Přejít na obsah

Otázka pro znalce opery a baletu


Doporučené příspěvky

Jak stárnu, čím dál víc mě rozčiluje má nevzdělanost v oblasti klasické hudby. Navíc některé "kousky" použité třeba v reklamách nebo ve filmech se mi i vyloženě líbí. Pojal jsem proto úmysl pořídit si nějakou opero- a baletotéku, kterou bych si mohl doma při práci nebo při hrabání v hodinkách pouštět a trochu se dovzdělat.

 

Otázka na případné zdejší znalce: dokázali byste mě nasměrovat? Jde o to, že na dnešním trhu budou nepochybně i podprůměrné nahrávky od podprůměrných hudebních těles. Když už se tím budu zabývat, rád bych pořídil kvalitu. Jedno zda pouze zvukový záznam na CD, nebo i obrazový na DVD nebo BR. Nebráním se ani stahování. Potíž je v tom, že nevím, na která hudební tělesa a interprety se zaměřit...

 

Pokud se tu něco podobného řešilo, prosím mody o sloučení, ale vyhledávač na slovo "opera" našel jen prohlížeč těch internetů.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za mna zopar co viem rychlo najst:

 

Puccini:

- Bohema, nahravka je z r1972,  z Jesus-Christus Kirche v Berline, hrali Berlin Philharmoniker, diriguje Herbert Von Karajan, Pavarotti aj Freni v najlepsej forme. Nahravka je cisto analogova a jedna sa o jednu z najlepsich analogovych opernych nahravok v historii. Na amazone pre orientaciu amazon.co.uk/Puccini-Boh%C3%A8me-Giacomo/dp/B0000041TD#customerReviews

 

- Tosca/EMI - Maria Callas, nahravka z LaScaly z 50tych rokov amazon.co.uk/gp/product/B001KOBNKQ?ie=UTF8&*Version*=1&*entries*=0

 

Wagner

- Tristan&Isolde/EMI - velka studiova nahravka Placido Domingo amazon.co.uk/gp/product/B000A2ES88#customerReviews  

 

Janacek

- Liska Bystrouska - Lucia Popp, studiovka s Viedenskymi filharmonikmi z 80tych rokov neskor prenesena na CD. amazon.co.uk/Janacek-Cunning-Little-Lucia-Popp/dp/B000YCLR6A#customerReviews

 

napriek tomu ze je to vacsinou uz royalty free hudba, niektore kusy su dost drahe, kludne aj 50e+, ale je to svojim sposobom zberatelska investicia. Dnesne vydania na nosicoch - to uz sa kvalita casto zmrsi, neviem ci aj u opery (to mam skor DVD-audio a SACD), ale u beznej muziky je to na slusnom aparate nepocuvatelne. Mastering robia na mp3/sluchatka/apple pichoviny, ruky lamat a srobovakom do ucha tym co to pustia do sveta.

 

Skor hladaj podla konkretnych titulov. Hodne skvelych edicii klasiky vychadza v japonsku (vseobecne aj rock/jazz).

Upraveno uživatelem instant
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moc díky!

 

V mém případě je to dlouhodobější proces, takže rád uvítám i v budoucnu, pokud sem někdo napíše, co ho zaujalo výjimečným provedením. Předpokládám, že se dříve nebo později rozkoukám a budu znát ty správné stránky s recenzemi fandů vážné hudby, ale třeba vlákno poslouží i dalším členům.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Operu moc nemusím a baletní hudbu všeobecně také moc ne. Ale všeobecně dobrý způsob, který také používám nejen na klasiku, je...

 

jdi na www.discogs.com , nefiltruj promárně podle skladatele, ale vyhledej např. Berlínskou filharmonii (tradičně vychází pod jejich záštitou kvalitní interpretace)... uvidíš nekonečný seznam vydaných interpretací a vybereš si jaké dílo chceš. Nebo si najdeš konkrétního interpreta a na discogs vidíš roky vydání a bližší informace.

 

Dá se to používat i metalu např, kdy vidíš u konkrétní desky že toho a toho roku byl release od EMI, toho a toho roku pro japonský trh apod. Současně tam vidíš, zda-li někdo prodává release, který zrovna sháníš.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

100% zacni Verdim. Pokud te nenadchne Nabucco a Rigoletto tak asi nema cenu hledat dal. Skoro urcite te to ale nadchne a pak teprve zacne to krasne hledani. Instatnt to napsal dobre ale Vagnera nemusim. Taky je hodne kompilaci ala the best a to je taky dobrej zacatek. Libinse ti arie tak pak stahnes celou operu. Takhle jsem z Flover duetu prisel na Lakme a mnoho dalsich.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem začal s RCA Living Stereo 60CD's. Opera hmm. Puccini - La Boheme, Madame Butterfly, Gianni Schichi. Verdi - La traviata a jeho 200 oper. Mozart - Le nozze di Figaro, Don Giovanni, Zauberflotte, Cosi fan tutti. Dvořák - Rusalka. Bizet - Carmen.

 

Jestli máš Spotify nebo Tidal a nebo i Youtube. Když si poslechneš třeba 5 verzí jedné árie.

 

Vydavatelství Decca, Deutsche Grammophon, Telarc - Tchaikovskyho 1812 Overture je absolutní klasika(bacha na repráky).

 

A ještě mě napadlo na čem to budeš poslouchat, protože ty nahrávky mívají velkou dynamiku, takže jako kulisa k práci se to moc nehodí - neboť to je tak potichu, že to zesílíš a ejhle hudební exploze a točíš volume doleva.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, on si umí najít operní kus, zalistovat v encyklopedii a není negramotný aby neznal Verdiho, tady jde o konkrétní interpretaci.

 

základ

http://www.discogs.com/label/7703-Deutsche-Grammophon

http://www.discogs.com/label/5320-Decca

Upraveno uživatelem azeppelin
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co se týče čistě zvukového záznamu, doporučil bych možná ze začátku nějakou streamovací službu typu spotify apod., kvalita je na úrovni a dokud nebudeš mít jasno, alespoň můžeš procházet širokou nabídku za cca 160kč měsíčně :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky všem za tipy - a ano, jde mi především o nasměrování na interpretace, které jsou odborniky považovány za nejlepší. Dokonale mě pochopil Instant. Na druhou stranu velké díky i za informace o streamovacích nástrojích (v tom se nevyznám vůbec) i o vhodném způsobu vyhledávání, přece jen to to má svá specifika.

 

Speciální dík samozřejmě patří Hasičovi :D

 

Edit: ta ohrensteinova poznámka o dynamice opery i baletu má něco do sebe, to je fakt - abych nevlít šroubováčkem do setrvačky při nějakém nečekaném nástupu... :)

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To martar : jestli můžu doporučit nasměrování, hledej dirigenty Seiji Ozawa, Leonard Bernstein,  dále Vídeňskou filharmonii,  Bostonskou filharmonii, to jen pro začátek a nemůžeš udělat chybu s nejlepší interpretací jakou na trhu najdeš. Jakmile začneš, dál už ti to půjde samo, neboj se toho. Až uslyšís balet Romeo a Julie od Prokofjeva, tak tě už nikdy nikdo nedonutí to neposlouchat stále dokola a nehledat ten orchestr a toho dirigenta, který to zahraje podle tvých představ... protože například já můžu vše od Dvořáa dirigované Ozawou, ale absolutně nemůžu nic od Dvořáka dirigované Kubelíkem....to je jak se vším, musíš si postupem času najít to, co ti vyhovuje. A neboj se začít klidně i českými dirigenty (například Válek s rozhlasovými filharmoniky, to je taky pěkná věc ...až nevídaná)....Dobré je pustit si v rozhlase stanici Vltava, tam se vzděláš příjemnou cestou a pokud jsi z Prahy, tak Classic....no  a hlavně běž na nějakou operu, nebo balet naživo do divadla. Protože slyšet orchestr naživo = tomu se sebelepší nahrávka nevyrovná. Tak zlom vaz a vítej do klubu :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To martar : jestli můžu doporučit nasměrování, hledej dirigenty Seiji Ozawa, Leonard Bernstein,  dále Vídeňskou filharmonii,  Bostonskou filharmonii, to jen pro začátek a nemůžeš udělat chybu s nejlepší interpretací jakou na trhu najdeš. Jakmile začneš, dál už ti to půjde samo, neboj se toho. Až uslyšís balet Romeo a Julie od Prokofjeva, tak tě už nikdy nikdo nedonutí to neposlouchat stále dokola a nehledat ten orchestr a toho dirigenta, který to zahraje podle tvých představ... protože například já můžu vše od Dvořáa dirigované Ozawou, ale absolutně nemůžu nic od Dvořáka dirigované Kubelíkem....to je jak se vším, musíš si postupem času najít to, co ti vyhovuje. A neboj se začít klidně i českými dirigenty (například Válek s rozhlasovými filharmoniky, to je taky pěkná věc ...až nevídaná)....Dobré je pustit si v rozhlase stanici Vltava, tam se vzděláš příjemnou cestou a pokud jsi z Prahy, tak Classic....no  a hlavně běž na nějakou operu, nebo balet naživo do divadla. Protože slyšet orchestr naživo = tomu se sebelepší nahrávka nevyrovná. Tak zlom vaz a vítej do klubu :)

... nebo von Karajana... 

jinak můžu navázat na doporučení nahoře. A pokud jsem správně pochopil, jde Ti hlavně o orientaci ve světě hudby - a na ni vyjma kompilací, které již byly zmíněny mohu doporučit streamovací služby - spotify třeba. To co tady padlo nahoře - stran datového toku, reproduktorů, zesilovače atp. je pravda, ale na orientaci, poslouchání postačí spotify a nějaké rozumné sluchátka třeba. Však uvidíš. Ve zvuku můžeš jít vždycky nahoru, je to podobný koníček jako hodinky...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

martar: ja som pochopil tak, ze hladat vies, streamy poznas :). odporucil som nahravky co viem ze su vysoko hodnotene a kupou CD nepokazis nic. klasiky bolo vydanych hafo interpretacii, takze gugel je tvoj kamarat.. +samozrejme ked mas rad velky zvuk tak si uz jednou nohou v high end audio, a to bacha, to je drahy konicek. taky jeden sibirov kufrik rozdrncas za chvilu a neni tomu koniec...

 

scifi: ono to je tak ze kazdy ma svoj vkus, a opera je tak stary zaner ze klasicke kusy maju naozaj siroky rozptyl. tak som tam dal taku zmes co mi napadla. Opera nie je moj oblubeny zaner, cest niekolkym vynimkam. Patri to do vzdelania. Do filharmonie obcas zajdem, ale operu e-e a balet, to len v narkoze.

 

ja som skor na Ligetiho, Stravinskeho a taketo rozne vyplachy mozgu.. Glasove minimalisticke alebo filmove kusy su tiez zaujimave. alebo Vargove zive interpretacie Ligetiho.

 

asi netreba k tomu vela:

 

Dream Theater 1.0:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dík za odkazy, výborné! Ku klasike patria Má vlast od Smetany, či Dvořáková Novosvětská. To je taká povinná jazda, nie?
 
No a potom Musorgského Obrázky z výstavy, zvlášť časti Baba Jaga a Brána do Kyjeva pod vedením dirigenta Gustava Dudamela. Jeho operu Boris Godunov (základný repertoár divadelnej opery) som ešte nepočul, zatiaľ mi to stačí bez hlasu. Pamätám si ako som to prvykrát náhodne počul v noci, ešte ako vyrážkatý puberťák, pri ladení staníc v rádiu a bola to pre mňa bomba. Pritom školské koncerty ma nebavili, ale keď človek k tomu príde sám...
 
ukážka, pardon, nie je operou - ale za vypočutie to stojí.

https://www.youtube.com/watch?v=hKD8mZG2pdM&feature=youtu.be

Upraveno uživatelem StanoBare
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Wagnerky mi nesedly, ale veškerou Itálii a všechny Mozartovky můžu v jakémkoli množství. Manželku jsem dotáhnul na Rigoletta a od té doby se z divadla snad nehneme :D Co se baletu týče, obligátní Labutí jezero chce dobře vybírat; v Aussigu (režisér Nečas) nenadchlo ani v nejmenším, zato v Liberci (Batalov) a v Praze (Ďumbala) to bylo nadpozemský.

Abych nekecal nadarmo, tímhle jsem si (spolu s TyTrubkou) načal svůj základní rozhled:

 

http://www.mylistpad.com/music-lists/52-classical-music/96-top-operas

 

http://www.classical-music.com/article/50-greatest-recordings-all-time

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...