Přejít na obsah

Jaké Fortisy máte dnes na ruce?


Ivan Lelák

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 304
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 6 minutami, libor2002 napsal:

@Luban23 je mi jedno co sis koupil. Uzivej si je, ale nehon prispevky. 

Jak se honí příspěvky? Třeba tak, že když někdo projde po delší době celé fórum a pochválí čtvery hodinky, které ho opravdu zaujali. Nebo tak, že někdo druhý na to napíše "PŘÍSPĚVEK" naprosto mimo téma, aby mě upozornil, že jsem mohl napsat rozvinutější souvětí. Abych se přiznal, nejsem si úplně jistý, kdo tedy honí příspěvky....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

kopcis - nevím. Třeba mé B-42 Pilot Professional Chronograph jdou prý za 24 hodin 2 s do plusu, což mi u 12 let starých hodinek přijde v pohodě. Je to údaj od člověka co mi je prodával, já to jen jednou zběžně zkontroloval a sedí to. Tyhle Aeromastery jsem seřizoval dnes ráno v 7 hodin a teď jsou o 1 s napřed. Nějak víc to nesleduju, protože hodinky střídám, většinu času jsou v jediné poloze ve vitríně a to je přesnost jinde než když jsou na ruce. Když jsem Aeromastery kupoval (v prosinci v Koscomu), bylo mi řečeno, že přesnost si bude nějakou dobu "sedat".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

kopcis - u mechanických hodinek pro mne není přesnost zajímavý údaj, pokud nejde o minutu denně. Nedávno jsem četl - myslím že v nějakém časopisu - že Fortis má hodinky nastaveny trochu jinak než většina výrobců a výsledkem je přesnost kolem 2 sekund denně, což už je oblast hodinek s certifikátem COSC. To potvrzují mé troje Fortisy, které mám už dlouho, u Aeromasterů to zkusím sledovat, i když jak píšu, je mi to celkem jedno. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Fitnessprincess Ony se teď honěj příspěvky smajlíkama? 🤦‍♂️

@Ivan LelákNechci zpochybňovat časopisy, ale cílem výrobce i hodináře by snad mělo být seřízení takové, aby hodinky šly pokud možno ve všech sledovaných polohách a podmínkách přesně. Pokud si výrobce věří (a zákazník mu to zaplatí), může si u konkrétních kousků za úplatu nechat provést nezávislé ověření u COSC, který mu při splnění všech požadovaných kritérií (z nichž právě to první představuje u mechanických hodinek povolenou odchylku −4/+6s denně při pokojové teplotě) vystaví potvrzení že hodinky splňují specifikaci pro označení "Chronometer" (což není totéž co "Chronograph"). Solidní a dobře seřízené strojky (kompletní produkci ETA nevyjímaje) se do toho "out of the box" technologicky vlezou levou zadní, přičemž někteří výrobci (Rolex, Grand Seiko?) si interně stanovují ještě přísnější kritéria - a od zákazníků pak výměnou za dlouhodobou garanci přesnosti očekávají, že své milášky budou pravidelně servisovat u AD a tímto dodatečně posílat "malou domů" do kasičky i výrobci - tolik teorie. 

Konkrétně FORTIS v tomhle směru bohužel žádná hvězda není - a pokud se nepletu, tak na COSC si hraje snad jenom u své "inhouse" vestavby budíčku do Valjoux (o které Vám Ruda z @ONYX servis hodinek při osobní návštěvě jistě rád prozradí mnoho hezkého). Realita strojků "bez COSC", seřízení a servisu může být úplně jiná, konkrétně třeba 2836-2 ve "zcela nových" Nocturnal dělala od začátku snad +14 sekund denně (budiž, stále v "produkční" toleranci pro danou řadu). Asi by to šlo řešit, ale vzhledem k tomu že jsem od počátku kalkuloval s upgradem na  (mnohými zde neprávem zpochybňovaný) POWERMATIC 80, nemělo to smysl - a sázka se vyplatila, protože "obyčejný" C07.621 už mi druhý měsíc dělá radost s odchylkou pod +2s denně. Jako příjemný bonus pak beru efektivněji fungující nátah, díky kterému se mi hodinky nezastavují ani v ležérním Home Office tempu (což zamrzí třeba u slovutného Rolex 3235), velkou část dne odpočívající jen tak na horní ploše winderu... 

image.jpeg.77dc8ac4fd3e23b6d8c07f18ddbd0ce2.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radek124 - jen jsem napsal co jsem četl, ale je fakt, že u mne patří Fortisy k těm přesnějším hodinkám. Třeba tyto B-42 Pilot Professional Chronograph, které mám dnes na ruce, jsem kupoval vloni v létě s tím, že nikdo netuší, kdy prodělaly naposledy servis. Prodejce udával přesnost 1-2 s denně, čemuž jsem moc nevěřil, ale potvrdilo se to. Když jsem volal do Nestu, zda bych je neměl poslat na servis a ujasnili jsme si rezervu nátahu a přesnost, bylo mi řečeno že je to asi zbytečné. Ale jak jsem psal, přesnost u automatů neprožívám.

Ale musím napsat, Radku, že Tvoje Nocturnal nebo po upgrade POWERMATIC 80 se mi líbí. Vlastně jsem ani dřív tenhle model nezaznamenal a netuším, kdy se začal vyrábět. Jednoduché, přehledné, ciferník vychází možná z Marinemasterů (ty ale měly otočnou lunetu). A Tvůj osmdesátihodinový tuning je pecka. Jen doplním, že Fortisy teď nosím nejvíc, můj obvyklý pracovní den je v kanclu u stolu, kdy se s hodinkami nic moc neděje a přesto jsem neměl se zastavením nikdy problém a to je doma ráno natáhnu jen aby se rozešly. Nevím, jestli to má souvislost, ale Fortis dělal i hodinky do kosmu, kde není gravitace a samonátah je omezen na dynamické pohyby rukou. Vždycky mi přišlo, že po roztočení se rotor Fortisů točí déle než u mých jiných hodinek (i se stejným kalibrem), což nechápu, ale nějaké vysvětlení to mít může. 

IMG_20210111_094359~01~01.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 23 minutami, Jenda1 napsal:

To by mě stejně dost zajímalo, jak se vlastně Fortisky dostaly do kosmu.

Osobně si spíš myslím, že tam letěly jako balast z reklamních účelů a že za to Rusové dostali dobře zaplaceno.  

Trošku PR, nicméně- jejich výsledky a oblíbenost v letectví je trochu předurčují vzlétnout trochu výše. Např. Bond taky jistě nenosí Omegy jen z lásky ke značce.

https://www.svycary.cz/fortis

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Jenda1 napsal:

To by mě stejně dost zajímalo, jak se vlastně Fortisky dostaly do kosmu.

Osobně si spíš myslím, že tam letěly jako balast z reklamních účelů a že za to Rusové dostali dobře zaplaceno.  

Přesnou historii neznám, nicméně mnoho zdrojů uvádí, že Fortis je, resp. byl oficiálním dodavatelem hodinek pro ruské kosmonauty. Ano, také mne zajímalo, jestli Fortis náhodou nevěnoval jen pár hodinek, které se občas dostaly do vesmíru, v rámci PR, ale vypadá to, že šlo šlo o hlubší partnerství. Neoficiální spolupráce se datuje tuším od roku 1992, od roku 1994 byly Fortisy na rukách několika ruských kosmonautů při několika misích a snad oficiální spolupráce (chápu to že i jako pravidelná) se datuje od roku 2001. Snad byla uzavřena i oficiální dohoda mezi ruskou stranou a firmou Fortis, mám pocit, že jsem ji kdysi i někde vygooglil. Zdrojů informací je víc, všechny se víceméně shodují, zde je jeden z nich. Samozřejmě, za vším je reklama a propagace značky. Dodnes se sběratelé z celého světa pídí po oficiálních kosmických setech dodávaných do Ruska v pouzdru, s několika řemínky, tahem a nástrojem na jejich výměnu. 

http://www.esa.int/About_Us/ESA_Permanent_Mission_in_Russia/Head_of_Roscosmos_held_negotiations_with_FORTIS_Company_br_font_color_red_17.05.2006_Roscosmos_Press_Release_font 

Upraveno uživatelem Ivan Lelák
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Ivan Lelák Myslím že s tím "splašeným rotorem" jde jen o kombinaci nových, dobře namazaných hodinek a jednosměrného nátahu 7750 - já měl teda podobný pocit u všech kousků s tímhle kalibrem a subjektivně mi to vždycky přišlo skoro až nepříjemné - ale to vem čert, důležité je žes narazil na dobře jdoucí kus který Ti dělá radost :speak_cool:

@Jenda1 Co se MIRu a ruské účasti na ISS týče, berme to od Fortisu jako regulérní "Product Placement u konkurence", kterým si nejspíš chtěli přihřát polívčičku v době kdy NASA hledala nástupce beznadějně zastaralých "Moonwatch" (nad kterými se tu v posledních dnech díky nesmyslnému zdražení zase ucvrkává).

Už se tu i psalo přes kterého konkrétního (začátkem 90. let snadno zkorumpovatelného) aparátčika se jim původní 38,5mm Classic Cosmontonauts Chronograph podařilo do Roskosmosu protlačit -  nicméně k jeho i Fortisácké cti budiž podotknuto že na rozdíl od děravých Speedmasterů (což mimochodem vůbec nebyly hodinky určené pro kosmonauty/astronauty ale pro diváky NASCAR, podobně jako Daytony od Rolexu) šlo o mnohem povedenější a modernější koncept s automatickým strojkem Lemania 5100, extra GMT ručkou a Day/Date (což se při blbinci způsobeném 92-minutovým "denním cyklem" na nízké oběžné dráze nejspíš hodí) a minutovým sčítačem vyneseným do "dlouhé ručky s letadýlkem". Ty hodinky se mimochodem dělaly hned se třemi typy lunet - pevnou "speedmaster-like" tachymetrickou, potapěčskou jednosměrnou a asi nejrozumnější "pilotní" obousměrnou (605.22.11M). Na obrázku je mimochodem pěkně vidět jak daleko urazil oversizing za poslední čtvrtstoletí:

image.png.5b2e943f5c1c940c5003ff31ff7229a2.png

Původní "malé" OC fortisky byly od roku 2003 nahrazeny zde dobře známou a sakra hamatnější variantou Official Cosmonauts Chronograph v pouzdře B42 a se strojkem 7750:

image.png.b7a07a93fa49a1d7010ce91206e1a3de.png

...zatímco poslední (a IMHO nejkrásnější) "Classic Cosmonauts" z roku 2016 už se do kosmu ani nepodívaly:

image.png.bde8804c8b059c57c9c56ca09daa86dc.png 

Problém Fortisu byl že v 90. letech už si NASA ve spolupráci s Omegou pomalu vyvíjela "svoje" titanové X-33 (na bázi původních Seamaster Multifunction z 80. let), takže na Fortis zůstal jen "divoký východ" - a to že asi všichni kosmonauti/astronauti startující z Bajkonuru fasovali i sponzorské Fortisky (se kterými se po návratu vesele kšeftuje) nic nezměnilo na tom, že i Američani startující z Kazachstánu dodržovali dienstreglamá NASA a na ISS nosili a nosí erární X33 v původním menším provedení... (čímž se omlouvám za částečný offtopic)

image.png.637336640a7c92f110150f0736bc5dce.png

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...