Přejít na obsah

Quartz - ladeni presnosti


Doporučené příspěvky

Zdarec,

mam dotaz na odborniky v kremikovem svete.
Mam tady 3 stejne strojky vintazni quartz Omega 1611, jez jeden se zpozduje 2 sec/den, druhej se o 1,5 denne predbiha a treti jde presne. 
Strojky maji jeste trimmer na sroubek. Mam dotaz, jestli to za:
a) Nemam resit
B) pootacenim sroubku trimmeru se pokusti to vyladit (moje oblibena metoda pokus/omyl)
c) zanest to k hodinari, jez na to ma masinu (tedy pripadne kdo v Brne, nebo CR je nejvhodnejsi )
Dekuji za podnety a hezky vikend vsem!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No tak to jsme zvedavi oba na to samy:) Vcera vecer jsem si psal s kremikovym guru Piotrem Samulikem (crazywatches.pl - doporucuju vsem milovnikum quartzu) a ten mi rek, ze to dela doma bez masiny porad. Popsal mi postup, overim to a dam vam vedet, jak to dopadlo. Ale jak asi tusite, bude to na dyl:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem zjistil, ze u 2 kusu ze 3 ten trimmer nema sroubek, ale takovou 4hrannou dirku uprostred, takze vyrobim dnes pripravek na miru a zacnu s tim kroutit. Nasel jsem nejake info a mel bych byt schopen pomoci trimmeru doladit az 10s/den. Dam vedet az bude akce mit nejaky vysledek, pokud se ukaze ze jsem kopyto, tak to pojede za Jiri9 a jeho selmou Elmou :)
Ilustracni obrazek  trimmeru na cal 1310:
post-2867-0-97457100-1552485048_thumb.jpg
 





 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přípravek bych ohnul do elka, aby byl vidět i malý pohyb... Jiný výsledek než nula neočekáváme. :)

jj, toto me radi i Jirka, asi vypiluju 1mm imbusak na to, je to dobrej napad, i vzhledem k tomu, jak to bude zatuhly/zaoxidovany. (Btw, orig Omega tool vypada jako maly sroubovak). Predtim to zkusim rozsolit Kontaktolem.  No nebude to tak rychle, zatim servisuju mechanickou cast.

 

Nevím, jestli čtu ten obrázek dobře, ale vypadá to, že k dispozici je regulace v rozsahu 180° a má to být 10 sec.

Ty dvě vteřinky by tedy zodpovídaly 36°, což je celkem velký pohyb ...

 

Držím palce ;)

Asi mas pravdu, prvni ladeni bude asi skokovy, ale doladeni treba na setinu denne bude uz chtit jemnou motoriku a trpelivost :)

Upraveno uživatelem Seamaster
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je dobry dotaz, toto me samotneho zajima, proto jak pisu vyse, nejdriv radej resim (cistim a mazu) mechanickou cast.
Nicmene si myslim, ale muzete me vy zkusenejsi vyvest z omylu, ze v pripade cal 1611 by stav strojku nemel teoreticky mit vliv.
Tento kalibr js specificky a objevuje se jen v Omega Seamaster Chrono-quartz, zname tez jako Montreal, nebo Albatros.
Sestava se z analogove a digi casti, ktera ma ale spolecny oscilator, ktery dava zaroven impulzy jak motorku, ktery pohani analogovou cast, tak do digi modulu.
Analog cast ale vubec nema sekundovou rucku, sekundy se zobrazuji jen na displayi digi casti.
Takze si rikam, ze i kdyby se vlivem necistoty zpomalovala alalogova cast, ty udaje na displayi by mely byt presne, odpovidajici serizeni frekvence oscilatoru, nebot analogova cast na nej nema vliv, ne?
Pokud ovsem tam treba neni nejaky vliv v tom, ze zvyseny odpor, ktery musi motorek prekovavat nejak neovlivnuje oscilator a tim i digi cast; nevim, rad se necham poucit.

Legenda:
7.Oscilator
8.obvod

9.motor

11.obvod chronografu

12.baterie
post-2867-0-14710600-1552562613_thumb.jpg
 

 


 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V případě, že všechno řídí jeden modul, včetně krystalu.  Tak digitál a analog musí jít stejně . Kdyby se analog rozscházel s digitálem, tedy se spožďoval, pak bych hledal v soukolí .

Jinak větší odpor, nebo nečistoty v soukolí , Ti zvíší akorát spotřebu proudu a baterie pak moc dlouho nevydrží.

Upraveno uživatelem Jiří9
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli můžu taky jednu malou (a asi zbytečnou) radu - označ si polohu toho trimru vůči pouzdru a při nastavování si vyfoť pozici klíče /nebo pootočení trimru) s poznámkou, o kolik se ti hoďky rozběhly/zpomalily. Já si takhle fotím mechanické, protože nemám vibrograf a na trojí nastavování podle předchozích fotek se většinou dostanu dost blízko nule (samozřejmě v závislosti na strojku). Jo a to focení dělej buď ze stativu, nebo si dej bacha, aby byl foťák/mobil vždy kolmo na stroj. I malá paralaxa ti může snížit přesnost odečítání polohy a proces ladění prodloužit.

držím palce a jsem zvědav na výsledek. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak říká Jirka, bordel v soukolí u quartzu moc nemá vliv na přesnost, pokud hodinky plynule jdou bez zastavování-to jde občas těžko zjistit. Tím šroubem to vyšteluješ, je to drbačka, ale to je i když se seřizují mechaniky samodomo. Stalo se mi u starejch hodinek, že ten trimr byl nějakej slepenej, při tom točení se asi nějak strhl a šlo to ještě blbějc jak předtím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...

Já bych se také moc rád zeptal nějakých odborníků zde na foru. Mám nové hodinky Renato T-Rex, ana-digi. Je v nich strojek ISA 9003/7301. Za týden se mi zpomalují o cca 1 sec. Já vím, že někteří řeknou, že to nic není. Ale mě zajímá, jestli existuje u tohoto strojku možnost seřízení. Mám raději, když se spíše mírně zrychlí, než když se zpomalují. Předem velmi děkuji za info.

01-ISA9003-7301.jpg

02-ISA9003-7301.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...