Přejít na obsah

GA-2100-1A1ER


(eco)Driver

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 151
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

  • po měsících...
V ‎21‎.‎07‎.‎2020 v 14:48, Murphy97 napsal:

Souhlasim s tim posunem vyse, ale o “neomluvitelnosti” absence lumi bych polemizoval. Mas preci na digoskach svetylko, ne?
😁

To je ovšem slovo do prasnice. Ale

stronciová lumi nevybíjí primární článek ("baterie" je oblíbený, ale nesprávně používaný termín)
a svítí furt (než jí dojdou síly) bez nutnosti s hodinkama jakkoli manipulovat, třeba tisknutím tlačítka.

a kromě toho, mně se lumi zkrátka líbí.

Blbé je, že jestli je lumi na těch kterých hodinkách dobrá, to poznám až z vlastní zkušenosti - až jsou hodinky doma.

Promo fotky často bezostyšně lžou, snad ještě víc než koncový prodejce ;o)

 

 

Upraveno uživatelem Datel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
V 10. 10. 2020 v 22:46, Datel napsal:

To je ovšem slovo do prasnice. Ale

stronciová lumi nevybíjí primární článek ("baterie" je oblíbený, ale nesprávně používaný termín)
a svítí furt (než jí dojdou síly) bez nutnosti s hodinkama jakkoli manipulovat, třeba tisknutím tlačítka.

a kromě toho, mně se lumi zkrátka líbí.

Blbé je, že jestli je lumi na těch kterých hodinkách dobrá, to poznám až z vlastní zkušenosti - až jsou hodinky doma.

Promo fotky často bezostyšně lžou, snad ještě víc než koncový prodejce ;o)

 

 

Není to spíš Tritium, izotop vodíku? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to jsou odlišné procesy,

V tritiových trubičkách je plynné tritium, izotop vodíku jak říkáš, a to se postupně s poločasem 12 roků rozpadá na atom Helia3 a elektron (a antineutrino...)
a uvolňuje při tom Beta záření. To není běžně nebezpečné, 1 cm vzduchové vrstva ho pohltí, ale v trubičce je zevnitř luminofor, který při dopadu beta záření svítí viditelným světlem.
energie se uvolňuje tedy trvale rozpadem atomu Tritia na Helium. (nelze "dobít" nebo jinak ovlivnit zvenčí)


oproti tomu

při nasvícení LumiBrite a podobných produktů se v atomu stroncia (bez obav -pouze neradioaktivní izotopy, kterých má Stroncium docela dost) po dopadu fotonu (nejúčinnější j právě UV pod 400nm) vybudí elektron v elektronovém obalu. Sedí si tam jak diváci na stadionu a ti v nejvyšší řadě dostanou šťouch a vykopne je to o schod výš - a pak postupně seskakují zpátky a při každém seskoku vyzáří foton viditelného světla, jeho energie a tedy barva záření je dána právě energetickým rozdílem mezi těmi "schodky"
Energie je tedy jen na pár hodin, ale zase, v ideálním případě, tam atomy Stroncia i se svými elektrony zůstávají trvale k dispozici na další a další cykly

 

Omlouvám se za možná přílišnou názornost -  je to tak  vysvětlenou, abych tomu já sám porozumněl ;o

 

 


 

Upraveno uživatelem Datel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, Datel napsal:

to jsou odlišné procesy,

V tritiových trubičkách je plynné tritium, izotop vodíku jak říkáš, a to se postupně s poločasem 12 roků rozpadá na atom Helia3 a elektron (a antineutrino...)
a uvolňuje při tom Beta záření. To není běžně nebezpečné, 1 cm vzduchové vrstva ho pohltí, ale v trubičce je zevnitř luminofor, který při dopadu beta záření svítí viditelným světlem.
energie se uvolňuje tedy trvale rozpadem atomu Tritia na Helium. (nelze "dobít" nebo jinak ovlivnit zvenčí)


oproti tomu

při nasvícení LumiBrite a podobných produktů se v atomu stroncia (bez obav -pouze neradioaktivní izotopy, kterých má Stroncium docela dost) po dopadu fotonu (nejúčinnější j právě UV pod 400nm) vybudí elektron v elektronovém obalu. Sedí si tam jak diváci na stadionu a ti v nejvyšší řadě dostanou šťouch a vykopne je to o schod výš - a pak postupně seskakují zpátky a při každém seskoku vyzáří foton viditelného světla, jeho energie a tedy barva záření je dána právě energetickým rozdílem mezi těmi "schodky"
Energie je tedy jen na pár hodin, ale zase, v ideálním případě, tam atomy Stroncia i se svými elektrony zůstávají trvale k dispozici na další a další cykly

 

Omlouvám se za možná přílišnou názornost -  je to tak  vysvětlenou, abych tomu já sám porozumněl ;o

 

 


 

Moc děkuji za vysvětlení, já myslel, že se i u toho Stroncia využívá radioaktivní izotop jako u vodíku a že má jiný poločas rozpadu a že třeba vydrží dýl. Takže je to jinak😊  Někde jsem ještě četl, že když se vyvíjely hodinky pro Československou armádu, měly mít taky nanesenou nějakou radioaktivní látku kvůli luminiscenci. A že prý to dokonce spouštělo hlásiče radiace. Tak od toho pak upustili. Tak mě napadá, že to už musel být silný gama zářič. Nevíš o tom víc?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak tak, někde na fóru je o tom určitě i víc. Mělo to vrstvičku nátěru luminoforu s rádiem, měly to hodně letecké a jiné přístroje, patrně i dělostřelectvo a atd co museli v noci vidět, co a kdy naměřili a nemohli si na to svítit, aby nebyli sami vidět a aby si nechávali rozšířené zornice pro pozorování okolí.
Jsou známé smutné osudy holek co ve fabrikách nanášely tu barvičku na ručky přístrojů a ciferníky, upravovaly si štětečky do špičky mezi rty a dostávaly do sebe docela velké dávky, taky si trošky barvy odnášely a zdobily si vlasy a různé cetky, o (smrtelném) nebezpečí je nikdo neinformoval.

Ty vintážní vojenské hodinky, pokud měly radium nanesené na ciferník, jsou nebezpečné ještě stovky let, poločas rozpadu používaného izotopu  radia je 1 600 let,
luminofor se vlivem radiace dávno rozpadl a září to mimo viditelné spektrum. Každopádně bych takové hodinky  v kapse kalhot nenosil.

Používají se už i hobby sady s detektorem radioaktivity pro amatérské hledače, třeba by to i na fóru někdo měl, nebo věděl kam zajít.

Já když chci kousek radiaktiovity, tak zajdu na CT, nějaký ten mikroSievert už jsem schytal....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upraveno uživatelem Datel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tos na sebe prozradil odvážně, k čemu máš přístup

 uvidíš co se bude dít v SZ, jestli ti postupně nedojde poštou kritické množství radioaktivních hodinek ;o)
ale v tomto vlákně jsme v poměrně v bezpečí, dokud někdo nezačne cíleně vyhledávat tu radioaktivitu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...