Přejít na obsah

Prim SPORT II automat


Doporučené příspěvky

Co jsem se já dozvěděl od jednoho člověka, který v NMnM bydlel, tak se tohle realizovalo hned zpočátku výroby kal. 96.

Druhá věc - dýnka a jejich výroba, před nějakou dobou si jich zdejší členové nechali pár vyrobit, takže to je jen o chtění a šikovnosti.

 

Dnes věci fungují už jinak, ale z hlediska příběhu těchto hodinek by mohlo být zajímavé vědět jaké měli možnosti tvůrci upgradu v době jejich vzniku. Něco my říká, že koncem 70. let, v období centrálně plánované a státem vlastněné ekonomiky, lidé žijící v Novém Městě nad Metují neměli moc na výběr zhlediska výrobních možností. Všechno okolo byl Elton, nikde žádné šikovné soukromé firmičky s živnostníky jako dnes, americká lepidla typu Loctite asi u nás nebyla úplně běžným materiálem, atd. Museli pracovat s tím, k čemu tehdy měli přístup v Eltonu. A stroje na výrobu vík a jejich řezné nástroje to očividně nebyly.

 

Honzo, je nějaká informace o tom, kolik takových upgradů koncem 70. let vlastně stvořili? Dělali to pro sebe/příbuzné nebo na kšeft? Nějaké vzpomínky na to, kdo byl autorem (myšleno postavení v tehtejdším Eltonu)? A proč nešli metodou výroby nových dýnek, ale modifikovali stará (myšleno kalibr 68 s použitím dílů z 96 zvládli modifikovat, ale k soustruhům se nedostali)?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 173
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Vzhledem k tomu , že jsem tady popsal teorii výroby dýnka na předělávky 68 na automat tak jsem si to taky vyzkoušel v praxi a zde je výsledek.Vzal jsem jedno dýnko ze sportů a jedno z nějakých primek.Mělo průměr 27,5mm.

 

post-15236-015798500 1330878350.jpg

 

Potom jsem do sport dýnka vyvrtal otvor na protažení plátku lupínkové pilky a začal pižlat.Nechal jsem na tom čtyři plátky a šlo to docela dobře.Za cca 45min bylo hotovo.

 

post-15236-041921600 1330878480.jpg

 

post-15236-059723600 1330878498.jpg

 

Teď jsem musel vše začistit do kulata a na potřebný rozměr otvoru 26mm.Toto jsem provedl vysokootáčkovou bruskou z bauhausu a už se to pomalu rýsovalo.

 

post-15236-062580400 1330878650.jpg

 

post-15236-096735000 1330878669.jpg

 

Ještě jsem si ověřil funkčnost na hodinkách ,zda se rotor volně pohybuje a nezadrhává o otvor.

 

post-15236-025218900 1330878757.jpg

 

post-15236-081130600 1330878785.jpg

 

Vše bylo ok.Teď už zbývá oba díly spojit k sobě.Je jedno jak , jestli slepit nebo sletovat.Na to se vrhnu hned zítra jak příjdu z roboty

 

post-15236-068540200 1330878907.jpg

 

post-15236-028165800 1330878931.jpg

 

Je to jen moje bohapustá teorie ,ale možná to někomu pomůže při bastlení.Na výdělek to není , ale pokud se vám bude zdát tento příspěvek nezákonný nebo nemravný , tak ho prosím odstraňte.Děkuji za pozornost a trpělivost při čtení.Přeji všem krásný zbytek dne.

Upraveno uživatelem skodna
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

4 Petr_P - s tím člověkem jsem bohužel ztratil kontakt, což je smůla, neboť mi tu historii vzniku slíbil zjistit. Chtěl jsem o tom napsat článek ve tvém stylu, ale bohužel se spojení přerušilo.

4 Skodna - dobrá práce. Ono to dýnko muselo přesně takhle vznikat. Jen to asi odtočili na malém soustruhu a ještě probrousili ty otevírací zářezy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Všiml jsem si , že na těch tvých-Honza Manta jsou použita různá dýnka.Znamená to teda ,že ty výtvory vyrábělo několik různých lidí.Teď je jen otázkou jestli to byli lidé z N.M.n.Metují nebo takoví různí bastlíři jako jsme my.Nicméně to jde a zabereto zhruba dvě hoďky.Kdyby byl nějaký malý soustruh tak by to byla jiná práce ,ale není .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 A odpad se dá ještě využít, očkem provléknout řetízek, vyrazit osobní číslo, šup s tím na krk a v létě na koupališti budou zasvěcení hned vědět, že se jedná o "Chronomagora-Primkaře"   :gora:  

post-14724-062789100 1330888945.jpg

Upraveno uživatelem JR_2010
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to není špatnej nápad.Nějak to dotáhnu do konce.Možná bude stačit řetízek na splachovací záchod.

 

Ne řetízek na splachovací záchod, ty kuličky na špunt k umyvadlu, jako mají ty pseudo vojenský známky :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to už je moc americký a ten odpad je echt českej

 

A to ještě existuje? já neviděl hajzl s rezervoárem u stropu ani nepamatuju, a když, tak tam plandalo plastový splachovadlo na silonovým provázku, ty řetízkový splachovadla měli ještě dřevěnou rukojeť, jestli se nepletu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Z leteckých nebo jiných automatů.Tady šlo o to pokusit se a ověřit si jak to dělali zaměstnanci Eltonu , když dělali z kal.68 ,který má manualní nátah, automaty a nedostávalo se jim dílů co by vyšších dýnek které jsou třeba kvůli rotoru.Jinak samozřejmě je jednodušší koupit dno na automaty (kal 96 letecké sport;69 sport) a je to vyřešený.Toto ale potěší víc.

Upraveno uživatelem skodna
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vzhledem k tomu , že jsem tady popsal teorii výroby dýnka na předělávky 68 na automat tak jsem si to taky vyzkoušel v praxi a zde je výsledek.Vzal jsem jedno dýnko ze sportů a jedno z nějakých primek.Mělo průměr 27,5mm.

.....

 

Naprosto úžasné. :speak_cool: Takto se dělá supermoderní historický výzkum! Replikace původních výrobních postupů. :thumbsup_anim:

 

Myšlenka s použitím naklapávacího dýnka je naprosto brilantní! Původní tvůrci se vůbec nemuseli trápit s tvářením kovu za studena, jen použili další masově vyráběnou součástku. To jim dramaticky zjednodušilo nároky na výrobní technologie.

 

4 Petr_P - s tím člověkem jsem bohužel ztratil kontakt, což je smůla, neboť mi tu historii vzniku slíbil zjistit. Chtěl jsem o tom napsat článek ve tvém stylu, ale bohužel se spojení přerušilo.

 

To je věčná škoda, protože popis poměrů a mravů v Eltonu na konci 70. let, mohl být z dnešního pohledu opravdu zajímavý.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Zdravím,

měl bych dotaz na zkušenější. Jak přesně tam patří tato pružinka/ pérko a taky jak ji tam dostat? Již jednou jsem ji pokládal za ztracenou, pak jsem ji úplnou náhodou našel :-)))

Ideálně kdyby sem někdo mohl vložit fotku s naznačením jak tam patří. Předem dik!

(kalibr 96)

post-20772-019123600 1332503437.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...