Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

Kapsle ne. Žena pije lungo a to ještě slabší :) Už jsem to osekal na jura a saeco.

No tak odpoledne jsem dokončil rozsáhlejší opravu automatu Jura Ena 7 a tak píši své postřehy k tomuto výrobku. Měli jsme kdysi 2x různý automat DeLonghi - již nikdy více. Přešli jsme na Jura Ena 7, po začátku nadšení, ale pak se nějak zadřel, tak šel těsně před koncem záruky do servisu a dali nám novou kompletní hlavu, to je ta část vevnitř, která do sebe z mlýnku dostane kávu, tu slisuje, předpaří, protlačí přes ní horkou vodu, vyhodí zbytek kávy, atd. Prý měla Jura špatný materiál a ten časem "bobtnal" až se to celé v převodech zadřelo! Takže pohoda, fungovalo to, ale když to pán v servisu otevřel a viděl jsem ten "za.raný" vnitřek, tak jsem ztratil humor. Naštěstí jsem sledoval kompletní demontáž a pamatoval jsem si ji a tak jsem si vyrobil pár udělátek a umím mašinku otevřít (není to nijak snadné, je to uděláno tak, aby se na to moc nedalo přijít a chce to pár přípravků a vědět jak a kde co) a tak ji pravidelne tak 2x za rok čistím. No až potud pohoda. Před třemi dny mašinka udělala slabou kávu. Pak dobrou, další den velmi slabou a začala vyluzovat zoufalé zvuky, chtít do mlýnku (plného) doplnit zrnka, chtěla vyčistit, odvápnit a zase zrnka a pak se zastavila a jen vrčela. Tak jsem ji opět rozebral a zjistil jsem, že vevnitř je hromada namleté kávy, všede bordel, plno mokré plesnivé kávy, atd. Vše jsem vyčistil a ukázalo se, že je rozpadlý mlýnek a to tím, že se mokrou kávou zalepila násypka z mlýnku do hlavy a jak jsme dali opakovaně pokyn na novou kávu, tak se ta káva tlakem mlýnku tak upěchovala, že nakonec vybořila horní část mlýnku z té spodní části a mlýnek se zablokoval. Vyndat to nejde, všude ostré hrany výlisků, takže jsem, pořezaný, částečně mlýnek bez vyndání rozebral, vyčistil, nacvakal jeho části zpět do sebe, takže zase vše funguje, ale dá se něco podobného čekat znovu, protože vnitřek kávovaru se opravdu hodně zanáší zbytky kávy a hlavně bočnice kávovaru nemá dostatek otvorů pro ventilaci a když sledujete odkrytovaný kávovar ve funkci, tak tam odkapává dost vody, odfukuje tam dost páry a vše to je se zbytky kávy, které různě odpadávají kolem násypek a hlavy a tak tam vzniká spousta plesnivého svinstva. Takže jsem se už naprdnul a za chvíli jdu do bočního krytu kávovaru frézovat několik ventilačních drážek, aby vlhkost mohla ven, to by mohlo zásadně pomoci.

Pokud by se mi byla oprava nepodařila, tak jsme začali uvažovat o novém stroji a uvažovali jsme o Saeco, které má výborné řešení a to kompletně vyndatelnou hlavu bez demontáže mašiny a je tak možno ji snadno čistit. To považuji za téměř nutné!

Jinak zde uváděné argumenty, že dobrou kávu udělá "jen páka" a ne automat neberu, na kávu jsme dost vysazeni a Jura ji umí, DeLonghi už tak ne, hlavně ale záleží na použité kávě.

Upraveno uživatelem pavča
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jako jestli jsou ty automaty udelany tak, ze se do toho ani poradne nedostanes, tak bych to nechtel ani zadarmo.

Mokra kava zplesnivi za par dni, mlynek cistim pravidelne cca po dvou mesicich a taky je to kolikrat peknej heges, jak to musivypadat v tom automatu radsi ani nechci videt :shutup:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, je to, tedy v případě Jura Ena 7, opravdu udělané tak, že se do toho bez znalosti jak a přípravků prakticky nedá dostat, nedá se to odkrytovat a dále rozebrat. Je to jasné, chtějí abys to vozil minimálně jednou za rok do servisu na čištění, které není jistě úplně laciné. A sviní se to mohutně, čištění 2x za rok je dle mé zkušenosti minimum!!!

Proto se nám líbilo Saeco, které je uděláno tak, že se dá snadno otevřít a hlavu, která se nejvíce zanáší, snadno čistit.

 

Jinak: pokud má někdo problém s Jura Ena 7, tak mohu poradit, jak se dostat dovnitř..............................

Upraveno uživatelem pavča
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud jde o nákup kávy, tak jsem roky kupoval kávu u APE Pejšek, ale zhoršili se, kontakt komplikovaný, konzultace a dotazy komplikované, káva divně pražená, hodně "bledá a suchá", vše, co jsem postupně vyzkoušel, nakyslé až kyselé, ale to je prý správné a dobrá káva prý musí být kyselá (???). Dříve to u nich bývalo lepší, nějak se pohoršili. A tak jsem se po letech pokorně a s omluvou vrátil na http://www.cerstvakava.cz. Kupodivu mi přiznali i před lety získané slevy, kávu mají perfektní, dobře praženou, je krásně "tmavá a lesklá, jako by mastná". Vyzkoušel jsem opět několik druhů kávy čistá arabica a nakonec jsem po konzultaci skončil u jejich doporučované směsi arabica+robusta s názvem "ESPRESSO CLASSIC". Je fakt vynikající, nepřeháním, není kyselá, je velice lahodná a voňava, vytváří se krásná crema a opět se po letech, co jsme kupovali od APE, na kávu (ranní snídaňovou i espersso) opravdu těšíme a užíváme si ji. Tak asi tak.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník

De Longhi kávovar s mlýnkem naprd, nevyužil jsem ho a jen ho musel čistit, Nespresso se mi omrzelo, občas si udělám presso z těch silnějších káv, ale pořád na jedno brdo, tak jsem si nechal nadělit k výročí svatby s pani tohle a dušička má pokoj. nastavím na nejjemněší mletí, na plotně to zaprská, jen ta crema jako na obrázku se neděje, ale kávička jedna báseň. Teď mám rozjetou Frolíkovu extra kávu 100% Arabicu z pražírny Borohrádek. Je dobrá a je od nás, z Východu, takže není o čem :)

 

post-1551-0-38526700-1459973868.jpg

 

post-1551-0-20963700-1459973882_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník

Tož paráda, dík za info. Zůstanu teda u saeco. Mám tam jeden model vybraný.

 

 

Kup Nespresso a neřeš. Stejně si pani bude dělat latéčko a nespresso je bez údržby. Jen vypláchneš  a vymeješ ten šlehač na pěnu. Zadej si do gůglu nespresso kapsle a vyjede ti nabídka nejen originál nespressa, kde si třeba moje pani až tak nevybrala (to kyselo je moc kyselý, ten bramborák je moc bramborovej, Anče, Kubo, hajnej.... znáš to), ale našla kapsle upraženo.cz a tam si pomlaskává.

Upraveno uživatelem Roman I.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja mam s Cerstvoukavou jeden zasadni problem, povazujou za cerstvou kavu i tu ktera byla uprazena pred dvema mesici, coz je mozna ve srovnani se supermarketovkama porad ok, ale rekl bych ze po mesici uz jde aroma rapidne do kelu.

Ja teda nedam dopustit na Primacafe, prazi hlavne na espresso, ale kvalita a stabilita prazeni je zarucena a pan Konecny je superochotny a rad poradi naprosto se vsim, viz. jeho forum.

Maji obrovsky vyber a kavu prazi az na zaklade objednavky, takze ji ma clovek doma doslova par dni po uprazeni a jeste musi cekat, nez z ni vypracha CO2 ;)

Doporucuju minimalne vyzkouset.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Este sa spytam k tej Jure - pouzivas a pravidelne menis filtre? Pouzivas na cistenie original tablety?

Ja Juru mam a nemam jediny problem. Vzdy ked zmenim kavu tak je to citit - zmena chuti aj vlastnosti ako crema, vona - ako by som ju nasypal do fungl noveho kavovaru.

 

V praci mame tiez masiny Jura - sice nejake iny typy - a funguju dost rokov  aj bez filtrov a cistenia - kto by to tu pravidelne robil ze? ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, je to, tedy v případě Jura Ena 7, opravdu udělané tak, ....

Jinak: pokud má někdo problém s Jura Ena 7, tak mohu poradit, jak se dostat dovnitř..............................

Jak říkám mám ena7 ve firmě - jede nonstop a rozhodne děla více jak 20 kávy denně, jednou za rok vyčistit, máme ji už asi 2,5 roku nebo 3 a takovej zahul proste dává levou zadni.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

De Longhi kávovar s mlýnkem naprd, nevyužil jsem ho a jen ho musel čistit, Nespresso se mi omrzelo, občas si udělám presso z těch silnějších káv, ale pořád na jedno brdo, tak jsem si nechal nadělit k výročí svatby s pani tohle a dušička má pokoj. nastavím na nejjemněší mletí, na plotně to zaprská, jen ta crema jako na obrázku se neděje, ale kávička jedna báseň. Teď mám rozjetou Frolíkovu extra kávu 100% Arabicu z pražírny Borohrádek. Je dobrá a je od nás, z Východu, takže není o čem :)

 

attachicon.gifstahování.jpg

 

attachicon.gif6049_Zassenhaus-Montevideo---reczny-mlynek-do-kawy.aspect.700.700.jpg

 

 

No vidíš, a mně zrovna ta od Frolíka moc nebere...připadala mi "taková nějak připálená"- Ale zkoušel jsem jen jednou- jak říkáš: Když je to od nás z východu...

 

mně ta Frolíkova taky nechutná, přišla mi přepražená, mastné kapky na zrnech barvy asfaltu. Osobně mám raději střední pražení, světlejší zrna bez mastnosty, přijde mi, že se tam dají objevit i nějaké chutě.

Doporučil bych Pepe coffee, mají stánek na křižovatce Pospíšilova x Pouchovská, ceny pěkné, kafe dobré

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 a dušička má pokoj. nastavím na nejjemněší mletí, na plotně to zaprská, jen ta crema jako na obrázku se neděje, ale kávička jedna báseň. Teď mám rozjetou Frolíkovu extra kávu 100% Arabicu z pražírny Borohrádek. Je dobrá a je od nás, z Východu, takže není o čem :)

 

Romane, mit kafemlejnek znakcy Zaseinhaus, to je teprf chronomagorstvi! :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak říkám mám ena7 ve firmě - jede nonstop a rozhodne děla více jak 20 kávy denně, jednou za rok vyčistit, máme ji už asi 2,5 roku nebo 3 a takovej zahul proste dává levou zadni.

Jo, ten pán v servisu také říkal, že se má dávat jednou za rok vyčistit a je to i v návodu. Když máme návštěvu, tak také uděláme za den třeba 10 nebo 20 káv, běžně děláme denně tak 7 káv, to vše zvládá bez problémů a máme ji už cca 8 let nebo kolik, koupili jsme ji, když to byla novinka, také, jak píši, ty první série měly špatný materiál ozubeného kola převodu, který prý "bobtnal", až se převod zadřel.

Sousedi mají Juru (nevím jaký typ, ale stála cca 40.000,- Kč) a dali ji poprvé čistit asi po 5 letech, když jim začala zlobit, po vyčištění jim zase jede dobře. Ono to z venku vypadá dobře, ten vnitřek už ale ne. A právě, když jsme tenkrát byli v servisu, tak tam byl pro mašinu z opravy nějaký pán a platil cca 5.000,- Kč a ten servisák mu říkal, že to bylo způsobeno destrukcí něčeho uvnitř stroje vlivem zanedbání pravidelné údržby. A také je pravda, že první co bylo, když jsme ji přinesli do servisu že nejede a že je v záruce, tak servisák na konektor napojil nějaký tester a ono mu to ukáže kolik káv to udělalo, zda bylo na výzvu stroje provedeno čištění a kolikrát a odvápnění kolikrát a vše možné, to jsme my vše poctivě dělali a tak záruku uznal a říkal, že hodně lidí to nedělá a pak zákuka neplatí.

Dnes ráno po opravě mlýnku a doladění hrubosti mletí opět parádní výborné kávy, takže doma nadšení a spokojenost.

Upraveno uživatelem pavča
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Este sa spytam k tej Jure - pouzivas a pravidelne menis filtre? Pouzivas na cistenie original tablety?

Ja Juru mam a nemam jediny problem. Vzdy ked zmenim kavu tak je to citit - zmena chuti aj vlastnosti ako crema, vona - ako by som ju nasypal do fungl noveho kavovaru.

 

V praci mame tiez masiny Jura - sice nejake iny typy - a funguju dost rokov  aj bez filtrov a cistenia - kto by to tu pravidelne robil ze? ;)

Nevím jakou Juru máš na mysli, ale ta naše žádné filtry nepoužívá ani tam nejsou, čisticí tablety i odvápňovací roztok - vše pochopitelně originál od Jura i když je to nekřesťansky drahé.

 

Jinak čištění provádím tak, že na žádost "vyčistit" provedu čištění s čisticí tabletou a po skončení čištění provedu proces čištění ještě jednou už bez tablety a nevěřil bys, kolik zbytků kávy se z toho po opakovaném čištění ještě vyvalí.....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ten filtr od začátku nepoužíváme, protože máme kvalitní ne moc tvrdou vodu a dle požadavku odvápňuji, ale v tom problém není, problém je se znečišťováním vnitřku různě padavšími zbytky kávy, které pak zvlhnou a plesniví. Pro přiblížení přikládám fotky odkrytované mašinky, už po udělání cca 4 káv je vidět, jak tam zase sem tam něco padá..... Ta strana elektroniky je v pohodě, tam je vše čisté, druhá strana je horší a hlavně nemá dost větracích mřížek, aby značná vlhkost, která se tam vodou a párou tvoří, mohla odvětrávat.

post-5777-0-61972400-1460020606_thumb.jpg

post-5777-0-78812400-1460020607_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník

mně ta Frolíkova taky nechutná, přišla mi přepražená, mastné kapky na zrnech barvy asfaltu. Osobně mám raději střední pražení, světlejší zrna bez mastnosty, přijde mi, že se tam dají objevit i nějaké chutě.

Doporučil bych Pepe coffee, mají stánek na křižovatce Pospíšilova x Pouchovská, ceny pěkné, kafe dobré

Dekuji ta tip. Podivam se. Ja nejsem odbornik, takze dam na doporuceni prodavace, a kdyz on tape, tapu s nim. ITreba italskych praziren jsou mraky a ja to s nimi mam jako s italskymi víny. V nabídce se ztracím.

Kafe z Hradce :-))). No rad ochutnaˇ

Upraveno uživatelem Roman I.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...