Přejít na obsah

ČAJ


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 471
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Tak sypané černé mají 4, z toho 2 jsou směsky. Zelené sypané mají 2. Ostatní jsou pytlíkové nebo aromatizované - tedy opět směsky. Moje přirovnání naprosto sedí. Jako by ve vinotéce měli Müllera a Vavřince a pak už jen Moravskou lipku, Pražský výběr, Tři grácie a krabicáky.

Možná je ta kvalita lepší než u normálních pytlíkových, to nerozporuju ale zrovna výběr pro čajomila to není.

Mluvím teda o tom pražském e-shopu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak já napíšu ty ověřené zdroje, snad to nebude problém.

 

Pu-erhy právě od Zdeňka na longfeng.cz

Darjeeling, Japan, Tchaiwan od kamaráda Martina Špimra na teamountain.cz

 

Zdeňkovy Pu-erhy jsem několikrát ochutával přímo v jeho přípravě, taktéž třeba DJ od Martina v Karlíně. Obé skvělé.

Degustace se dají domluvit třeba v Tea Mountain, v případě zájmu mohu domluvit třeba chrono-ochutnávku letošních first-flushových darjeelingů (na které se sám těším)... Pu-erhy si asi sjedná Zdeněk sám, možno taktéž v TM. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já chápu, že ta rada je tak trochu napytel, ale protože se čajem zabývám profesionálně a současně toto forum nechci používat k reklamě, tak prostě nemám co napsat... Samozřejmě přes SZ jsem ochoten s výběrem čajů poradit.

 

V Brně doporučit mohu Skleněnou louku (Kounicova ulice) a Probuzeného slona (Bratří Čapků).

 

Jak říkám, když se domluví minimálně 3-4 zájemci, rád udělám individuální degustaci a vše můžeme probrat osobně

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Degustace se dají domluvit třeba v Tea Mountain, v případě zájmu mohu domluvit třeba chrono-ochutnávku letošních first-flushových darjeelingů (na které se sám těším)... Pu-erhy si asi sjedná Zdeněk sám, možno taktéž v TM. 

Taky jsem zvědavej, jak se letos urodilo, kdybys měl tip na nějaký povedený, tak se neostýchej to sem napsat (nebo do SZ - ale já bych to netajil).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dneska jsem v home office, takže si v klidu čajíčkuju. Ty kuličky puerhu jsou tak pevně slisované, že nejdou vůbec rozlomit. Takže několikavteřinová lázeň ve (skoro)vroucí vodě, nekolik minut pauza, mezitím to trochu povolí a kulička se dá rozebrat. Pak ještě jeden rychlý průplach a pak už naostro. Je to ok? 

 

Jeden dotaz na Zdeňka: několikrát jsi použil pojem "pravé autentické čaje". Co tím je přesně myšleno? Že čaj je opravdu z regionu kde se pěstuje odjakživa? Že následné zpracování proběhne tradičnimi metodami, bez nějakých "zlepšováků"?

 

post-3194-0-31521100-1427878899_thumb.jpg

 

post-3194-0-96979500-1427878901_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

filo-boxer: v podstatě ano. Z řekněme tradičního úhlu pohledu je každý (čínský a tchajwanský) čaj určován kultivarem čajovníku, místem a zpracováním. Protože ty slavné čaje většinou pochází z dosti malých míst a kultivarů, které raší pozdě, plodí málo a jsou náchylné k nemocem, a protože jejich zpracování by tradičně mělo být ruční a dosti komplikované, tak bez ohledu na to, co kdo tvrdí, drtivá většina čajů ty tři aspekty prostě nesplňuje...

Je to na dlouhé vyprávění, ale ve zkratce je to vpodstatě tak, jak jsem napsal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja som síce na puerhy, ale kamarát zo Sri Lanky priviezol toto:

post-6480-0-96872800-1428052015_thumb.jpg

Hutný a dokonalý čierny čaj z hôr s konzistenciou a farbou oleja :-) Vie mi niekto o ňom povedať niečo viac? Ako si stojí medzi inými čiernymi čajmi aj v rámci Mackwoods čajov atď., a najmä - kde v SK/CZ by som ho zohnal?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

filo-boxer: tohle je přesně to, o čem jsem mluvil. U pu erhu (v tomto případě jde zřejmě o tzv. tmavý pu erh) bych čekal informaci jednak o tom, z jakých stromů je listí. Jednak kultivar, jednak zda jde o keře z polí (tzv. taidi, nejlevnější), nebo o přirozeně rostoucí mladé keře, přirozeně rostoucí stromy, divoké čajovníky atd... Dále, Man Nong je oblast známá starými divokými čajovníky (nejceněnější a nejdražší), vsadil bych boty, že v tomto případě jde ovšem jen o kultivované keře. Dále bych čekal údaj o délce a způsobu fermentace, o producentu, o roku sklizně... U Gyokura opět, z jakého je regionu, z jakého kultivaru čajovníku, jak byly keře stíněny, kdy byl čaj sklizen...

Pokud budete mít cestu do Prahy, tak se ozvěte, dám Vám ochutnat archivní tmavý pu erh, který mám teď v merku. Alespoň si uděláte srovnání, u tmavých pu erhů je ta škála kvalit a charakterů opravdu obrovská a mám pocit, že byste byl i dost překvapený, jak dobrý čaj to může být :)

Upraveno uživatelem zdenek.prachar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdeňku, díky za postřehy! Máš pravdu, informací pomálu. :) U puerhu píšou "uralte Teebäume", takže prastaré stromy, ne mladé keře. Ale kdo ví, nedělám si iluze, že za tu cenu dostanu nejaké exkluzivní zboží, ale snad solidní čaj, na kterém si vyzkouším různé poměry množství čaje/teploty vody/délku louhování a když něco přepísknu, nebude to tak bolet. Až se trochu procvičím, skočím na Tvé lahůdky. Už se na to moc těším. :)

 

A pokud se dostanu do blízkosti Prahy, první co udělám je už jasné. :D

 

PS: A nebudeme si tykat? (oba :D)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Filo-boxer: prastaré stromy to nebudou ani náhodou, na to bych dal boty. Tmavý pu erh z velmi starých stromů je vidět veeeelmi veeeelmi málo, jestli jsem takových za život viděl 5, tak je to moc :) Zvláště tedy pokud to nebylo drahé...

A taky úplně nevím, jak by na staré stromy v lesním porostu získávali bio certifikaci :D

Každopádně jak píšu, rád Ti dám ochutnat nějaký etalon, abys pak sám pro sebe získal přehled, co je jak :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Filo mě tu dělá chutě těmi jeho fotkami puerhu. Krásná barva,snad to voní až sem !! Je běžné zpracování do těch malých hnízd? Rád bych vyzkoušel nějaký ten puerh, např.tento http://longfeng.cz/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=9&Itemid=1 pokud je vhodný pro "začátečníky". Případně pokud by bylo možno něco doporučit,byl bych rád.

Upraveno uživatelem bohus76
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdeňku, prosím ťa, keď sa tu bavíme o lepších puerhoch, o tomto zelenom/nefermentovanom mi niečo nevieš povedať, prípadne kde ho kúpiť? Je to najlepší šeng puerh, aký som kedy pil, a chcem ho znova, ale neviem ho zohnať. A iné v rovnakej (aj mierne vyššej) cene mi tak nechutia.

post-6480-0-37479300-1428176607_thumb.jpg

 

A druhá prosba - ten čierny cejlónsky čaj o pár príspevkov vyššie ti nehovorí nič?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

bohus76: tyto malá hnízda (xiao tuo cha) jsou vcelku běžná, ale velmi málo kdy nějak zvláště kvalitní :) Pokud mi napíšete mail pošlu Vám vzorek, ale stejně bych doporučil světlý pu erh, ty čaje jsou jednak mnohem tradičnější a jednak mnohem pestřejší a podle mne krásnější než tmavé pu erhy...

wawrik: ten cejlon mi nic neříká, podle deklarace bych to šacoval na obyčejný cejlon... Ani ten pu erh mi neříká vůbec nic, ani jméno producenta jsem v životě neslyšel. Ale se světlým (sheng) pu erhem jde určitě něco najít, co Ti bude chutnat...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...