Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

Tu 22 nepouzivali to zabijaci?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Já nevím- to se dá asi napsat i o klacku a sekeře...ne?

Nedelej!! Vis, jak to myslim :) . Jak pisal Lenin, ma sve tajne vyhody.

Upraveno uživatelem tano
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Soráč, ale to teď opravdu nevím. Jak to myslíš?

Nekdy to na pivu proberem. Nejsem odbornik, jen jsem nekde neco cetl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tu 22 nepouzivali to zabijaci?

Už Raymond Chandler psával v detektivkách, že .22 používají skuteční profesionálové a asi na tom něco bude, tahle ráže byla prý dost oblíbená např. u izraelského Mossadu. Přesný důvod neznám, ale můj pocit je, že je to relativně tiché, snadno utlumitelné, zbraně jsou malé a lze je dobře ukrýt. A dále, že tato ráže byla používána na krátkou vzdálenost a profesionál uměl oběť trefit tak přesně, aby ji usmrtil. Nevím, jestli v tom byly i další důvody, třeba že bezplášťová střela se tak deformovala, že nebylo možné ji ztotožnit s vývrtem, ale to spekuluji. Souhlasím ale, že pro amatérské obranné účely je to ráže nedostatečná, na terčovou střelbu jsem ji měl ale rád. Ale třeba se k tomu vyjádří nějaký odborník... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už Raymond Chandler psával v detektivkách, že .22 používají skuteční profesionálové a asi na tom něco bude, tahle ráže byla prý dost oblíbená např. u izraelského Mossadu. Přesný důvod neznám, ale můj pocit je, že je to relativně tiché, snadno utlumitelné, zbraně jsou malé a lze je dobře ukrýt. A dále, že tato ráže byla používána na krátkou vzdálenost a profesionál uměl oběť trefit tak přesně, aby ji usmrtil. Nevím, jestli v tom byly i další důvody, třeba že bezplášťová střela se tak deformovala, že nebylo možné ji ztotožnit s vývrtem, ale to spekuluji. Souhlasím ale, že pro amatérské obranné účely je to ráže nedostatečná, na terčovou střelbu jsem ji měl ale rád. Ale třeba se k tomu vyjádří nějaký odborník...

Zajimave, treba nekdo, kdo tomu rozumi nam to vysvetli. Taky si myslim, ze na obranu to neni.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to mám :clap: a trochu popíši průběh zkoušky, třeba to někomu pomůže.

Na zkouškách nás bylo 16, 14 nových + 2 na opravu. Po testech odešli 3 lidé, takže na praktickou šlo 13 zájemců, udělali jsme to 4, 9 někdo zklamaně někdo naštvaně odešlo. Komisař byl ale velmi seriózní, choval se odměřeně, ale solidně, žádné chytáky, žádné podrazy, to říkali všichni. Trochu na nervy bylo, že tam byl komisař a 6 lidí od Policie, protože kromě dvou dam přísedících tam přišly další dvě kontroly po dvou lidech prý z vyšších a ještě vyšších složek Policie. Nervozita všech uchazečů byla značná, šel jsem jako poslední a byl jsem opravdu vyklepaný, třásly se mi ruce až jsem se styděl. Rozhodilo mě dost to, že na mě komisař na můj vkus docela spěchal, ještě jsem nedokončil jedno a už honem honem další otázka a další úkon. A to jsem, podle školitele, kterého jsem předem měl, prý moc rychlý až trochu zbrklý a mám prý u zkoušky hodně zbrzdit.

 

Test byl brnkačka, odevzdával jsem i s kontrolou cca po 10 minutách a plný počet bodů, trochu jsem znejistěl na tom, že jedna otázka byla v testu dvakrát, čekal jsem nějakou boudu, ale nebyla, jen je to riziko, kdyby ji člověk spletl, tak má ihned 2x body dole a vyhazov. Poučení od komisaře o tom, co bude chtít výstižné a slušné, upozornil, že preferuje u zkoušky hodně mluvit a popisovat jednotlivé kroky, které budeme dělat, že nebude trvat na neustálé kontrole zbraně, protože bude brát za to, že ji máme stále pod kontrolou. Jinak u zkoušky standardní požadavky: převzetí zbraně, se školními náboji nabití, vybití, přerušení střelby, ukončení střelby. Myslím že každý měl v hlavni ukrytý načerněný náboj, každý dělal rozborku a sborku, zde trval na tom, že se musí udělat nejen kontrola hlavně (2x!!!), ale i, a to zejména, kontrola úderníku, že je ve správné zadní poloze v těle úderníku a že nekouká ven směrem k nábojové komoře. Potom asi všichni měli závady, zejména selhač a slabý výstřel, takže klasika. Po selhači se ptal na to, jak se pozná chyba zbraně a chyba náboje (na zápalce náboje buď není nebo je vidět stopa úderníku) a na další postup při likvidaci selhavšího náboje. Dále postup pokud v hlavni po slabém výstřelu zůstane střela (odpověď jde se zbraní k puškaři na opravu, žádné dloubání v hlavni).

 

Myslím si, že bez návštěvy střelnice, kde se bude zkouška konat, a vyzkoušení si konkrétních zbraní a naučení se správných postupů se to dá těžko udělat, byli tam lidé, kteří trénovali jinde s Glockem a tady byla čézeta a měli s manipulací potíže a vyletěli na to.

 

Pár lidí vyletělo na tom, že zazmatkovali a nečekali 30 sekund po selhači a slabé ráně, jeden si při rozborce opřel zbraň hlavní o břicho, další vyletěli na rozborce jako takové.

 

Jinak je to asi dost plné, protože ti co vyletěli po testu se mohou přihlásit znovu až po 3 měsících, to je koncem dubna a říkali jim, že půjdou na další zkoušky až někdy v září.

 

Cena kompletní zkoušky asi obvyklá 2.100,- Kč.

 

Tak jsem si oddechl, věnoval jsem tomu hodně času, poslední měsíc pár hodin každý den a poslední cca tři dny naplno, už jsem znal všech 485 otázek nazpaměť, praxi jsem trénoval mimo 2x na střelnici ještě doma s plynovkou, ale to je ošidné, navádí to na jiné hmaty a postupy!!!

 

Tak v podnělí pádím pro zdravotní posudek a na Policii se žádostí o vydání ZP! UFFFFF :clap:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zajimave, treba nekdo, kdo tomu rozumi nam to vysvetli. Taky si myslim, ze na obranu to neni.

Odborník na střelbu nejsem, ale mám načteno něco ze soudního lékařství a kriminalistiky (něco lehčího před spaním). Učené knihy říkají, že .22 je tak oblíbená jednak kvůli snadný supresi, druhak kvůli tomu, že se ve valný většině případů nedostane z lebky ven - má však dostatečnou energii na to, aby se ještě párkrát od vnitřku lebeční kosti odrazila, takže je z mozku mozeček.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Odborník na střelbu nejsem, ale mám načteno něco ze soudního lékařství a kriminalistiky (něco lehčího před spaním). Učené knihy říkají, že .22 je tak oblíbená jednak kvůli snadný supresi, druhak kvůli tomu, že se ve valný většině případů nedostane z lebky ven - má však dostatečnou energii na to, aby se ještě párkrát od vnitřku lebeční kosti odrazila, takže je z mozku mozeček.

Logiku to ma, diky. Neco o tom asi prectu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Odborník na střelbu nejsem, ale mám načteno něco ze soudního lékařství a kriminalistiky (něco lehčího před spaním). Učené knihy říkají, že .22 je tak oblíbená jednak kvůli snadný supresi, druhak kvůli tomu, že se ve valný většině případů nedostane z lebky ven - má však dostatečnou energii na to, aby se ještě párkrát od vnitřku lebeční kosti odrazila, takže je z mozku mozeček.

Ještě je potřeba snížit prachovou náplň náboje :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...