Přejít na obsah

Sedlin

Doporučené příspěvky

Nejsem expert ani pilot - ale většina hodinek prostě jen vypadá jako pilotky, nebo vychází z nějakého historického designu. Počítám, že desítjy let už prostě prakticky hodinky nemají funkční význam pro piloty).

Když vezmu certifikaci DIN 8330 nebo TESTAF (Technical Standards Pilot’s watches) tak tam je specifikace (omlouvám se za kostrbatou češtinu) podobná přístrojům, které budou v kokpitu letadla. 

Funkčnosti (přesnost, rezerva chodu, čitelnost a funkce)

Odolnost vůči vnějším vlivům (změnám tlaku, širší výkyvům teploty, odolnost proti nárazu, G-force, a vibraci, a nebo vlivu magnetického pole na chod)

Bezpečnost (neovlivnit přístroje letadla, minimální odraz a lesk).

V němčině je k dispozici zde https://www.fh-aachen.de/fachbereiche/luft-und-raumfahrttechnik/promovieren-am-fachbereich/testaf-projekt

Ale budu rád, když někdo doplní. Já osobně mám pilotky právě díky té jednoduchosti, historické referenci, atp.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
  • po 4 týdnech...
  • po 4 týdnech...
  • po 2 týdnech...

Už jsem psal, že mám rád pilotky, za kterými je skutečný letecký příběh nebo jsou aspoň s letectvím spojené. V prvním případě jde u mých hodinek třeba o remake předválečných Longines od firmy Precista (model PRS-9), remake od firmy Eterna, původní Lemanie MVS po tátovi nebo z moderních jedny z mých Fortisů. Ve druhém případě pak to jsou, vlastně byly, protože jsem je teď prodal ruské pilotky Aviator, které používala ruská akrobatická skupina Striži. No a pak jsou třeba pilotky Steinhart Aviation, které nemají letecký příběh ale hodinky víc podobné palubním přístrojům jsem snad ještě neviděl. Ty jsem nedávno také prodal.

Teď jsem objednal pilotky od Hamiltonu, za kterými sice není letecký příběh, aspoň o něm nevím, ale opravdu mne zaujaly. Na vývoji se podíleli piloti, hodinky v provedení, které jsem objednal, evokují svými barvami operaci Pouštní bouře a zajímavá je unikátní komplikace pro výpočet snosu při bočním větru za letu i při přistání. Ve světle moderní palubní elektroniky jde o záležitost, kterou asi nebude někdo běžně používat, asi jako logaritmické pravítko u Breitling Navitimer, ale komplikace obsahující 2 korunky a 3 otočné lunety je působivá.. Kalibr vychází z ETA 7750, je otočený o 180°, takže běžná korunka je vlevo, stejně jako tlačítka ovládající stopky, přičemž start/stop/restart se provádí spodním tlačítkem a reset stopek tím horním. Korunky vpravo slouží k ovládání zmíněné komplikace. Rezerva nátahu je oproti 7750 zvýšená na 60 hodin.

h77916920.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Tyhle hodinky jsem tu zmiňoval už dříve. Nemají leteckou minulost (ostatně jako většina z těch co tu prezentujeme). Byly původně vytvořeny pro film Interstellar, kde je měl astronaut a bývalý pilot a Hamilton při jejich návrhu vycházel z jiných hodinek, typických pilotek. Takže i toto jsou pilotky a pro mne dokonalé hodinky, které se mi líbí do posledního detailu - pouzdro, jeho tvar a velikost, klenutý safír s jakýmsi zlatavým povlakem, korunka, ciferník, použitý font číslic, ručičky. K dokonalým pilotkám jim sice něco chybí, protože i když odmyslím stopky, které se při létání hodí, nemají ani užitečnou otočnou lunetu, antireflex atd. Ale kromě zmíněné dokonalé vyváženosti detailů mají i pár věcí, které u pilotek oceňuji a málokdo si to uvědomí. Třeba přesné nastavení času, se kterým souvisí možnost zastavit vteřinovou ručičku a také tvar minutové ručky, kterou lze postavit přímo proti minutovému indexu tak, že index na ciferníku a konec ručky splynou v jedinou čárku. A když na vzorové časomíře klapne minuta, stiskneme jen korunku. Už kdysi dávno si piloti seřizovali hodinky co nejpřesněji, protože když se plánovaly větší akce, musely se jednotlivé letecké svazy a skupiny potkat nad určeným místem v přesný čas. Čas letu byl důležitý i z hlediska spotřeby paliva, při navigaci atd. Tyhle Murphy jsou z mých hodinek nejpřesněji nastavitelné a navíc velmi přesné.

168062142_1661473497370332_646112371122363332_n.jpg

IMG_20210922_082810~01 (002).jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...