Přejít na obsah

Hodinky a rentgen


Hugo14

Doporučené příspěvky

Možná se vám to bude zád pitomý dotaz, ale mě samotnému to vtá hlavou. Pracuji v takzvané SRA zóně na Ruzini. Tj v té, kam nemůžete vzít dynamit, pistoli, golfové hole nebo nůžky. Při vstupu musím svlíknout vše kovové (vč třeba řemenu - spona) a projít detekčním rámem. Pokud pípnu (respektive rám pípne), tak osobní prohlídka pohmatem. Co ze sebe sundám, naložit do vaničky a poslat do rentgenu. Ze zcela jasných důvodů si z ruky nesundavám hodinky. Prostě mi vadí, že bych je neměl na očích. Zvlášť při jejich ceně. No a občas se vyskytne člen ochanky, který když na mě vidí hodinky (většinou když pípnu, ale někteří i když nepípnu) po mě chce hodinky sundat a poslat rentgenem. S některými se dá domluvit, že hodinky jsou drahé a ať mne klidně prohmatá a v pohodě. Nicméně někteří hlídači jsou neoblomní a nutí mne si hodinky sundat, že jinak mne dovnitř nepustí (asi se bojí, že tam mám schovaný kalašnikov). Pak je chtě nechtě prostě musím poslat do rentgenu, jinak se nedostanu do práce. V odpovědi na to, že stojí několik desítek tisíc mi bývá věta - tak je nenoste. To bych vraždil. Občas tohle zažívám několikrát za den. A tak mne napadlo, jestli to těm hodinkám neškodí.

 

Ponechme stranou možné mechanické poškození pádem vaničky z pásu a rolen na dlažbu. I to už jsem viděl (ne s hodinkami). Jde mi o vliv záření. Může škodit? Kovu, sklíčku a kůži asi ne, ale co olej a jiné? Netušíte?

Upraveno uživatelem Hugo14
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle by mě taky zajímalo. O RTG záření vím jen to, že je to druh ionizujícího záření (podobně jako gama záření) a jako takové má negativní vliv na živé organizmy. A laicky bych řekl, že kov hodinek bude to záření akumulovat a hodinky se asi postupně budou stávat zářičem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

RTG nebo UV záření nezanecháva v předmětech žádné stopy, a také nepoškozuje povrchové úpravy. Nejsem si ale jist zda to nemuze ovlivnit luminiscenci.

 

Vznesl bych nejaky dotaz na nejakou vysokou skolu kde se o RTG zareni uci.

Upraveno uživatelem bicista
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pracuji nejspíš někde jako Hugo.

Znám se školitelem na RTG. Poptám se. Předpokládám, že pohled nebude nestranný, ale uvidíme.

Obecně deklarují garanci proti poškození kinofilmů do foťáků.

V každé čekárně před nástupem do letadla je i čidlo radiace a to bývá aktivováno opravdu zřídka.

Kontrola na RTG disponuje, nevím do jaké míry legálním, fondem pro případ poškození věci.

Minulý týden někomu "spadly" hodinky (POLICE) prasklo sklíčko a majitel dostal obratem finanční náhradu.

Detaily bohužel neznám a tuším, že limit není nekonečný.

Na každý vstup do SRA a RTG kontrolu je namířena kamera CC-TV což beru jako - "v zájmu zkvalitnění práce našich zaměstnanců při správné manipulaci s věcmi během kontroly je celý proces monitorován" :thumbsup_anim:

 

Každá informace dobrá... :thumbsup_anim:

Poptám se i na případ Huga. Do jaké míry je nutné dát věci do RTG, když mají ruční detektory kovu "pádla" a i ruční měřiče radioaktivity.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Omlouvám se za jazyk. Zdálo se mi, že tam něco nesedí, ale nějak jsem nemohl přijít na to, co... :-)

 

Jinak díky za info. To horal, poslední věta: pádla už nemají, nějaký audit jim je zakzal, takže pohmatem. Ale já opravdu nechápu, porč musím do RTG strčit i hodinky. Nicméně, jak jsem psal, největší problém bych teoreticky předpokládal u oleje. Asi. Nicméně budu rád za každou info.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak oleje bych se urcite nebal, ozarovanim se myslim zkracuje polocas rozkladu materialu, ale nez se ti rozlozi ty hodinky uz budes davno prdet do hliny. Nevim jak je to s obsorbci materialu radiaktivnity. Aby si pak nemel hodinky radiaktivni :) Ale myslim ze sila neni tak velka aby je to v jakem koliv smeru ovlivnilo. Kazdopadne je proti lidskemu chapani proc te neustale nuti strkat hodinky na kontrolu. Asi potrebuji videt opravdu strojek a ne ze je mas naplneny necim jinym. Ale vzhledem ze hodinky jsou z kovu tak si myslim ze by tam prd videli at by tam bylo cokoliv jineho.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radiace na rentgenových skenerech je velmi malá - v řádu 0.5uSv, zatímco za rok nasbíráme 4mSv z běžného záření kolem nás, tedy 80x více. Myslím, že to opravdu nemá vliv vůbec na nic. Na druhou stranu, pokud se schválí letištní tělové rentgenové skenery, nebude již potřeba toto řešit, protože budeme rentgenováni komplet. Mimochodem každý je na obrazovace tohoto scanneru nahý, tedy zřejmě se i obsluha skeneru dobře pobaví....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já když lítal (je to dva roky, co jsem letěl posledně), tak se hodinky, mobily, cigára a podobný věci strkaly do takovýho košíčku, kterej si letišťáci jen prohlíželi, ale mašinou neputoval a prostrkával se po plošince mezi rámem a tunelem. To už neplatí?

 

Bohužel, všechno scanerem, zbytek rámem - často i bez bot...

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak RTG záření se nikde nemůže akumulovat... RTG pracuje na transmisním způsobu, ne emisním, tudíž je úplně jedno, jakému záření (velikost dávky v Gy) jsou hodniky vystaveny, v moment, co RTG přestane zářit, nejsou hodinky nijakým způsobem radioaktivní.

 

Myslím, že RTG hodinkám žádným způsobem nevadí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

RTG, paprsky X (X-ray) je elektromagnetické záření, tj, jako světlo, jen s kratší vlnovou délkou. Viz obrázek, tzv. Maxwellova duha. Tj. je jen o něco tvrdší (má kratší vlnovou délku) než UV záření.

 

emspec.gif

 

Interaguje (oblivňuje) jen obal atomu (né jádro). Může se rozptylovat (Comptonův jev), nebo může elektrony vyrazit (fotoefekt) a kov se "nabije". Ale do jádra "se nedostane", nevytváří sekundární radioaktivitu. Při interakci s luminiscenčními látkami dojde k luminiscenci, prostě budou svítit normálně ve viditelném světle.

Upraveno uživatelem dknespl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radiace na rentgenových skenerech je velmi malá - v řádu 0.5uSv, zatímco za rok nasbíráme 4mSv z běžného záření kolem nás, tedy 80x více. Myslím, že to opravdu nemá vliv vůbec na nic. Na druhou stranu, pokud se schválí letištní tělové rentgenové skenery, nebude již potřeba toto řešit, protože budeme rentgenováni komplet. Mimochodem každý je na obrazovace tohoto scanneru nahý, tedy zřejmě se i obsluha skeneru dobře pobaví....

 

D9ky všem za vysvětlení a uklidnění. Pokud jde o celotělové scanery, tak jsem na to zvědav. "Normální" cestující jím projde párkrát za rok, ale u mne a mých kolegů to bude hrozit několikrát za den. Docela jsem zvědav, kdy mi vyroste třetí ruka. Naštěstí rodinu už rozšířit neplánuji...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na letišti někdy jdu i 3x za den přes kontrolu. Hodinky si vždy sundám a dám do vaničky. Čekal jsem, že by se někdo někdy mohl zajímat, co že to nám za pěkné hodinky, ale sekuritáci mají spíše oči na svých kolegyních :-)

 

D9ky všem za vysvětlení a uklidnění. Pokud jde o celotělové scanery, tak jsem na to zvědav. "Normální" cestující jím projde párkrát za rok, ale u mne a mých kolegů to bude hrozit několikrát za den. Docela jsem zvědav, kdy mi vyroste třetí ruka. Naštěstí rodinu už rozšířit neplánuji...

 

 

Mohl by jsi pak nosit dvoje hodinky......

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Josef01 - to u mne vypadá kumulovaně tak na cca 6 normálních rentgenů ročně, pravidelně rok co rok. Možná si blbě pamatuji, ale když jsem byl mladej, tak nechtěli dělat víc jak 4 ročně.

 

To Safi: nediv se, až na vyjímky jsou bohužel na jiné úrovni. Koneckonců, nemálo z nich jsou pokud vím bývalí bachaři. A někteří z nich se tak chovají i nadále. Bohužel...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Josef01 - to u mne vypadá kumulovaně tak na cca 6 normálních rentgenů ročně, pravidelně rok co rok. Možná si blbě pamatuji, ale když jsem byl mladej, tak nechtěli dělat víc jak 4 ročně.

 

To Safi: nediv se, až na vyjímky jsou bohužel na jiné úrovni. Koneckonců, nemálo z nich jsou pokud vím bývalí bachaři. A někteří z nich se tak chovají i nadále. Bohužel...

 

na mě jsou vždycky hodní a milí...asi to bude tím mým dobře padnoucím oblekem :thumbsup_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Josef01 - to u mne vypadá kumulovaně tak na cca 6 normálních rentgenů ročně, pravidelně rok co rok. Možná si blbě pamatuji, ale když jsem byl mladej, tak nechtěli dělat víc jak 4 ročně.

 

To Safi: nediv se, až na vyjímky jsou bohužel na jiné úrovni. Koneckonců, nemálo z nich jsou pokud vím bývalí bachaři. A někteří z nich se tak chovají i nadále. Bohužel...

 

Já mám za letošek 7 RTG a nikdo se nad tím v nemocnici nepozastavil, koncekonců bylo to v jeden den. To nepočítám 4x rentgen zubů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...