Přejít na obsah

Multifunkční kleště


African

Doporučené příspěvky

Skeletool je pěknej, jednoduchej a přitom praktickej:-) 

 

Vím že kritika, polemika a fakta se v těchdle jásacích vláknech moc nenosí - ale jako někdo kdo Skeletool má a před 5 lety ho skoro půl roku vydržel nosit jako "EDC" si s uvedeným pochvalným tvrzením dovolím nesouhlasit...

 

Pěknej samozřejmě je (hlavně provedení CX), futuristickej tvar zaujme hlavně na fotkách.

Jednoduchej taky je, na svou váhu a velikost možná až moc - když porovnám ty nesmyslné hromady železa v pružinách a porovnám to s kousky od konkurence, klidně v tom mohly být schované třeba nůžky, vyklápěcí šroubováky a nebo aspoň výklopný držák na bity, místo toho napevno trčícího kastlu, co i s bitem tlačí do dlaně při otevření kleští. 

Praktickej?

  • Placaté pidikleštičky 102mm Skeletoolu mají velikost srovnatelnou s maličkým 83mm Juice, což je v téhle velikostní kategorii dost ubohé (viz SOG Paratool).
  • Na to že jsou "Needlenose" jsou dost široké/tupé, pro praktický provoz je výhodné nefunkční vnější strany špiček zbrousit (kdo z hodinkářů si za 2-3 litry pořizuje hračku na "hardtuning"?), aspoň takhle...

    post-18308-0-03763900-1485638711_thumb.jpg

  • Rukojeti se při práci dají držet v dlani jen jedním způsobem, při "prohození" (karabinou do dlaně) a nebo pokusu o využití jejich" delší páky" přehmátnutím plechová zakončení nepříjemně tlačí do dlaně.
  • Očko i hřbet toho perořízku mají z výroby nezmyslně ostré hrany a je nepříjemně blízko čepelky, takže při otvírání hrozí pořezání.
  • Na to jak je krátký (58mm) mi dost uniká smysl polozubatých verzí - ale mnohem větší průšvih je IMHO výbrus ala sekera. Nevím jestli to píchátko z měkké oceli někdo zamýšlel na "batoning" (drátů?), ale vystrouhat s tím třeba klukovi blbou lodičku je doslova utrpení (palec přitlačený na ostrý hřbet čepelky = puchejř). Řešitelné to je, ale opět jde o téma na hardtuning - kdo ze zdejších si to hned po nákupu lízne na pásovce, aby "fazetka" v aktivní části neměla obludné 2 mm?

    post-18308-0-30458800-1485640060_thumb.jpg

  • Samostatnou kapitolou "kterak zkazit dobrý nápad" je šroubovák. Téma kvality (hlavně křížových) krátkých oboustranných plochých bitů tu nemá cenu rozmazávat, prostě tu jsou a to dokonce dva (aspoň nějaké využití delší rukojeti), sběratel marketingových parametrů si může udělat čárku. Průšvih nastává v okamžiku kdy ten kosmický zázrak chcete použí jako šroubovák: bitdriver je pevný, takže se musí celá ta věc otevřít. Nehrozí tedy šroubování v menším prostoru (aneb přehmatávejte a tlačte jednoruč na podivně zalomenej cajk s ožužlaným bitem?) - a i když je místa dost, připomíná přehmatávání té "pokroutky" spíš parodii na ergonomické držení nástroje...

    post-18308-0-87368800-1485637685_thumb.jpg

    ...Přitom stačilo tak málo: udělat bitdriver výklopný a nebo výsuvný, tak aby šel používat i při zavřeném multitoolu - a nebo ještě lépe, vychvajdnout se na "příplatkové" ploché bity a jako držák na standardní (a radši delší) 1/4" bity použít nevyužité pružné plechové zakončení té hovadní "karabiny", viz foto: 

    post-18308-0-34598300-1485637704_thumb.jpg

Takže jako efektní drahá hračka pro kancldivery a frikulíny budiž - ale na praktické používání se Skeletoolu opravdu radši vyhněte...  :thumbsdown_anim:

(sorry za delší elaborát - snad z toho nikomu útlocitnému nenaskákaly pupínky)

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radek - no vidíš, já ho zatím nemám, ale kamarád si hrozně chválí, jak je malý a lehký a co s ním všechno zvládne. Všechno je subjektivní, ale je fakt, že Tvoje recenze má logiku a pro mnohé může být vodítkem při koupi. Já nemyslím, že v tomhle vlákně se musí jen chválit, právě naopak, není to tu jen o Leathermanech, ale multitoolech obecně a je dobrý napsat, v čem je co lepší a v čem horší. Já mám 18 Leathermanů, sbírám je a určitě se nevyhýbám kritice, zdaleka ne všechny modely mi vyhovují. Třeba nemám rád Sidekick, je to prý takový "vstupní"model mezi Leathermany, je celkem dobře vybavený, ale čepele nemají pojistky, pouzdro je znatelně míň tuhé než třeba Charge nebo Wave atd. To se ale pozná až při srovnání. Ale někdo je s ním určitě spokojen. Teď jsem koupil pouzdro Molle XL a musím přiznat, že mi taky moc nesedlo. Je to jediné taktické pouzdro v nabídce Leathermanu, ale takový Mapedition Single Sheats mi vyhovuje víc, i když nemá tolik kapes. Takže kritizujme, někomu to může pomoci.

 

Včera mi dorazil tenhle krasavec, úplnej Transformer. Složený je překvapivě kompaktní, ale když se rozkulí, je z něj masívní dravec. Dneska jsem řešil způsoby nošení, stříhal, štípal a páral všechno možné a zatím to vypadá moc dobře, mezi zdravotními i uuniverzálními nůžkami, které jsem zatím zkoušel, je bezkonkurenční. Nemůže nahradit unverzální multitool, umí toho zlomek, ale co umí, to hodně dobře. A protože trávíme spoustu času v přírodě, na motorkách i autem, občas i v cizině mimo civilizaci, kempujeme ve volné přírodě atd., bude se hodit. Ale i u něj jsem už narazil na dvě drobnosti, které by myslím zasloužily upravit. A třeba přijdu časem na další. Víc o Raptoru píšu v leathermaní skupině na fejsbůku:-). 

post-3283-0-96444300-1485645039_thumb.jpg

post-3283-0-34111000-1485645057_thumb.jpg

post-3283-0-03645800-1485645098_thumb.jpg

post-3283-0-46797000-1485645509_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě ke kritice - mohu mluvit jen za Leathermany, které zatím mám. Asi nenajdu model, na kterém bych něco nenašel, o Sidekicku jsem už psal. Třeba ergonomie - třeba Super Tool 300 se mi dobře drží při práci s čímkoliv mimo kleští. Se Surge zase naopak. Zbytek ujde, ale druhý model je prostě lepší. Signal, ten mi nepřijde ergonomicky dobrý, navíc, jak píše Radek, i u Signalu musím při šroubování bitholderem nechat druhou půlku multitoolu otevřenou nebo obě půlky dát k sobě, kam až to jde (úplně to nejde kvůli hlavě karabiny/kladívka), což není ono. Ani kombinovaná čepel nože mi úplně nevyhovuje a umím si představit lepší vyplnění vnitřního prostoru pouzdra než plastovou píšťalkou a křesadlem. ALE - karabina se může hodit, vím, že s ním zatluču kolík od stanu, že do otvoru v hlavě kladívka dám napříč bit (bohužel tam není magnet, další mínus) nebo ořech z goly a můžu utahovat dost velkou silou, je lehký, štíhlý, strčím ho za klip do kapsy kalhot. Ze všech šídel Leathermanu mi to u Signalu vyhovuje nejvíc. A tak ho beru tam, kde tyhle věci využiju. A kromě toho se mi líbí a něco mu rád odpustím. Třeba Wave má horší ergonomii než Charge, kdyby dali Wave zaoblené střenky, bylo by to lepší. Ale je Wave ergonomicky špatný? Není, je to nejprodávanější multitool Leathermanu a často ho používám. Rebar - výborný křížák, vyhovuje mi hladká čepel, dobrá ergonomie při práci s kleštěmi, ale stejně jako Super Tool, ostří čepele je u středové osy multitoolu a ne dole, takže může být někdy problém něco ukrojit. Bitholder nasazovací na křížák je někdy problém sundat. A nic se nedá otevřít jednou rukou. Ale je to oblíbená klasika a dá se na to zvyknout. Velké ploché šroubováky některých modelů mají tak silný břit, že se nedostane do drážky šroubu. Podle mne chyba, zbývá používat ho jako páčidlo nebo ho zbrousit. Black verze některých modelů se strašně rychle ošoupou a podrápou. Někomu to nevadí, jiný nadává, jak takovou povrchovou úpravu může Leatherman pustit do světa. Je to prostě brynýr a bylo to vymyšleno primárně pro vojáky nebo lovce, kteří se nechtějí prozradit odleskem při práci s multitoolem. Ale Leatherman tuhle choulostivost v žádném materiálu nezmiňuje, aspoň pokud vím. Každý multitool má prostě svoje mouchy i plusy. Ideální by bylo si všechny adepty na koupi nejdřív vyzkoušet a osahat. A nebo si tady o tom aspoň pokecat...:-). 

Upraveno uživatelem Ivan Lelák
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máš recht Ivane, žádný kousek není dokonalý - ostatně kam by pak výrobci při doživotní záruce přišli, kdyby si v obchodě každý mohl koupit "finální dokonalý model"?

...Buď by se šli pást - a nebo by najali cifršpiona z Rolexu, ceny zvedli 100x a každý rok šroubovali o dalších 5% nahoru...  :P

 

Ad Raptor: popichoval jsem už na Knife.cz, ale to šlo samozřejmě o jinou váhovou, cenovou i jakostní kategorii  B)

Mě na tyhle "demoliční záležitosti" už pár let slouží vlastnoručně spáchaný "jednoruký vrah-zahradník" (na bázi 130mm Wenger 71 Gardener): po odstřižení textilu pákovýma nůžkama nastoupí dlouhá hladká nerezová čepel, amputaci kosti dokončí nejlepší pilka ve své kategorii - a po odklizení ostatků si pak může operatér otevřít flašku vývrtkou  :speak_cool:

post-18308-0-38715400-1485653493_thumb.jpg

...ale jinak tyhle větší nůžky moc rád nemám, vždycky je v tom nějaký kompromis (pevnost, kulaté špičky špiček, pružiny namísto ok) - a na manikůru překvapivě stačí i ten klíčenkový pidivictorinox. Abych ocenil Raptora, musel bych se nejdřív rekvalifikovat na felčara/saniťáka (chudáci pacoši  :lol:). 

 

Jinak přes léto (když se hodí spíš normální kudla, ale nechci k ní jen kvůli kleštím tahat i památeční SOG) mívám na pásku kraťasů často Buck X-tract Fin. Zaměřením je spíš pro rybáře, pevnost odlitků "čajna" (něco jako bity a kleště nových LM Surge?) - ale unikátní na něm je, že úplně všechny nástroje má otevíratelné, jištění i zavíratelné "one-hand":

5861.jpg

...sem to dávám spíš pro zajímavost, že existují i jiné (a pro určité situace možná efektivnější) koncepce multitoolů než Leathermanovi motýlci  :cool02:

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podělím se s vámi o svůj příběh s Charge TTi: koupil jsem ho před necelými 14 dny, po prvotním nadšení jsem se rozhodl jej zaslat CZ distributorovi Leatherman k reklamaci pro vůli v pilce(zmiňoval jsem se o tom zde), dost se tam viklala.Distributor závadu bez problémů uznal s tím že to je opravdu nadměrná vůle,že zašle nový( já, vůl, kdybych tušil jak to dopadne,nedělám to) V patek dorazil nový kus,bohužel další vůle, tentokrát v zubatem noži, sice se to povedlo zmírnit do tažením šroubu, ale s tím, že jde zubatý nůž dost těžce otevírat. Štipací čelisti kleští jsou o třídu níž co se tyče zpracování, jsou takové ožužlané,na vnitřním oku klasického nože nezačištený otřep, pilník při otevírání drhe. Popsal jsem situaci českému zastoupení Leathermanu, odpověď zněla, že není pro ně únosné nakladov? možné posílat další, aby byly pro mě bezvadné.Nebo se mam dostavit,což je nesmysl pro me,mam to pres celou republiku.Přitom původní Charge byl až na tu pilku naprosto v pohodě.Tak nevím ,co si o tom mám myslet,měl jsem o pověstné kvalitě lepší mínění... Ja,nevim,je to opravdu tak velky problem,aby je pred odeslanim vzali do ruky a zkontrolovali? Možná jsem jen hnidopich,je to prece naradi,ale mám rád, když jsou věci na 100%. Omlouvám se za tuhle slohovou práci, ale musel jsem...

post-28653-0-00902300-1485774200_thumb.png

post-28653-0-43155300-1485774208_thumb.png

Upraveno uživatelem Radek.VV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je blbý Radku. Nezačištěné otvory v čepelích jsou normální, nevím, čím je vypalují, ale stopy tam jsou a oni jen začistí vnější hrany, dovnitř se nedostanou, což chápu. Nevím, jestli mám v některém otvoru přechod jako Ty, možná je to u TTi způsobeno i nejvyšší třídou oceli, ten materiál na žádném multitoolu nemám. Tohle by mi ale nevadilo a je to asi součást standardu. Co by mi vadilo, je štípací čelist. Čelisti TTi jdou přes sebe jako nůžky a třeba to nebude ničemu vadit, ale přesto bych to řešil, i když vzpomínám, že u mého starého Super Toolu byly čelisti po roce stejně samý otlak, používal jsem je hodně. Proto jsou také u někteých modelů čelisti výměnné, při reklamaci se nemusí řešit výměna multitoolu, ale vymění se jen břity. A může si to udělat i zákazník, já mám třeba doma jedny rezervní. Nechápu, proč TTi jako vlajková loď výměnné břity nemá. 

 

Ta vůle v zubaté čelisti je stejná jako předtím u pilky? Nebo se to viklá stranově? 

 

Já bych jim to poslal znovu s průvodním dopisem, že už druhý kus vykazuje nedostatky a prosíš o výměnu a pečlivou kontrolu kusu, který Ti budou posílat. A že jejich náklady Tě nezajímají, protože požaduješ bezchybný kus a máš s posíláním také náklady. A napsal bych, že se když tak na "standardnost" technického provedení u jednoho z nejdražších multitoolů i dotazem na způsob řešení regionálním dovozcem případně obrátíš na výrobce. Osobně myslím, že ten by to vyřešil omluvou a zasláním skutečně dobrého kusu. Držím palce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj Ivane,vůle v zubaté čelisti byla stranová, což se jakžtakž podařilo opravit datažením šroubů, bohužel na úkor otevíratelnosti zubaté čelisti ( a také pilky, která je na stejném uložení). Ale kvalita ostří kleští je o poznání horší, nehledě o drhnutí pilníku. Ono vlastně o nic nejde, na funkčnost nástrojů jako takových to zásadní vliv nemá, fungovat to nejspíš bude,ale  utratil jsem svoje ( nemalé) peníze za " vlajkovou loď firmy Leatherman" ( prostě jsem si chtěl udělat po dlouhé radost něčím užitečným, co budu opravdu využívat) a čekal jsem odpovídající kvalitu. Jasně, chyba se může vloudit, jsme lidi, ale přístup CZ zastoupení mě nepotěšil, i proto, že na můj další dotaz už jednoduše neodpověděli... Pravděpodobně budu kontaktovat výrobce s popisem mojí story, a poprosím ho o vyjádření.

 

EDIT : pracuju jako technik supportu ( a také řeším reklamace) v oblasti měřící techniky, ale nikdy bych si nedovolil odeslat zpátky po reklamaci něco, co není na 100 %.

Upraveno uživatelem Radek.VV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radku, u starších multitoolů si vůli lidé občas seřizují (samozřejmě u nových by měla být seřízena z výroby), takže je otázka, zda jsi čep nedotáhl moc. A nebo vydrž, promazej to a ono se to rozchodí. Nevím jak TTi, ale spousta nových Surgů šla otevírat tak ztuha, až to lidi reklamovali. I mně šel hodně ztuha, ale moje úvaha byla taková, že pokud dává výrobce na multitool záruku 25 let, udělal to víc tuhé naschvál. Vzájemným tlakem se třecí plochy "opotřebují", nejdřív a nejvíc v místech, kde je tlak největší, postupně i místa s menším tlakem a výsledkem by mělo myslím být dokonalejší vyladění, než kdyby to bylo na začátku volnější. A také by měl mít multitool větší životnost. Přirovnávám to k výběru motocyklové helmy - vždy doporučuji tu nejmenší, kterou ještě nasadím do normální polohy. Ať je těsná, ať tlačí, ať mne první jízdy bolí hlava. Nejkrutější místa se vymačkají prstem, ale zbytek si postupně sedne a o to lépe a déle bude pak helma na hlavě sedět dokonale a bez vůlí. Mému Surge trvalo několik týdnů, než se uvolnil do použitelné podoby, i teď je ještě tuhý, už ne ale nepříjemně. Do podoby, kdy půjde otvírat jako motýlek, mu ale ještě hodně chybí...:-). K pilníku - nejde malinko přihnout? K tomu taky dochází, už jsme o tom psali a na základě toho jsem teď "ladil" Signal, kde mi takhle drhla pilka. A úplně to zmizelo a pila je přesně uprostřed svého "chlívečku". Co se týká ostří, já ho měl OK, i když třeba jsem jen méně náročný. Ostré ale bylo ažaž. Já spíš vždycky koukám na špičku, na tu jsem úchyl. Ostří se dá nabrousit, ale napravit odfláklou špičku mi přijde těžší (ale nejsem žádný odborník).

 

Také jsem obchodník, řeším reklamace a chci po našem servisu 100% práci. Ale po těch letech musím uznat, že chybka se občas vloudí, dělá to jen člověk. Někdy má závada skrytou příčinu a nemusí se na ni přijít. Opravíme závadu, ale ona se časem projeví zase. Ale musí to být ojedinělé a hlavně, náprava už musí být opravdu na 100%. A k tomu samozřejmě příkladné jednání se zákazníkem.     

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ivane, kloub jsem promazal, a protože jsem měl dnes dost času ( čekal jsem na vypálení medicíny ze švestek :)    ), tak jsem si s tím zavíráním dost pohrál, a je fakt, že se to trochu zlepšilo, dám tomu čas. Ostří kleští funguje tak jak nejspíš má, je to otázka vzhledu než funkčnosti. Pilník si snad sedne, dám mu taky čas .

Jsem horká hlava a občas potřebuju slyšet věcný argument , tvoje přípomínky mají logiku a za to Ti děkuju.

Jediné co mě mrzí, že mě neodpověděli na můj dotaz z CZ zastoupení, když už nic ,stačilo zvednout telefon, zavolat, vyjasnit ( číslo na mě mají ).

Upraveno uživatelem Radek.VV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě malý posun, teď přišla odpověď z Leatherman CZ, cituji :

 

"Dobrý den,

 

Může se pokusit tady u nás ještě vybrat opravdu bezvadný kus se zaměřením opravdu na detail a ten vám následně po obdržení zaslat.

 

Ale opravdu ideální by bylo kdybyste si ho mohl osobně vybrat, aby nedošlo k tomu, že na něm bude ?závada?. "

 

Vnímám to jako vtřícné gesto a snahu problém řešit, pravděpodobně tohoto využiju  a uvidíme.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to je skvělá zpráva Radku! Určitě bych toho využil a myslím, že když jim pošleš fotky a pár bodů, na co si mají dát při kontrole pozor, celkem bych věřil, že na další kus se můžeš těšit i bez osobního výběru, pokud si nechceš udělat výlet do Prahy.   

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ten zatracenej Leatherman je droga. Minulý týden jsem doplnil pouzdro Maxpedition M-2 a tohle nosím na opasku. Teda minus mobil, kreditky, většinou nemám ani Zippo a malý multitool, takže toho vlastně zase tak moc není... 

post-3283-0-74040000-1486462271_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud má někdo taktické pouzdro Leatherman Molle L/XL a vadí mu uvolněné poutko na opasek, díky čemuž je pouzdro volné, houpe se a nesedí, mám jednoduchou radu - pořiďte si plastový molle pásek, pouzdro sedí mnohem lépe a pevněji. 

post-3283-0-56136800-1486541606_thumb.jpg

post-3283-0-37718300-1486541673_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě mi dorazil Ganzo G202. Kupováno na aliexpressu za 15.89 USD, tedy asi 400 Kč. Koupeno 25.1., dorazilo dnes, měl jsem sledovací číslo, všechno ok.

 

Za ty peníze paráda. Pro ty, kdo to nepoužívají denně, ale potřebují semtam něco udělat a mít na to nástroj včetně bitů a futrálu za 400, určitě doporučuju!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...