Přejít na obsah

Pochlubte se renovací vintage hodinek ...


Dzos

Doporučené příspěvky

Tentokrát trochu zajímavější případ než oprava poškrábaného ciferníku:

Omega Geneve Electronic f300Hz Chronometer, ref. 198.030

 

Původní majitel zapomněl vyměnit baterku a nechal hodinky "odpočívat" několik let ve skříni. Baterka po čase vytekla a způsobila oxidaci na povrchu můstků a zablokování jednoho ramene ladičky.

Elektronika a kolečka naštěstí nebyly zasažené vyteklou baterkou a zoxidované, podařilo se mi strojek rozebrat a vyčistit. Sice zůstaly stopy po oxidaci na horní desce a musel jsem vyměnit 2 zrezivělé šrouby, ale hodinky teď běží s přesností -3 vteřiny/den.

 

Před čištěním:

post-2639-0-74702000-1441922636_thumb.jpg

 

Stav po opravě:

post-2639-0-65325500-1441922751_thumb.jpg

post-2639-0-60667300-1441922815_thumb.jpg

post-2639-0-34426200-1441922839_thumb.jpg

post-2639-0-21597600-1441922887_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Tak tohle byla má úplně první práce s hodinkama vůbec. Dostaly se ke mě po babičce, která je nosila dlouhá leta jako náramkové (předělávat si je na ně nechávala sama).... renovace trvala rok, ale nadchlo mě to. Navíc přivedlo sem a od té doby tu oxiduju :-)

 

post-20230-0-46852200-1443111136_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak tohle byla má úplně první práce s hodinkama vůbec. Dostaly se ke mě po babičce, která je nosila dlouhá leta jako náramkové (předělávat si je na ně nechávala sama).... renovace trvala rok, ale nadchlo mě to. Navíc přivedlo sem a od té doby tu oxiduju :-)

 

attachicon.gifBez názvu.jpg

hezky udělaná renovace! Gratuluju.

Krček s oblíkem jsi doplnil z jiných hodinek nebo je nově vyrobený?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Palec nahoru - jak? 

Bylo to hodně pokusů a improvizace.

Některé hnědé skvrny se mi podařilo sundat mechanicky, díky tomu že byly na původním krycím laku. Zbytek jsme odstranil společně se starým lakem pomocí malého tamponu a ředidla . Nakonec bylo potřeba doplnit nekteré chybějící minutové indexy a ciferník opatrně přetřít matným lakem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bylo to hodně pokusů a improvizace.

Některé hnědé skvrny se mi podařilo sundat mechanicky, díky tomu že byly na původním krycím laku. Zbytek jsme odstranil společně se starým lakem pomocí malého tamponu a ředidla . Nakonec bylo potřeba doplnit nekteré chybějící minutové indexy a ciferník opatrně přetřít matným lakem.

Zajímavý a chvályhodný pokus! Já bych se bál, že to sundám ředidlem všecko. Všiml jsem si, že číslice 3 je trochu vespod mázlá, tudíž ty číslice proti ředidlu asi nejsou zcela imunní. A teď jenom budeme čekat, co se s tím stane za rok, dva. Také jsem zkoušel čistit ciferník v ultrazvuku. Byl bez ochranného laku a šlo to krásně,nádherně bílý, indexy a nápisy v pohodě. Ale po půl roce je zase zašedlý, takže asi reaguje na vzduchu. Je tedy pravda, že na hodinkách nebylo sklíčko (jsou to takové vraky), takže tam byl přístup vzduchu.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

hezky udělaná renovace! Gratuluju.

Krček s oblíkem jsi doplnil z jiných hodinek nebo je nově vyrobený?

Diky. Krcek i s oblikem a korunkou jsem ziskal od jednoho mistniho clena, bez nej by to bylo horsi. Uz jsem chtel koupit stribrne vraky a uriznout ho, kdyz mi nabidl zlaty

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zajímavý a chvályhodný pokus! Já bych se bál, že to sundám ředidlem všecko. Všiml jsem si, že číslice 3 je trochu vespod mázlá, tudíž ty číslice proti ředidlu asi nejsou zcela imunní. A teď jenom budeme čekat, co se s tím stane za rok, dva. Také jsem zkoušel čistit ciferník v ultrazvuku. Byl bez ochranného laku a šlo to krásně,nádherně bílý, indexy a nápisy v pohodě. Ale po půl roce je zase zašedlý, takže asi reaguje na vzduchu. Je tedy pravda, že na hodinkách nebylo sklíčko (jsou to takové vraky), takže tam byl přístup vzduchu.  

Bohužel nemám ultrazvukovou čističku, proto jsem vyzkoušel ředidlo. Musel jsem pracovat hodně opatrně než se mi podařilo očistit většinu skvrn. U čísla 3 bylo potřeba opravit část číslice stejně jako 4 minutové indexy po obvodu ciferníku. Asi jsem moc pospíchal s krycím lakem a nenechal barvu dostatečně zaschnout, proto se mi při přetírání lakem opravená část lehce rozmáznula. Podobné ciferníky jsou většinou postříbřené a proto hodně náchylné na šednutí až zčernání.

Už je to skoro 2 roky od opravy a ciferník pořád vypadá stejně, poslední fotka je z tohoto týdne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky. Krcek i s oblikem a korunkou jsem ziskal od jednoho mistniho clena, bez nej by to bylo horsi. Uz jsem chtel koupit stribrne vraky a uriznout ho, kdyz mi nabidl zlaty

Výborně! mám podobný problém se stříbrnými hodinkami, dokonce se mi podařilo sehnat krček, ale zatím žádný zlatník to nechce zkusit přiletovat. Sám si na to netroufám, nemám potřebné vybavení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zkusím trochu oživit vlákno opravou strojku

 

Bulova Accutron Calendar, cal. 2181

 

Hodinky jsou na dnešní poměry poměrně malé, průměr bez korunky je jen 34 mm. Podle kódu M9 bylo pouzdro vyrobeno v r. 1969 a strojek  v r. 1970 (N0). 

Bohužel pouzdro i dýnko utrpěly za dobu používání několik jizev. Naštěstí ciferník přežil téměř bez poškození.

Dýnko:

post-2639-0-02497900-1443388731_thumb.jpg

 

Když jsem hodinky kupoval, strojek fungoval až na jeden malý detail. Vteřinovka běžela jak má, ale hodinová a minutová ručka se netočily.

Nastavení času pomocí korunky fungovalo, strojek se zastavil a ručičky se otáčely. Po zmáčknutí korunky se vteřinovka rozeběhla, minutová a hodinová ručka zůstaly bez pohybu.

Nechtěl jsem se pustit do opravy naslepo, tak jsem nejdříve sehnal původní návod ke strojku včetně podrobného popisu oprav. Naštěstí návod je dostupný na internetu a volně ke stažení.

Stačilo si ho přečíst a začal strojek rozebírat.

Mechanismus ladičky a kol přenosu pohybu byl čistý a v pořádku:

post-2639-0-21630400-1443389412_thumb.jpg

post-2639-0-21429300-1443389421_thumb.jpg

 

I druhá strana strojku vypadala na první pohled v pořádku, ale problém se brzo ukázal:

post-2639-0-75107900-1443390339_thumb.jpg

 

Při údržbě kdysi dávno někdo strojek špatně namazal, včetně míst kam se olej neměl dostat. 

post-2639-0-28866400-1443389954_thumb.jpg

Strojek má nepřímý náhon minutové a hodinové ručky, který je zajištěný přes čtvrté kolo mechanismu na hlavní středové kolo. U středového kola se mezi pastorkem a ozubeným vlivem nečistot a oleje časem vytvořila brusná pasta a kolo na pastorku volně bez jakéhokoli odporu prokluzovalo. Kolo bylo potřeba důsledně očistit a opravit tak aby pastorek neprokluzoval.

 

Potom následovalo vyčištění celého strojku, nové promazání, kontrola správného nastavení všech částí mechanismu, sestavení strojku do původního stavu:

post-2639-0-66624400-1443390806_thumb.jpg

 

a drobná oprava odloupnutého laku na okrajích ciferníku:

post-2639-0-22174100-1443390924_thumb.jpg

 

Škrábance na horní straně pouzdra se mi podařilo z velké části rozleštit, bohužel hluboké rýhy na dýnku není možné opravit - fotka rýhy horního dílu pouzdra od prodejce hodinek, původní stav:

post-2639-0-87877200-1443392394_thumb.jpg

 

Accutron si už skoro 2 roky spokojeně bzučí a já mám krásné malé oblekovky.

post-2639-0-75596800-1443391447_thumb.jpg

 

 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kolo bylo potřeba důsledně očistit a opravit tak aby pastorek neprokluzoval.

 Dobrá práce. Můžu vědět, co jsi s pastorkem konkrétně provedl za opravu?

 

Jinak tohle má můj obdiv, tj. kdo pro renovaci udělal víc než, že jen navštívil hodináře.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Píšeš, že si stačilo přečíst návod a začít rozebírat.. Jestli tě správně chápu, tak jsi hodinky opravoval sám?

 

 

 Dobrá práce. Můžu vědět, co jsi s pastorkem konkrétně provedl za opravu?

 

Jinak tohle má můj obdiv, tj. kdo pro renovaci udělal víc než, že jen navštívil hodináře.

 

Moc děkuju za pochvalu, pánové!

 

S opravou to nebylo tak jednoduché. Servisní manuál je naštěstí dost podrobný, ale není v něm úplně všechno.

Když se mi podařilo najít v čem je problém, začalo mi hledání způsobu opravy. Naštěstí jsem měl doma 2 jiné a tou dobou nefunkční ladičky, tak jsem mohl porovnat strojky které fungují na stejném principu. Středové kolo těchto strojků se na pastorku neprotáčí volně, ale s poměrně velkým odporem.

Manuál doporučuje výměnu středového kola, ale to se mi nedařilo sehnat. Proto jsem zkusil opravu pomocí hodinářské nýtovačky, kladivka a čakanů a vzniklé vůle mezi kolem a postrokem "eliminoval".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Smekám. Jak byla oprava časově náročná?

Když započítám veškerou přípravu včetně shánění návodu, tak jsem na nich pracoval 1 měsíc, postupně když to čas dovolil a většinou až večer.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...