Přejít na obsah

Budíky, nástěnné a XXXL Primky


Doporučené příspěvky

A co tyhle? Pravý český noname z r. 1947. Funkční, na jedno natažení jdou skoro týden a docela přesně. Jen by potřebovaly znovu nalakovat bedýnku.

Pozorný čtenář najde drobnou anomálii mezi 9 a 11.

Jak jinak, než dědictví po předcích.

 

attachicon.gifNaZed.jpg

 

Přesně takový jsou v rodném domě ženy, musím se podívat, jestli taky nemaj "drobnou anomálii".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Tak jsem se dočkal a stálo to za to. Zdejší člen fóra (Luděk Talián) byl tak laskav a zrenovoval mi tyhle pěkné nástěnné hodiny. Ještě musí k hodináři, jedny mají ohnutou řučičkovou hřídelku (nebo jak se to jmenuje). Jdu shánět nějaké další, zajímavé, a budu zase otravovat.

Luďku díky !!!

 

Tak první:

post-23666-0-43275900-1371314050_thumb.jpg post-23666-0-12591600-1371314074_thumb.jpg

 

post-23666-0-06531000-1371314096_thumb.jpg

 

A druhé:

 

post-23666-0-30765600-1371314113_thumb.jpg post-23666-0-76010000-1371314129_thumb.jpg

 

a detail na modřené ručičky:

 

post-23666-0-14269100-1371314149_thumb.jpg

Upraveno uživatelem PetrM
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem se dočkal a stálo to za to. Zdejší člen fóra (Luděk Talián) byl tak laskav a zrenovoval mi tyhle pěkné nástěnné hodiny. Ještě musí k hodináři, jedny mají ohnutou řučičkovou hřídelku (nebo jak se to jmenuje). Jdu shánět nějaké další, zajímavé, a budu zase otravovat.

Luďku díky !!!

 

Tak první:

attachicon.gifDSCN2269.JPG attachicon.gifDSCN2270.JPG

 

attachicon.gifDSCN2271.JPG

 

A druhé:

 

attachicon.gifDSCN2272.JPG attachicon.gifDSCN2273.JPG

 

a detail na modřené ručičky:

 

attachicon.gifDSCN2273.JPG

Nádhera!!!!!!!! Co dodat...   ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Toto mi dnes donesli do práce. Průměr 15 cm. Manželka šla do vývrtky, ale když tomu vyrobím šachtlu, možná budou dělat parádu. :rolleyes:

Co bys vyráběl, kup k tomu ten autobus a to teprve půjde manželka do vývrtky  :lol2: 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co bys vyráběl, kup k tomu ten autobus a to teprve půjde manželka do vývrtky  :lol2:

Ty jo, dík za radu. Ten bus bych natřel hnědou barvou a prdel bych mu natřel růžovou. To by se pak mohl jmenovat Pavián. Problémem zůstává, jestli bych se do Paviána nestěhoval i s kufry. Jinak ty hodiny pod tachošem jsou mechanické šlapou (zatím) naprosto přesně. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to tachograf z náklaďáku nebo autobusu.Hodiny jsou německé Kienzle nebo jak se to píše.Natahují se velkým kroužkem po obvodu strojku, který je u vnitř. Musí se to otevřít a po vyklopení je to pěkně přístupné.Vkládaly se tam tacho kotoučky, ne které se pomocí přesně ustavených jehliček u vnitř tachografu zaznamenávala ujetá doba. ujeté kilometry a  rychlost jízdy.Tyto tachografy se používaly ještě v polovině devadesátých let v náklaďácích a dálkových autobusech.Nutností byly zejména na mezinárodní přepravě, kde zvláště v německu naše řidiče dost pokutovali a tvrdě v markách, za překročenou rychlost i na našem území a za nedodržení bezpečnostních přestávek.Měli na to na hranicích a v některých autech speciální zvětšovací přístroje, na kterých se dalo vyčíst úplně vše.Sám jsem na tyto přístroje asi deset let jezdil a vůbec jsem z toho neměl radost.Potom nám dali do aut elektronické tachografy a to byl konec mých cestovatelských úspěchů po evropě.Radši jsem toho nechal a šel dělat svý řemeslo.Jinak u tohoto typu by měla být doba nátahu asi 72 hodin

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Byl jsem na návštěvě u rodičů, tak se chci podělit o "budík mého dětství" :)

Navzdory stáří je stále v dobré kondici a budí s hromovým rachotem...

Akorát ty ručičky a indexy už nesvítí tak, jak svítívaly :)

 

post-23687-0-00591700-1372840082_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Tak...

Jsem zde :)

Podle obrázku, který jsi poslal usuzuji, že hodiny jsou funkční... Vypadají zachovale.

Pokud bys čekal, že jde o nějakou raritu, tak tě zklamu. Je to poměrně rozšířený model, který se vyráběl cca od začátku 50tých let minulého století do zhruba poloviny let šedesátých. Zpočátku ještě pod znakem Chronotechny, posléze pod značkou Prim...

 

Je zajímavé sledovat, jak se postupně měnila kvalita výroby - v úplných počátcích byl strojek celomosazný, pouze některé pastorky byly ocelové. Pak se postupně nahrazovaly nosné plotny ocelí a v posledních letech výroby se objevila dokonce plastová ozubená kola... (Nicméně musím přiznat, že jde o nějaký kvalitní plast, protože po téměř padesáti letech tyto hodiny šlapou jak hodiny :) ).

 

Strojek je jednoduchý a robusní a většinou i po laickém vyčištění funguje...

Jsou trochu náchylné na náklon, (myslím tím, že občas stačí posunout spodní část hodin o pár milimetrů doleva nebo doprava a hodiny se zastaví), ale to asi tyhle strojky všechny...

Na druhou stranu, dají se posunem kyvadla doregulovat do poměrně přesného chodu...

 

Takže, pokud bys uvažoval o prodeji, moc za ně nezískáš - na Aukru se poměrně často objevují a ceny se pohybují v rozmezí 100-1000 Kč, podle stavu...

Spíš je někam pověs a užívej si jejich příjemné odbíjení :)

Pokud by nešly a chtěl jsi je přivést k životu, tak SZ, abycho to tady neplevelili... Poradím, co vím... :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

 

Moc hezké !!!  Jako nové a podle foto 100% sklo, to se už moc nevidí.  Pokud jsou i v chod, tak klobouk dolů. Určitě nechat vyčistit stroj, pokud se tak již nestalo. Není to sice nejlevnější, ale u tak hezkého kousku se to vyplatí. Jinak nechat na čistém a suchém místě a pečovat o ně   :)

Upraveno uživatelem lukas.78
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...