Přejít na obsah

Hodin(k)y, čas a Bible


kvartus

Doporučené příspěvky

Měl jsem o některých členech lepší mínění. Je to tady samý "vážený" člen, forum "gentlemanů", ale jak se objeví trochu vážnější téma, tak to hned zaplevelí svými pubertálními výlevy. Taky nevím, jak spojit hodinky s biblí, kromě pojmu vnímání času, ale to přece neznamená, že se o tom nedá diskutovat a když k tomu nemám co napsat, tak sem nelezu. Trocha pokory a tolerance, pánové, by vám neškodila. A když mezi tím šukáním a chlastáním někdy otevřete bibli nebo si jen tak sednete na chvíli do kostela, třeba vám dojde, že všechno v životě není tak samozřejmé, jak se zdá.

docela přesné

 

když tu budeš dávat pěkné fotky a sem tam nějaké moudro rad se sem podívám

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak dokud mě úplně nepřejde úvodní nadšení, zkusím přidat další příspěvek k původnímu tématu. Je o tom, že z mého pohledu šla Bible už před tisíciletími naproti teorii relativity i dalším dříve zde zmiňovaným teoriím a nijak si s nimi nemusí protiřečit:

 

Jednu věc si uvědomte, milovaní: u Pána je jeden den jako tisíc let a tisíc let jako jeden den. (2. Petrův 3)

 

Před tebou přece tisíc let uplyne jako včerejšek, jak noční hodina! (Žalm 90:4)

 

Mimochodem teolog a geolog Peter Hiett píše o tom, že kdybychom při (hypotetickém) Velkém třesku postavili tři pozorovatele na tři různá místa ? prvního na kus ?hmoty?, který se později stal součástí země, druhého bychom ponechali na ?místě? Velkého třesku a třetího bychom posadili na ?křídla? světla (to by šlo, jen kdyby sám byl světlem), pak by každý vnímal čas jinak: Pro prvního by uběhlo oněch 13 miliard let, druhý by se nacházel někde v 6. dni (takže by to dnes v rámci šesti dnů stvoření ještě nebylo člověkem dokončeno), a ten třetí by byl samozřejmě mimo čas, nebo čas by pro něho neběžel. Tak to jen pro hraní si s Biblí, která je hlavně o něčem jiném, ale nemusí být tak moc v rozporu s vědou...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, a ještě pár slov k následujícím fotkám (ach jo, když se mě podaří ostrý detail, je tam zas vidět prach). Stařičké automaty Rado už dosloužily, ale aspoň jsou fotogenické. Moc se mi líbí mít na ruce takové retro.

 

A ta Bible není tak stará, ale je zajímavá příběhem. Je to tzv. Berlínka, kterou šířil po českých zemích dobrušský obchodník F. L. Hek (vzor pro F. L. Věka). Navzdory tolerančnímu patentu bylo šíření nekatolických Biblí v Rakousku zakázáno a bylo trestné až do roku 1863. Těchto Biblí bylo Hekovi zabaveno asi 400 a hrozilo mu za to až 15 let vězení. Ale nějak se z toho dostal. Mimochodem výrobní cena této Bible přepočtená na dnešní příjmy a ceny by byla asi 20 tisíc Kč, takže to byl docela i majetek...

post-40100-0-96398900-1471683694_thumb.jpg

post-40100-0-66817200-1471683707_thumb.jpg

post-40100-0-94802400-1471683716_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Venku prší, doma klid, tak zkusím další pokračování. Snad se nebudete zlobit, když to bude dnes trochu delší a bude to zahrnovat víc témat a víc fotek:

 

Téma 1: Zmínka v Bibli o ?hodinách?.

Téma 2: Největší a nejtěžší Bible, co mám.

Téma 3: Nejmenší a nejlehčí hodinky (EsZeHa), co mám.

 

1. Sluneční hodiny krále Achaze (cca. 726 před Kristem)

 

Jak už tady dříve naznačil Karlos, ve starověku asi až na výjimky čas nebyl potřeba měřit na nanosekundy a většinou ani na minuty. Ale hodiny, už dokonce 12 hodin denně a 12 v noci, už prý počítali v Babylóně, v Egyptě i ve starém Izraeli. O trochu později to Ježíš dokonce přímo zmiňuje:

 

?Ježíš odpověděl: Nemá den dvanáct hodin? Kdo chodí ve dne, neklopýtá, protože vidí světlo tohoto světa.? (Jan 11)

 

Na dvou starozákonních místech v Bibli (2. Královská 20 a Izaiáš 38) je zmínka o slunečních hodinách:

 

?Hle, vrátím stín po stupních, po kterých slunce sestoupilo na stupních Achazových slunečních hodin, nazpět o deset stupňů. A slunce se vrátilo o deset stupňů, těch stupňů, po kterých předtím sestoupilo.?

 

(Prorok zde zázrakem s vrácením stínu cosi dokazuje králi Ezechiášovi, ale mně teď jde o zmínku o hodinách). Není z toho jednoznačně jasné, zda byl čas měřen podle úhlových stupňů nebo délkových stupňů. Spíše však šlo o méně přesný gnómon, který měřil čas podle délky stínu, tedy délka hodin byla v různých obdobích roku různá, ale nejkratší byl vždy v poledne.

 

Zajímalo by mě (a zkusím se po tom podívat i v Bibli), jak si tehdejší lidé domlouvali schůzky. ?Stavím se ve čtvrtek za svítání, v poledne, nebo ?až začne vát denní vítr? (cca 15h)? Na kdy bylo stanoveno zasedání soudu? Nebo určování času při vojenských útocích? Jen slunce, hvězdy, nebo troubení na polnici?

post-40100-0-58430100-1471783974_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2. Dorého Bible z roku 1892

 

Tahle knížka má přes 9 kg a ani to není celá Bible, jen Starý zákon. Vydal ji Jan Otto (ten, co vydal Ottův slovník naučný). Jsou v ní originál litografie ? skoro 200 ? (opravdu otisky kamene na jednotlivé stránky) od Gustava Dorého. Raritou je, že toto vydání patří do limitky s textem Bible kralické, většina nákladu vyšla s katolickým překladem tzv. Bible české. Tak mě jen napadlo udělat si tu kontrast s malinkými dámskými hodinkami.

post-40100-0-38548700-1471784169_thumb.jpg

post-40100-0-28514800-1471784206_thumb.jpg

post-40100-0-72602800-1471784294_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

3. Dámské Art deco EsZeHa

 

Jasně že po babičce. Brala si dědu v roce 1930, ale fotku, na která by bylo vidět, jestli je má na ruce, nemám. Možná ale jsou novější ? podobné hodinky firma dělala až do 40. let.

 

Když jsem je v pozůstalosti objevil, nějakou chvíli mi trvalo dešifrovat firmu. Na ciferníčku jsou jen poslední stopy loga, víc pomohl vyražený nápis zevnitř na dýnku. A pak už se rozpovídal internet. Podobné jsem našel třeba TADY. Zaujali mě některé detaily jako ?jantarově? zatmavené sklíčko nebo nápaditě provedená spona u plátěného pásku.

 

Příběh značky: ESZEHA vznikla v Německu v Pforzheimu v roce 1904. Založil ji Karl Scheufele I.  ?EsZeHa? je přepis německé výslovnosti prvních tří písmen zakladatelova příjmení. V roce 1911 Karl Schuefele vymyslel ?zacvakávací? pouzdro, do kterého šlo vložit dámské kapesní hodinky, které tak působily dojmem náramkových hodinek ve svých prvopočátcích. Svůj vynález si patentoval a Eszeha začala vyrábět platinová a zlatá pouzdra a obchody šly dobře. V roce 1920 ukončila Eszeha výrobu šperků a začala se specializovat jen na hodinky. Strojky pocházeli ze Švýcarska ? JLC, IWC, Vacheron Constantine a Eterna. Vnuk zakladatele, Karl Scheufele III. později v roce 1963 koupil značku Chopard.

post-40100-0-65976700-1471784416_thumb.jpg

post-40100-0-55003900-1471784437_thumb.jpg

post-40100-0-21651500-1471784450_thumb.jpg

post-40100-0-10569900-1471784465_thumb.jpg

post-40100-0-10726200-1471784475_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle vlákno se mi líbí :) nutí člověka přemýšlet.

 

Zda se, že nás čeká ještě hodně příspěvků: https://www.openbible.info/topics/time ... otázkou je, zda má kvartus dost hodinek k focení s jednotlivými úryvky :D

 

Jinak teda až doteď jsem byl vcelku rád, že jsme národ ateistů a agnostiků, a teprve díky reakcím na začátku vlákna mi došlo, jak málo je ten náš materiální ateismus tolerantní...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Martar: Dík za povzbuzení, inspiraci a myšlenku k přemýšlení.

 

Bert: Nejsem, si úplně jist, jestli jsem kluk katolická. Mám známého, který je vášnivý sběratel starých Biblí, a vůbec není věřící. Co jsem já zač? Nevím, jestli to tu chci ventilovat, a pokud něco někdy utrousím, bude to spíš omylem a jen po drobečkách mezi řádky. Pokud mě neprozradí někdo, kdo mě zná (tak to nedělejte, prosím, :) )

 

Wanderer: Co tak tady modifikovat tu otázku, na méně osudovou - "Proč vznikl čas (pokud čas není jen iluze)"?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A mně se to hodně líbí. Bez ohledu na všechny jinověrce, agnostiky nebo ateisty. Bible jako taková je vlastně mystérium, nikdo tomu pořádně nerozumí, interpretace bývá dost tendenční a každej nýmand má potřebu se k tomu vyjádřit, včetně mě.

 

Moc by se mi líbilo, kdybys kvartusi zkusil nějak líp vyfotit ty hodinky. Myslím kompozičně, spolu s textem těch krasnejch knih, pohrát si se světlem, textem, hl. ostrosti, a tak.

 

A kdo by chtěl, otázky transcendentální si může zodpovědět sám :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám rád patinu a věci, které něco zažily a mohou vyprávět příběhy (a lidi ?s patinou? taky, nebo hlavně). Na Pepsiny z roku 1982 nedá můj syn dopustit. Jsou docela přesné, krásné a ?nejdou? odřít. (Jankoxxx, díky, žes je před rokem pustil.)

 

Ta knížka, to je taky ?milášek?. A něco z té knížky, co by se hodilo a vztahovalo se to k času? Můj oblíbený citát:

 

?Lepší je, když něco končí, než když to začíná;? nebo ve staročeštině: ?Lepší jest skončení věci nežli počátek její.? (Kazatel, či Kohelet 7)

 

(Beru si z toho, že není tak důležitý, jakej průser je to dneska, důležitý je, jak to dopadne, až to skončí...)

post-40100-0-73232200-1472060916_thumb.jpg

post-40100-0-64132100-1472060932_thumb.jpg

post-40100-0-19218400-1472060944_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zkoušel jsem ve volných chvílích najít v Bibli něco o tom, jak se v těch dobách domlouvali na určitý čas. Ta přesnost asi nebyla potřeba s výjimkou událostí, kdy bylo potřeba něco udělat ?ihned?, ale tam je většinou návaznost na jinou událost, čas uveden není.

 

Častěji se opakuje výraz ?zítra touto dobou.? Ale většinou jako by na přesném čase nezáleželo. Za někým šli 2 dny nebo 5 dnů, a pak se tam nějak našli nebo na sebe počkali. Když to bylo ve stejném městě, tak dali vědět, že to je ?teď? a v obci se to rozhlásilo a počkalo se, až pozvaní přijdou, hodina sem, hodina tam.

 

Nápadně mi to připomíná moji zkušenost ze Súdánu, kde nám místní s úsměvem říkali:

 

?Vy, Evropani, máte hodinky, my Afričani máme čas...?

 

A hodina nebo týden sem, nebo tam, to nikoho nevzrušovalo, asi jste něco takového v Africe nebo v Orientu taky leckdo zažili.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale našel jsem jedno místo z Bible, které pojednává o vojenském plánování akce před více než 3000 lety. Z něho je vidět, že přeci jen s přesnějším časem v případě potřeby pracovali. Jde o situaci, kdy obyvatelé izraelského města Jábeše čelili hrozbě Amónovců (pod vedením jakéhosi Náchaše) a poslali za nastupujícím izraelským králem Saulem své posly, aby požádali o pomoc jeho armádu:

 

?Poslům, kteří přišli, řekli: Mužům z Jábeše v Gileádu řekněte toto: Zítra za slunečního žáru se vám dostane záchrany. Poslové šli, oznámili to jábešským mužům a ti se radovali. Potom jábešští muži řekli Náchašovi: Zítra k vám vyjdeme a dělejte si s námi, co je vám libo. Příštího dne se stalo, že Saul rozdělil lid do tří oddílů. Za ranní hlídky vešli do tábora a pobíjeli Amónovce až do denního žáru. Stalo se, že ti, kteří zůstali, se rozprchli a nezůstali z nich ani dva pospolu.? (1. Samuelova 11)

 

Sluneční žár (denní žár, když slunce dobře vzešlo) bylo období dne předcházejí poledni a ranní hlídka (jitřní bdění) období poslední vojenské hlídky před svítáním.

 

Když tu o slunečním žáru - vyndám z hodinkovnice své Citizen Eco-Drive, před lety dárek od Proroka. A zkusím na sluníčku foto se zlatou ořízkou tzv. Růžičkovy Bible. Ta Bible je moc pěkný kousek z roku 1863, tedy vydaný ihned po skončení platnosti zákazu šíření nekatolických Biblí.

post-40100-0-37808300-1472132867_thumb.jpg

post-40100-0-21789500-1472132882_thumb.jpg

post-40100-0-38604200-1472132903_thumb.jpg

post-40100-0-09108000-1472132917_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro mě jedno z nejzajímavějších témat, co jsem tady četl. Díky moc. V těchto věcech mám i díky dlouholetému iracionálnímu odporu (asi podobnému některým hloupým příspěvkům v úvodu) poměrně značné mezery. Zajímavé nahlédnutí do historie času, opravdu super. Doufám, že budeš pokračovat a nenecháš se znechutit, velký respekt za absolutně klidnou a pragmatickou reakci, to bych nedokázal. Btw. kolik těch biblí doma vlastně máš ? :D 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YPO

Pro mě jedno z nejzajímavějších témat, co jsem tady četl. 

pro me taky ...... furt cekam kdy se doctu co me ceka v hodinkovem pekle ......a furt nic........ ale ja to vydrzim az do konce...... jestli teda tadle one men show nezanikne pred rozuzlenim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...