Přejít na obsah

Výstup do b.c Mount Everestu a jiné krásné kopečky


Doporučené příspěvky

Kluci, vy opravdu nekecali s tou Gruzií :-) Tbilisi nás uvítali famózně, krásné město plný krásných a hlavně hodných lidí. A zítra hurá na Kazbek :-) Děkuji za tipy...

post-364-0-52164800-1558624843_thumb.jpg

post-364-0-77011100-1558624866_thumb.jpg

post-364-0-46170400-1558624887_thumb.jpg

post-364-0-55136900-1558624903_thumb.jpg

post-364-0-86941400-1558624940_thumb.jpg

post-364-0-19737400-1558625122_thumb.jpg

post-364-0-28200300-1558625215_thumb.jpg

Upraveno uživatelem African
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chamlang je krásny kopec, spal som (v údolí) pod ním, keď som išiel cez údolie Hunku. Pozeral som sa na neho hodiny, nenapadlo mi, že by to niekto niekedy mohol vyliezť... Mimochodom, je to jeden z mála kopcov okolo údolia, ktoré majú normálne meno (dokopy sú asi štyri), ostatné sú P(eak)xxxx...

post-6480-0-79540400-1558627130_thumb.jpgpost-6480-0-64285100-1558627227_thumb.jpg

 

Inak Holeček ma dosť bavil, keď chodil kaziť prednášky Jarošovi :D Zamiešal sa do obecenstva, a uprostred takých tých napätejších častí, keď sa ticho dalo krájať, začal vykrikovať "Kokot!" alebo "O turistických cestách sa prednášky nerobia!"... :) Netuším, prečo sa nemajú radi - ja si vážim obidvoch - ale bolo to celkom zábavné...

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Wawrik - fakt Marek Holeček vykrikoval do davu počas prednášky, že je Jaroš tento? To až tak? Ako píše African, oni sú v podstate kamaráti, ale každý ma na lezenie iný názor, ale žeby to až takto zašlo...

 

Spor - stručne - Holečkovi vadilo, že sa nafukuje výkon Jaroša, ktorý často liezol normálky, v podstate aby si odškrtával osemtisícovky. To by aj šlo, ale jemu najviac vadil mu ten publicistický cirkus, heroizovanie výkonu a podobne. Ani Rakoncaj Jaroša nemusí, dokonca ho kritizoval ešte tvrdšie ako Holeček, ale nedovolil si na verejnosti takéto vulgárne invektívy.

 

Mára potom kritizoval horolezecké vedenie ČHS, že dáva široký priestor typom lezcov ako Jaroš - vyzdvihovanie výkonu, ocenenia, pričom v dnešnej dobe je tá latka postavená inde. Ale myslím, že už ho to dávno prešlo a každý si rieši to svoje.

 

Edit: krásne fotky!

Upraveno uživatelem StanoBare
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hej, naozaj to vykrikoval. Ale nie som schopný posúdiť, či to bolo alebo nebolo kamarátske podpichovanie. Úsmevy tam boli, Jaroša to občas viditeľne štvalo (alebo mi to tak pripadalo), ale snažil sa to nevšímať - no to nevylučuje to, že sa iba podpichovali. Aj medzi kamarátmi sa predsa také invektívy bežne používajú a aj medzi kamarátmi môžu občas zamrzieť... Keď Afri píše, že sú kamoši, tak to tak asi bude a môj dojem bol nesprávny.

 

Inak pod tým Čamlangom som práve rozmýšľal nad tým, prečo tí "športoví" horolezci už nelozia práve takéto menšie, ale ťažké hory (resp. steny) hlboko v opustených nepálskych údoliách. Sú ich kvantá. Som si hovoril, že taký Messner by to chápal ako výzvu. No, zjavne tu pár Messnerov stále funguje :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hm, tak mi to nedalo a našiel som nejaké Holečkove rozhovory, kde spomína Jaroša. Citát z Lidoviek:
 

Jaký máte vztah s Radkem Jarošem, který se proslavil lezením na nejvyšší hory?
S Radkem mám problém, protože to je chvástal, a ještě lhář v tom, co dělá. Nemám ho rád a on nemá rád mě. On nemá úctu ani ke staré generaci a právě k lidem, jako je Joska Rakoncaj. Je nesrovnatelné, co zvládl on a kluci z jeho generace, s tím, kam a jak vylezl Radek. O ?Rakovi? Jaroš napíše, že je to starý ubrečený děda, nemá vůbec úctu k naší lezecké historii. Ti mají absolutorium jasně dané, do těchhle lidí se nekope. Naopak se z jejich zkušeností čerpá.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/sport/ostatni-sporty/jaros-je-chvastal-a-lhar-do-lidi-jako-rakoncaj-se-nekope-rika-horolezec-holecek.A170811_162816_ln-sport-ostatni_lar

 
 
 

Inak na tú nočnú fotku spod Čamlangu mám doživotnú spomienku. Zakaždým sa snažím tieto fotky robiť a zakaždým mi to dosť nejde. Pod Čamlangom som si to pre istotu pripravil dopredu ešte cez deň, ale potom pri fotení som si všimol, že som zabudol nasadený polarizér, ktorý mi k objektívu primrzol. Fotky boli tmavé aj pri najdlhšom čase a farebne posunuté. Tak som s mojimi prstami, čo mi rok predtým omrzli a boleli ako čert, asi pol hodiny pri -15 °C vymieňal objektív za druhý. A keď som ho konečne s pomocou parťáka (ktorý pár prstov nemá pre zmenu vôbec, lebo mu ich po omrznutí ufikli) nasadil a dal dolu krytku, zistil som, že je na ňom tiež nasadený primrznutý polarizák :D A tak... Proste, bola to nádherná noc s Čamlangom rovno pod pásom Oriona, ale len v spomienkach :)

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kamarátske podpichovanie, v pohode. Ale verejné vulgárne okrikovanie počas prednášky...no mne nepríde ako patričné. O tom Holečkovom vyhlásení, že to prestrelil, som nevedel, to čítam prvýkrát. To mnoho vysvetľuje a to sa nezástavam ani jedného z nich.

 

Inak aj Messner s Dougom Scottom liezli na Chamlang v severnej stene, niekedy v 80. rokoch.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Inak aj Messner s Dougom Scottom liezli na Chamlang v severnej stene, niekedy v 80. rokoch.

Fakt? Aj vyliezli? Keď niekam idem, robím si taký rýchly prieskum o kopcoch, ktoré ma stretnú, nech som v obraze... a o severnej stene Čamlangu som (vtedy) nič nenašiel. Messner ju zliezol?

 

Edit: Tak máš pravdu, vyliezol. Ale nenechal GPS tracklog, z objektívneho hľadiska sa to teda nestalo :)

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kluci, vy opravdu nekecali s tou Gruzií :-) Tbilisi nás uvítali famózně, krásné město plný krásných a hlavně hodných lidí. A zítra hurá na Kazbek :-) Děkuji za tipy...

Afri, chystáš se až nahoru?ať vám přeje počasí a vemte si alkohol s sebou, na tý meteostanici nic neprodají, prtž to radši sami vychlastej. prachy neprachy :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Wawrik - jj, vyliezli to, píše o tom vo svojej knihe, bolo to v rámci prípravy na Makalu. To je presne o čom som hovoril. že ono sa lezie aj na tie menej známe štíty, ale pre širokú verejnosť sa zverejnia len tie prefláklé. A ak, tak v spojitosti s nešťastím. Musí človek hladať info k tomu.

 

Už si nepamätám tú stránku, ale bola to databáza výstupov (nie od Hawleyovej) v rámci Himaláji, bol som prekvapený, koľko sa toho liezlo už v 50. a 60. rokoch na neznáme štíty, Rakúšania, Nemci, Briti...

 

Edit: už keď sa bavíme o menej známych vrhoch, výborná stránka ich pomenovaní je www.himalaya-info.org - to určite poznáš, sú tam aj tvoje fotky, ale ako autora ťa tam píšu ako wawrick :).

Upraveno uživatelem StanoBare
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasné, stránku poznám. Že mi mršia nick ma netrápi, hlavne keď tie fotky niekomu pomôžu. Veľmi veľa fotiek tam má môj ruský kamarát Oleg Bartunov. To je čistý blázon, nosí 25-kilový bágel bez nejakých známok únavy (a na rozdiel odo mňa bežne chodí/lezie aj na šesťtisícovky), tri foťáky, z toho jednu zrkadlovku s dvoma-troma objektívmi, a na ktoromkoľvek mieste treku tie vie pomenovať všetky kopce vo výhľade, vrátane krpatých šestiek. A často mi píše, keď mi na blogu nájde niektoré kopce nesprávne pomenované :) Hlava mi to neberie, podľa čoho ich rozoznáva, ja trávim hodiny pri panorama generatore, on to sype z rukáva pri prvom pohľade.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Afri, chystáš se až nahoru?ať vám přeje počasí a vemte si alkohol s sebou, na tý meteostanici nic neprodají, prtž to radši sami vychlastej. prachy neprachy :-)

Sbírám informace, za hodinku mám sezení s dvoumi guidy ohledně možností, cen permitů a další. Dám ti vědět pokud máš zájem a pokud to bude výhodné, do roka a do dne jsem zpátky :-) Jinak ohledně Messnera, Mára s ním jsou dobří kamarádi a není to tak dlouho, co se viděli a myslím že právě ohledně Chamlangu, takže kluci to mají srovnané... :-) Mára je v této cestě braný dnes jako první, samozřejmě ve společnosti výborného Háčka. Ostatní se samozřejmě můžeme pouze domnívat....já osobně se Máry ptát nebudu :-) Jo a Messner je bůh, miluji toho chlapa :-)

post-364-0-89708000-1558696335_thumb.jpg

post-364-0-17107900-1558696358_thumb.jpg

post-364-0-19926400-1558696372_thumb.jpg

post-364-0-90834400-1558696396_thumb.jpg

post-364-0-07277000-1558696459_thumb.jpg

post-364-0-03133100-1558696485_thumb.jpg

post-364-0-20109700-1558696514_thumb.jpg

Upraveno uživatelem African
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Wawrik - paráda. mal som jedného kolegu, ktorý bol podobne našprtaný názvami, samo, len pre domáce kopce, ale ísť s ním už bola niekedy aj otrava, ako to všetko vedel. Pritom som niekedy len chcel ísť a čumieť po krajine, alebo unavený len tak sedieť. Akonáhle sme zastavili už štaroval... :D Vláčiť s takouto foto výbavou, tak to klobúk dole!!!

 

African - držím palce, nech ti to vyjde. Prepáč, ak som to prehliadol, ale na aký vrch sa to chystáš?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...