Jump to content
Steev

Já a hodinky

Recommended Posts

Ahoj,

 

již několik měsíců zde pročítám fórum a nyní jsem se rozhodl pro svůj první příspěvek. Jak jsem tedy k hodinkám přišel?

 

Děda a praděda byli hodináři. Ani jednoho jsem sice nezažil, ale nějaké hodinky v rodině jako vzpomínka zůstaly. Přesně jedny. Pobedy. Na základní škole jsem je tedy začal nosit. Ještě na původním řemínku, celkem zachovalém, ale zub času už na něm vidět byl. Po čase mě to ale přešlo. Myslím, že zejména kvůli tomu pásku. Byl totiž s koženou "podložkou" na dýnko, což se mi nelíbilo. Několik let jsem tedy žil v klidu bez hodinek. Druhý děda, kterého jsem zažil, nosil Poljoty, které jsem mu vždy okoukával, protože se mi líbily. Když zemřel, tak jsem je po dlouhé době a zapomnění našel v šuplíku, z čehož jsem měl ohromnou radost. Zvlášť když šlapaly jako hodinky. Starý pásek šel dolů místo nového a vesele jsem je nosil. To už bylo v době, kdy jsem studoval na vejšce. To však netrvalo dlouho, protože jsem dostal na vánoce od táty digitálky Suunto Vector. Chystali jsme se totiž do Himálaje. Tak abych věděl, jak jsme vysoko. :) Suunta byly celkem šok, když jsem nosil tenké malé oblekovky a najednou dostanu tak velké hodinky. Ale rychle jsem si zvykl. Nakonec jsem je nosil léta 24/7. Což se na nich podepsalo ošoupáním čísel úhlů z těla. Jednou byly na reklamaci a hned na to na reklamaci reklamace, když mi nechali prach pod sklíčkem, přes co jsem se prostě nepřenesl. Po vystudování jsem nastoupil do práce, kde jsem ještě nějaký čas nosil Suunta, ale pak jsem si řekl, že zas zkusím oprášit Poljoty. Opět se mi líbily. Nedalo mi to, a tak jsem si řekl, že zkusím ještě prošmejdit šuplíky po dědovi, kde jsem našel Poljoty. A hle! Našel jsem dvoje Primky. Sklíčka špatný. Ciferníky parádní. Šlapou krásně. Skla jsem nechal vyměnit spolu s páskama. Jedny Primky jsem nechal u hodináře dát do ultrazvuku na vyčištění. To jsem ještě netušil, jak funguje a pak jsem se divil, jak mi zničil ciferník. Což mě pěkně štve. Inu, začal jsem to všechno nosit opět, máma si toho všimla, a zanedlouho přišla s dobrou zprávou. Doma našla ještě jedny hodinky po dědečcích hodinářích. Majaky. Takže celkem dvoje hodinky po hodinářích. Ve skutečnosti jich bylo víc, i nějaké cibule prý. Ale to si rozebralo příbuzenstvo kdysi. Což mě také štve. Ani jsem to neviděl co bylo a mě nezůstalo. :) A teď proč to píši do sekce ruských hodinek.

 

Postupem času jsem dospěl názoru, že hodinky z pozůstalostí nebudu nosit, abych je nezničil. Uložil jsem je tedy do poličky. Mezitím jsem na internetu hledal něco o Poljotech a Majaku, o kterém jsem ještě nevěděl, že je to Majak, protože nevládnu azbukou. Hledání mě zavedlo mimo jiné na stránky Dashiella, kde jsou krásné obrázky všemožných sovětů jeden vedle druhého a já se tak zamiloval. A tak se to rozjelo naplno. Začal jsem si dělat radost něčím na denní nošení. Tikot hodinek se mi líbí tak moc, že večer, když nemůžu usnout, tak se ani nesnažím usnout, ale dám si ruku s hodinkama na ucho a poslouchám. :) No a vzhledem k tomu, že byli v rodině hodináři, tak nám v domě, naštěstí, zůstal vercajk po nich. A to takovej, že ani nevím na co to je a doufám, že mi zde rádi poradíte, na co se a jak používá. Ovšem já šel hlavně po otvírácích na naklapávací a šroubovací dýnka a po šroubováčkách. Vše jsem našel a já se tak pustil do své první rozborky. Nutno říct, že jsem se jí dlouho vyhýbal, protože jsem si zde přečetl nějaké vlákno s rozborkou Primek, kde se psalo o létajících součástkách, následném strastiplném hledání a dalších patáliích. Rozborka i sborka hodinek Slava se povedly a já tak přivedl k životu mrtvé hodinky. Měl jsem z toho a stále mám velkou radost a jsem na sebe hrdý. Určitě by byli i děda s pradědou. :) Zkusím tedy přidat i jeden GIF prvního pokusu.

post-62607-0-25710800-1535822711.gif

A aby to nebyl jen takový výkřik do tmy, tak položím první otázku. Při sborce jsem hodinky nemazal. Nemám (zatím) čím. Vadí to hodně? Hrozí nějaké poškození? Není nějaká šance, že tam ten olej stále je v dobrém stavu? Běží totiž velmi dobře. Až se divím, s jakou přesností.

 

Sloh už je to dlouhý, snad to někdo dočte celé. Takže tedy: Ahoj, já jsem Steev a líbí se mi sovětské hodinky. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Sloh už je to dlouhý, snad to někdo dočte celé. Takže tedy: Ahoj, já jsem Steev a líbí se mi sovětské hodinky. :)

Docital som, vitaj :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest LONGINES

Klobouk dolů, jseš šikovnej, já bych si na to netrouf! Určitě ti pomáhali praděda s dědou a mají teď z tebe velikou radost! Obecně, miluju starý hodinky ( a starožitnosti obecně) a lidi, který jsou k takovým věcem citliví a váží si jich mají mé obrovské sympatie. Ještě jednou - dobrá práce!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jses dobrej, ja s tim poprve slehnul do kouta- uz jsem to dohromady nedal.

K tve otazce- dle meho si to promaznout mel, dojde dle meho k rychlejsimu opotrebeni ( mazivo tam s nejvetsi pravdepodobnosti uz zadne neni ), ale na tohle ti jiste fundovaneji odpovi nejaky zdejsi hodinar ( a mou odpoved rozcupuje jako hloupost ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

O mazání je tu něco v sekci Opravy, servis.

Pak tady https://app.box.com/s/euqonyjaxddvo83i789m je sken knihy Josef Hájek, Mazání hodinových strojů

 

mid_mazani-hodinovych-stroju-zlF-280178.

 

Každopádně je to docela věda, která dělá rozdíl mezi amatérem a Hodinářem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kdo maže, ten jede. U hodinek spíš platí maž míň než bys myslel. Olejový film na dílech klidně může být, ale viskozita nebude asi nic moc. Ideál vyčistit a znovu máznout, já bych to nechal hodinářům. Bylo by škoda pokurvit památečni rodinné kousky pokusama. Jinak hezký čtení, až do konce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Díky za vřelé přivítání.

I když musím říct, že teď už mi to nějak extra složité nepřijde rozebrat a pak složit. Abych to ale tak nezjednodušoval, tak jsem si samozřejmě dělal fotky krok po kroku, viz. GIF. A nutno říci, že jsem občas nápovědu využil. Zvlášť když jsem se na to po rozborce třeba pár týdnů nepodíval. :D

 

Zní to jako že bys třeba pod stromeček potřeboval nějaké vybavení

Potřeboval. Třeba to mazivo. Ale je toho víc. Lupu s větším zvětšením. Pavouka na snímání skel. Bez držáku strojku jsem se zatím obešel. Vyřešil jsem to šalamounsky pneumatikou z Merkuru. Posadím na ní strojek a hřídele kol se mi tak nezohýbají, jako kdybych to položil na stůl.  :cool02:

 

 mazání je tu něco v sekci Opravy, servis.

Pak tady https://app.box.com/s/euqonyjaxddvo83i789m je sken knihy Josef Hájek, Mazání hodinových strojů

 

Každopádně je to docela věda, která dělá rozdíl mezi amatérem a Hodinářem...

Díky za odkaz. Vypadá to na velmi dobrou studnu znalostí. Zase mám co dělat při dlouhých zimních večerech. Naštěstí mám v plánu zůstat amatérem.

 

 

Bylo by škoda pokurvit památečni rodinné kousky pokusama.

Právě že památeční kusy jsou všechny skvěle fungující a proto uloženy do hodinkovnice. Co šlape, v tom není třeba se hrabat. Jak jsem psal, na ty svoje pokusy jsem si začal dělat radost nějakým tím nákupem. Mimo jiné například opravené Slavy.

 

A když mi dělají takovou radost, tak jsem je za odměnu opatřil NATO páskem a vyvezl je do světa. Zamiloval jsem si ty jejich plastický indexy. Při dobrém světle hážou krásný odlesky spolu s ručičkama a ciferník celej zmizí. Prostě pecka. Jen to ještě nemám vyfoceno. Tak alespoň takto:

 

Benátky

post-62607-0-29913100-1535996903_thumb.jpg

 

Na ferratě v Dolomitech

post-62607-0-86599200-1535997134_thumb.jpg

 

Domovina

post-62607-0-67144600-1535997158_thumb.jpg

 

Samozřejmě nezůstalo u jedné rozborky. Ale to zas jindy. Třeba sem dám fotky i těch z pozůstalostí. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je moc dobrý úvodní vstup - Vítej  :cheers:  mi se nejvíc zamlouvá důraz na Sovětské hodinky, ony mají takový designový přesah, který dnes na ruských již skoro nenajdeme, prostě je vše jinak, je jiná doba a sovětské jsou nostalgie. Sovětské a ruské jsou přece jen rozdílné kategorie.

**

Edited by eloga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak po dlouhé době zkusím zas něco málo přidat.

 

Zmíněné Pobedy, které jsem nosil jako první. Kalibr 2602 s mimocentrickou vteřinovkou. Odhaduji padesátá léta. Nápis Pobeda ve stylu psacího písma. Dle mě ne moc časté. Na fotce s krabičkou na novém pásku a vedle původní.

post-62607-0-28010800-1542046518_thumb.jpg

 

Další hodinky po předcích hodinářích byly Majaky. Kalibr 2603. Nejspíše opět z 50. let z Petrodvoreckého závodu. Nádherný stav. Dle mě minimálně nošené. Na původním pásku (podložku na dýnko jsem odstranil, protože se mi zkrátka nelíbí) s etují.

post-62607-0-27477500-1542046817_thumb.jpg

 

A poslední hodinky, které jsem ale nosil jako druhé mechaniky, jsou Poljoty po dědovi nehodinářovi. Kalibr 2209. Šedesátá léta. Dá se říci legendární strojek - nejtenčí ze sovětské produkce. Pokud nepočítám ten, který byl tenčí, ale lámal se. Dle Marka Gordona. Na fotce i s dvěma kusy nalezených Primek ze stejného šuplíku jako tyto Poljoty. U těch kalibry nevím. Zatím. Ani léta výroby. :)

post-62607-0-95556900-1542047225_thumb.jpg

 

Nedávno jsem si na stránkách Marka Gordona chtěl něco najít a stránky se mi nenačetly. Tak jsem trochu zapátral a dozvěděl se, že je Mark po smrti (za pár dní to bude rok) a celou svoji sbírku prodal ještě předtím za necelých 14 milionů na ebayi. Koukal jsem jak péro z gauče. Dle mě velká škoda těch stránek, nebo spíše studny informací.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radost pohledet. Nemuzu si pomoct, ale nejkrasnejsi hodinky se stejne delaly v 60. letech. Tenhle vrchol uz nebude nikdy prekonany...

Edited by Ondra

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest LONGINES

Tak tak! Moje slova! A navíc se mi tak líbí ta Steevova zjevná láska k hodinkám, která je ze čtení tak patrná!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, on ten jeho web Ussr Time uz delsi dobu nechodil... no vida, je po smrti :-(

 

Skoda ho, te sbirky i toho webu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak po dlouhé době zkusím zas něco málo přidat.

 

Zmíněné Pobedy, které jsem nosil jako první. Kalibr 2602 s mimocentrickou vteřinovkou. Odhaduji padesátá léta. Nápis Pobeda ve stylu psacího písma. Dle mě ne moc časté. Na fotce s krabičkou na novém pásku a vedle původní.

attachicon.gifIMG_20181110_110512.jpg

 

Další hodinky po předcích hodinářích byly Majaky. Kalibr 2603. Nejspíše opět z 50. let z Petrodvoreckého závodu. Nádherný stav. Dle mě minimálně nošené. Na původním pásku (podložku na dýnko jsem odstranil, protože se mi zkrátka nelíbí) s etují.

attachicon.gifIMG_20181110_110257.jpg

 

A poslední hodinky, které jsem ale nosil jako druhé mechaniky, jsou Poljoty po dědovi nehodinářovi. Kalibr 2209. Šedesátá léta. Dá se říci legendární strojek - nejtenčí ze sovětské produkce. Pokud nepočítám ten, který byl tenčí, ale lámal se. Dle Marka Gordona. Na fotce i s dvěma kusy nalezených Primek ze stejného šuplíku jako tyto Poljoty. U těch kalibry nevím. Zatím. Ani léta výroby. :)

attachicon.gifIMG_20181110_110058.jpg

 

Nedávno jsem si na stránkách Marka Gordona chtěl něco najít a stránky se mi nenačetly. Tak jsem trochu zapátral a dozvěděl se, že je Mark po smrti (za pár dní to bude rok) a celou svoji sbírku prodal ještě předtím za necelých 14 milionů na ebayi. Koukal jsem jak péro z gauče. Dle mě velká škoda těch stránek, nebo spíše studny informací.

 

ty černý deluxy by si zasloužily originál korunku, zkus hodináře ve svém okolí, jestli nemají něco v šupleti

 

post-953-0-10366800-1542099230_thumb.jpg

 

nedá mně to, abych nezmínil, že je slušnej pešek mít dědu a pradědu hodináře a zdědit po nich dvoje masově vyráběný sovětský hodinky, alespoň, že ty pobědy jsou v málo vídaném provedení s luminiscencí..

 

sám jsem zažil něco obdobného, když mně můj vzdálený příbuzný z Nověho Města nad Metují, který pracoval dlouhá léta v Eltonu, vzkázal, že nic zajímavého na prodej nemá, ale přitom vesele obchodoval s jinými členy fóra  :suicide_anim:

Edited by tolja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, on ten jeho web Ussr Time uz delsi dobu nechodil... no vida, je po smrti :-(

 

Skoda ho, te sbirky i toho webu...

 

já žiju v tom, že jsem na jeho webu "nedávno" něco hledal, ten čas hrozně letí

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nedalo mi to a vzpomněl jsem si na stránku archive.org, že si zkusím vytáhnout zálohy Markovo stránek. Po chvíli zkoušení mi došlo, že to nikam nevede. A naštěstí měl někdo stejný nápad a byl efektivnější. Takže na https://www.ussrtime.info/ je skoro kompletní záloha jeho stránek. Aspoň že tak. Každopádně...

 

Oživil jsem si další mrtvolu (včetně tohoto vlákna :) ). Sice už je to nějaký čas, ale to nevadí. Nepatřím mezi aktivní přispěvatele internetů. Je to Slava 2427 z osmdesátek, day/date, automat, 27 kamenů. Na první pohled bylo jasné, že se do nich dostala voda. Byly totiž nazelenalé pod okrajem sklíčka. Hodinky jsem tedy rozebral a zjistil, že jsou zarezlé zuby krokového kola. Tak jsem je vyčistil, složil a šlapou jako hodinky. Day/date překlápí krásně. Co víc si přát. Přál jsem si tedy jiné tělo a korunku. Obojí totiž bylo už dost jeté. Zejména na krásném vroubkování těla mi to vadilo. Obojí jsem si tedy sehnal jiné a prohodil. Ovšem tady mě velmi překvapila jedna věc. Každé tělo ze stejných hodinek je jiné. Vidíte ty tloušťky?

 

post-62607-0-03863900-1567530409_thumb.jpg

 

Nicméně strojek se vešel bez problému, tak jsem si je vzal za odměnu na lyžovačku.

 

post-62607-0-74718900-1567530770_thumb.jpg  post-62607-0-33878800-1567530782_thumb.jpg

 

Dejdejt jsem si hodně oblíbil. Zvlášť na dovolené, kde dokážu ztratit naprosto pojem o čase. Nakonec jsem ale zjistil, že se mi líbí spíše na kůži.

 

post-62607-0-09696300-1567531017_thumb.jpg

 

Došťouchal jsem je párátkem na skvělých +1,6 s/d, takže jsem spokojen. Sunburst je parádní. Plastické indexy mám rád. Krásně odráží večerní světlo. Jen to sklíčko by zasloužilo přejet něčím.

A na závěr jen taková poznámka. Pozorné oko si již jistě všimlo (i přes mé nekvalitní fotky z mobilu při špatném světle), že barvy ručiček nejsou stejné. Minutovka měla barvu totiž částečně ve středu po celé délce vyloupanou. Nezbylo mi tedy nic jiného, než tam nějakou barvu máznout zespodu. Všiml jsem se u jiných kousků, že na to vylamování barvy z ruček sověti nějak trpí.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Steeve

Velká gratulace ke všemu, jsem rád, že tu máš takové vlákno a píšeš zkušenosti.  :cheers:  :notworthy:

Edited by eloga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...