Přejít na obsah

Kočka?


pete

Doporučené příspěvky

 

Většina koček si to vyříká, už jsem jich měl několik a taky jich několik zkamarádil, ale poslední zkušenost byla tedy hrozná.

 

 

 

Dle veterinářky - a mně to připadá rozumné, je nejlepší zvířata seznamovat postupně a nevystavovat je nárazovému stresu. Např.:

Každá z koček, co se budou seznamovat, zatím bydlí ve svém bytě. První týden, den, či obden otřít každou kočku čistým hadrem/látkou hl. na místech, jako jsou tváře, obličej celkově, zadek, prostě jí tak nějak otřete a onu látku s pachem druhé kočky umístíte ke vstupním dveřím bytu té druhé kočky. Nechat max. pár hodin u dveří a pak hadr sebrat. Takto postupně prodlužovat a při každém položení, ať je znovu otřený o tu druhou kočku.

Druhý týden už ho můžete nechat ležet déle a postupně s ním posouvat dál a dál do bytu. Kočku s hadrem přímo nijak nedrážděte, ať si ho najde sama.

Tuto proceduru děláte u každé kočky, aby znaly pach té druhé!

Třetí týden už v podstatě můžete kočky seznámit osobně, nijak je nenutit a dělat si to své. Tzn. přinést kočku do nového bytu, postavit v přenosce ke vstupním dveřím, chvíli ji tam nechat, pak pootevřít dvířka a nechat kočky být. Je důležité se ALESPOŇ první týdny a měsíce, než dojde k úplnému seznámení a domácí pohodě věnovat původní a starší kočce víc, než té nové! Lidi mají tendenci si s tím novým roztomilým kotětem hrát víc a věnovat mu více pozornosti, to je jasné, ale je to veliká chyba, starší kočka vám to nikdy neodpustí a ví to moc dobře.

Pro celou proceduru seznamování, počínaje záležitosti s hadrem doporučuju opravdu použít Feliway (dodržovat návod, obzvláště velikost místnosti/bytu), na kočky působí dobře, uklidňuje a celé seznamování ulehčuje.

Kočkain aka Šanta kočičí je taky super, ale je to spíš prostředek ke hraní a blbnutí, nicméně za zkoušku to stojí - nenahrazuje ovšem Feliway, je to něco jiného.

 

Resumé - nestresujte zbytečně kočky, před příchodem nového přírůstku domů udělejte veterinární testy a očkování, ať něco nepřinese. Na internetu je bohužel i dost debilních návodů k seznamování koček, které rozhodně nedoporučuju a zřejmě každému po jejich přečtení dojde, že to je značně stresující varianta pro všechny zúčastněné. A kočky určitě nezavírejte nikam do místnosti ani je nenuťte násilím, jako to popisoval někdo nahoře, je to přesný opak toho, jak to má vypadat.

 

 

Hodně štěstí při seznamování a kočkám zdar.

Tohle podepisuji.

 

Jen upozorňuji, že se ale stále bavíte o přivedení kotěte ke starší kočce. Kolega, co žádal o radu, ale kotě nemá, má roční kočku...(jistě, je v pubertě, takže kotě, ale kotě to už není, myšleno mimino). Prostě byl bych velice opatrný a zvažoval .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhlas!

 

Feliway rozhodně z vlastní zkušenosti doporučuji! Máme 2 kastrované kocoury a kočku. Měli jsme je v bytě od malička spolu, kočka nebyla kastrovaná, takže jsme si 2x ročně parádně "užili" mrouskání, ale říkali jsme si, že to nějak přetrpíme a že za ten zásah do jejího organismu to nestojí... Navíc ven nechodili, takže to bylo jednou. Když jsme už veděli, že se budeme stěhovat do baráku, a kočičáky necháme venku v zahradním domku, tak jsem micinu vykastrovali. První den dva v pohodě, ale pak se jí "zbláznily" hormony tak, že začala nesnášet zrzavého kocoura (jejího partnera, s kterým mají toho dalšího šedého mourka :) a to tak, že se ho snažila zavraždit na potkání... byt jsme rozdělili na 2 půlky, v jedné byla micina s šedým, ten jí vůbec nevadil, a v druhé zrzek. Nepomáhalo nic, asi týden to bylo stejné, tak jsem koupil Feliway a dal jí ho do části bytu, kde byla s mourkem. Trvalo to 14 dnů (ty hormony se taky postupně vyplavily) a kočičáci se uklidnili, zkamarádili a byl pokoj.... Takže si myslím, že Feliway určitě svoji práci udělal a pomohl... četl jsem na různých fórech, že se to stává, a většina chovatelů tento kočičí feromon chválí.... 

 


Většina koček si to vyříká, už jsem jich měl několik a taky jich několik zkamarádil, ale poslední zkušenost byla tedy hrozná.

 

Přivedl jsem domů kotě Ragdolla k našemu Sibiřskému, cca 6 letému kocourovi. Postupoval jsem jako kdykoliv dřív, tzn. kotě se přinese domů a dál děj se vůle boží, nijak nezasahovat, první týden je vždy prskačka a protivná nálada, ale z mé dosavadní zkušenosti vyplývalo, že poté se to začne zlepšovat a stanou se z nich dva kamarádi. Kotě sice bylo a stále je hyperaktivní, takže dávalo staršímu celkem zabrat, nicméně i tak si začali hrát a vypadalo to vážně dobře. Jenže najednou se to celé otočilo, starší kocour přestal malého snášet, postupně přestal jíst i pít a nevěděli jsme vůbec, co s ním. Nakonec jsme skončili u veterináře, kdy skončil podvyživený a dehydrovaný na infuzích. Bohužel situace se nelepšila, zkoušeli jsme všechno možné, až jsme nakonec pro jistotu kocoura dali na čas k babičce, aby měl starší doma klid na léčení. Bohužel ke zlepšení nedošlo, kocoura jsme museli krmit "násilím" jako dítě a po mnoha dnech a tisících korun se zjistilo, že má nevyléčitelnou nemoc FIP. Kocour stále odmítal jíst a pít, zalézal pod postel a už ani nechtěl vylézt. Nakonec jsme se rozhodli ho uspat, když jsme s ním přišli k veterináři, celou dobu vrněl, což kočky dělají, když umírají, bohužel to nebylo radostí. Ještě teď mám knedlík v krku, když to píšu.

Proto nastala ta změna v chování, kocourovi zjevně nebylo dobře a malý ho otravoval, pořád si chtěl hrát a to prostě starší nechtěl.

 

Pointa tohoto je, že k rozvinutí nemoci došlo z důvodu silného stresu  způsobeného příchodem nové kočky a NEVHODNÝ způsob seznamování, což jsem se bohužel dozvěděl pozdě. Zda kocour virus způsobující FIP už měl, nebo ho měl (a má) i ten nový kocour, se nijak nedozvíme, nicméne jeho rozvinutí značně podporuje stres zvířete, na který jsou kočky dost náchylné.

 

Dle veterinářky - a mně to připadá rozumné, je nejlepší zvířata seznamovat postupně a nevystavovat je nárazovému stresu. Např.:

Každá z koček, co se budou seznamovat, zatím bydlí ve svém bytě. První týden, den, či obden otřít každou kočku čistým hadrem/látkou hl. na místech, jako jsou tváře, obličej celkově, zadek, prostě jí tak nějak otřete a onu látku s pachem druhé kočky umístíte ke vstupním dveřím bytu té druhé kočky. Nechat max. pár hodin u dveří a pak hadr sebrat. Takto postupně prodlužovat a při každém položení, ať je znovu otřený o tu druhou kočku.

Druhý týden už ho můžete nechat ležet déle a postupně s ním posouvat dál a dál do bytu. Kočku s hadrem přímo nijak nedrážděte, ať si ho najde sama.

Tuto proceduru děláte u každé kočky, aby znaly pach té druhé!

Třetí týden už v podstatě můžete kočky seznámit osobně, nijak je nenutit a dělat si to své. Tzn. přinést kočku do nového bytu, postavit v přenosce ke vstupním dveřím, chvíli ji tam nechat, pak pootevřít dvířka a nechat kočky být. Je důležité se ALESPOŇ první týdny a měsíce, než dojde k úplnému seznámení a domácí pohodě věnovat původní a starší kočce víc, než té nové! Lidi mají tendenci si s tím novým roztomilým kotětem hrát víc a věnovat mu více pozornosti, to je jasné, ale je to veliká chyba, starší kočka vám to nikdy neodpustí a ví to moc dobře.

Pro celou proceduru seznamování, počínaje záležitosti s hadrem doporučuju opravdu použít Feliway (dodržovat návod, obzvláště velikost místnosti/bytu), na kočky působí dobře, uklidňuje a celé seznamování ulehčuje.

Kočkain aka Šanta kočičí je taky super, ale je to spíš prostředek ke hraní a blbnutí, nicméně za zkoušku to stojí - nenahrazuje ovšem Feliway, je to něco jiného.

 

Resumé - nestresujte zbytečně kočky, před příchodem nového přírůstku domů udělejte veterinární testy a očkování, ať něco nepřinese. Na internetu je bohužel i dost debilních návodů k seznamování koček, které rozhodně nedoporučuju a zřejmě každému po jejich přečtení dojde, že to je značně stresující varianta pro všechny zúčastněné. A kočky určitě nezavírejte nikam do místnosti ani je nenuťte násilím, jako to popisoval někdo nahoře, je to přesný opak toho, jak to má vypadat.

 

 

Hodně štěstí při seznamování a kočkám zdar.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ježkovo voči...no já tušil, že to nebude jen tak. Já o toho novýho ani moc nestojím, je divokej jak tasmánskej čert. Zas na druhou stranu mám pocit, že sice náš starej kocour je naštvanej, dává najevo že tohle teda néé, ale když tam malej delší dobu nepřijde tak ho vyhlíží. Prostě jako by to byl jeho oblíbený nepřítel. Holt ten novej asi zůstane jako venkovní...on stejně asi někde víceméně vegetí, k nám se začal chodit cpát když zjistil, že rohlíky s mlíkem nevedeme. Našemu kocourovi vydrží konzerva tři dny, malej ji taky už sežral nadvakrát za odpoledne... Jako kyselina...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono to seznamování vypadá dost jako alchymie a taky trochu je, chce to cit. Kočky jsou inteligentní "citlivá" zvířata a podle toho je třeba s nimi jednat.

Myslím, že bys mohl zkusit ten Feliway a nechat to na kočkách, uvidíš, jak se to vyvine. Ten váš kocour je stoprocentně zvědavý a zajímá ho to, jen si potřebuje vymezit teritorium, když se objeví někdo další. Pokud si časem zvykne, že se tam objevuje někdo další, tak to podle mého půjde dobře.

 

Jo a kdo to neví - kočkám normální mléko nedávejte, akorát se po něm zeserou a nedělá jim dobře, neumí ho strávit. Buď koupit to speciální kočičí, nebo nedávat vůbec.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo a kdo to neví - kočkám normální mléko nedávejte, akorát se po něm zeserou a nedělá jim dobře, neumí ho strávit. Buď koupit to speciální kočičí, nebo nedávat vůbec.

 

To se tak nějak ví  -  Cituji   -  http://www.chovatelska-poradna-tita.cz/nami-publikovane-clanky/kocka-a-mleko/

 

 

Složení mléka kravského je oproti mateřskému mléku kočky velmi rozdílné. Zatímco kočičí mléko je velmi bohaté na bílkoviny a tuky, mléko kravské je na proteiny a lipidy mnohem chudší. O to bohatší je ovšem o mléčný cukr ? laktózu. Tento cukr v těle štěpí enzymy zvané laktázy. Ty ovšem kotěcí tělo vytváří jen několik týdnů po narození, s přibývajícím věkem (cca od jednoho měsíce) jejich produkce klesá, až prakticky z těla vymizí. A když nejsou přítomny, laktózu střevo zpracovat nedokáže. Postarají se o ni tedy bakterie, které ve střevě přirozeně žijí a jako odpadní látky při jejím zpracování začínají tvořit oxid uhličitý, vodík a další dráždivé látky. Na kočce se tento problém projeví nejčastěji v podobě průjmu, někdy bolestivostí břicha, nadýmáním, časem může vyústit v potravní alergii a trvalé narušení imunity. Proto by se kravské mléko nikdy nemělo podávat kočkám nemocným, obzvlášť pokud trpí trávícími problémy, cukrovkou, či onemocněním vylučovací soustavy (ledviny, močovody, močový měchýř).

 

Napadá Vás, že znáte kočky, které odmalička mléko pijí a žádné problémy nemají? Někdy se stává, že když je kotěti mléko podáváno pravidelně, zachová se v těle dostatek laktáz a kočka je pak i v dospělosti schopna jej strávit. V této souvislosti by člověka napadlo, zda tedy nepodávat kočce mléko pravidelně, aby mohla využívat vitamíny, a minerály které obsahuje. Je to vlastně zbytečné, protože všechny tyto v mléce obsažené živiny, lze dodat kočce do krmiva i jinak. Navíc pokud kočka mléko správně netráví, tělu prospěšné látky stejně nedokáže využít. K čerstvému mléku většina z nás ani nemá přístup a mléko pasterizované pro kočky nemá již skoro žádnou výživovou hodnotu. Pokud ovšem kočičí jídelníček mlékem či mléčnými výrobky občas oživit chcete, lze nabídnout mléko kozí, kysané mléčné výrobky, kondenzované mléko zředěné v poměru jeden díl mléka na jeden díl vody, tvaroh nebo bílý jogurt. Protože kočkám mléko chutná, jsou k dispozici speciální mléka pro kočky, které krom toho že mají snížený obsah laktózy, bývají obohaceny o vitamíny a často i taurin (aminokyselina kterou si tělo kočky neumí v dostatečném množství vyrobit a získává ji tedy ze stravy).

 

Další věc, kterou by si majitelé koček měli uvědomit je to, že mlékem nikdy nelze nahradit vodu. Voda je nápoj, kdežto mléko potravina. Proto by měla mít kočka k dispozici misku s vodou neustále a to, i pokud se jí rozhodneme vylepšit den trochou mlíčka namísto pamlsku.

Upraveno uživatelem mondeo2
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zkusim se jeste pripomenout, snad to nebude nikomu vadit: http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/32149-kočka/page-63#entry1295792

 

Jeste pridam dve docela povedene fotky nasi nejstarsi kocky, ktere jsem ted nasel na stare karte z fotaku.

"Sazinka" 8,5 roku 6,5kg totalni flegmous ;)

post-25651-0-12088600-1417167120_thumb.jpg

post-25651-0-33784200-1417167145_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle je náš mazel. Trvalo několik le, než ke mně získal 100% důvěru a přestal se lekat, když jsem natáhl ruku. Ale ted jsme největší kámoši a milujou se i se psem, když ho chodím venčit, kocour jde s námi, závodí se psem kdo bude dřív u dveří - kocour obvykle vyhraje, bere to v 3D prostoru přes křeslka a neváhá psa podběhnout nebo mu naopak skočit na hřbet a odrazit se, čímž získá náskok. Na kočky jsem měl spíš negativní názor, ale už jsem ho opravil, chce to ale trpělivost, toleranci a respektování kocouřích momentálních nálad.

post-3283-0-02091900-1417297754_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...