svoje ještě neměl v ruce, protože Elton mi je omylem poslal na starou adresu. Čistě z fotky jiskra nepřeskočila a byl jsem z výsledku trochu nervózní, jak si sedneme. Protože mám ale i tuto limitku pro nový přírůstek do rodiny, který čekáme každým dnem, věděl jsem, že stejně nepůjdou.

 

O to lepší byl pro mě okamžik vybalení, kdy jsem zjistil, jak tu psal už maxel, že fotky hodinkám tak 200% ubírají. Přijde mi, že Elton se zase posunul v kvalitě zpracování pouzder, ale i tisku na cifru. Kombinace barev hraje dobře a ve vitríně vedle nich předchozí Igen limitky vypadají trochu chudě. Hodinky je opravdu potřeba mít v ruce, díky zakřivení cifru a sklíčka mi přijde, jako by GMT stupnice byla plastická, minimálně pocitově v hraně vystupuje z hodinek a s úhlem se to lehce mění. Lumi je parádně provedená a všechny čísla svítí (zase jsem si jak malej hrál u stromečku s baterkou :) ) a dohromady to prostě hraje, aspoň pro mě...

Upraveno uživatelem Lamiczka
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Funguje to celkem jednoduše - odečteš si čas, který máš na hodinkách a dle toho, ve které zóně se pohybuješ tak nastavíš otočnou lunetu správný počet hodin. Pak vidíš, kolik je hodin v ostatních pásmech.

 

Jeden příklad - právě je 11 hodin, takže si nastavím lunetu číslem 11 k pásmu GMT+1 (na cifru Praha) a vidím, kolik je v ostatních zónách. Takže například v New Yorku, kde je GMT-5 je zrovna 5 hodin. Musíš jen vědět v jakým pásmu zrovna jsi a jaký pásmo tě zajímá ;)

 

93fc765c98f859d6579188b965b462d2.jpg

Upraveno uživatelem Lamiczka
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...