Přejít na obsah

V čem vlastně spočívá hodnota Primek?


Doporučené příspěvky

To, co zde budu psát, bude jistě působit kacířsky, ale jsou to myšlenky, které mě napadaly, a rád se nechám přesvědčit, že se v něčem podstatném mýlím. A rozhodně to nepíši proto, abych kohokoli urazil.

Hodinkový virus jsem chytil někdy před rokem, stále jsem ve fázi hledání, a od té doby mi prošlo pod rukama celkem dost vintážních hodinek nižší třídy, Primky nevyjímaje. A přemýšlím, v čem je zakopaný pes: Zdá se mi, že zcela srovnatelné jsou nejen třeba ruské hodinky, které se dají koupit za poloviční a menší ceny, ale i švýcarské hodinky méně známých prequartzových značek, které jsou IMHO mnohem kvalitnější, a také jsou k mání za ceny výrazně nižší než ceny Primek v obdobném stavu. Také jsem viděl za nižší ceny ocelová vintážní Seika apod. I v případě opravdu povedených Primek, jako jsou Igeny nebo Brusel, lze najít výrazně levnější ekvivalenty.

Ostatně ? na eBay si Primky, na rozdíl od českého trhu, nijak zvlášť dobře nevedou.

Spočívá hodnota těchto hodinek na našem trhu v tom, že je to ?rodinné stříbro?, že jsou ?hezké české?, nebo zde existuje nějaký skrytý faktor, který mi uniká?

Samozřejmě si uvědomuji, že cena je dána poptávkou ? přemýšlím o tom, co za touto poptávkou stojí, tj. zda sentiment, nebo něco dalšího.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 143
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Myslím, že v posledních dvou větách jsi trefil vše podstatné, a je to i můj názor. Takže za mně shrnuto: sentiment, rodinné stříbro, hezké staré české. Za mně tedy hlavně ten sentiment, jsou prostě z doby, kdy jsem byl mladý, všechno stálo za prd, ale i přes to to bylo krásné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle mě je to tím, že jsou NAŠE. Že jsou československé nebo české. Že je vyráběli a nosili naši dědové, naši otcové, že jsme je dostali a nosili v mládí. Že je to část české hrdosti. Kdo se cítí být Čechem nebo Čechoslovákem, tak by měl na prvním místě koukat po Primkách. Navíc ty dříve vyrobené většinou stojí pár korun. Je to o vlastenectví, emocích i nostaligii. A to Omegy, Rolexy nebo Breitlingy nepřinesou. Je to rozdíl jako mezi rodinou a ostatními lidmy. Aspoň já to tak vidím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Obecně je hodnota věcí pouze v tom, že je lidé chtějí. A čím víc něco chtějí, tím větší je ona hodnota a obráceně. Nic jiného v tom není.

 

Ed: A trochu si myslím, že na současnou chtivost po primkách měla největší vliv kniha Hodinky Prim...

Kniha šikovně zabrnkala lidem na chtivost a probudila takové malé, umělé šílenství, tak trochu jako fidget spinner - není to na nic, ale každý to chce.

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Obecně je hodnota věcí pouze v tom, že je lidé chtějí. A čím víc něco chtějí, tím větší je ona hodnota a obráceně. Nic jiného v tom není.

 

No, nebudu se zamotávat do úvah, jestli existuje rozdíl mezi cenou a hodnotou. Budeme-li je brát synonymně, máš samozřejmě pravdu. Ale proč je ta poptávka taková? Pokud vím, tak v minulosti rozhodně o Primky takový zájem nebyl, takže zde kromě vlastenectví a podobných motivů zřejmě hraje roli i popularita retro věcí v poslední době. Takže asi fakt retro hype + vlastenectví = popularita Primek.

 

Podle mě je to tím, že jsou NAŠE. Že jsou československé nebo české. Že je vyráběli a nosili naši dědové, naši otcové, že jsme je dostali a nosili v mládí. Že je to část české hrdosti. Kdo se cítí být Čechem nebo Čechoslovákem, tak by měl na prvním místě koukat po Primkách. Navíc ty dříve vyrobené většinou stojí pár korun. Je to o vlastenectví, emocích i nostaligii. A to Omegy, Rolexy nebo Breitlingy nepřinesou. Je to rozdíl jako mezi rodinou a ostatními lidmy. Aspoň já to tak vidím.

 

Jo jo, nejsem (pravý) Čech: Neskáču na kolektivních událostech a kdyby přede mě někdo položil Primky a Rolády a řekl "Tu máš a vyber si.", rozhodně bych se nezachoval vlastenecky :-P

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, nebudu se zamotávat do úvah, jestli existuje rozdíl mezi cenou a hodnotou. Budeme-li je brát synonymně, máš samozřejmě pravdu. Ale proč je ta poptávka taková? Pokud vím, tak v minulosti rozhodně o Primky takový zájem nebyl, takže zde kromě vlastenectví a podobných motivů zřejmě hraje roli i popularita retro věcí v poslední době. Takže asi fakt retro hype + vlastenectví = popularita Primek.

 

 

Jo jo, nejsem (pravý) Čech: Neskáču na kolektivních událostech a kdyby přede mě někdo položil Primky a Rolády a řekl "Tu máš a vyber si.", rozhodně bych se nezachoval vlastenecky :-P

 

srovnáváš rozdílnou cenovou úroveň, do rozhodování musíš zakalkulovat rozpočtové omezení. A je z tebe vlastenec

 

U cen Primek je krásně vidět jak fungují ekonomické teorie v praxi, střet nabídky a poptávky. Pěkných kousků je čím dál míň, poptávka je vysoká, podporovaná forem, accutronovou knížkou a ceny vytrvale rostou.

 

Kdyby nebylo tohle forum, daj se Orlíky sehnat za flašku

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

srovnáváš rozdílnou cenovou úroveň, do rozhodování musíš zakalkulovat rozpočtové omezení. A je z tebe vlastenec

 

Já to myslel tak "Tumáš a vyber si, je to dárek." :-) Reagoval jsem na Falsenberga. 

Ale jinak co se týče správné cenové úrovně: Být vlastenec je dnes asi 2-3x dražší. Mám právě na rukou pěkně zrenovované zlacené Systemy (Švýcarsko, jedna z mnoha firem, které smetla quartz krize) - 25 kamenů, Incabloc, automaty, šroubovací dýnko... Kdybych je chtěl prodat, horko těžko se dostanu nad litr, spíš ne. Srovnatelné Primky mají na českém trhu mnohem větší cenu.

Upraveno uživatelem Kojotisko
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhlasím se vším výše uvedeným. Mám Primky S2 po tátovi a proto pro mě mají cenu. Celkově se ve světě hodinek setkávám se stejným trendem jako ve světě veteránů... Mám pár kývaček z 60. let, jednu teď renovuju. Cena vyskočila za posledních let raketově (k mé nelibosti). Za stejné peníze jde koupit třeba čtyřtaktní angličan, ale nikdo jej jej nechce. Všichni chtějí Jawu, protože na ní jezdil tata nebo oni za mlada...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

možná by se pro pořádek mělo rozlišovat co je cena a co je hodnota

 

No, pro klasickou ekonomii je cena vyjádření hodnoty. Paragraf 492 nového občanského zákoníku uvádí: ?Hodnota věci, lze-li ji vyjádřit v penězích, je její cena?.

Pro marxistickou ekonomii hodnota výrobku = vztah mezi pracovní silou a výrobkem, tj. množství lidské práce v něm obsažené. Hodnota není totožná s cenou. Cena pod vlivem nabídky a poptávky osciluje okolo hodnoty.

Pak můžeme uvažovat o hodnotě v emocionálním smyslu (něco bez-cenného může mít pro někoho vysokou hodnotu apod.), ale to už jsme u pocitů, které se obtížně kvantifikují.

Upraveno uživatelem Kojotisko
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YPO

pocity se kvantifikují bezvadně .

 

... ty budeš mít hnusný primky na prodej, který pro mě nemají žádnou hodnotu, ale potřebuju nutně mít ten svůj fidgetspinner, tak ti za ně dám dvěstěkorun ..... já budu o dvěstěkorun chudší a budu mít hnusný primky, který nemaj žádnou hodnotu = budu šťastnej

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Obecně je hodnota věcí pouze v tom, že je lidé chtějí. A čím víc něco chtějí, tím větší je ona hodnota a obráceně. Nic jiného v tom není.

 

Ed: A trochu si myslím, že na současnou chtivost po primkách měla největší vliv kniha Hodinky Prim...

Kniha šikovně zabrnkala lidem na chtivost a probudila takové malé, umělé šílenství, tak trochu jako fidget spinner - není to na nic, ale každý to chce.

 

Dovoluji si oponovat. Já po prohlédnutí knihi pochopil, že všechny primky v životě nemohu sehnat a utvořit celistvou sbírku, takže jsem si nechal jen sporty a většinu ostatního prodal. Teď, když vidím o kolik vzrostl, cena, lituji, že jsem nepočkal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pocity se kvantifikují bezvadně .

 

... ty budeš mít hnusný primky na prodej, který pro mě nemají žádnou hodnotu, ale potřebuju nutně mít ten svůj fidgetspinner, tak ti za ně dám dvěstěkorun ..... já budu o dvěstěkorun chudší a budu mít hnusný primky, který nemaj žádnou hodnotu = budu šťastnej

 

Jenže to je prostě ta nabídka a poptávka. Z té plyne aktuální hodnota té věci na základě té transakce (tj. 200Kč). Já měl na mysli takový typ hodnoty jakou představuje třeba svatební fotografie rodičů. Pro jejich potomky může být značná, pro ostatní je to jen bezcenný kus papíru. Tohle se blbě kvantifikuje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YPO

 Já měl na mysli takový typ hodnoty jakou představuje třeba svatební fotografie rodičů. Pro jejich potomky může být značná, pro ostatní je to jen bezcenný kus papíru. 

takže nakonec bude rozdíl mezi hodnotou a cenou .... že jo ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...