Přejít na obsah

Jaké Fortisy máte dnes na ruce?


Ivan Lelák

Doporučené příspěvky

Buď špatně hledám, nebo tu takové vlákno opravdu není, což je snad mezi značkami výjimka. No není to ostuda? Ale opravdu by mne zajímalo, jestli a jaké Fortisy pravidelně nosíte. Já dnes tyhle, se kterými se, pokud nebudu v nouzi, asi nikdy nerozloučím, mám je prostě rád. Tím víc mne překvapuje, že se relativně často objevují v inzerci, ale asi se do nich každý nezamiloval jako já... No a když kosmické hodinky, tak i propisky od světoznámého výrobce kosmických kuličkových per...:-)  

IMG_20200624_084025~01~01.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
  • Odpovědi 303
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Já pro změnu novotou zářící "Nocturnal", zpátky na gumě - uvidíme jak dlouho mi nadšení vydrží tentokrát...  :photo:

IMG_3775.jpg.353189ac456242d6ee171027ead577e2.jpg

PS: Takhle z fotek to na první pohled nevypadá, ale za nečekaně chytrý hodinářský nápad považuju použité řešení skeletových ruček - nejen proto že je krz ně trvale čitelné i Day/Date, ale za odlišení spíš tloušťkou (která v případě minutovky v reálu odpovídá spíš běžným vteřinovkám) než délkou: Vlastně mi při tomhle pohledu přijde jako paradox, že se už stovky let učíme že ta významnější=hodinová ručička bývá kratší = blběji čitelná (a žádné okrasné lilie a nebo mercedesy na tom nic nezmění) - zatímco minutová je vždycky delší = opticky výraznější (přestože jde jen o zpřesnění základní informace, v řadě případů dostatečně přesně sdělitelné i jednoručkou). Tady mi naopak poprvé přijde že mozek nejdřív zcela přirozeně zaostří na výraznější hodinovku (na první pohled i napůl zalepeným okem nad dohasínající luminovou jasně vidím že je něco mezi půl a třičtvrtě na 5) - a teprve když potřebuju, reaktivuju mozkové závity na šedesátkovou soustavu, které mi ten údaj zpřesní pomocí minutovky a vteřinovky :speak_cool:

 

(Ne?)překvapivé je, že na takhle revoluční ergonomický objev jeden po letech budování chronobundusu nenarazí u vyhlášených "investičních" PP, AP, GP, GS, IWC, Rolád nebo jiných pojebaných "zegarków luksusówych" za ranec, ale musí si (v téměř konspiračním výprodeji za pár kaček) ukořistit marginální model od "zkrachovalých" Fortisů... :thumbsup_anim:

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, Radek124 napsal:

Já pro změnu novotou zářící "Nocturnal", zpátky na gumě - uvidíme jak dlouho mi nadšení vydrží tentokrát...  :photo:

PS: Takhle z fotek to na první pohled nevypadá, ale za nečekaně chytrý hodinářský nápad považuju použité řešení skeletových ruček - nejen proto že je krz ně trvale čitelné i Day/Date, ale za odlišení spíš tloušťkou (která v případě minutovky v reálu odpovídá spíš běžným vteřinovkám) než délkou: Vlastně mi při tomhle pohledu přijde jako paradox, že se už stovky let učíme že ta významnější=hodinová ručička bývá kratší = blběji čitelná (a žádné okrasné lilie a nebo mercedesy na tom nic nezmění) - zatímco minutová je vždycky delší = opticky výraznější (přestože jde jen o zpřesnění základní informace, v řadě případů dostatečně přesně sdělitelné i jednoručkou). Tady mi naopak poprvé přijde že mozek nejdřív zcela přirozeně zaostří na výraznější hodinovku (na první pohled i napůl zalepeným okem nad dohasínající luminovou jasně vidím že je něco mezi půl a třičtvrtě na 5) - a teprve když potřebuju, reaktivuju mozkové závity na šedesátkovou soustavu, které mi ten údaj zpřesní pomocí minutovky a vteřinovky :speak_cool:

(Ne?)překvapivé je, že na takhle revoluční ergonomický objev jeden po letech budování chronobundusu nenarazí u vyhlášených "investičních" PP, AP, GP, GS, IWC, Rolád nebo jiných pojebaných "zegarków luksusówych" za ranec, ale musí si (v téměř konspiračním výprodeji za pár kaček) ukořistit marginální model od "zkrachovalých" Fortisů... :thumbsup_anim:

Dik, jsem si toho nikdy nevsiml! A jsou to fakt fajn hodinky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Po dávné nerozhodné zkušenosti s bílými Marinemastery a s plným winderem kousků za statisíce mě fakt překvapuje, jak dobře na mě tenhle prosťoučkej černobílej kousek působí... :photo:

IMG_3779.jpg.600082234627e6019bc9874acfc7d992.jpg

Stylově mi to tak trochu připomíná "dokonalou reinkarnaci" bílých Fortis Colors, které si tu před lety vysnil a do avataru zvěčnil kolega @People :speak_cool:

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Fortisy mne i po letech opravdu baví, v tomto případě B-42 Official Cosmonauts GMT. Dnes ráno jsem se ovšem dopustil špatného nastavení, omylem nastavil večer a teď po poledni mám špatný datum a ručička GMT ukazuje něco po půlnoci..:-).

IMG_20200727_125849~01.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo jo, to je ten Rolexácko/potápkovej zlozvyk, otáčet si 24-hodinovou lunetu půlnocí nahoru... na “kosmonautských” holt patří poledne historicky na 12 (+- ofset, sorry za offtopic wristshot s původním designem), tak jako to je u Fortisek naznačené na “GMT” rehautu... :speak_cool:

IMG_3817.jpg.6ccf41bf3fae21e63742795e07af7d20.jpg

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vlastně ani nevím, proč se 24-hodinová otočná luneta dělá s půlnocí nahoře. Ale logiku to má, v tu chvíli den začíná i končí. Ony ty B-42 Official Cosmonauts GMT umožňují sledování tří časových pásem. První je klasika, druhé pomocí GMT ručičky proti vnitřnímu pevnému kroužku, který je dělený na 24 hodin a půlnoc je dole a třetí pomocí otočné lunety. Zajímavé je u vnitřního pevného kroužku barevné rozlišení horní a spodní poloviny. Horní je světlá (a kroužek je očíslován šestou hodinou ranní na pozici 9 až 18. hodinou na pozici 3) a spodní polovina je tmavá. Tak nějak se naznačuje, že v rozmezí 6.00-18.00 je den, zbytek je noc a poloha GMT ručky na první pohled, tedy je-li v horní či spodní polovině naznačí, jak to je. Což se na palubě kosmické lodi během oběhů Země může hodit když chci vědět, jestli je doma den nebo noc..:-). 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle je sice ze včerejška, ale aspoň něco. To mi, pánové i dámy, chcete jako říct, že tady skoro nikdo nenosí Fortisy:-)? U ostatních značek se to hemží denními přírůstky a tady chcípnul pes, co si o nás ostatní pomyslí? Dokonce mi jeden známý, jinak ve světě hodinek velmi zběhlý odborník, napsal, že myslel, že Fortis je jen navoněná bída, dokud jsem mu neosvětlil historii značky. Značky, která vznikla v roce 1912 a už v roce 1926 dala na trh první sériově vyráběné automaty na světě, drží spoustu prvenství, šla ostatním v mnohém vzorem a její hodinky si nehrají na kosmické či letecké, protože ony kosmickými a leteckými opravdu jsou! Věděli jste třeba, že tenhle model v menším provedení, Pilot Professional Chronograph, se stal v roce 2001 oficiálními hodinkami maďarského vojenského letectva? Tak je noste, protože je k nim i bonus - jsou krásný a mají nejlepší dvojitý antireflex co jsem kdy viděl:-):-)! 

IMG_20200728_101214~01~01.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já teda ty svoje nové zářivky nosím a užívám si je - ale proč sem cpát furt ty samé fotky, když kromě narůstajícího day/date na chlupaté ruce vypadají každý den furt stejně černobíle? :speak_cool:

Co se týče názoru toho Ivanova známého, tak (minimálně u tříruček s 2836-2) s tou navoněnou bídou IMHO nebyl úplně daleko od pravdy. Když pominu jeden nacackanej inhouse s budíčkem, tak všechno ostatní byl jenom líbivej a postupně zvětšovanej "pilotkovej" domeček (s povedeným výběrem Round-cut řemenů na šroubovacích stěžejkách), osazenej laciným konfekčním strojkem od Swatch Group. Do marketingových materiálů tehdy stačilo nakydat trochu tematické omáčky (lítání/kosmonautika/potápění?) - a dokud jim lidi u potápek s flígrcifrem žrali loga Roskosmos, kšeft fungoval. Průšvih je že hezké domečky na cizí strojky už dnes umí objednat/vystrouhat/osadit  každej - a i když se to nám "puristům" na Chronomagu nemusí líbit, tak u zmiňovaných profesí už dávno nestačí ani jednoduché mechanické ciferníky (viz různé časovače u Omega X33 - kdysi se prý o něco podobného s centrální synchronizací času atd. měl pokoušet i Fortis; o fungování echt potápěčských počítačů nemluvě). No a když dnes už i plebs může mít za zlomek ceny "poctivých tříruček" smartwatch s GPS, barometrem, akcelerometrem, komunikátorem a tunou dalších fíčur, zbýváme "spotřebním hodinkářům" typu Fortis vlastně už jen my: Trhlí chronomagoři, řešící kraviny typu Machrindex, Resale Value atd. - no a v téhle bitvě s Rolexem/AP/PP (a dokonce i modely Swatch Group s novými strojky, oficiálně určenými "k marginalizaci konkurence") nemůže sebelepší "domeček na výběhovou Etu" vyhrát :thumbsdown_anim:

PS: Jsem docela zvědav, jestli a jak se pánům z Onyxu zadaří chystaný pokus o "hack" Nocturnal (a jedněch a postarších Traserek), prostřednictvím náhrady stávajících strojků za Powermatic 80... 🤔

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Něco jsem od téhle značky vyzkoušel 😂 a musím se přiznat, že názor Radka ( i když ne tak kategorickej ) je mi bližší, než tvůj Ivane ( neříkám, že je to naleštěná bída, ale bohužel se jí zdárně blíží ). Tím neříkám, že už od nich nic nemám, nebo že je nenosím rád, ale to prvotní nadšení ze značky už je prostě pryč. A to jsem byl její velkej propagátor.

Jsem rád, že se tu stále najdou zastánci, co jí skoro nekriticky milujou, ale čas prostě nejde zastavit. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nj, ale o "navoněné bídě" by se dalo říkat u většiny renomovaných značek.

Ale uznávám, že když jsem tady začínal (2009), tak se to tady forťasama jen hemžilo. Neoficiální ambasadoři Fortisu Kuncák (tak nějak jsem tě do funkce Martine pasoval :) ), Misoo a hlavně Harry. Od posledně jmenoveného jsem koupil první swiss woče a jasně, že Fortisy (fliegery).  A na vlně obliby značky jsem si koupil B42 a sháněl Cosmonauty s Lemanii. Nj, to už je děsně dávno... problém značky se nějak projevil i na popularitě.  Ale asi nejhůře byla vnímaná poslední vlna novinek z let 2015/2016 a hlavně razantní navýšení ceny - to byl poslední hřebíček do rakvičky Fortisu. Po tomto všem by se klidně dalo opravdu mluvit o navoněné bídě.

Tak byl tu bankrot, teď tu jsou nový majitelé, uvidíme... nedávno jsem na netu četl rozhovor s Juppem Philippem (nový majitel). Tak prý mají plán na dva-tři roky a koncem léta představí novinky s tím, že do konce roku 2023 uvedou celou kolekci značky. To asi bude hlavně v "odpoutání" od ETY a nově stavět na kalibrech Kenissi (to zní dobře, už jen proto, že spolupracuje Tudorem). Je mi jasný, že obliba, jako byla dřív, se už nikdy nevrátí. Fortis už nebude pro každého, jako bylo doposud. To dokládají slova nového majitele "Pak se musíte zeptat sami sebe, kde chcete být za 10/20 let. Chci, aby byl Fortis srovnáván s Breitlingem, Tudorem, IWC, takovými značkami ..."

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před 10 lety dělali “domečky na Etu” všichni tři  výše zmiňovaní - a protože seriózně vypadající Fortis s Etou býval na pultě za čtvrtinu toho co IWC/Breitling/Tudor (často s tou samou Etou, akorát s COSC lejstrem a machrindexem atakujícím tehdejší Rolex), není divu že to tu byl svého času hit. Taky jsem tehdy slintal po Marskách - ale už tehdy mi to za 25 u Hanáka přišlo vulgárně moc. Dnes už je kvůli inflaci všechno o kus dál - ale představa že bych měl za konfekční tříručku vyblejt 40-50 (jak si představuje výrobce) je pro mě dodnes “z jiného světa”. A tak distributoři slevňují a slevňují, až jsou nové kousky pod 50% pultovky a ještě jim zbude na bonusy, stačí si říct. Hodinky jsou to pořád stejné, hezké, funkční a za správnou cenu mi není hanba je koupit a nosit - jen to množství “zmrdího sádla” (které kdysi někdo zdejší dost výstižne definoval na d-fensovi) na Fortisácké korunce dávno přesáhlo únosnou mez. Upatlanější už je snad jenom současný ROLEX... :yucky:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radku, abych se přiznal, vůbec nerozumím Tvému poslednímu příspěvku:-):-):-). Pravda, já stále Fortisy hodnotím optikou 10 let starou, tehdy se mi líbily. Tématická omáčka se kydat do propagace nemusela, resp. byla tam, ale nebyla to vymyšlená omáčka. Ty hodinky fakt do kosmu létaly (možná stále létají, nevím), opravdu jimi byly vybaveny nejrůznější letecké jednotky a ne proto, že jim za to někdo zaplatil, ale že prostě vyhrály konkurs (osobně mi víc letecké přijdou mé chytré Garminy D2 Charlie, ale budiž). Fortis byl v minulosti v mnohém novátorský. Prostě mám tu značku rád a tak na ni nedám dopustit. Sice si to snaží poslední roky pokazit, ale doufám že se jí to nepodaří. Sice se s novými majiteli obávám o směřováním a aby neztratila svou původní tvář, ale nesmím se chovat jako senilní staromilec a doufat, že to dobře dopadne:-):-).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

MichalUL - moc gratuluji, to je velká paráda! Sám váhám mezi PC-7 a Old Radium, i když v chronoverzích. PC-7 má navíc C.O.S.C. certifikát, což se počítá, i když z hlediska přesnosti ho osobně nevyžaduji. Pokud by byla (klidně v samostatném vlákně) stručná recenze s pocity, zkušenostmi a fotkami, určitě by se fandové Fortisu nezlobili..

Upraveno uživatelem Ivan Lelák
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...