Přejít na obsah

Život z pohledu práva


safi

Doporučené příspěvky

Omlouvám se, pokud podobné vlákno již existuje. K napsání mě přimělo přečtení některých novinových zpráv o situacích, do kterých se může dostat většina z nás a které končí alespoň dle novin diametrálně odlišně. Například: 

  • Žádný alkohol, žádná nepřiměřená rychlost, ale prostě člověk špatně vyhodnotí situaci, zazmatkuje, nevšimne si přijíždějícího cyklisty při parkování, ležícího člověka na silnici a na milion správných rozhodnutí za volantem připadne jedno, kdy je vážně zraněn nebo usmrcen člověk.
  • Někdo vás úmyslně obviní ze znásilnění i když samozřejmě k ničemu nedošlo. 

K bodu 1: Nechci nijak snižovat ztrátu života, protože se tím ovlivní hromada dalších životů a to natrvalo. A ano, ten, kdo řídí auto, tak řídí zbraň. Zajímá mě, jak moc z pohledu práva má viník do konce života pokažený život? Zejména, když zavinění je i částečně na druhé straně? Chápu správně, že i při podmínce dostane člověk záznam do rejstříků, takže se mu tím automaticky omezí možnost práce, protože ho většina zaměstnavatelů, kteří požadují čist trestní rejstřík (třeba banky), nezaměstná? A tím mu stát značně zkomplikuje možnost splácet finanční náhradu (samozřejmě, že peníze lidský život nevykoupí)

K bodu 2:  Postupy policie a soudů se významně liší - od vyšetřování na svobodě až po rok ve vazbě (nedávný článek na novinkách). A proto by mě zajímaly odpovědi od znalců práva atd... opravdu je v ČR možné, že člověk může strávit rok ve vazbě, aniž by cokoliv provedl? Možná má jen smůlu na státního zástupce a soudce? 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Většinu toho mám prostudovanou, ale přijde mi, že tam vstupuje řada dalších lidských faktorů, včetně osobního přístupu zástupce / soudce, rozdílné interpretace zákonů, atd. Před časem sem někdo psal zkušenost se soudem při prodeji jeho auta, která snad dopadla tak, že ve finále soud prohlásil smlouvu za neplatnou a nařídil vrácení peněz za auto, které kupující už neměli.. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za odkazy. Čeho jsem se chtěl dobrat - je v ČR opravdu tak snadné někomu zkazit život falešným obviněním? Je v těchto případech opravdu velký rozdíl v tom, na jakého policistu / státního zástupce nebo soudce člověk narazí?

Edit: možná obecnější otázka - jak moc lze ve výše uvedeném případě důvěřovat státu?

Upraveno uživatelem safi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Safi a kde žiješ? Mimo ČR? Protože jinak se nemůžeš ptát na zcela zjevnou věc  : ano, opravdu je možné někomu zkazit život falešným obviněním, ano, opravdu jsou policajti a prokurátoři a soudci jenom obyčejní lidé a není to žádný výkvět společnosti ani elita, spíše naopak. Bohužel.

Co to je důvěřovat státu? Je ti deset let, abys takovou , s prominutím, pitomost myslel zcela vážně? Nestačily ti poslední  roky Covidového teroru a lží státu (státních představitelů)? Stejně tak dnes věříš zase tomu stejnému státu, že ti nelže, když prosazuje jen teń jediný správný názor ?

Obávám se, že tohle je téma zralé na flame....

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • safi uzavřel téma
  • safi odemknul téma

@M10: OK. Původně jsem chtě toto téma uzavřít aby nebyl flame. Pak jsem si přečetl některé tvé příspěvky v žumpě. Člověk, kterému se nelíbí / nechápe zabanování člena fóra, za názor “dejme agresorovi co chce, aby byl mír” - mě rozhodně tady nebude školit na téma naivita. To fakt ne. 

Vláda v době covidu pokazila dost věcí, ale taky dost věcí udělala dobře. Slovo covid teror jsem naposledy slyšel na Vrabelově demonstraci před ČT. Asi to máš odtud.

Sobota večer, asi jsi měl upito, no hard feelings. Ale nenechám ze sebe dělat debila. A u vůbec ne od “oběti covidového terroru”. 

Ok, možná jsem blbě uvedl kontext. Za poslední dva roky jsem napsal většinu příspěvků na téma stát, vláda, budoucnost - spíše negativních.  Asi si za poslední rok procházím dalším kolem krize, kdy přicházím o poslední zbytky důvěry ve stát jako takový. Ok je fajn, že poslední volby přinesly změny v personálním obsazení, které mimo jiné přinese větší dodržování právních předpisů. 

Celkově se ale nemůžu zbavit pocitu, že stát své občany bere jen jako zdroj přijmů a přitom rezignuje na hromadu svých funkcí včetně nějakého postupného vylepšování svých procesů, aby se právo a trestní řízení nestávalo nástrojem osobní pomsty. A zrovna dva takové případy mám ve svém okolí (oboje přes “znásilnění”). Jedno skončilo podmínkou, protože dotyčný nemá peníze / sílu na druhé kolo. 

Proto jsem si chtěl od skutečných odborníků nechat potvrdit, že pokud skutečně nenarazíš na poctivce, tak dost lidí v řetězu policie - státní zástupce - soud se moc nepřetrhne, aby vše do hloubky prověřili a slovy soudce “podmínkou člověku život nezkazíš”.

Tohle se zvrhlo se díky tobě zvrhlo do stylu žumpy, takže nechám @Bert, aby rozhodl o případném uzamčení vlákna, pokud by usoudil, že povede k žumpě. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Z pozice policisty ti nějaký svůj pohled můžu poskytnout, ale fórum k tomu není ideální, konkrétní příklady můžu odprezentovat třeba u kávy. Co se toho znásilnění týče a nějakých obecných věcí, tak tu máš několik pohledů. Máš podezření na zvlášť závažný zločin, ke kterému máš rovnou podezřelého a co je menší zlo, v případě řádného odůvodnění ho poslat na vazbu a zjistit, že se ničeho neodpustil nebo ho vyšetřovat na svobodě a nechat mu možnost zmařit řádné objasnění věci?

To poslední ber jako hodně, hodně zjednodušené, těch možností jak řešit daný případ je několik a ano lidský faktor hraje roli, ale podle mě jinak než si myslíš. Jde spíš o to, kdo je línej flink než, že by každý u policie chtěl každého posílat na vazbu apod. Naopak, udržet si empatii s obětí je taky někdy těžké. Poslat někoho na vazbu není o tom, že si odškrtám položky a hurá s ním do cely. Napíšu návrh na vazbu, kterou předložím státnímu zástupci, toho můžeš pokládat za takového supervizora, policajti jsou občas fakt tužky , ten ji zkontroluje a pak proběhne vazební zasedání, kde soudce obviněného vyslechne, takže možnost obrany a vyjádření se k věci tu člověk má. Vazba je také případ tzv. nutné obhajoby, takže člověk dostane obhájce i kdyby nechtěl.

K dopravě kromě alkoholu apod ti moc neřeknu, k nehodám už vůbec.

Tebou nastíněný problém nejde pokrýt pár příspěvky na foru, to je spíš na osobní diskuzi.

Odesláno z mého SM-S901B pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...