Přejít na obsah

RADO Original Diver


HB63

Doporučené příspěvky

post-3565-1258902003.jpg

Jenom pro pořádek uvedu,že původní název firmy RADO zněl Schlup & Co.,a ta byla založena v Lengnau
v r.1917.Její výrobní program spočíval v zakázkové výrobě strojků.
Název RADO dostala firma v r.1957.Celou historii přehledně popsal Safi,a proto se jí dále zabývat nebudu.
Celkový přístup firmy je takový,že v podstatě od samého začátku(1957)rezignovala na náročné komplikace
a zcela se zaměřila na vzhled svých výrobků spolu s použitím vyjímečných a méně obvyklých materiálů.


RADO Original Diver je přímým následovníkem jednoho s prvních výtvorů této značky,a to modelu DiaStar,
který se stal skutečnou legendou mezi časomírami(1962).A to jak svým vzhledem, tak do té doby nepoužitými materiály.Je třeba připomenout,že v době svého vzniku to musela být skutečná bomba na trhu.
Jenom dodám,že řada New Original byla představena v r.2005,verze pro potápěče o rok později a celkem
obnáší několik desítek modelů v různém provedení včetně dámských nebo chronografu s vlečnou ručkou opatřeného certifikátem COSC.

Balení hodinek je v obvyklém provedení,tzn. papírová krabice,uvnitř pouzdro na hodinky,návody k použití,záruční karta včetně pouzdra a utěrka z mikrovlákna potištěná logy a značkami výrobce.Samotné pouzdro má z boku oválný tvar a otevírání je vyřešeno chlopní,která je výklopná vzhůru,zajištění proti otevření je na magnet.Vyjmutí polštářku s hodinkami není úplně snadné a chce to trochu násilí,na druhou stranu nehrozí vypadnutí našich miláčků.Domnívám se že díky velikosti je možno toto pouzdro použít jako cestovní,a to samozřejmě i pro hodinky jiných značek.Oproti jiným výrobcům je balení poměrně skromné,což ovšem není na závadu.
post-3565-1258902020.jpg
post-3565-1258902067.jpg

Zmíním ještě návod k použití,který sice neobsahuje část s českým nebo slovenským jazykem,ale není problém si ho přečíst nebo stáhnout ze stránek výrobce.Obsahuje i tabulku tvrdostí materiálů používaných v hodinařině a kde se dozvíte,že RADO používá materiály téměř vždy tvrdší než ostatní výrobci.

post-3565-1258902081.jpg

Pouzdro typického oválného tvaru není celé vyrobeno z tzv. HARD METALu jak by se mohlo zdát podle obecných informací.S tohoto materiálu je zhotoven pouze vrchní díl.Spodek pouzdra a víko už jsou z běžně používané nerez oceli 316L.

HARD METAL není další odnoží tvrdé hudby nýbrž firemní označení materiálu,který je běžně znám jako slinutý karbid,tvrdokov, tungsten atd.Tento materiál ať už se nazývá jakkoli je používán hlavně v průmyslu,lépe řečeno ve strojírenství na hroty nástrojů pro obrábění.Tvrdost slinutého karbidu je mnohem větší než je u většiny obráběných materiálů a tudíž se k tomuto účelu hodí skvěle.Tzv.TK plátky mohou být zasazeny do nástrojů napevno anebo jako výměnné části.Nevýhodou tohoto materiálu je ovšem křehkost a praktická nemožnost opracování běžnými postupy.Takže součástky s tvrdokovu musí mít výsledný tvar už od počátku.Při výrobě topu hodinek RADO se přesný polotovar dále opracovává nástroji potaženými diamantovým prachem a diamantovou brusnou pastou.Výsledkem je naprosto úžasné vyleštění povrchu.
Ještě jednou zopakuji,s tvrdokovu je vyrobena jen vrchní část pouzdra.
Rozdíl mezi materiály je patrný podle mírně odlišného zabarvení obou částí.Zatímco spodní část pouzdra a i ostatní části s oceli mají typickou barvu bílého kovu,vrchní část s HM je našedlá.Rozdíl není příliš patrný a neobeznámený člověk ho patrně nezaznamená.Rozdíl bych přirovnal k odlišnosti mezi leštěným a pískovaným povrchem nerezových modelů hodinek.Pískovaný se jeví oproti leštěnému také šedý.
Malou daní za superlesk je tvorba duhových mastných skvrn při doteku ruky ? takže nesahat smile.gif .
Jenom doplním že na topu je u č.9 vytlačeno logo výrobce a na šestce je vygravírováno výrobní číslo.
post-3565-1258902111.jpg
post-3565-1258902146.jpg

Korunky umístěné na pravé straně pouzdra jsou dvě.Na trojce slouží ke klasickým činnostem ? seřízení času,datumu a případnému manuálnímu natažení strojku .Korunka na dvojce je určena ovládání vnitřní otočné lunety.Obě jsou šroubovací a mají průměr 6mm.Po obvodu jsou opatřeny deseti podélnými zářezy a jsou ozdobeny znakem výrobce-kotvou.Chráněny jsou částečně vystouplými částmi pouzdra.

Sklíčko kryjící číselník je plochý safír bez antireflexní úpravy a má průměr 30mm.
Číselník samotný je ohraničen vnitřní otočnou lunetou.Ta má šířku 3mm,a to znamená,že číselník samotný má průměr 24mm.Indexy jsou kulaté body,kromě č.3 kde se nachází datumové okno.
Indexy na lunetě jsou obdélníkové.Na dvanáctce a trojce je typický trojúhelník ohraničující posledních 15min.,indexy mezi nimi jsou kulaté body,pětka a desítka jsou označeny číselně.Poslední čtvrthodinka je v barvě bílé,zbytek lunety je černý.Nastavení lunety nemá aretované polohy jako u vnějších lunet,lze jí nastavit v podstatě do jakékoli polohy,tak jak je zvykem u všech hodinek s touto koncepcí.Aretace spočívá v zašroubování korunky.Veškeré indexy jsou vyplněny luminiscenční barvou.Datumové okno je na trojce,má lesklý rámeček trapézového tvaru.Datový věnec je černý s bílými číslicemi.
post-3565-1258902160.jpg

Ručky jsou hůlkového tvaru,černé,částečně vyplněné luminiscenční barvou,vteřinovka je celá nalakovaná bíle.
Číselník je černý.Jeho střed je temně modrý Logo výrobce plasticky vystupuje a je lesklé,drobné nápisy pod logem jsou provedeny bílou barvou.Na pozici 6 se nachází firemní znak-kotva.
Když jsem měl hodinky poprvé v ruce,tak jsem se domníval,že tento znak je chybně umístěn,protože kotva byla natočená k jedné straně.Po chvíli se nacházela zase v jiném náklonu.Považoval jsem to za závadu,ale skutečnost je jiná.Jedná se vlastně o indikátor automatického nátahu a nahrazuje průhled do strojovny,kopíruje totiž polohu rotoru.
post-3565-1258902178.jpg
post-3565-1258902189.jpg

Dýnko je šroubovací,ve středu ozdobené reliéfem dvou mořských koníků a nápisem Water Sealed a logem výrobce.Po obvodu reliéfu jsou informace o odolnosti proti poškrábání,referenčním číslem modelu a původním označením modelové řady ? DiaStar.Zářezy pro čelisti otvíráku jsou čtyři.
post-3565-1258902502.jpg
post-3565-1258903186.jpg

Přímo na pouzdro navazuje náramek,který je ocelový třířadý.Vnější řady jsou leštěné včetně boků,prostřední je jemně broušená.Šíře u pouzdra je 22mm a směrem ke sponě se zužuje na 18mm.Náramek je dostatečně masivní a s pouzdrem tvoří nádherný celek.Koncové články mají atypický tvar a prakticky znemožňují použití jiného řemenu než firemního.To myslím platí o veškeré produkci RADO.Na výběr je kůže a guma.Zatímco kožený řemen na mě působil levným dojmem,tak guma se k hodinkám hodí stejně dobře jako náramek.

Spona náramku je jako u zbytku produkce RADO titanová,opatřená logem,jednostranně překlápěcí s extenzí pro použití přes potápěčský oblek.Otevírání je dvoutlačítkové a zámky jsou podobné jako u spon motýlových.Funkce je samozřejmě bezchybná.
post-3565-1258902212.jpg
post-3565-1258902229.jpg
post-3565-1258902252.jpg

Abych jenom nechválil,tak vnější části spony jsou vyleštěny do zrcadlového lesku a to je u relativně měkkého materiálu jakým je titan docela problém.Známky nošení začaly být patrné už po několika použitích.A že je obecný problém leštěného titanu dokazují leštěné části u mých celotitanových hodinek ORIENT,které jsou po nepříliš intenzivním používání také dost odřené.


A jak sedí na ruce?Musím říci že velmi dobře.Přestože jejich hmotnost dosahuje bezmála 200g,jsou velice pohodlné a příjemně těžké.Vyjímají se i na dámské ruce,ale tady je překážkou velká váha.Přehlednost je trochu horší díky vnitřní lunetě ? to je daň za zachování tradičního vzhledu.Potápky s vnější lunetou by byly samozřejmě přehlednější.S tím souvisí i čitelnost ve tmě,která není kdovíjaká,což není způsobeno nižší kvalitou luminiscenční barvy ale velice malým prostorem pro její umístění.Některé s indexů mají skutečně pidi velikost (otočná luneta).

Hodí se k saku i džínové bundě,triku nebo košili a svým způsobem jsou vlastně módním doplňkem než jen hodinkami.Na drsnější zacházení samozřejmě nejsou,i když do vody se mohou vzít bez obav.Ale jsou to typické kancldivery a podle toho je nutno k nim přistupovat.Pokud by si je přece jenom někdo chtěl vzít na potápění.o čemž velice pochybuji,tak je dobré se řídit doporučením výrobce,a to používat je pouze jako doplněk potápěčského počítače.
Samozřejmě jejich vzhled nemusí sedět každému,ale musím říci,že budí zaslouženou pozornost a zájem o ně projevují i ženy,což je u pánských hodinek docela překvapující.Velmi doporučuji si je alespoň prohlédnout a osahat,jeví se totiž o hodně mohutnější než jsou doopravdy.Ve výkladu hodinářství se bez srovnání mohou zdát obrovské.
post-3565-1258902268.jpg
post-3565-1258902285.jpg

Já sám jsem zvolil kombinaci barev černá-modrá-bílá,ale jsou i jiné možnosti.Např. černá-červená,černá-žlutá ? obě jsem měl možnost vidět na živo a jsou velmi pěkné.Další možností je kombinace černá-zelená anebo vícebarevný model,ale ten už je hodně nepřehledný a působí trochu pouťově.
post-3565-1258902296.jpg

Zmíním ještě konkurenci.V této cenové hladině okolo třiceti tisíc českých je docela tlačenice v podobě potápek Longines,TH,Oris ,Hamilton,Fortis,mnoha německých značek,japonců atd.Domnívám se ale,že pro RADO Original Diver to není konkurence v pravém slova smyslu.Jejich koncepce je natolik odlišná,že vlastně konkurenci nemají.S tradičně koncipovanými potápkami jdou sice stejným směrem ale jinou cestou.Takže konečný výběr je už na každém z nás a to je moc dobře.




Několik technických údajů
Vše jsem změřil třesoucíma se rukama pomocí posuvného měřítka SOMET INOX EXTRA a kuchyňské váhy ETA sweatdrop.gif .

šířka pouzdra bez korunek 38,7mm
s korunkou 42,7mm
délka pouzdra 46,3mm
výška hodinek 12,4mm
šířka náramku u pouzdra 22mm
u spony 18mm
jeho tloušťka 4mm
průměr korunek 6mm/10 podélných zářezů
sklíčko-plochý safír bez AR průměr 30mm
luneta průměr 30mm
šířka 3mm
číselník průměr 24mm
hmotnost 197g
použitý stojek RADO 658 (ETA 2824-2)
vodotěsnost 300m


Takže na závěr.Jedná se o precizně vyrobené hodinky se slavnou minulostí jejichž různá provedení šla v průběhu času přes pult k zákazníkům v několika milionech případů.Domnívám se že ještě třeba za dvacet let bude jejich vzhled stejně moderní jako dnes anebo před deseti,dvaceti nebo čtyřiceti lety.Vzhledem k velkému množství různých provedení si může ty svoje vybrat asi každý kdo bude mít zájem.
Moje soukromé hodnocení od jedné do desíti = 8
HB63

post-3565-1258902333.jpg
post-3565-1258902359.jpg
post-3565-1258902375.jpg
post-3565-1258902390.jpg
post-3565-1258902422.jpg
post-3565-1258902409.jpg
post-3565-1258902446.jpg

Upraveno uživatelem Kamil
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle mě jedny z nejkrásnějších hodinek od Rada. Buďto se líbí, nebo se nelíbí. Mám pocit, že tyhle hodinky prostě ani jiné než vyhraněné postoje neumožňují. Doufám, že se za pár týdnů neobjeví v prodejní sekci, i když :whistling:

Vidím to taky tak.Líbí nebo nelíbí.Já je určitě prodávat nebudu.Ono po dvou nebo třech letech soužití to nejde tak snadno.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řada Original se mi hrozně líbí. Celá. A ty sis vybral asi ten nejhezčí model, barva ciferníku je fakt parádní.

 

K tomu balení - partnerka má dámské Rado z řady Cerix a zabaleny jsou identicky.

Máš pravdu v tom, že se hodinky vytahují z pouzdra špatně (vlastně ne hodinky, ale celý polštářek).

Pozitivně ale hodnotím obsáhlý a zajímavý návod a mikroutěrku Rado. Na hodinkách je vidět každý dotyk, tedy tento drobný dárek potěší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsou skutecne skvele. Hodinky, fotky i recenze. Bravo. Vyvolavaji ve me stejne pocity, jako DOXA SUB. Tedy pocity potencialniho kupce. Cool hodinky jako blazen. Doma v kazde situaci a cool jeste podle meritek Retforda, Newmana, Hackmana, Pucholta, Formana a Andersona, ne Timberlaka, 50-cent, J-zee, nebo jak se ti dnesni sasci jmenuji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...