Přejít na obsah

Možnosti IGENů


Doporučené příspěvky

Potvrdil jsi příspěvek Groba který nebyl k tématu(výkřik do tmy) Pak aby se v tom Lamiczka vyznal:) Ten se ptal konkrétně na renovační Igeny. Kdybych to neupřesnil, mohl by si v pohodě myslet, na základě Groba, že to Igenové pouzdro můžou v Eltonu obrobit beze stop po nástroji. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 662
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Stenly: není to Grob, ale Glob, když jsme u té věcnosti. :) Což je ale samozřejmě fuk. Jinak ano, věcně jsem byl mimo mísu. Psal jsem to spíše jako možnosti obrábění se kterýma se setkávám a nechal jsem se unést a nebyl moc k tématu. Máš pravdu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je, tak to promiň:) Vůbec o nic nejde a klidně jsi to mohl napsat, jako takovou perličku co je všechno možné, ale aby z toho bylo poznat, že to nemá souvislost s položenou otázkou. Myslím si, že trocha odbornosti na tomto foru nemůže škodit. No a v tomto vlákně bude třeba i něco zajímavého co ocení lidi, kteří se chtějí o výrobě hodinek dozvědět něco navíc.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kluci díky, pro mě to bylo poučné, takže detaily rozhodně nevadí a neztratil jsem se v tom ;) Vím jak jednotlivé technologie fungují, ale neměl jsem ponětí o výsledném povrchu, proto jsem si mylně myslel, že ty drážky jsou od drátu. Velký EDM mašiny (hloubičky a drátořezy) jsem viděl u jednoho zákazníka kdysi před lety, dělají tím statorový rozháněcí kola pro parní turbíny a letecký motory a bylo to dost zajímavý.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

O nic nejde, jen mě zaujal způsob výroby toho hranatého pouzdra které je na drátku a pepsi taky(nejsou tam rádiusy). První pouzdra jsi měl totiž s rádiusem a to by napovídalo tomu, že to bylo komplet frézovaný. Elton to komplet frézuje nedisponuje EDM.

Elton dratovku má, a to již pěkných pár let (nevím kdy přesně jsme byli v Eltonu s Financem,když tam byl ještě Acutron).Ale pokud vim,tak rádius mezi nožkama pouzdra je od frézy,u některých dřívějších kusů býval broušený kotoučem,proto ty ostřejší rohy.Jinak do EDM (elektroerozivnich) technologií patří mimo drátové řezání i hloubení (např.nepruchozi tvary).A průměr drátu (nejpoužívanější) je 0,25 mm a rádiusu v rožku je kolem R 0,13 dle výšky kusu.Méně se používají i dráty kolem průměru 0.1-0.15 mm.

Upraveno uživatelem bohus76
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím si, že se vrtají delším vrtákem pod úhlem těsně vedle druhé nožky.

Líp to neumím popsat. Jinak to asi nejde.

 

To by byla těžká fušeřina, protože by ty díry nebyly souosé, což by byl poněkud problém. Vrtá se to podobným způsobem, jako třeba zuby, prostě krátký vrták a malé úhlové sklíčidlo. A nebo se vrtá z vnější strany, pak je to skrz, jako třeba u Igenů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Elton dratovku má, a to již pěkných pár let (nevím kdy přesně jsme byli v Eltonu s Financem,když tam byl ještě Acutron).Ale pokud vim,tak rádius mezi nožkama pouzdra je od frézy,u některých dřívějších kusů býval broušený kotoučem,proto ty ostřejší rohy.Jinak do EDM (elektroerozivnich) technologií patří mimo drátové řezání i hloubení (např.nepruchozi tvary).A průměr drátu (nejpoužívanější) je 0,25 mm a rádiusu v rožku je kolem R 0,13 dle výšky kusu.Méně se používají i dráty kolem průměru 0.1-0.15 mm.

Elton v minulosti drátořez a hloubičku musel mít. Bavíme se třeba o 70- 80letech minulého století. Jestli něco jedou na těchto starých strojí a nebo jestli jsou tyto stroje ještě v provozu nevím. Od nejmenovaného zdroje který je zaměstnancem v Eltonu jsem slyšel, že EDM momentálně neumí. Kde je pravda nevím, nebyl jsem tam. 

 

To by byla těžká fušeřina, protože by ty díry nebyly souosé, což by byl poněkud problém. Vrtá se to podobným způsobem, jako třeba zuby, prostě krátký vrták a malé úhlové sklíčidlo. A nebo se vrtá z vnější strany, pak je to skrz, jako třeba u Igenů.

Prim-ky má pravdu. Může se to dělat přesně tak jak popisuje a fušařina to není, páč je tam velice malý úhel. To co popisuješ ty je taky možné, ale je to speciální nástroj a stroj určený pro velkou sérii.  Jde to samozřejmě dělat i na elektroerozivní hloubičce a nebo to jde i tvářet. Postupů jak se dobrat cíle je hodně a vždy záleží na množství pouzder které budu dělat. Vrtané díry pro stěžejky skrz jsou technologicky daleko snadnější to je jasné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To by byla těžká fušeřina, protože by ty díry nebyly souosé, což by byl poněkud problém. Vrtá se to podobným způsobem, jako třeba zuby, prostě krátký vrták a malé úhlové sklíčidlo. A nebo se vrtá z vnější strany, pak je to skrz, jako třeba u Igenů.

Pokud se to dělá na přípravku, tak to souosé je a v Eltnu by byli těžcí fušeři. Jestli pootočíš sklíčidlo, nebo hlavu s vrtákem, tak výsledek je stejný.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U děr skrz jako na Igenech nebo subech je to jasný a celkem jednoduchý. Úplně jsem zazdil, že jsou na igen nožky srkz. Šlo mi právě o to, když nejsou jako třeba PS II v případě PRIMek atd. jak se to dělá, jestli je na to něco jako malá gravírka nebo zubařská vrtačka s 90° sklíčidlem, nebo je na to nějakej fígl. Vrtání pod úhlem asi proč ne, ale doufal jsem v jinou variantu :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...