Přejít na obsah

Fortis square


m107

Doporučené příspěvky

Prosím, ešte uveď presnejší rozmer zápästia kvôli predstave, čo to zanamená menší priemer. Dik.

 

Inak s týmto square trochu bojujem...aj sa mi páči, ale niečo aj vadí...preplnenosť hornej časti ciferníka? Asi. Trochu by som zmenšil font číslic a červenej šípky, aby to bolo vzdušnejšie bez zníženej okamžitej čitateľnosi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prosím, ešte uveď presnejší rozmer zápästia kvôli predstave, čo to zanamená menší priemer. Dik.

 

Inak s týmto square trochu bojujem...aj sa mi páči, ale niečo aj vadí...preplnenosť hornej časti ciferníka? Asi. Trochu by som zmenšil font číslic a červenej šípky, aby to bolo vzdušnejšie bez zníženej okamžitej čitateľnosi.

 

S metrem kolem zápěstí bez mezírky 17 cm, takže cca 17,5 cm s vůlí jako když zapnu hodinky.. A sedí mi asi tak jak tomu pánovi na fotce, kterou jsem přidal v mém příspěvku.

Mně přijde ten ciferník, font i šipka OK. Pěkně vyvážené. Akorát je škoda toho zbytečného místa v rozích ciferníku, kde nic není. A další plus je modrá lumi. Teda square day/date ji mají, tak věřím, že i tyhle.

 

Edit: Jak se tak dívám na ten cifr znova, je fakt přeplněnej oproti některým čistějším modelům od Fortisu. Ale mně se líbí i tak a čitelnost je OK...

Upraveno uživatelem Topkan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Oživím tohle vlákno z roku 2008 a posledním příspěvkem z roku 2011. Založil bych nové, ale proč, aspoň je vidět, že Fortis Square jsou zcela neprávem opomíjené hodinky. Tohle bych chtěl pojmout i jako takovou minirecenzi a protože jsem zaznamenal i "jé hele, Monaco od Fortisu" a mám tu čest vlastnit i TH Monaco, do správné recenzní sekce snad brzo napíšu srovnávací recenzi Square a Monaco.

Jak víte, jsem fanda Fortisu od roku 2008, tehdy jsem koupil první, záhy je z finančních důvodů prodal, pak vždy jednou za pár let zase nějaké koupil ale celou tu dobu jsem si říkal, že na závěr fortisí kariéry si koupím Square, které jsem poprvé viděl právě v katalogu z roku 2008, který jsem dostal v Koscomu když jsem si tam kupoval své první. No a ta doba nastala teď a tyhle hodinky mi možná byly souzeny, protože se ke mně dostaly oklikou a už to dokonce vypadalo že ani třetí pokus o získání Square nedopadne. Jsou to mé páté (šesté, počítám-li i první co jsem prodal a sedmé, počítám-li legendární automatické plasťáky Eloga Flipper ze 70. let, které mám) Fortisy a také nejspíš poslední. V tuto chvíli opravdu nepotřebuji žádné jné.

Square jsou v první řadě krásné hodinky, naživo se mi líbí víc než na fotce, i když naživo mi přijdou větší a hranatější. Modelů Square bylo víc - tenhle základní s kalibrem ETA 2936-2, pak byly třeba i s GMT a nebo několik verzí Chrono s ETA 7750, lišící se barvami ciferníku. O všech verzích ale přehled nemám a budu rád, když je sem nasázíte. Nerezové, kartáčované pouzdro má rozměr 38 x 38 mm, rozteč stěžejek 24 mm, čili fakt široký řemen, v praxi ale působící subtilněji a přiměřeně. Shora je ploché safírové sklo s oboustranným antireflexem, zespodu kruhový průhled usazený v dýnku přišroubovaném k pouzdru 4 šrouby. Vodotěsnost je 100 metrů. Ciferník je pro Fortis typický, tenhle vychází z modelové řady Marinemaster, kde jsou (třeba oproti řade Official Cosmonauts) trochu větší číslice, na pozici 12 je legendární stříška se dvěma puntíky, na pozicích 6 a 9 je jen proužkový index a ten vtipně připomíná i bílý day/date na pozici 3. Včera 18.00 hod. jsem měl chuť hodinky zastavit a kochat se dokonalou podívanou na kříž uprostřed čtverce, holt jsem přítelem pravidelnosti, symetrie a pravých úhlů. Mimochodem, den v týdnu lze zobrazit v němčině i angličtině. Ciferník je na rozdíl od kruhových Fortisů dvoupatrový, mezi vnějším hranatým horním patrem a vnitřním kruhovým spodním je šikmá plocha  s vteřinovými indexy. Ciferník je matný, až trochu zrnitý, což vynikne jen v určitém světle a je to pěkná podívaná. Aby se nám nepletlo, kam točit korunkou při nastavení dne a kam při nastavení data, máme tu nápovědu ve formě šipek u příslušného okénka. Když už je řeč o korunce, tahle se mi líbí fakt moc, vroubkováním, podélnou drážkou a jako obvykle i fortisím logem, tedy korunkou na jejím čele. Dvojitý antireflex je dokonalý a jako obvykle hází odlesky do modra při zachování perfektní čitelnosti dokonale přehledného ciferníku za jakýchkoliv okolností. Vždy říkám, že co se týká antireflexu, zcela nahoře na Olympu sedí antireflexoví bohové Fortis s Breitlingem, pak dlouho nic a pak ostatní:-). Luminiscence bílých indexů je světle modrá s lehkou příměsí zelené, podobně svítily mé první hranaté hodinky, Steinhart Aviation a je to velmi příjemná podívaná.

Jak jsem psal, hodinky jsou pohledově i pocitově masívní, víc než jak se zdají na fotce, ale překvapivě sedí dokonale na ruce. Důvodem je, že jsou prostě hranaté a také že dno není na koncích u nožiček rovné ale tvoří klenbu, která perfektně dosedne na ruku. Jsem známý tím, že nemám rád když se mi hodinky na ruce pohybují a občas nosím řemínky utaženější, což bývá terčem poznámek okolních chronomagorů. U těchhle nic dotahovat nemusím, hodinky perfektně sedí a ani se nehnou i když je řemínek jen lehce utažen.

To je asi tak všechno co mohu o Square zatím říci. Kdo je nemá, prohloupil, fakt jsou skvělé:-).

S dovolením použiji nejen své fotky, ale i fotky z nedávné Jeronimovy inzerce.

IMG_4075_result.JPG.15b62a22a0c3927bae8d3f99acc7ca51.jpg

IMG_4077_result.JPG.47da2b6e704cb3e78d5aa15da3356ba3.jpg

IMG_4084_result.JPG.78d1849248ad3070ea09aad85f0c3f97.jpg

IMG_4085_result.JPG.841e13a35eed1d3f60aa0a334b03bcb5.jpg

IMG_20220323_181323~01~01~01~01.jpg

IMG_20220323_181438~01.jpg

IMG_20220324_133910~01.jpg

IMG_20220327_183609~01.jpg

IMG_20220323_181438~01~01.jpg

IMG_20220327_183754~01~01.jpg

IMG_20220327_183737~01~01.jpg

IMG_20220323_181411~01.jpg

IMG_20220327_183823~01.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tělo už má něco za sebou, ale ten cifr je dodnes parádní Ivane - a klasická “šedesátková” stupnice na zkosení mi mimochodem přijde mnohem sympatičtější než pitomé číslice 13-24 na přefouklých MM nebo na mých Nocturnal.

Přiznám se že když ty hranáče byly opakovaně v inzerci, měl jsem pokaždé cukání po nich skočit, ale vždycky mě odradila vzpomínka na důvody kvůli kterým šly svého času z domu i “božské MM White”. Dneska už by to asi bylo (díky kouzelníkům jako je Ruda a jeho tým šikulů @ONYX servis hodinek) mnohem snadněji řešitelné, každopádně tehdy to byla ubohá rezerva chodu 2836-2 (ty hodinky furt stály a s oblibou se zastavily třeba o hodinu dřív než si je jeden dal na ruku, takže jsem byl za těch pár týdnů hned několikrát po ránu za blbce - což by dneska definitivně vyřešil nemilosrdný upgrade na Powermatic 80+winder) - no a za druhé (věc která se Ti líbí a já ji kvůli optickému splývání s rovnýma ručičkama proklínal) sdružený day/date inverzní ke zbytku ciferníku (u tmavého podkladu opět snadno řešitelné výměnou day/date věnců za “bílé na černém”, viz dodnes nepřekonaný tříručkový ideál v podobě “malých kosmonautek”). Tak holt uvidíme příště - a dej mi prosím včas vědět až Tě doma začnou nudit :speak_cool:

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 hodinami, Radek124 napsal:

Tělo už má něco za sebou, ale ten cifr je dodnes parádní Ivane - a klasická “šedesátková” stupnice na zkosení mi mimochodem přijde mnohem sympatičtější než pitomé číslice 13-24 na přefouklých MM nebo na mých Nocturnal.

Přiznám se že když ty hranáče byly opakovaně v inzerci, měl jsem pokaždé cukání po nich skočit, ale vždycky mě odradila vzpomínka na důvody kvůli kterým šly svého času z domu i “božské MM White”. Dneska už by to asi bylo (díky kouzelníkům jako je Ruda a jeho tým šikulů @ONYX servis hodinek) mnohem snadněji řešitelné, každopádně tehdy to byla ubohá rezerva chodu 2836-2 (ty hodinky furt stály a s oblibou se zastavily třeba o hodinu dřív než si je jeden dal na ruku, takže jsem byl za těch pár týdnů hned několikrát po ránu za blbce - což by dneska definitivně vyřešil nemilosrdný upgrade na Powermatic 80+winder) - no a za druhé (věc která se Ti líbí a já ji kvůli optickému splývání s rovnýma ručičkama proklínal) sdružený day/date inverzní ke zbytku ciferníku (u tmavého podkladu opět snadno řešitelné výměnou day/date věnců za “bílé na černém”, viz dodnes nepřekonaný tříručkový ideál v podobě “malých kosmonautek”). Tak holt uvidíme příště - a dej mi prosím včas vědět až Tě doma začnou nudit :speak_cool:

Díky Radku. Nemyslím že by mne jen tak přestaly bavit, hranaté hodinky nosím občas rád a kromě těchhle mám jen Monaco, které nemám na denní nošení. Tyhle jsou ve slušném stavu a až je jednou pošlu na servis, nechám přeleštit pouzdro. A až k tomu dám ještě nějaký pěkný řemínek, nebudou mít chybu. Tak uvidíme..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po měsících...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...