Přejít na obsah

Apple


Doporučené příspěvky

Ahoj, potřeboval bych poradit s nákupem myši k Macu, kterej mám připojenej k externímu monitoru. V práci mám na myš vcelku nerovný povrch. Stávající myš je katastrofa. Má smysl koupit Magic Mouse nebo si vystačím s něčím mimo apple za míň peněz a lepší funkčností?

K tomu mám ještě klasickou externí klávesnici, kde si asi budu muset upravit zkratky, aby to šlapalo jak klávesnice na Macu, nebo i tady jsem odkázanej na originál externí od Apple? Spíš jestli to jde nebo ne se mi jedná o Vaše postřehy.

V zásadě potřebuju, aby to všechno hezky fungovalo jako teď na Macu, ale v rámci uspořádání s externím monitorem.

Díky 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Logitech MC Anywhere 3 for Mac. Pouzivam juz s velkou spokojnostou uz druhy rok. Co sa tyka klavesnice, tiez by som doporucoval nazriet do ponuky Logitechu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předpokládám že @miguel nejspíš myslel MX Anywhere - což je stejně jako vybavenější MX Master 3S (a "pomsta karpálům" Magic Mouse) lagující Bluetooth jebka. Což se u jabka projevuje prehistorickou a do budoucna neopravitelnou "polling rate" max. 90Hz (s "Bolt" USB-A donglem max. 135Hz - ten ovšem k "příplatkové verzi optimalizované pro MAC" není přiložený! :shit:), tj. kurzor za ty prachy nejezdí plynule ale na 4K@60Hz se spíš "teleportuje". Obzvlášť tragické je srovnání toho navoněného "železa za 2 litry" s výsledky prachsprosté drátové USB myšky připojené k onomu monitoru, která na svých 500-1000Hz jezdí naprosto plynule a bez interferencí s frekvencí monitoru. Notabene pokud by mělo jít o vysokofrekvenční/herní monitor (jako má kluk u M1 Mini), na 144 Hz by zdechlou Bluetooth krysu nejspíš rozdupal - a co se Logitechu a jeho marketingového sádla ("až 8000 SPI in Dark Field!!!") týče: k čemu je mi teoretické rozlišení pod mikrometr, když to procesůrek v kryse nestíhá zpracovat a odvysílat tak aby to stíhalo synchronizovat aspoň 60Hz double buffering. Uznávám že myši MX mají slušnou ergonomii a naprosto nedostižné magnetické setrvačníkové kolečko - ale kdo  takovou myš nemá jenom na rolování webovýma nudlema, musí (a zaslouží) trpět :thumbsdown_anim:

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Radek124 Presne tu som mal na mysli. A prave kvoli zotrvacnikovemu koliesku (vela pracujem s Excelom) som si ju zohnal. Ale ak mas nejaky tip na nieco lepsie, velmi rad sa necham poucit. 

Upraveno uživatelem miguel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bez sarkasmu (MX Master 3S jsem před pár týdny "z marnivosti" koupil a nejradši bych si za to nakopal), externí monitor má dnes většinou i USB, notabene když ho po tom Thunderboltu/USB připojuješ k jabku - a na něm už se snese libovolná USB myška. Sám mám třeba vynikající zkušenosti s A4tech Bloody V8, za ty prachy neskutečný držák - a v porovnání s 4x dražším Logitechem jezdí na příslušné podložce doslova jako po másle. Ale kdo chce Logitech, tak to magnetické kolečko bývá i u drátových herních modelů, co stojí polovinu MX.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky, za tipy. Kazdopadne original mys od apple je teda pitomost, chapu to spravne, a original klavesnice od jabka je asi taky kravina. Proste s macem se mi pracuje skvele, MS office na tom vali snad lip nez na win, tak jsem si rikal, aby se mi ta prace na tom co nejvice priblizila pri praci s externím monitorem. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kvalitní externí monitor a periferie jsou pro dlouhodobou kancelářskou činnost (bez ohledu na to jestli jde o PC nebo Mac) věc u které jednou skončí každý kdo k seriózní práci používá notebook, vystajlované hipstery z reklam hrbící se nad pididisplejíkem na kavárenském stolečku do téhle skupiny opravdu nepočítám. Odjakživa tvrdím že malý displej, ořezaná klávesnice i nouzové ukazovací zařízení notebooků jsou pokaždé jenom kompromisem mezi elementární použitelností, skladností a přenositelností, které toho s ergonomií nemívají moc společného. Macbook je v tomhle ohledu poměrně bezproblémový, v "clamshell režimu" s připojenými periferiemi  funguje jako normální desktop, který je možné kdykoliv odpojit a jít - přičemž dnes už na to opravdu stačí jediný Thunderbolt kabel s Power Delivery, jedno jestli od dokovacího monitoru (s USB+Eth) a nebo od napájecího docku s klasickými USB+Eth+videovýstupy, ale s kvalitní plnohodnotnou klávesnicí a myší B)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No jasny, mam to pres napajeny dock, slo mi ale o tu, jestli bych si nejakou mysi a klavesnici mohl pomoct k dobre fungujici sestave. Navic za situace, kdyz potrebuju k tomu mys, ktera se mi dobre vyrovna s nerovnými povrchy. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vzhledem k tomu kolik lidí si "na hodinky své vezdejší" vydělává bušením do Excelu, je větší úhlopříčka ve spojení s kvalitními ergonomickými periferiemi jedna z nejlevnějších cest k lepší produktivitě. Je otázka co považuješ za "nerovný povrch" - dubový rustikální stůl dává víc zabrat kluzákům než senzoru (v takovém případě je ale lepší místo mysi použít třeba "magic trackpad"), naproti tomu skleněný stůl je úplně jiná kategorie snímačového pekla i pro solidní laserové myši (výhradně kvůli skleněným povrchům byly vyvíjeny "Dark Field" snímače s nepřímým osvětlením) - každopádně s kvalitní myší a velkým HiDPI monitorem na stole stejně skončíš u solidně klouzající podložky (a nemusíš být gamesník) :speak_cool:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Zeeberdee napsal:

No jasny, mam to pres napajeny dock, slo mi ale o tu, jestli bych si nejakou mysi a klavesnici mohl pomoct k dobre fungujici sestave. Navic za situace, kdyz potrebuju k tomu mys, ktera se mi dobre vyrovna s nerovnými povrchy. 

Klávesnice je jasná, tam mám vybranou Nuphy Air v2. Ale kvalitní myš jsem zatím k Macu nenašel. Herní myši mi nic neříkají a kancelářských jsem měl v ruce několik a nic mě neoslovilo. Další sranda je, že jsem zatím neviděl myš, co by správně reportovala úroveň baterky do Macu.

 

Upraveno uživatelem tmx
Link
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak zrovna pro výše zmiňované Bluetooth perieferie je reportování stavu standardní součást protokolu, který víc než 10 let umí jak Mac, tak iPad.

Každopádně mě zaráží jak moc "power userů" je v době brutáně zahlcených volných RF pásem schopných pořizovat si další bezdrátové hračky do kanclů (notabene myši, kde bývá potřebná frekvence reportování 100x větší než u klávesnic!), aby pak jeden vedle druhého na open-space bidýlku klovali čísílka do tabulek z čínské pidiklávesničky bez numerického bloku(!) - a místo elementárního řešení problémů s nabíjením + zarušenou komunikací "použitím oldschool drátu" se po večerech radši věnují spekulacím o mizerné úrovni reportování stavu baterek 🪫

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdyby to bylo tak jednoduché, byly by všechny bezdrátové myši plně kompatibilní s MacOS.

Even if the mouse is fully charged, macOS will not reflect that because our mouse does not support this feature. (in most cases it will display around 60% even if the mouse is fully charged since our Mice does not support this just yet).

Pokud někdo chce kvalitní klávesnici k Applu, tak můžu Nuphy jen doporučit. Klávesnice je jak drátová (usb-c) tak i bezdrátová, podporuje plně jak Win tak Mac. Klávesy se dají vyměnit za různé druhy spínačů, takže se to dá doladit na velmi příjemné psaní. Lepší klávesnici jsem zatím nepotkal a ty rozumy o kanclu je lepší ignorovat. Nechte ho, ať se zaráží. Pokud někdo potřebujete mít numpad, je verze Air96.

NuPhy Air96 Wireless Mechanical Keyboard review

Nuphy Air75 V2 Review: Redefining Low-Profile Key

Bohužel v myších zatím o ničem zajímavém pod Mac nevím, je to velká bída.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@tmx Nemůžu hodnotit všechny bezdrátové periferie - pokud některé s vlastním USB/RF donglem a nebo vlastním Bluetooth protokolem vyžadují k plné funkčnosti trvale běžící "windows-only" aplikaci na pozadí, bývá lepší se jim vyhnout (i na těch Windows - průserů se sledováním, keyloggery a spywarem už u čínských HMI periferií byly mraky). Nicméně třeba zmiňované Logitechy reportují po Bluetooth úplně stejnou hodnotu stavu baterie jako ve vlastní aplikaci - a pokud se danému údaji nedá věřit, nejde rozhodně o chybu Apple nebo Bluetooth SIG. 

U uvedené citace (z výsledků Google tipuju na Satechi?) si každopádně všimni jedno důležité slůvko: "macOS will not reflect that because our mouse does not support this feature" :thumbsdown_anim:

No a co se týče kolegy @Zeeberdee, ptal se na fungování extrních periferií při provozu s externím monitorem - který ze své podstaty bývá připojený drátem, takže přínos pořizování bezdrátových periferií (pokud teda někdo netrvá na Magic Mouse/Trackpadu) je celkem pochybný - a u "drátových" není co řešit, protože prostě fungují. U "Windows" klávesnic je klávesa CMD namapovaná na WIN, Option=AltGr, funkční, multimediální i rolovací klávesy fungují "out of the box" - a pokud je něco vhodné někam přemapovat, vytunit a nebo kombinovat s gesty, pak na Mac odedávna existuje geniální aplikace BetterTouchTool.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za odkaz na appku, vyzkouším.

Takže abyste viděli, že jsem si od Vás něco vzal, vidím to takhle. Koupím podložku pod stávající bezdrátovou myš. Která je sice nahovno, ale zkusím, co podložka udělá. Jedná se o dřevěnej stůl, které je udělanej.v retrostylu z fošen, který mají mezi sebou ještě 0,5cm mezery. No na práci je to katastrofa. Pokud má fošna 15cm, tak ta myš prostě moc prostoru nemá. K tomu ještě struktura dřeva.

Takže snad ta podložka, tu dám i pod klávesnici, zakryje nerovnosti mezi fošnami a taky ty díry. Díky Apple si naprogramuju stávající klávesnici a poladím si myš, zkusím si to prostě co nejvíc udělat k obrazu svému. Pokud ani tohle nevyjde, nebo prostě budu nasranej víc než teď, tak zkusím ten Magic Mouse nebo ten Logitech. Ten externí trackpad nebo jak se to jmenuje se mi nezdá a nechci to na stole.

Pokud jde o klávesnici, díky za odkaz na nuphy. Vypadá to hezky. Jen mi to přijde za raketu. Což ale originál mackeyboard taky je. 

Jen malá poznámka k Macu a tomu o serióznost práce. Taky si myslím, že bez velkého monitoru prostě hodně dobrý podání člověk nenapíše. Nejde to, Nevím proč, ale nejde to. Ale i když mám Aira 13tku, tak ta práce s trackpadem a klávesnicí jsou tak boží, že prostě rozdělení na několik ploch, přelítávání mezi nima, super odezvy, další gesta k tomu, dobrý nastavení Finderu, pohodlný psaní, který snese fajn rány do klávesnice, člověka prostě baví. A dá se to. Ne pořád, na každej den a celou pracovní dobu 12 hodin, ale po dobu covidu nebo boreliozy jsem byl překvapený, jak efektivní s malým macem jsem byl.  K tomu tiskárna brother, která bezdrátově vytiskne z iPadu, iPhonů i Macu ve vteřině. Co všechno jsem na něm upravil, kolik podání jsem napsal, s iPhone jak jsem skenoval, podepisoval a všechno si to parádně rozumělo. A to jsem to vždycky zaklapl, nic neřešil, pak otevřel a hned ve vteřině pokračoval v práci. Jasný určitě by to šlo i třeba s asusem (se kterým mám jen ty nejlepší zkušenosti), ale prostě takovou zkušenost jako s macem nemám.

Sečteno a podtrženo. Díky, pomohli jste mi.

Upraveno uživatelem Zeeberdee
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Reportování stavu baterie BT zařízení pod MacOS není běžná věc jako na Win. Bezdrátová periferie může mít uvedenou podporu MacOS, ale její úroveň baterky se ve widgetu neobjeví. Proto před nákupem doporučuji všechny tyhle detaily kontrolovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@tmx Je možné že mám na Bluetooth jenom "běžné periferie" (screenshot ze včerejška, už se mi to nechce všecko znovu zapínat) - ale ještě jednou, MacOS příslušný protokol umí a jestli je čínský producent s prominutím lempl a retard (u spousty asijských firmwarů se dá narazit na 15-20 let staré chyby a nedodělky, bez ohledu na cenovku a napiglovaný zbytek hardware - viz citace výše), opravdu v tomhle případě nejde u problém u Apple. 

image.png.d161f54be47a00ce73aac7c66cd1658f.png

PS: Všechny tyhle ptákoviny na baterku mám výhradně na provoz "mimo desktop" - na pracovním stole mám Macbook kabelem přidokovaný ke "KVM" monitoru, ke kterému je přes trvale napájený USB3 switch připojená (a napájená) podsvícená klávesnice od Logitechu, herní myš, aktivní audio, externí DVD a další hračky, u kterých tím pádem není problém ani s vybíjením, ani s rušením a omezenou propustností ve 2,4GHz pásmu.

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak fotky z iphone po vikendovem update nenahraji. Kliknu na vyber souboru, oznacim dam pridat a ve zprave je videt nazev fotky a misto ni jen cerny ctverec. 
v nastaveni soukromi a zabezpeceni, fotky, Safari: tato aplikace smi zobrazit vasi knihovnu fotek, ale ma pristup jen k polozkam, ktere vyberete. 
 

coz znam treba z Teams, kde musim nejdriv dat opravneni k fotkam a pak je muzu poslat, tady bohuzel neni kde to zvolit. 
 

Nekdo stejny problem, pripadne reseni? 
Dik Vasek

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Vasa_H Na diskuzních fórech bývá projevem slušnosti, že s jedním problémem nespamuješ více vláken. No, a když potřebuješ opradu pomoc, tak stačí přece dát do zprávy zavináč a jméno moderátora ....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...