Přejít na obsah

PRIM CHRONOGRAF LE


Doporučené příspěvky

  V 28. 11. 2024 v 12:02, Fade napsal:

Tak jsme se domluvili 💪

Jinak, podle Fratello měří Omega vodotěsnost přidáním 10 % k deklarovanému tlaku. Takže o něco víc. 

Rozšířit  

Takže zpochybňuješ informace ode mne, ale věříš něčemu na Fratello. Nejde o to, že bych tomu nevěřil, já s tím problém nemám, ono to až takový problém není, utěsnit  pouzdro. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  V 28. 11. 2024 v 12:09, Fade napsal:

Dušane, něco se ti stalo? Kde to tady zpochybňuju, prosím tě? Ty začínáš být jak matka medvědice když jde o Elton, chlape. 

Rozšířit  

No, podívej se na sebe, pokaždé jen tobě něco extrembě vadî na primkách. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasně a podle toho zpochybňuju tlakovku v Eltonu :) protože máš prostě takový pocit. Směšné.

Vše děláte úplně super, vše jde těžko a měli bychom si to zkusit a podívat se do fabriky a vše je vlastně omluveno :) 

OK, dál to nehodlám řešit. 

  • Dát hlas 2
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  V 28. 11. 2024 v 12:24, Fade napsal:

Jasně a podle toho zpochybňuju tlakovku v Eltonu :) protože máš prostě takový pocit. Směšné.

Vše děláte úplně super, vše jde těžko a měli bychom si to zkusit a podívat se do fabriky a vše je vlastně omluveno :) 

OK, dál to nehodlám řešit. 

Rozšířit  

S tebou absolutně nehodlám ztrácet čas, ale když si přečteš své dotazy, tak je jasné, že se snažíš jen zesměšňovat. Omlouvám se zde všem za tohle, tím to ukončím. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Zmizík

Já na ty hodinky civím, poctivě chci aby mě něčím zaujaly ale furt mně to připadá, jakoby někdo před Eltonem nakreslil cihlou na silnici speedmastry a nějakej koumes to podle toho udělal. Absolutně bez nějaký snahy zaujmout technicky nebo designově, hodinky úplně bez nápadu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Me se libi. Lichobeznikove indexy jsou fajn, rucky taky, i kdyz mam radeji bile pro lepsi kontrast, siroka luneta. Pusobi na me, ze neco vydrzi. Pri delsim zkoumani mam pocit, ze subdialy jsou pod tou masivnosti rucek a indexu tak nejak upozadene, zanika mi to tam. Mozna kdyby byly subdialy v jine barve, nevim. Korunka mi vuci pouzdru prijde mensi, subtilni. Celkove ale hezke hodinky vcetne remene i kdyz podlozku bych asi sundal. 

Vodotesnost 5ATM je uplne dostacujici, vzdyt to nejsou hodinky na potapeni, tak nac ji zpochybnovat. Cenu vuci konkurenci bych take neresil. Mrknete co stoji Sinn U50 hydro s kalibrem, ktery se dava do hodinek za 5000kc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  V 28. 11. 2024 v 10:53, Bert napsal:

Borci, nechci nějak prudit, ale v 50 metrech není  5 atm, ale 6 .... 🙂 Nesmíte totiž zapomenout tlak vzduchového sloupce nad hladinou.

Rozšířit  

Ono nejde jen o statický tlak, ale i o dynamický tlak, který je při pohybu pod hladinou mnohem vyšší. Všechny hodinky Prim/Elton, které jsem zkoušel zvládly skoky z deseti metrů. Za mne WR 50m má klobouček.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A co říkáte na tento článek o dynamickém tlaku?

ORIGINÁL:

What About Dynamic Pressure?

This perhaps is the biggest myth and urban legend of all. It was mostly created by the watch industry and then spread trough watch retailers and watch brochures and manuals then also trough word of mouth of course. It was not so widespread in the 80's but by the late 90's and early 2000 it had spread alot.

Why they spread that myth to begin with probably have to do with weakening the warranty terms and the fact that they want to encourage people to be carefull with their watches.But also primarly due to marketing reasons that enables them to charge a extra premium for higher rated watches.

Anyway the myth is about movement in water. Apparently as you move around in the water especially your arms an extra pressure gets applied to the watch and the deeper in the water you go the higher this extra presssure will get due to the movement. I have read statements that these movements can add several Bars/ATM/PSI of pressure to a watch. Therefor it is not safe to take your watch anywhere near its stated deepth rating. I have read statements that you should not go any deeper then maximum 30 meter(100') with a 100 m rated watch or 60-70 meter (200-230') with a 200 m rated watch. 30-50 m rated watches should not be submersed at all.

Whats the major problem here?

First let me state that I was a firm believer of this "Dynamic Pressure" myth up untill just a few months ago. This whole journey into this topic for me was the presentation of the Suunto Core on Suuntos website prior to its actual release. I thought it looked fantastic and almost imediatly feel in love with it especially in combination with its seemingly superior feature set compared to the competion. Prior to the Core I pretty muched ruled out Suunto out of the realm of my interest frame when it came to ABC watches, not because of their active functions which in fact many times where even better then for instance the PathFinders/ProTrek of the Casio line up, but because I saw them as fragile crap due to their poor 30 M water resistance rating(the Observer with 100 m rating was an exception but did not appeal to me for other reasons). But when the Core was presented on Suuntos website it seem to have it all including a 100 meter rating.

But when it was closer to the Core's release I suddenly noticed that the specs had changed on Suuntos website now it was suddenly rated to 30 M just like its predeccesor the Vector so I was very dissapointed and descided to mail Suunto to get it clarified. Apparently they did a misstake before and that 30 m was the correct fact. But by that time I had already worked up enough interest for the model so that I contemplated buying it anyway, all that I demanded from it was that I could do some surface swimming with it then I would be happy. So I mailed Suunto and asked again if i could use it when swimming. And the answer was yes!

This confused me because what I knew prior to this told me that 30 m and 50 m watches should not be used for submersive water activitys such as swimming, what confused me even further was the fact that the Core came equipped with specially designed stinger buttons called UW(Under water buttons by Suunto) also the demo on the website showed it was also equipped with a cool depth gauge down to 10 meters which further suggested this was a watch that could be used under water.

At first this lead me to believe that Suunto since it is a special company that has a very scientific image that pride themself with preciscion instruments for professionals was more honest with their rating and therefor took Dynamic pressure into account for their rating and gave their watches a more honest rating then the rest for the watch industry so therefor a 30 M Suunto was the equvivalent to a 100 Meter watch from other manufacturers.

But this turned out to be a wrong assumption, I later found out that they just test their watches according to the standard ISO 2281 just like the rest of them.

So because I was a believer of the dynamic pressure theory all I was left with was a big mystery, how come a 30 m rated watch was seemingly adapted for underwater use?o|

This mystery lead me to seek out the answer and learn more about water resistance and the effects of dynamic pressure specifically. I did found some important pieces to the puzzle here in this forum from older forum posts but also from Wikipedia and also some Swedish scientists that I had enquired about this mather.

What I did found out shattered the dynamic pressure theory to pieces. It simply was nothing more then a lie turned into an urban legend and myth.

Apparently pressure can only be applied to an object as the result of added mass/weight that is applied to the object(in this case added depth with an increased weight of the water pillar above you) in question, or as a result of expansion or due to electro magnetism, another possible source of pressure is some external forcing preventing expansion or inversion. Another source is gravitational pull due to accceleration or decceleration but that reason is somewhat tied in to reason number one the one about added mass.

So what kind of forces can a swimmer/diver apply to his/hers watch? first we have the depth ofcourse. If we use a watch similar in size to a Raysman. Lets say we are at 100 meter depth. The size of the watch is about 5cmX5cm thats 25cm2 in surface area. 1m is 100 cm so 100m is 10.000cm 10.000X25= 250.000 Cm2 of water above the watch that is pressuring against it. The weight of that water is 1000.000/250.000= 250Kg(550 ibs) of pressure against the watch at that deptht. This is known as the hydrostatic pressure.

The diver(staying at the same depth) can only change that pressure against his watch in 2 ways either by moving his arms up or down but the maximum reach of ones arms is very limited usually not more then perhaps 120cm(4') or so.... that is only a change in pressure of 0.12 bars or 3Kg(6.7ibs) of pressure, very little difference not much more then 1% compared to the rest of the pressure at that given depth.

Second way to increase pressure at the watch is trough speed/acceleration. Either by swimming or by moving our arms up and down. The maximum speed we can move our arms in free air is often not more then 3-6 feet per second and it moves even slower under water. And when it comes to Swim speed even an Olympic swimmer usually cant swim any faster then 6-7 feet per second. If we add the maximum output of that we get up to 10 feet or 3 meters of acceleration per second which is the equvivalant of about 10Km/h or 6.25 mph. That aint very much force/pressure in water. Someone smart here at the forum(CycloneFever) calculated this and I quote:

"Without repeating all the calculations here (they involve denominators and the greek alphabet and are PITA to type out), at a depth of 330ft(100 m) and moving your arm at 3 ft/sec, the dynamic pressure is in the order of magnitude of 0.14 feet of head or 0.04% of the depth. Even assuming you could move your arm at 20 ft/sec (14 mph!) the dynamic pressure is only about 6.2 feet of additional depth (<2%)."

So with this we can conclude that the Dynamic pressure is normaly a small force for a diver and do not limit your watch capacity very much. It only reduces it whit a couple of meters at most.

PŘEKLAD GOOGLEM:

A co dynamický tlak?

Toto je možná největší mýtus a městská legenda ze všech. Byl většinou vytvořen hodinářským průmyslem a poté se rozšířil prostřednictvím prodejců hodinek a brožur a příruček k hodinkám, pak samozřejmě také ústním podáním. V 80. letech nebyl tak rozšířený, ale koncem 90. a začátkem roku 2000 se hodně rozšířil.

Důvod, proč tento mýtus šíří, má pravděpodobně co do činění s oslabením záručních podmínek a s tím, že chtějí povzbudit lidi, aby si na hodinky dávali pozor . Ale také především z marketingových důvodů, které jim umožňují účtovat si extra prémii za vyšší hodnocené hodinky.

Každopádně mýtus je o pohybu ve vodě. Zdá se, že když se pohybujete ve vodě, zejména vaše paže, na hodinky se vyvine zvláštní tlak a čím hlouběji ve vodě jdete, tím vyšší bude tento extra tlak díky pohybu. Četl jsem prohlášení, že tyto pohyby mohou hodinkám přidat několik barů/ATM/PSI tlaku. Není proto bezpečné brát hodinky někam blízko jejich uvedené hloubky. Četl jsem prohlášení, že byste neměli jít hlouběji než maximálně 30 metrů (100') se 100 m hodinkami nebo 60-70 metrů (200-230') s hodinkami s hodnocením 200 m. Hodinky o délce 30-50 m by neměly být vůbec ponořeny.

Jaký je zde hlavní problém?

Nejprve mi dovolte konstatovat, že jsem ještě před několika měsíci pevně věřil tomuto mýtu o „dynamickém tlaku“. Celá tato cesta k tomuto tématu pro mě byla představením Suunto Core na webu Suuntos před jeho skutečným vydáním. Myslel jsem, že vypadá fantasticky a téměř okamžitě jsem se do něj zamiloval, zejména v kombinaci s jeho zdánlivě lepší sadou funkcí ve srovnání s konkurencí. Před Core jsem Suunto docela vyloučil z oblasti mého zájmu, pokud jde o hodinky ABC, ne kvůli jejich aktivním funkcím, které jsou ve skutečnosti mnohokrát ještě lepší než například PathFinders/ProTrek řady Casio. nahoru, ale protože jsem je viděl jako křehkou kravinu kvůli jejich špatné voděodolnosti 30 M (Pozorovatel s hodnocením 100 m byl výjimkou, ale neoslovil mě z jiných důvodů). Ale když bylo Core představeno na webových stránkách Suuntos, zdá se, že má vše včetně hodnocení na 100 metrů.

Ale když to bylo blíže k vydání Core, najednou jsem si všiml, že se specifikace na webu Suuntos změnily, teď byl najednou ohodnocen na 30 M stejně jako jeho předchůdce Vector, takže jsem byl velmi zklamaný a rozhodl jsem se poslat Suunto e-mailem, abych to objasnil. Zřejmě se předtím spletli a těch 30 m byl správný fakt. Ale tou dobou už jsem si o model vypracoval dostatečný zájem, takže jsem uvažoval o jeho koupi, jen jsem od něj požadoval, abych s ním mohl plavat na hladině, pak bych byl šťastný. Tak jsem poslal e-mail Suunto a znovu se zeptal, jestli ho můžu použít při plavání. A odpověď byla ano!

To mě zmátlo, protože to, co jsem věděl předtím, mi řeklo, že 30 m a 50 m hodinky by se neměly používat pro aktivity v podmořské vodě, jako je plavání, co mě ještě více zmátlo, byla skutečnost, že Core bylo vybaveno speciálně navrženými stingerovými tlačítky tzv. UW (Under water buttons od Suunto) také demo na webu ukázalo, že je také vybaveno chladným hloubkoměrem až do 10 metrů, což dále naznačovalo, že se jedná o hodinky, které lze používat pod vodou.

Zpočátku mě to vedlo k přesvědčení, že Suunto, protože je to speciální společnost, která má velmi vědeckou image, která se pyšní přesnými přístroji pro profesionály, byla ve svém hodnocení poctivější, a proto při hodnocení vzala v úvahu dynamický tlak a dala svým hodinkám hodnocení. poctivější hodnocení než ostatní pro hodinářský průmysl, takže 30M Suunto bylo ekvivalentem 100metrových hodinek od jiných výrobců.

To se ale ukázalo jako mylná domněnka, později jsem zjistil, že jen testují hodinky podle normy ISO 2281 stejně jako ostatní.

Takže protože jsem byl zastáncem teorie dynamického tlaku, zůstala mi jen velká záhada, jak to, že hodinky s délkou 30 m byly zdánlivě přizpůsobeny pro použití pod vodou?

Tato záhada mě přivedla k tomu, abych hledal odpověď a dozvěděl se více o voděodolnosti a konkrétně o účincích dynamického tlaku. Nalezl jsem některé důležité kousky skládačky zde na tomto fóru ze starších příspěvků na fóru, ale také z Wikipedie a také od některých švédských vědců, které jsem se na tuto matheru ptal.

To, co jsem zjistil, rozbilo teorii dynamického tlaku na kusy. Jednoduše to nebylo nic jiného než lež proměněná v městskou legendu a mýtus.

Zjevně lze na předmět vyvinout tlak pouze jako výsledek přidané hmoty/závaží, které je aplikováno na předmětný předmět (v tomto případě přidaná hloubka se zvýšenou hmotností vodního sloupu nad vámi), nebo v důsledku expanze nebo v důsledku elektromagnetismu je dalším možným zdrojem tlaku nějaká vnější síla zabraňující expanzi nebo inverzi. Dalším zdrojem je gravitační tah způsobený zrychlením nebo zpomalením, ale tento důvod je poněkud svázán s důvodem číslo jedna, kterým je přidaná hmotnost.

Jaké síly tedy může plavec/potápěč uplatnit na své hodinky? nejprve máme samozřejmě hloubku. Pokud použijeme hodinky podobné velikosti jako Raysman. Řekněme, že jsme v hloubce 100 metrů. Velikost hodinek je asi 5 cm x 5 cm, což je 25 cm2 v ploše. 1 m je 100 cm, takže 100 m je 10 000 cm 10 000 X 25 = 250 000 cm2 vody nad hodinkami, které na ně tlačí. Hmotnost této vody je 1000 000/250 000 = 250 kg (550 ibs) tlaku na hodinky v této hloubce. Toto je známé jako hydrostatický tlak.

Potápěč (zůstávající ve stejné hloubce) může změnit tlak na hodinky pouze dvěma způsoby, buď pohybem paží nahoru nebo dolů, ale maximální dosah jeho paží je velmi omezený, obvykle ne více než možná 120 cm (4') nebo tak. .... to je pouze změna tlaku o 0,12 baru nebo 3 kg (6,7 ibs) tlaku, velmi malý rozdíl ne o mnoho více než 1 % ve srovnání se zbytkem tlaku v dané hloubce.

Druhým způsobem, jak zvýšit tlak u hodinek, je rychlost/zrychlení. Buď plaváním, nebo pohybem paží nahoru a dolů. Maximální rychlost, kterou můžeme pohybovat pažemi ve volném vzduchu, často není větší než 3-6 stop za sekundu a pod vodou se pohybuje ještě pomaleji. A pokud jde o rychlost plavání, ani olympijský plavec obvykle nedokáže plavat rychleji než 6-7 stop za sekundu. Pokud k tomu přidáme maximální výkon, dostaneme až 10 stop nebo 3 metry zrychlení za sekundu, což je ekvivalent asi 10 km/h nebo 6,25 mph. To není velká síla/tlak ve vodě. Někdo chytrý tady na fóru (CycloneFever) to spočítal a cituji:

"Aniž bychom zde opakovali všechny výpočty (zahrnují jmenovatele a řeckou abecedu a je třeba je napsat pomocí PITA), v hloubce 330 stop (100 m) a při pohybu paže rychlostí 3 stopy/s je dynamický tlak v řádu velikost 0,14 stop hlavy nebo 0,04 % hloubky i za předpokladu, že byste mohli pohybovat paží rychlostí 20 stop/s (14 mph!) dynamický tlak je jen asi 6,2 stop dodatečné hloubky (<2%)."

Z toho tedy můžeme usoudit, že dynamický tlak je pro potápěče obvykle malá síla a příliš neomezuje kapacitu vašich hodinek. Zmenšuje to maximálně o pár metrů.

  • Like 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  V 29. 11. 2024 v 13:13, lukassob napsal:

A co říkáte na tento článek o dynamickém tlaku?

ORIGINÁL:

What About Dynamic Pressure?

This perhaps is the biggest myth and urban legend of all. It was mostly created by the watch industry and then spread trough watch retailers and watch brochures and manuals then also trough word of mouth of course. It was not so widespread in the 80's but by the late 90's and early 2000 it had spread alot.

Why they spread that myth to begin with probably have to do with weakening the warranty terms and the fact that they want to encourage people to be carefull with their watches.But also primarly due to marketing reasons that enables them to charge a extra premium for higher rated watches.

Anyway the myth is about movement in water. Apparently as you move around in the water especially your arms an extra pressure gets applied to the watch and the deeper in the water you go the higher this extra presssure will get due to the movement. I have read statements that these movements can add several Bars/ATM/PSI of pressure to a watch. Therefor it is not safe to take your watch anywhere near its stated deepth rating. I have read statements that you should not go any deeper then maximum 30 meter(100') with a 100 m rated watch or 60-70 meter (200-230') with a 200 m rated watch. 30-50 m rated watches should not be submersed at all.

Whats the major problem here?

First let me state that I was a firm believer of this "Dynamic Pressure" myth up untill just a few months ago. This whole journey into this topic for me was the presentation of the Suunto Core on Suuntos website prior to its actual release. I thought it looked fantastic and almost imediatly feel in love with it especially in combination with its seemingly superior feature set compared to the competion. Prior to the Core I pretty muched ruled out Suunto out of the realm of my interest frame when it came to ABC watches, not because of their active functions which in fact many times where even better then for instance the PathFinders/ProTrek of the Casio line up, but because I saw them as fragile crap due to their poor 30 M water resistance rating(the Observer with 100 m rating was an exception but did not appeal to me for other reasons). But when the Core was presented on Suuntos website it seem to have it all including a 100 meter rating.

But when it was closer to the Core's release I suddenly noticed that the specs had changed on Suuntos website now it was suddenly rated to 30 M just like its predeccesor the Vector so I was very dissapointed and descided to mail Suunto to get it clarified. Apparently they did a misstake before and that 30 m was the correct fact. But by that time I had already worked up enough interest for the model so that I contemplated buying it anyway, all that I demanded from it was that I could do some surface swimming with it then I would be happy. So I mailed Suunto and asked again if i could use it when swimming. And the answer was yes!

This confused me because what I knew prior to this told me that 30 m and 50 m watches should not be used for submersive water activitys such as swimming, what confused me even further was the fact that the Core came equipped with specially designed stinger buttons called UW(Under water buttons by Suunto) also the demo on the website showed it was also equipped with a cool depth gauge down to 10 meters which further suggested this was a watch that could be used under water.

At first this lead me to believe that Suunto since it is a special company that has a very scientific image that pride themself with preciscion instruments for professionals was more honest with their rating and therefor took Dynamic pressure into account for their rating and gave their watches a more honest rating then the rest for the watch industry so therefor a 30 M Suunto was the equvivalent to a 100 Meter watch from other manufacturers.

But this turned out to be a wrong assumption, I later found out that they just test their watches according to the standard ISO 2281 just like the rest of them.

So because I was a believer of the dynamic pressure theory all I was left with was a big mystery, how come a 30 m rated watch was seemingly adapted for underwater use?o|

This mystery lead me to seek out the answer and learn more about water resistance and the effects of dynamic pressure specifically. I did found some important pieces to the puzzle here in this forum from older forum posts but also from Wikipedia and also some Swedish scientists that I had enquired about this mather.

What I did found out shattered the dynamic pressure theory to pieces. It simply was nothing more then a lie turned into an urban legend and myth.

Apparently pressure can only be applied to an object as the result of added mass/weight that is applied to the object(in this case added depth with an increased weight of the water pillar above you) in question, or as a result of expansion or due to electro magnetism, another possible source of pressure is some external forcing preventing expansion or inversion. Another source is gravitational pull due to accceleration or decceleration but that reason is somewhat tied in to reason number one the one about added mass.

So what kind of forces can a swimmer/diver apply to his/hers watch? first we have the depth ofcourse. If we use a watch similar in size to a Raysman. Lets say we are at 100 meter depth. The size of the watch is about 5cmX5cm thats 25cm2 in surface area. 1m is 100 cm so 100m is 10.000cm 10.000X25= 250.000 Cm2 of water above the watch that is pressuring against it. The weight of that water is 1000.000/250.000= 250Kg(550 ibs) of pressure against the watch at that deptht. This is known as the hydrostatic pressure.

The diver(staying at the same depth) can only change that pressure against his watch in 2 ways either by moving his arms up or down but the maximum reach of ones arms is very limited usually not more then perhaps 120cm(4') or so.... that is only a change in pressure of 0.12 bars or 3Kg(6.7ibs) of pressure, very little difference not much more then 1% compared to the rest of the pressure at that given depth.

Second way to increase pressure at the watch is trough speed/acceleration. Either by swimming or by moving our arms up and down. The maximum speed we can move our arms in free air is often not more then 3-6 feet per second and it moves even slower under water. And when it comes to Swim speed even an Olympic swimmer usually cant swim any faster then 6-7 feet per second. If we add the maximum output of that we get up to 10 feet or 3 meters of acceleration per second which is the equvivalant of about 10Km/h or 6.25 mph. That aint very much force/pressure in water. Someone smart here at the forum(CycloneFever) calculated this and I quote:

"Without repeating all the calculations here (they involve denominators and the greek alphabet and are PITA to type out), at a depth of 330ft(100 m) and moving your arm at 3 ft/sec, the dynamic pressure is in the order of magnitude of 0.14 feet of head or 0.04% of the depth. Even assuming you could move your arm at 20 ft/sec (14 mph!) the dynamic pressure is only about 6.2 feet of additional depth (<2%)."

So with this we can conclude that the Dynamic pressure is normaly a small force for a diver and do not limit your watch capacity very much. It only reduces it whit a couple of meters at most.

PŘEKLAD GOOGLEM:

A co dynamický tlak?

Toto je možná největší mýtus a městská legenda ze všech. Byl většinou vytvořen hodinářským průmyslem a poté se rozšířil prostřednictvím prodejců hodinek a brožur a příruček k hodinkám, pak samozřejmě také ústním podáním. V 80. letech nebyl tak rozšířený, ale koncem 90. a začátkem roku 2000 se hodně rozšířil.

Důvod, proč tento mýtus šíří, má pravděpodobně co do činění s oslabením záručních podmínek a s tím, že chtějí povzbudit lidi, aby si na hodinky dávali pozor . Ale také především z marketingových důvodů, které jim umožňují účtovat si extra prémii za vyšší hodnocené hodinky.

Každopádně mýtus je o pohybu ve vodě. Zdá se, že když se pohybujete ve vodě, zejména vaše paže, na hodinky se vyvine zvláštní tlak a čím hlouběji ve vodě jdete, tím vyšší bude tento extra tlak díky pohybu. Četl jsem prohlášení, že tyto pohyby mohou hodinkám přidat několik barů/ATM/PSI tlaku. Není proto bezpečné brát hodinky někam blízko jejich uvedené hloubky. Četl jsem prohlášení, že byste neměli jít hlouběji než maximálně 30 metrů (100') se 100 m hodinkami nebo 60-70 metrů (200-230') s hodinkami s hodnocením 200 m. Hodinky o délce 30-50 m by neměly být vůbec ponořeny.

Jaký je zde hlavní problém?

Nejprve mi dovolte konstatovat, že jsem ještě před několika měsíci pevně věřil tomuto mýtu o „dynamickém tlaku“. Celá tato cesta k tomuto tématu pro mě byla představením Suunto Core na webu Suuntos před jeho skutečným vydáním. Myslel jsem, že vypadá fantasticky a téměř okamžitě jsem se do něj zamiloval, zejména v kombinaci s jeho zdánlivě lepší sadou funkcí ve srovnání s konkurencí. Před Core jsem Suunto docela vyloučil z oblasti mého zájmu, pokud jde o hodinky ABC, ne kvůli jejich aktivním funkcím, které jsou ve skutečnosti mnohokrát ještě lepší než například PathFinders/ProTrek řady Casio. nahoru, ale protože jsem je viděl jako křehkou kravinu kvůli jejich špatné voděodolnosti 30 M (Pozorovatel s hodnocením 100 m byl výjimkou, ale neoslovil mě z jiných důvodů). Ale když bylo Core představeno na webových stránkách Suuntos, zdá se, že má vše včetně hodnocení na 100 metrů.

Ale když to bylo blíže k vydání Core, najednou jsem si všiml, že se specifikace na webu Suuntos změnily, teď byl najednou ohodnocen na 30 M stejně jako jeho předchůdce Vector, takže jsem byl velmi zklamaný a rozhodl jsem se poslat Suunto e-mailem, abych to objasnil. Zřejmě se předtím spletli a těch 30 m byl správný fakt. Ale tou dobou už jsem si o model vypracoval dostatečný zájem, takže jsem uvažoval o jeho koupi, jen jsem od něj požadoval, abych s ním mohl plavat na hladině, pak bych byl šťastný. Tak jsem poslal e-mail Suunto a znovu se zeptal, jestli ho můžu použít při plavání. A odpověď byla ano!

To mě zmátlo, protože to, co jsem věděl předtím, mi řeklo, že 30 m a 50 m hodinky by se neměly používat pro aktivity v podmořské vodě, jako je plavání, co mě ještě více zmátlo, byla skutečnost, že Core bylo vybaveno speciálně navrženými stingerovými tlačítky tzv. UW (Under water buttons od Suunto) také demo na webu ukázalo, že je také vybaveno chladným hloubkoměrem až do 10 metrů, což dále naznačovalo, že se jedná o hodinky, které lze používat pod vodou.

Zpočátku mě to vedlo k přesvědčení, že Suunto, protože je to speciální společnost, která má velmi vědeckou image, která se pyšní přesnými přístroji pro profesionály, byla ve svém hodnocení poctivější, a proto při hodnocení vzala v úvahu dynamický tlak a dala svým hodinkám hodnocení. poctivější hodnocení než ostatní pro hodinářský průmysl, takže 30M Suunto bylo ekvivalentem 100metrových hodinek od jiných výrobců.

To se ale ukázalo jako mylná domněnka, později jsem zjistil, že jen testují hodinky podle normy ISO 2281 stejně jako ostatní.

Takže protože jsem byl zastáncem teorie dynamického tlaku, zůstala mi jen velká záhada, jak to, že hodinky s délkou 30 m byly zdánlivě přizpůsobeny pro použití pod vodou?

Tato záhada mě přivedla k tomu, abych hledal odpověď a dozvěděl se více o voděodolnosti a konkrétně o účincích dynamického tlaku. Nalezl jsem některé důležité kousky skládačky zde na tomto fóru ze starších příspěvků na fóru, ale také z Wikipedie a také od některých švédských vědců, které jsem se na tuto matheru ptal.

To, co jsem zjistil, rozbilo teorii dynamického tlaku na kusy. Jednoduše to nebylo nic jiného než lež proměněná v městskou legendu a mýtus.

Zjevně lze na předmět vyvinout tlak pouze jako výsledek přidané hmoty/závaží, které je aplikováno na předmětný předmět (v tomto případě přidaná hloubka se zvýšenou hmotností vodního sloupu nad vámi), nebo v důsledku expanze nebo v důsledku elektromagnetismu je dalším možným zdrojem tlaku nějaká vnější síla zabraňující expanzi nebo inverzi. Dalším zdrojem je gravitační tah způsobený zrychlením nebo zpomalením, ale tento důvod je poněkud svázán s důvodem číslo jedna, kterým je přidaná hmotnost.

Jaké síly tedy může plavec/potápěč uplatnit na své hodinky? nejprve máme samozřejmě hloubku. Pokud použijeme hodinky podobné velikosti jako Raysman. Řekněme, že jsme v hloubce 100 metrů. Velikost hodinek je asi 5 cm x 5 cm, což je 25 cm2 v ploše. 1 m je 100 cm, takže 100 m je 10 000 cm 10 000 X 25 = 250 000 cm2 vody nad hodinkami, které na ně tlačí. Hmotnost této vody je 1000 000/250 000 = 250 kg (550 ibs) tlaku na hodinky v této hloubce. Toto je známé jako hydrostatický tlak.

Potápěč (zůstávající ve stejné hloubce) může změnit tlak na hodinky pouze dvěma způsoby, buď pohybem paží nahoru nebo dolů, ale maximální dosah jeho paží je velmi omezený, obvykle ne více než možná 120 cm (4') nebo tak. .... to je pouze změna tlaku o 0,12 baru nebo 3 kg (6,7 ibs) tlaku, velmi malý rozdíl ne o mnoho více než 1 % ve srovnání se zbytkem tlaku v dané hloubce.

Druhým způsobem, jak zvýšit tlak u hodinek, je rychlost/zrychlení. Buď plaváním, nebo pohybem paží nahoru a dolů. Maximální rychlost, kterou můžeme pohybovat pažemi ve volném vzduchu, často není větší než 3-6 stop za sekundu a pod vodou se pohybuje ještě pomaleji. A pokud jde o rychlost plavání, ani olympijský plavec obvykle nedokáže plavat rychleji než 6-7 stop za sekundu. Pokud k tomu přidáme maximální výkon, dostaneme až 10 stop nebo 3 metry zrychlení za sekundu, což je ekvivalent asi 10 km/h nebo 6,25 mph. To není velká síla/tlak ve vodě. Někdo chytrý tady na fóru (CycloneFever) to spočítal a cituji:

"Aniž bychom zde opakovali všechny výpočty (zahrnují jmenovatele a řeckou abecedu a je třeba je napsat pomocí PITA), v hloubce 330 stop (100 m) a při pohybu paže rychlostí 3 stopy/s je dynamický tlak v řádu velikost 0,14 stop hlavy nebo 0,04 % hloubky i za předpokladu, že byste mohli pohybovat paží rychlostí 20 stop/s (14 mph!) dynamický tlak je jen asi 6,2 stop dodatečné hloubky (<2%)."

Z toho tedy můžeme usoudit, že dynamický tlak je pro potápěče obvykle malá síla a příliš neomezuje kapacitu vašich hodinek. Zmenšuje to maximálně o pár metrů.

Rozšířit  

Děkuji, tohle je hodnotný příspěvek. Co se týče dynamiky, lze ji měřit na teoretické úrovni, ale nemá to význam, tak jak je výše popsáno. Stejně tak výraz jako rázová vlna neexistuje pro případ změny tlaku v hodinkách při skoku do vody, např. z výšky 2m. Dalším faktem je, že je pro měřeni nutno uvést i nadmořskou výšku, v které chci provádět testy, hladina moře nebo hladina jezera v nadmořské výšce třeba 400m. Kontakt s vodou při skoku do vody, není nic jiného než náraz na překážku, takže se musíme bavit o gravitaci a případné deformaci. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Vcelku hodně kritiky na tak pěkný hodinky..Kopírku Speedu v tom tedy nevidím, ten fotrovský pásek lehce bizár, chce to přece vintage racing kůži na takovej stroj!:) Vzhledově povedený retro,  že v nich tiká Sellita v pořádku, to mi vůbec nevadí... Proč jsou ale všude ty broušené plochy? Má to nějaký důvod? Luneta, tlačítka, korunka, částečné dýnko, tam všude by se s tím dalo vyhrát. Hrany nožek třeba ve stylu IWC ap..  Trochu málo detailů, ozvlášť za 80 tis.. Asi ty celobroušená pouzdra teď letí, je to žádané a já jsem už mimo.. 😌 Každopadně palec nahoru 👍

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Pěkné hodinky. Jak může někdo o něčem co je bicompax napsat, že je to kopírka speedů...? To mi hlava nebere. Jednoznačný odkaz na sporty - indexy. A co chcete na chronu vymyslet nového? Jiná luneta by nedávala smysl. Tyhle hodinky mi dávají větší smysl než většina Elton limitek. 👍

Upraveno uživatelem Jiří Sedlák
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...