Přejít na obsah

Jakou mate banku?


Doporučené příspěvky

Dotaz z bankovnictví pro znalce bankovek 100 Eur. Mám pár 100 Eurovek a zjistil jsem, že jedna je výrazně širší. Je z roku 2002 a je široká cca 82 mm a ostatní z roku 2019 mají jen 77 mm. Tak jestli není falešná. Každopádně těch 82 mm je nepraktický rozměr a přečuhuje z peněženky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Žádná banka nemá úplně dobrou kurzovou politiku. Tedy pokud neměníš miliony, tam pak jde uzavřít dealingovou smlouvu a vyjednávát přímo s dealingovým oddělením, ale i tak vycházejí devizovky obvykle lépe.
Jsou nějaké obezličky, jako že třeba Moneta má svoji Směnárnu, která má o něco lepší kurzy, ale ta se zase nehodí na velké transakce.
Pak jsou tu zahraniční fintechy, jako Revolut, Wise, Zen.com. Ale na podnikání bych je nevyužíval. Případný spor řešit přes cizojazyčnou podporu a práva se dovolávat u zahraničních soudů.... Ale je fakt, že já jsem hodně netypický zákazník, mám za sebou 6 sporů před finančním arbitrem :).

Osobně bych doporučil udělat si smlouvu u některé z devizovek (ideálně u vícero, abys mohl vyjednávat před každým obchodem). Já mám smlouvy s Akcentou, Fortissimem (devizy.cz) a Easychange. Z minulé práce mám zkušenost ještě s Divíškem. Na fórech má dobrou pověst ještě RoklenFx a SAB.

 

No a pak si udělat účet (účty) v cizích měnách u těch bank, kde mají ty devizovky, abys (u USD) při převodu mezi bankou a devizovkou neplatil poplatek za cizoměnovou platbu.

 

Pak je tu ještě Citfin, devizovka a zároveň (myslím) družstevní záložna, která má vlastní kód banky, takže jejich klienti mají individuální účty. A zároveň má dobré kurzy.

Úplně není špatný nápad, pokud banky umí multiměnové účty, bohužel se někdy stane, že odběratel zaplatí špatnou měnou na špatný účet a to pak může být ztráta i 6 % z částky. Nebo, pokud lze, dohodnout si s bankou, že takovou platbu přesměruje bez konverze na účet ve správné měně. Obojí moc bank neumí. První umí určitě Raiffeisen (možná i jiné), druhé jsme měli dohodnuto u Unicredit (no, tuhle banku bych asi úplně nedoporučil, ale to je hodně osobní, měl jsem s nimi 3 spory, vyhrál jsem je, ale zrušili mi pak účet).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 22 hodinami, brownwld napsal:

Mate nekdo tip u jake banky zalozit firemni ucet, aby by slo rychle a za co nejlepsi kurz menit mezi menami (CZK, EUR, USD)?

Diky.

Mam u CSOB CZK, EUR i USD ucet, ke vsemu karty, konverzi provadim po telefonu s jejich forexovym oddelenim, kurz velice slusnej.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ČSOB jsme měli v minulé práci. Smlouvu s dealingovým oddělením s námi sice uzavřeli, lepší než veřejné kurzy nabídli, ale u našich objemů (cca 50 - 100 000 EUR/CHF/USD na 1 obchod, cca 4 obchody měsíčně) ani jednou alespoň nevyrovnali to, co nabízely devizovky. Zkusili jsme to asi tak pětkrát, pak jsme usoudili, že nemá smysl tam ani volat.

Před každým obchodem jsme obvolali tak 3 devizovky s nabídkou kurzu, tu, co dala nejlepší kurz, jsme vzali.

Soukromý eurový účet mám u Creditas a to z toho důvodu, že vklad hotovosti na přepážce je zdarma, výběr (do ekvivalentu 500 000 Kč) za 10 korun. Já to používám kvůli potápění, které platím hotově v EUR, často v zemích, kde EUR není národní měnou (zdravím z home-office z Egypta :D ) , takže výběr hotovosti z bankomatu nepřichází do úvahy a platba v místní měně nebo platba kartou vychází hůře.

Nabízí se i varianta eura/dolary vybrat a výhodně směnit v arabské směnárně (pokud jsi z Prahy), kde mají často neuvěřitelné kurzy. Nebo obráceně, potřebuješ dolary/eura, koupíš u Araba a vložíš na přepážce zdarma.


Další výhoda je, že platby v jiných měnách než EUR/CZK jsou zúčtovány kurzem MasterCard, tedy velmi blízko středovému kurzu, do EUR a následně 1:1 strženy z eurového konta.

Upraveno uživatelem Patrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Simvás, kdo tomu rozumí.. ohledně firemního financování/podnikatelskýho projektu. Já dlouholetej zaměstnanec, strašně mě to sere, mám možnost koupit menší firmu a dělat na sebe, leč ze svejch zdrojů to komplet nedám. Vždy jsem byl u komerčky, ale vzhledem k jejich extra blbejm službám pro fyzický osoby nečekám, že by bylo firemní o moc lepší.

 Nápad, jaký banky se zeptat? Pro měřítko, bavíme se řádově o 5 - 10 mega a stejný částce ze svejch zdrojů.

 Dík.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V zásadě chce banka nejdříve vidět, že ty peníze dostane zpět. 

Tj.
1) máš čím ručit?
2) máš nějakou příjmovou historii?

Největší šanci na získání úvěru máš vždy u banky, kde máš nějakou historii, pokud ta nechce dát, tak je velmi omezená šance získat jinde.

Každopádně velmi individuální přístup umí Oberbank. Je to taková velmi zvláštní banka, když chce, umí nabídnout podmínky, které jsou velmi zajímavé, naopak veřejné podmínky (tj. bez nabídky "na míru") jsou totálně na prd.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Patrik 

1) Tak mám svůj barák, kerej by určitě pokryl tu zamýšlenou částku kterou bych od nich chtěl.

2) Jako posledních minimálně patnáct let tady normálně vydělávám, jakožto zaměstnanec zahraniční firmy, tak snad jo..

 Ale nejsem si jist jestli si úplně rozumíme - neměla by je možná skoro víc zajímat historie, účetní závěrky, stav tý firmy kterou chci koupit, a nějakej další podnikatelskej plán? Byť samozřejmě chápu nutnost ručení něčim.

Upraveno uživatelem Micey
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V zásadě banku zajímá obojí. Jak budoucnost firmy, na kterou se bere úvěr, tak osoba jednatele. Už jsem se setkal s tím, že banka byla ochotna půjčit firmě dohodnutou částku, ale jen za podmínky, že jednatel bude jako soukromá osoba ručitelem. 

Jestli kupuješ aktuálně fungující firmu, tak bych, jako první, zkusil jednat s bankou, kde má tato firma účet. Jestli má firma nějaký snadno zpeněžitelný majetek, tak by možná stačilo zastavit ten. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 22 hodinami, Micey napsal:

Simvás, kdo tomu rozumí.. ohledně firemního financování/podnikatelskýho projektu. Já dlouholetej zaměstnanec, strašně mě to sere, mám možnost koupit menší firmu a dělat na sebe, leč ze svejch zdrojů to komplet nedám. Vždy jsem byl u komerčky, ale vzhledem k jejich extra blbejm službám pro fyzický osoby nečekám, že by bylo firemní o moc lepší.

 Nápad, jaký banky se zeptat? Pro měřítko, bavíme se řádově o 5 - 10 mega a stejný částce ze svejch zdrojů.

 Dík.

V Komerčce jsem chvíli pracoval, tak si troufám říct, že nemá ani cenu je s tím oslovovat...

Jsou dvě možnosti. Buď standardní akviziční financování, kde to ale bude narážet na nízkou částku úvěru pro korporátní oddělení/divizi (a small business odd. to dělat nebude), nebo to postavit primárně na zajištění úvěru nemovitostí. Nevím jaká je aktuální situace, ale v GE/Monetě takový typ úvěru nabízeli (dřív do 5 MM, pak se to myslím navyšovalo na 10 MM). Nabízela to i EQUA (protože přetáhli pár produkťáků z GE a okopírovali si metodiku 🙂 ), ale ta už jaksi není. 

Ještě bych s tím zkusil oslovit nějakou menší banku ala Trinity, Creditas, FIO; případně nějakou kampeličku (Artesa, NEY), ale tam je potřeba se připravit vyšší náklady. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 20 hodinami, Patrik napsal:

V zásadě banku zajímá obojí. Jak budoucnost firmy, na kterou se bere úvěr, tak osoba jednatele. Už jsem se setkal s tím, že banka byla ochotna půjčit firmě dohodnutou částku, ale jen za podmínky, že jednatel bude jako soukromá osoba ručitelem. 

Jestli kupuješ aktuálně fungující firmu, tak bych, jako první, zkusil jednat s bankou, kde má tato firma účet. Jestli má firma nějaký snadno zpeněžitelný majetek, tak by možná stačilo zastavit ten. 

To bude narážet na pravidla pro finanční asistenci. Za určitých podmínek to ale jde (minimálně je to snazší než dřív).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@postul Díky pane. Jako ručit kvůli tomu svym barákem by se mi moc nechtělo, vzhledem k tomu, že zaprvé do toho minimálně polovinu dám svoji a zadruhé ta firma má reálnej zpeněžitelnej dlouhodobej majetek, stroje, zásoby.. tak bych doufal, že ještě ručit svym barákem je skoro extenzivní:) Mrknu na to GE, plus na jejich stávající banku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 21 hodinami, Micey napsal:

@postul Díky pane. Jako ručit kvůli tomu svym barákem by se mi moc nechtělo, vzhledem k tomu, že zaprvé do toho minimálně polovinu dám svoji a zadruhé ta firma má reálnej zpeněžitelnej dlouhodobej majetek, stroje, zásoby.. tak bych doufal, že ještě ručit svym barákem je skoro extenzivní:) Mrknu na to GE, plus na jejich stávající banku.

Tohle bude dost složitý, protože ručení majetkem pořizované společnosti je finanční asistence, která byla donedávna striktně zakázaná. Teď sice možná je, ale pořád jsou pro ni relativně striktní podmínky. 

Další problém vidím v nacenění toho majetku - u strojů by banka chtěla pravděpodobně znalecké posudky a z nich bude dost výrazně hodnotu ještě diskontovat. Zásoby se ocenit dají jednodušeji, ale zase se hůř zajišťují. Z mýho pohledu není moc reálný, že bez zajištění (vlastní) nemovitostí by to bylo v bance průchozí. Na druhou stranu ale neznám tu pořizovanou firmu, třeba to z pohledu banky bude výrazně jiné, než se to teď jeví mně 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@postulHele, mluvil jsem se třema bankama a máš pravdu, dík, jsem si to asi maloval moc jednoduše. Ono vlastně to částečný ručení vlastnim barákem asi neni nutně blbý, akorát mám čerstvě splacenou hypotéku, no:) Plus teda to splácení úvěru jakožto fyzická osoba.

 Ono z pohledu banky je to logický, na druhou stranu, to jejich trvání na tom, nechť doložim minulý příjmy jakožto zaměstnanec, je vlastně směrem k tomu novýmu podnikání úplně irelevantní - fakt by je měla zajímat ta firma jako taková, bych si myslel. Nehledě na to, že minimálně 60% do nákupu tý firmy nacpu ze svýho.. Byť po nějakym roce to asi půjde.. přefinancovat. Nebo se předem dohodnout se stávajícím majitelem.

 Jinak, od stávající banky tý předmětný firmy (ČSOB) jsem se dozvěděl úplný hovno, komerčka se tvářila jak kdybych chtěl financovat výpravu do zemskýho jádra a zdaleka nejnápomocnější byla ta Moneta:)

Upraveno uživatelem Micey
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...