Přejít na obsah

Benefit plus - cafeterie?


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 79
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

mam ich 50. uspora coho prosim ta? je to vsetko obycajny mindfuck. treba tu celu komediu zrusit a vybavene. akurat sa na tom prizivuje armada parazitov. 

 

jeden riadok v zakone o dani z prijmov by tomu teatru s poukazkami, benefitmi a faketeriami dal utrum nafurt.

 

jenže to si většina zákonodárců nelajzne, protože by si tím nasrala velmi početnou skupinu voličů, protože ti budou mít pocit, že jim něco bereš a zase vyhrál ten posranej podnikající kapitalista a zloděj, co je zaměstnává (bo všichni kradnů a je potřeba je zdanit....)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja dneska neusnu. Protoze budu premejslet, jak ze svejch zamestnancu udelat korporatni pitomce a ze svy firmy teda ten korporat. Uz mam i novej slogan: Kazdy patek grilovani.

 

A koho tam budeš grilovat?

 

Dělat korporátní pitomce netřeba, ona ta cafeterie není zas taková sračka, jde tím řešit spousta věcí, které se jinak dělají blbě. Jednoduchej příklad může být jazykový vzdělávání, který v malé firmě může být celkem easy, ale ve firmě, která má v ČR kancl ve 3 lokalitách a k tomu 15 dalších zemí po světě to není už taková sranda.

 

U nás máme jazykový vzdělávání na který je nasmlouvaný generální dodavatel pro celou ČR a část zemí v evropě. Ten nám poskytuje od testování zaměstnanců na jazykovou úroveň přes zajištění potřebných lektorů (lokalita, jazykové dovednosti, časová dostupnost, ...) až po vyhodnocení, pokud je to potřeba atd. Kde začíná problém je ve chvíli, kdy někdo chce svýho stávajícího lektora, intenzivnější kurz, individuálku tam, kde ji neposkytujeme, ...

 

Když se budeš snažit vyjít vstříc všem, tak tam budeš mít 150 vyjímek a je to práce pro masochystu na plnej úvazek. Když lidem řekneš, že jim dáš peníze do výplaty a vzdělávají se sami, tak si to za rok nikdo nepamatuje, můžeš jim přidávat zas a ještě budou posledních 6 měsíců kafrat, že do jejich rozvoje a vzdělávání firma neinvestuje a jinde je to standard.

 

S cafeterií jim dáš na výběr, že buď budou využívat firmou nabízený benefit, nebo ty prachy dostanou v bodech určených na vzdělávání a zařídí se podle sebe. Výhoda je ne jen daňové zvýdhodnění, ale taky to, že pro zaměstnance je to pořád příspěvek, kterej je tam pořád jasně vidět. Když jim místo toho řekneš "nasrat, platím vás dost na to, aby jste si to zařídili sami", tak je to sice fajn a možná to je i pravda, ale včerejší rekord je dnešní norma a stejně budeš na konci ten despota co do nich neinvestuje...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mam ich 50. uspora coho prosim ta? je to vsetko obycajny mindfuck. treba tu celu komediu zrusit a vybavene. akurat sa na tom prizivuje armada parazitov.

 

jeden riadok v zakone o dani z prijmov by tomu teatru s poukazkami, benefitmi a faketeriami dal utrum nafurt.

Rozumim, co chces rict... Ono by to nebyl jeden radek v zákoně, ale spis zadny radek.. co radek, to výjimka.. a benefity jsou výjimka z dani..

 

Jak tedy resis obedy svych zaměstnanců, opravdu nijak? Ani to kafe jim nekupujes, zadne auto pro soukrome ucely, opravdu zadny benefit, jen cista výplata?

Upraveno uživatelem petr_cha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já teda mam k uvažování HR dost daleko, ale předpokládám (když pominu zde zmíněný úspory), že v tom bude i něco takovýho, že benefity ty lidi vnímají tak nějak furt, zatímco prachů si váží jen omezenou dobu po přidání.

 

Nad to, on ten benefit nemusí bejt jen stravenka, ale i věci, na který si člověk bez firmy v zádech nesahne. Levný mobilní tarify, slevy na benzínce, multisportka, pronájmy sportovišť, zajištění teambuldingů (nemyslim ty typický debility), slevy u autodealerů, točená zmrzka za desetikačku, firemní dočasné byty pro lidi v nouzi... Tím sem se trochu odchýlil od kafeterie, ale když už se to tady řeší...

Asi záleží jak kdo a jak kde. Pro mne je naprosto rozhodující výše mzdy, zejména kvůli tomu, že to banky zajímá, když žádám o úvěry - v mém případě kreditní karty, které mi dále vydělávají (i se mi podařilo v jeden rok vydělat víc na bonusech než v práci :D ), jestli jsem to správně spočítal, tak můj aktuální limit na kreditkách (dohromady za všechny) je 245 000 Kč, když budu chtít další, tak tam bude hrát roli každá tisícovka dokladovatelného příjmu. Stejně tak nyní po zpřísnění hypoték je dokladovatelný příjem čím dál důležitější a rozhoduje mezi přidělení/nepřidělení hypotéky. 

 

Můžu-li hodnotit podle mého okolí, kdy kamarádi hledali nové místo, tak na prvním místě je a byl plat (někdy šlo i o "ego" dostat se do určité příjmové kategorie). Na druhém místě nefinanční benefity, zejména pracovní doba, délka dovolené (případně podmínky pro její čerpání - delší dovolená v kuse, možnost si vzít v exponovanějších měsících jako je léto, atd) a případně možnost práce z domova. Z benefitů, které pro zaměstnavatele představují náklad, to byla s velkým odstupem před vším ostatním Multisportka (protože ta nejde normálně zakoupit; chápu, že mimo Prahu bude asi její použitelnost omezenější). Ostatní benefity byly brány jako "dobré když jsou, ale kvůli nim sem pracovat nepůjdu", zejména takové, které jsou nejblíže ekvivalentu v penězích (tedy např. stravenky, které se nemusí utratit jen v restauraci, ale i třeba v Albertu či Bille, byť mají pro daného člověka o něco menší hodnotu než peníze protože obchody, kde je berou, jsou o něco dražší). 

 

Ale chápu, že každý to má jinak, v některých malých firmách si mohou dovolit "neoficiální swift" typu "dones mi za měsíc účtenky na benzín (nábytek, elektroniku,... cokoliv co se dá dát do daní) do výše xy tisíc a já ti je proplatím", případně "vracení DPH" z nákupů pro osobní potřebu, v těch velkých je ta caffeterie - je ovšem třeba vidět i ty náklady, které u mého bývalého zaměstnavatele byly naprosto enormní a nesmyslné.

 

Některé benefity jsou naopak nepřímo výhodné pro zaměstnavatele - třeba když v IT firmách je jídlo zdarma, zaměstnanci pak neopouštění přes den firmu a jsou k dispozici pro "hořící" úkoly, případně přijdou dříve a odejdou později pokud jsou vhodně motivováni (snídaně se podává do....).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jenže to si většina zákonodárců nelajzne, protože by si tím nasrala velmi početnou skupinu voličů, protože ti budou mít pocit, že jim něco bereš a zase vyhrál ten posranej podnikající kapitalista a zloděj, co je zaměstnává (bo všichni kradnů a je potřeba je zdanit....)

 

A je to tady :D

 

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/stravenky-schillerova-firmy-benefity.A190807_203810_ekonomika_mato

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máš naprostou pravdu co se systému v ČR týká (už jsem to i několikrát psal), ale ne že by různě po světě nefungovaly různé bizardnosti. V některých státech je například běžný příspěvek na dojíždění do práce, jinde zase příspěvek na cestu do země původu včetně celé rodiny, ... nejobvyklejší ale bývá asi zdravotní/životní/penzijní pojištění

 

Já z pozice HR často stojím na druhé straně před tou hradbou dotazů, že "kamarád má tohle a kdy to bude i u nás a proč nějaký nebefit nabízíme a že pro toho člověka to není, tak to navrhuje zrušit a zavést něco, co by se hodilo jemu" atd. Některé perličky stojí opravdu za to. Bohužel český zaměstnanec zvlášť v IT sektoru je poměrně zpovykaný a firmy se mnohdy předhání v nesmyslech. Většina toho na první pohled zní rozumně (pet friendly, vlastní fitko, jídlo zdarma, ...) až po méně obvyklé, převážně objevující se někde ve startupech (lednička s chlastem, ... ). Na konec ale lidi stejně jdou po těch pragmatických věcech (dovolená, flexibilita, rozumnej šéf, zajímavá práce, ...) a nic z těch benefitů je v blbé firmě neudrží, takže je to spíš krysí závod HR a recruitmentu, kdo nabídne větší cool package a věčná nespokojenost některých zaměstnanců, protože nemají všechno co zrovna mají jejich kámoši.

 

Jen ještě k tvému postu, například jesle pro děti z toho platit jdou. Buď existuje např. ticket junior, který je také daňově zvýhodněný, nebo je to přímo součást cafeterie. Tím jde standardně platit školné ve školkách a zrovna naše firma to nabízí jako platbu 50% školkovného pro děti zěmastnanců (je tam strop tuším 4k měsíčně na dítě).

Přesně. Já jsem holt asi v menšině, jsem ten typ zaměstnance, co se HR nebojí říct "pošlete mi každý měsíc dost na účet a nemusíme ztrácet čas kravinama" - chápu, že jiní chtějí měnit zmrzlinu za céčka jako Franta z firmy o ulici dál a že je to pro HR na palici. Máme tady kafe zdarma (nechutná mi, podle lenosti si více / méně dělám vlastní), svačiny, sem tam grilovačka a tak... jako je to fajn, ale když bylo potřeba nalákat lidi, aby se přihlásli na hromadu přesčasů, řekli šéfové, že nám ty přesčasy s nějakou lehkou přirážkou k průměru proplatí - takhle motivovanej jsem dlouhé roky nebyl :-) Kdyby mi nabídli dvojásobek v benefitním systému, poslal bych je do prčic.

 

Ticket junior? Stejně jako jsem psal s tou posilkou - ty jesle, které máme nejblíž, jsou fajn, neberou odnikud žádné dotace a kam synka už dva roky vozíme, berou jenom cash. Tečka. Už jenom proklikávat se tím seznamem partnerských společností, abych zjistil, jestli bych musel dítě vozit o 40 nebo o 70 minut dýl někam, kde to neznám, ale milostivě mě tam nechají zaplatit přes Ticket juniora... no, hele, nechci ban, asi si tu odpověď umíš představit :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já si vždycky v Cafetérii objednám poukázky do TESCA a ty prodám s 10% slevou kamarádům, co si za ně v TESCU koupí cigára a mají je se slevou :-) Takže 1 bod v Cafetérii je pro mě aktuálně 0,9 Kč :-)

Tvl vy jste fakt skvělej oddíl, v Praze je tenhle koeficient šedé ekonomiky jenom 0,8  :lol2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tvl vy jste fakt skvělej oddíl, v Praze je tenhle koeficient šedé ekonomiky jenom 0,8  :lol2:

 

Jj, párkrát jsem prodával i do Prahy za kurz 0,85:1 když už jsem měl těch poukázek tolik, že to kamarádi v okolí nedokázali prokouřit nebo by jim skladové zásoby Marlborek příliš zatížily cash-flow :D

 

Nicméně já největší benefit spatřuju v tom, že to neberu jako peníze. Prostě to beru jako něco nad příjem, co klidně můžu utratit třeba za hodiky, nože, zbraně a jiné zbytčnosti a nemrzí mě to, protože jsem s tím v rodinném rozpočtu nepočítal :-)  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když už jsme u těch benefitů - překvapuje mě, jak málo firem využívá benefity, které je nic nestojí. Třeba pouhá možnost převodu dovolené do dalšího roku, v některých firmách neřešitelný problém. Naopak v jedné, kde jsem pracoval jsem si dojednal (nakonec nevyužil) "dovolenou na dluh", tedy že bych si vzal dovolenou z příštího roku :D.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, tento způsob proplacení jsem také v mládí využil :). Dnes spíše ocením možnost převodu (naštěstí můj současný zaměstnavatel umožňuje), chci mít nějakou rezervní dovolenou "kdyby byla levná letenka někam" a nechci ji pak čerpat začátkem prosince, když nic nebude.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U nás oficiálně taky proplatit dovolenka nejde, a převádět mohu max. 5 dní a ty ještě musím vybrat v prních třech měsících. Ale proplácení se dá obejít tak, že dělám víkendy a do volných dní v týdnu si dám dovču. Ve finále mám pak některé měsíce placen každý den :D

Upraveno uživatelem Liqid
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...