Přejít na obsah

TUDOR ? HERITAGE Advisor Titanium


Snow

Doporučené příspěvky

TUDOR ? HERITAGE Advisor Cognac Dial Titanium

 

Model Heritage se mi ze současné produkce nejvíc líbí. Dříve jsem byl hodně velkým příznivcem modelů diver, ty současné se mi moc nezdají, jsou oproti minulým příliš učesané, snad až nudné. Sic mají in house, ale to je všechno, v minulých letech byly víc tool, například Hydro 1200, to byla mašina  :) . No nic, co bylo, to bylo.

 

 

 

Technical Specifications

 

 

Model: Tudor HERITAGE ADVISOR

 

Reference: 79620TC

 

Case:

Titanium and steel, 42 mm, polished and satin finish  - copak se asi ocelové a co titanové ??? 

Bezel: Smooth steel bezel, polished finish

  - Steel winding crown at 4 o?clock, with the TUDOR rose engraved and black-lacquered

  - Steel winding crown at 2 o?clock for the alarm function, with the name ADVISOR engraved and black-lacquered

  - Steel pusher at 8 o?clock to engage the alarm function

Crystal: Domed sapphire crystal

Water- proofness: Waterproof to 100 m (330 ft)

 

Movement:

Self-winding mechanical movement, TUDOR calibre 2892, with additional alarm function mechanism developed exclusively by TUDOR

Power reserve: Approximately 42 hours

 

Dial:

Cognac

  - Alarm function ON/OFF display through an aperture at 9 o?clock

 - Alarm power reserve indicator displayed on a disc at 3 o?clock  

Calendar shown by a hand at 6 o?clock

 

Bracelet/strap:

Steel bracelet or alligator leather strap with folding clasp and safety catch

Additional silk strap with buckle included in the box

 

Retail Price:

 Swiss Price (VAT incl.): From CHF 5'600

 

 

 

 

 

                                                                         TUDOR ? HERITAGE Advisor Cognac Dial Titanium
 

The Heritage Advisor, with its automatic alarm function, is a reinterpretation of the brand?s 1957 classic, and this year features a new combination of cognac-coloured dial and strap.

 

 

The Heritage Advisor is a reinterpretation of the famous TUDOR alarm watch from 1957. An up-to-date version of this classic, it retains its original shape and proportions of its case, lugs, and glass, its dauphine hands and bevelled markers, as well as the design and colour of its red alarm hand. The case, made from titanium, which provides optimum sound quality for the alarm, has been increased from 34 mm to 42 mm in keeping with modern tastes.

 

 

TUDOR%2B%2B%25E2%2580%2593%2BHERITAGE%2B

 

 

TUDOR%2B%2B%25E2%2580%2593%2BHERITAGE%2B

 

 

TUDOR%2B%2B%25E2%2580%2593%2BHERITAGE%2B

 

 

TUDOR%2B%2B%25E2%2580%2593%2BHERITAGE%2B

 

 

TUDOR%2B%2B%25E2%2580%2593%2BHERITAGE%2B

 

 

 

zdroj - http://watchesseven.blogspot.cz/2016/03/tudor-heritage-advisor-titanium.html

 

Edit - aby jste věděli, o čem jsem mluvil. Zdee je Tudor Hydro 1200

 

573316d1361706278-tudor-hydro-1200-schwa

 

 

zdroj - Uhroforum (Dana_X)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejak se mi nelibi, nepomer rucicek vs duo korunek. Vulcain se mi libi urco vic.

Upraveno uživatelem tano
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moc pěkný hodinky, paradoxně bych proti své vůli dal přednost kůži. Budíček je pro mne u mechanik krásná komplikace, včetně různých repeticí. Ručičky nezapřou svůj rodokmen a co mě překvapuje nejvíc je použití titanu. Jak vidno, stává se u Tudorů stále oblíbenějším materiálem.

Hydro byly velmi zajímavé i ve svých chrono verzích, které momentálně v oblasti potápek u Tudoru chybí, nebo se pletu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...