Přejít na obsah

Nože


Doporučené příspěvky

JaK:

Nůž v horní řadě zcela vpravo, špička něco jako reversní tanto, rukojeť něco jako hadrokarta - to je vlastní výtvor (je to ten z knife.cz)?

Ten je fakt hezkej...

Díky za pochvalu, je to jeden z mých oblíbených. Podílel jsem se na něm tak z 55% (možná ještě míň), za zbytek můžou Dohnal + Dohnal, za což jsem jim nesmírně vděčný. Rukojeť je opravdu hadrokarta (epoxid + plátno). Čepel tloušťky 4,5mm z D2. Tvrdost 58 Hrc.

Tu špičku jsem si vymyslel takhle masivní aby se s mí dalo v případě potřeby zapáčit. Bodat nepotřebuju. On celkově ten nůž je tak předimenzovaný, že nás všechny přežije a to já mám rád :cool02: Není to ale na úkor řezivosti - plochý výbrus je vytažený hodně vysoko.

Tak tomuhle já říkam survival nůž :smile_anim:

index.php.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych si s dovolením jeden kámen hodil :whistle: :D. Popisovaná brousek je hodně hrubý a je dobrý na kosu, sekeru apod. Na jemné ostří Tenaciousu bych ho nikdy nepoužil. Osobně bych doporučil zakoupit keramický brousek, který velice výhodně vyrábí a prodává jeden nadšenec (nechci dělat reklamu). Nebo v úvahu přichází takový ten oboustranný - na fotce je vpravo nahoře (břidlice/vápenec), myslím, že v obou pžípadech se do 300 vlezeš. Prostě to chce něco jemnějšího.

Keramika se nemusí máčet, stačí jednou za čas umít a vydrží asi nadosmrti. Brousek se máčet musí.

 

 

Odpověď na|Fiskars brousek

No já bych si dovolil oponovat, mluvil jsem na výstavě pražská kudla s jedním podle mne nejlepších nožířů Petrem Dohnalem s kterým mám přátelské vztahy a jaké bylo moje překvapení když mi řekl,že si ten brousek Fiskars koupil a nemohl si ho vynachválit, nepoužívá jej na svoje damaškové skvosty ale tvrdí, že na normální kuchyňáky nebo bežné EDC je ideální -jak jsem slyšel tak podávám

 

citace Petra Dohnala z knife

Tak tohle já vřele doporučuji - do kuchyně ideální. To nejsou ty kolečka, který rvou ostří, ale kameny - fakt dobrá věc. Předtím než jdu krájet cibuli, vezmu nějakou tu naši hrůzu, 5x přešmrcnu a jde to jak do másla. No a jak se to osvědčilo na našich výpravách do Norska na fileťáky - paráda. Koupil jsem to i všem příbuzným ...

Upraveno uživatelem Conrad
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Conrad: Jé, ty se taky znáš s Petrem? I podle mě je to jeden z nejlepších nožířů a hlavně moc fajn člověk :). Pokud já vím, tak nože si většinou brousí v dílně stejně jako ty které vyrábí. Tak asi to má na kuchyňáky doma, nevím. Nemá cenu to nějak dál rozebírat.

 

Kvality Fiskarsu nepopírám, ten nemám, neznám. Pro někoho, kdo neumí a nechce/nemá čas se učit brousit ručně je to asi dobrá věc za pár peněz. S tím musí zvládnout broušení každej a výsledek tedy asi nebude zlý.

Já předtím reagoval na brousek na kosu (současná produkce s velkou hrubostí).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Protože dotazů k zavíracímu nožíku bylo víc, foxterier :taz: Chianti Star Franke odpovídá:

- střenky (scale) jsou opravdu z mamutoviny. Jedná se o povrchovou zoxidovanou vrstvu, která je probarvena minerály z okolí nálezového místa. Tyto střenky jsou z Kanady. Povrch může být natural nebo broušený a leštěný.

- čepel (blade) je damašková ocel švédské společnosti Damasteel AB, v Česku ji můžete koupit např. zde: http://www.damascen.cz/

Její použití např. na pouzdro limitek by určitě nebylo "fejkování" světové produkce.

- boční záštity (bolster) jsou rytecky zpracovány do nerezu, jedná se klasickou ryteckou práci. Dělá ji pár lidí v ČR, je možné dodat vlastní návrh.

- fileworks je způsob zdobení pilováním a broušením s následným leštěním. Používá se většinou na zdobení hřbetu čepelí a pera. Původně sloužilo hrubé rýhování proti sklouznutí ruky na čepel, když nůž při zabodnutí narazil např. na kost v těle.

U Buda Westona, člena Canadian Knifemakers Guild, jinak mého známého, http://www.westonknives.com/ je možné vybrat buď z hotových kousků, vždy má něco skladem. Nebo si u něj složit nůž ze všech možných materiálů (blade, scale, bolster), navrhnout tvar i velikost, cvaknout zálohu a těšit se na hotový kousek. Ceny začínají dnes na cca 480?, prezentovaný krasavec byl za cca 2400?. Pokud by někdo měl zájem, může se mi ozvat přes SZ, zařídím návštěvu.

Upraveno uživatelem kejklik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...