Přejít na obsah

Vintage seiko


Chumpus

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 3,6tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Ručičky a ciferník sedí, nicméně jsem vycházel ze stavu lumi: viděl jsem několik 6138 v NOS stavu, které byly uskladněny při pokojové teplotě a přesto to na lumi bylo poznat. Po zákazu používání radia na konci šedesátých let začalo Seiko experimentovat s různě stálými chemickými látkami, nejvíce asi s promethiem, které ale jednak patinovalo, jednak se u něho rovněž prokázaly radioaktivní stopy, což nakonec vedlo k vývoji neradioaktivní a barevně stálé lumibrite, kterou Seiko začalo používat až od r. 1994.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ty vpravo se mi libi, ty bych bral :)

Jsou v Tondakově péči, po návratu půjdou na ruku :-)

 

 

Chlapi, díky za komentáře. Budu je dál studovat a uvidíme, jestli se objeví nějaký rozhodující detail.

 

Jak horké je to s tou radioaktivitou vzhledem k dennímu nošení 6138?

Upraveno uživatelem jonyyy
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já nepoznám, jestli je to původní ciferník, ale s tou oxidací bych byl opatrnej. Mel jsem několikery hodinky z tohodle období, kde byla lumi naprosto čistě bílá a prokazatelně původní. Žloutnutí / tmavnutí původní lumi je určitě běžný a de facto i logický, ale nemyslím si, že by to bylo dogma. Když si vzpomenu na svoje 6105-8000, který jsem bohužel prodal, tak pod úplně dodrbaným sklem, že přes něj nebylo vidět pomalu na ciferník, byl naprosto intaktní ciferník se sněhově bílou lumi...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...Jak horké je to s tou radioaktivitou vzhledem k dennímu nošení 6138?

Vůbec, zejména ne u promethia. Použití radia nebylo zakázáno proto, že by snad lumi poškozovala zdraví nositelů hodinek, ta dávka je prakticky zanedbatelná, ale pro to, že poškozovalo zdraví zaměstnanců, kteří tenkrát s radioaktivní barvou pracovali (a převážně ji tehdy nanášeli ručně).

Těch experimentů s lumi bylo více, takže je samozřejmě možné, že někde patina nebyla tak výrazná. Na stranu druhou ale pro ilustraci zasílám foto s kdysi bílými indexy na mých 7005-8030 SOG z r. 1970: ty jsou ale vojenské a bylo na nich ještě použito radium. Na ručičkách pak bylo použito něco jiného.

post-23487-0-28544600-1583225061_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já nepoznám, jestli je to původní ciferník, ale s tou oxidací bych byl opatrnej. Mel jsem několikery hodinky z tohodle období, kde byla lumi naprosto čistě bílá a prokazatelně původní. Žloutnutí / tmavnutí původní lumi je určitě běžný a de facto i logický, ale nemyslím si, že by to bylo dogma. Když si vzpomenu na svoje 6105-8000, který jsem bohužel prodal, tak pod úplně dodrbaným sklem, že přes něj nebylo vidět pomalu na ciferník, byl naprosto intaktní ciferník se sněhově bílou lumi...

 

Také mám úplně původní 6105-800 a byly 100% neotevřené a na odstínu je poznat, že je lumi stará. Může to být kus od kusu. Lumi svítí jen pod UV, už nemá sama sílu svítit a to ani chvilku.

Tím nezpochybňuji, co jsi napsal, jen konstatuji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty moje 7016, viz fotky zpátky ve vláknu, jsou z roku 75, na tyhle se myslím aftermarket ani nedělá a lumi a ciferník je jak by včera vyšly z továrny. Jen svítí jenom chviličku.

 

U tý oxidace bude strašně záležet v jakým prostředí se hodinky za svého života pohybovaly, v jakým stavu bylo těsnění atd...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Také mám úplně původní 6105-800 a byly 100% neotevřené a na odstínu je poznat, že je lumi stará. Může to být kus od kusu. Lumi svítí jen pod UV, už nemá sama sílu svítit a to ani chvilku.

Tím nezpochybňuji, co jsi napsal, jen konstatuji.

 

 

Vím, že je máš taky. Já je viděl, když se sundavalo sklo a davalo nový, ten cifernik fakt vypadal jak novej, na lumi bylo znat stáří  určitě strukturou a jakoby nepravidelným nanesením, ale trvám na tom, že to byla bílá vrstva lumi.  Možná lehounce, fakt lehounce našedlá, určitě ne žlutá, nebo dohněda...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty moje 7016, viz fotky zpátky ve vláknu, jsou z roku 75, na tyhle se myslím aftermarket ani nedělá a lumi a ciferník je jak by včera vyšly z továrny. Jen svítí jenom chviličku.

 

U tý oxidace bude strašně záležet v jakým prostředí se hodinky za svého života pohybovaly, v jakým stavu bylo těsnění atd...

 Přesně tak.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Jj, v pěkném stavu je cena přes 20. Ale horší je snad to že se strašně špatně shání. Mě se právě strašně líbí to broušené sklo pod kterým je ten ciferník ještě uchvatnejší. No mám je v hledáčku tak doufám že se mi poštěstí a v budoucnu se tady s nima pochlubím

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám tyhle, jsou to krásné hodinky, bohužel sklíčko je hrozně jeté a prasklé u okraje, myslím, že je dokonce hodinářem lepeno aby drželo. Bohužel sklíčko je asi neřešitelný problém, jinak stroj šlape perfektně, na dýnku dokonce věnování v japonštině. Ale leží v šupleti, řešení to asi nemá, no.

post-4049-0-41238300-1584475566_thumb.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám tyhle, jsou to krásné hodinky, bohužel sklíčko je hrozně jeté a prasklé u okraje, myslím, že je dokonce hodinářem lepeno aby drželo. Bohužel sklíčko je asi neřešitelný problém, jinak stroj šlape perfektně, na dýnku dokonce věnování v japonštině. Ale leží v šupleti, řešení to asi nemá, no.

Předpokládám že je tam fazetové sklíčko, které se sehnat dá. Já mám tyto, taky na nich bylo naprasklé sklo (foceno ještě před jeho výměnou). To moje má referenční číslo 310T51ACSG. Zkus se podívat třeba podle modelu tady

post-23487-0-19342400-1584483270_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předpokládám že je tam fazetové sklíčko, které se sehnat dá. Já mám tyto, taky na nich bylo naprasklé sklo (foceno ještě před jeho výměnou). To moje má referenční číslo 310T51ACSG. Zkus se podívat třeba podle modelu tady

pravda pravda, ty skla sehnat jdou. Takovy skromný dotaz. Kde se dají najít ty referenční čísla? Ja je na netu marně hledal a nic.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pravda pravda, ty skla sehnat jdou. Takovy skromný dotaz. Kde se dají najít ty referenční čísla? Ja je na netu marně hledal a nic.

Zrovna na tom odkazu, který jsem dával, je spousta modelů a k nim referenční čísla. Jinak má databázi např. Ofrei. Nejjednodušší je ale samozřejmě google: zadat "part number crystal + číslo modelu".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...