Přejít na obsah

Apple


Doporučené příspěvky

Takže si zkusíme rozebrat některé "argumenty" boleveckého "magistra" postupně:

 

Jedno menu nahoře je neefektivní: bylo by, ve Windows, či jiném systému, kde člověk bez menu nedá ani ránu. Vyčítat tohle OS X to je jako vyčítat autu s automatickou převodovkou umístění voliče pod volantem a tedy horší manipulaci v porovnání s klasickým fofrklackem. Důvodů, proč tato vlastnost v OS X vadí méně než jinde je několik: předně je daleko víc rozšířeno používání klávesových zkratek, které vyvolají přímo akci. Dále přímo v systému je podpora pro nesmírně komfortní toolbary, konfigurovatelné uživatelem a hojně využívané vývojáři. Kromě toho je v systému skryta možnost odtrhnout libovolné menu a přeměnit ho v paletku, případně zobrazit hlavní menu na libovolném místě obrazovky - bohužel tato možnost není standardně dostupná přes GUI, za což by (na rozdíl od jiných věcí) opravdu někdo zasloužil po ústech. A mimochodem, i na 30" displayi není menu bar nahoře takový opruz - ten začíná až když člověk začne přidávat displaye (a zároveň používá aplikace, které nevyužívají ostatních popsaných metod). Takže ano, souhlasím s tím, že někomu menu nahoře nemusí vyhovovat, ale je to čistě subjektivní záležitost, na efektivitu použití to (u dobře napsané aplikace) nemá vliv.

 

Šedesátičtyřbitovost - oblíbená mantra pana "magistra", realita ovšem opět trochu jinde. Předně je důležité vědět, k čemu je vlastně 64 bitovost dobrá: 64 bitové procesy jsou rychlejší při zpracování určitých úloh a 64 bitová aplikace může adresovat více paměti. Pro nezanedbatelné procento uživatelů tedy není 64 bitové zpracování vůbec potřeba (ostatně ani MS dodnes nemá všechny aplikace 64 bit a p. "magistr" to dobře a výjimečně pravdivě vysvětluje v jakési diskusi). Pro ty, kdo ho využijí, jsou důležité dvě věci: aby kernel uměl spustit 64 bitový proces a aby uměl spravovat a přidělovat velké množství RAM. To uměl už Tiger z roku 2005 - ano, byla tam některá omezení, ale pro úlohy, pro které má 64bitovost smysl ne zásadní (oddělovat worker process od GUI je tam zvykem a absence 64 bit GUI nebyla tedy problém). Hybridní přístup OS X je z hlediska většiny uživatelů lepší, protože jim poskytne výhody 64 bitového zpracování, aniž by museli řešit kompatibilitu hardware a ovladačů. Oproti tomu pod Windows je nutno kvůli možnosti běhu pár aplikací nutno upgradovat operační systém včetně těch částí a ovladačů, které by klidně mohly zůstat 32bitové aniž by se to na jejich funkci projevilo.

 

Pokud jde o aplikace, tak ano, na Windows jich existuje víc. Vsadím se, že tuningových doplňků na Fobii také existuje více, než na Maybacha. Na Macovi je v některých oborech aplikací méně, ale je tam typicky mnohem větší "výtěžnost". Nějaká imaginární svoboda je mi v tomto případě celkem ukradená - já potřebuju spolehlivý pracovní nástroj, ne politický symbol. Ovšem pokud nějakého puberťáka či hračičku baví věčné odaďování a zkoušení, nechť si poslouží, to je pochopitelně jeho věc. Potřebuju například jednu aplikaci na střih videa. Jestli si ji vyberu ze 2 nebo 3, co jsou dostupné na OS X nebo z 50 na Windows, je mi celkem jedno. Realita, jak ji vidím já, konkrétně v této věci je pak taková, že je Final Cut, pak dlouho nic a pak to ostatní. Pochopitelně velmi závisí na oboru - kdybych se živil CAD/CAM, OS X by asi nebyl můj primární systém.

 

Reklama Apple je často stejně hloupá jako reklama Microsoftu - například ony údajně spontánní šoty o nákupu laptopů, které byly ovšem prokazatelně sehrané a ven šly až po hodně výrazném sestříhání nebo Windows 7 party.

 

A když už sem pan "magistr" tahá politiku či politologii, tak třeba já bych z fleku měnil současnou "svobodnou a demokratickou" společnost za "habsburský útlak", kdy top sazba daně z příjmu byla 5% a vrcholem státní persekuce a omezování byla dovolená v Alpách, při které "oběť" pobírala plat vyššího státního úředníka.

 

Samozřejmě, že OS X, jako jakýkoli jiný lidský výtvor, má své nedostatky. Jenže

a) člověk by musel něco vědět o operačních systémech obecně a o OS X konkrétně, aby je byl schopen identifikovat a popsat. Bastletní špatně navržených aplikací v PHP opravdu není dostačující kvalifikací.

B) většina z nich není exklusivní výsadou OS X, ale potýkají se s nimi i ostatní systémy.

 

U nás v práci v posledních dvou letech přešla většina top managementu na Apple (někteří původně s tím, že si na Apple hw dají Windows, ale zatím to vždy skončilo nějakou variací "co se s tím budu otravovat, když ten OS X funguje"). Mezi IT lidmi je to tak 60:40 ve prospěch Apple HW a cca 50:50 v operačních systémech, přičemž nejpoužívanějším telefonem je i u windowsářů iPhone). Mimochodem, zcela běžná situace:

 

mbp:~ jj$ uptime

17:16 up 63 days, 9:08, 2 users, load averages: 0,37 0,21 0,18

 

Edit: 64 bitové procesy uměl už Tiger v roce 2005, ne až Leopard v roce 2007

Upraveno uživatelem JJ
  • Dát hlas 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, pamatuju si, že, aspoň kdysi, to u Applu řešili ikonou - veselý Macintosh/smutný Macintosh

Happy Mac/Sad Mac byly ikony, které klasický Mac OS ukazoval při bootu. Sad Mac znamenal, že se něco nepodařilo (např. selhal postartovní test RAM, nebyl nalezen bootovatelný disk a podobné věci).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aj tu, velmi dobre skusenosti:

 

www.beyzacases.com

 

vysoka kvalita spracovania, v pondelok poobede som cez net objednaval, v utorok rano som ho mal. To som asi najviac nechapal, kedze to slo z Turecka :)

Upraveno uživatelem TomAnt
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jsem apple pozitivni

macbook pro unibody, iphone, ipod

 

k tem nazorum nahore, neni podstatne, kdo pouziva widle a kdo OS X. Kazdy uziva to, co je mu pohodlnejsi a lepsi:)

kazdopadne k ovladacum - jj, iphone je super ovladac, pouzivam ho na ntb, ale je to i dobry manazersky telefon :)

 

ls8: zdravim te i tu :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za 4 měsíce 4x pozitivní.

 

Za prvé a za druhé dva iPhony - můj a hned pro manželku. Má všechno, co potřebuju a ještě je s ním zábava. Jediná chyba je mizerná baterie.

Před ním jsem měl Windows mobile (poté, co mi po připojení na hansfree v autě někdo zavolal, napsalo se "Out of memory", telefon zvonil dál a zamrznul, jsem ho rozšlapal. Restarty několikrát týdně mi taky docela vadily). Symbian byl fajn, ale poté, co jsem vyzkoušel Blackberry, jsem ho zavrhnul. Po odstěhování do Ruska mi řekli, že na BB bych musel kupovat server za čtvrt milionu, což se mi nechtělo, tak jsem koupil iPhone 3GS.

Kolegové s N97 a nějakým novým Win Samsungem mi jen závidí rychlost a kompaktnost. Nelituju.

Appstore mi vyhovuje a nevím, proč bych měl jailbreakovat. Pokud nesvoboda vypadá takhle, pak nevím, k čemu by mi byla svoboda. (Což neznamená, že jiní nepotřebují něco jiného)

 

Za třetí MacBook Pro pro mě a MacBook pro manželku. Veškerá nastavení ve firemní síti jsem zvládnul sám (i když nejsem dvakrát IT zručnej), všechno funguje bez problémů. Paralelní Win neinstaluju a nestýská se mi.

Napíšu pár "blbostí", které mě dostaly a kterým se možná budete smát:

- je hezké mít na NB jen jediný popis klávesnice (nikoli český i anglický)

- NB je fakt povedenej - podsvícení kláves, unibody kovové tělo, skvělý displej, vše do detailů propracované.

- je hezké zaklapnout NB a vědět, že fakt usne, pak ho otevřít a vědět, že budete, kde jste byli posledně

- restart systému jsem nemusel dělat, věřte-nevěřte ani jednou

- pracuju na několika místech, s několika tiskárnami - potvora vždycky pozná, ke které je připojena - na rozdíl od Win, kde jsem pokaždé musel nastavovat tu správnou

- několikaprstová gesta na touchpadu jsou príma věc a jejich magic mouse se povedla

 

Shrnuto - prostě poté, co jsem se odhodlal k přesunu k Mac, začal jsem mít z práce s notebookem zase po dlouhé době radost. A to mi osobně docela stačí :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no jeremy, este viac si vo mne nahlodal chtic po novom macbooku :D stal som sa iphone pozitivnym nedavno tiez a uchvatilo ma to po symbiane a jednom windows mobile :) Jednoduchost, rychlost, intuitivne ovladanie, a vsetko je tak neskutocne logicke a jednoduche :D Tak som si povedal,ze v lete pri ceste do NY si tam pozrem nejaky macbook (snad maju lepsie ceny ako tu), tak uvidim, ako dopadnem :) Ten moj terajsi, HP s vistami, som mal chut uz parkrat vyhodit z okna :D pomaly, rychlo ubuda baterka, stale problemy s pripojenim k internetu atd atd

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak to je paradna vydrz... na mojom notebooku ked vydrzim bez siete hodinu a pol az dve,tak som stastny :/ a to mam jas skoro nanajmensom... je pravda,ze vista je otrasny system a dost narocny aj na baterku,ale tak naco to tam davaju,ked to nevydrzi poriadne...

Kupovali ste niekto macbook v amerike ? Nebude s tym nejaky problem tu v europe ? ceny som este nepozeral,tak uvidim,ale myslim si,ze tam to bude lepsie nie ? :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Macbook z USA muze mit kratsi zaruku, pokud si to koupis tady tak mas jako koncovy uzivatel 2 roky, pokud si ho nechas prodat na fakturu uznavaji rok, ale mam 3ti a nikdy se mi s zadnym, krome mrtveho hd u prvniho asi po 3 mesich provozu, nic nestalo. Dalsi problem muze byt klavesnice, US ma jine rozvrzeni a mensi pocet klaves a nejde to vymenit bez vymeny topcase, coz je asi 5000 CZK, da se gravirovat ta anglicka, ale ani potom neni stejna.. Sumasumarum koupil jsem to tady, dal do nakladu a cena byla podobna jak z USA, kde jsou ceny bez DPH, takze bud zaplatis DPH aby jsi to mohl odepsat nebo privezes jen tak, ale to zase nedas do nakladu..

 

Fakticky problem je jen jina koncovka na zdroji, jde to koupit za par stokorun, system si stejne nechas anglicky, ten cz preklad je k nicemu a aplikace si nainstalujes jake budes chtit, tedy treba cz firefox do en systemu. Podpora CZ prostredi (Kc, zobrazeni casu, diakritika) neni problem, ale zase se dostanes ke klavesnici, ne kazdemu vyhovuje US klavesnice.

Upraveno uživatelem OldaA
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Olda: MacBook Pro Unibody (last version) 2,53 GHz, 15,4". Kupovano listopad 2009 - muj navrat k MACu, nase petilete odlouceni skoncilo :)) vzdyt jsem psal, ze 6 hodin pri standardni praci dosahuju (vedu marketing v jedne firme a pouzivam MAC k praci - office, net, projekty, grafy, komunikace, CRM apod.), kdyz jedu filmy - respektive serialy v kuse, tak je to o neco mene.

 

Benne: jj, mel jsem pracovni Toshiba Satellite a po rocnim pouziti baterka umrela po hodine a to jsem ten comp mel jen pusteny na stole se spustenym Office, wordem a netem skrze wifi. Tak jsem ho vratil :)

 

Uvazoval jsem puvodne taky o nakupu z USA, ale po secteni ceny, cla a dane jsem na tom o moc lip nebyl a ten rozdil dorovnalo a prevysilo ceske prostredi, ceky Leopard, ceska klavesnice, zaruka, nabijecka apod. jak pise dole Olda.

 

Ono to neni jen o baterce, ale i o hlucnosti, rychlosti, efektivite prace, kvalite, ale i o pocitu (pockej az budes delat s trackpadem :)

 

Rozhodne jsem pro koupi v CR. Nicmene, pokud mas nekde pobliz iStyle, tak se u nich za poplatek da MAC pujcit a muzes si ho o vikendu treba osahat, aby jsi vedel do ceho jdes.

 

To bych uvital i u hodinek :-D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Olda: MacBook Pro Unibody (last version) 2,53 GHz, 15,4". Kupovano listopad 2009 - muj navrat k MACu, nase petilete odlouceni skoncilo :)) vzdyt jsem psal, ze 6 hodin pri standardni praci dosahuju (vedu marketing v jedne firme a pouzivam MAC k praci - office, net, projekty, grafy, komunikace, CRM apod.), kdyz jedu filmy - respektive serialy v kuse, tak je to o neco mene.

 

To me prekvapuje, mam tu samou generaci, aktualni model, ale mam 2.8 GHz a 512 MB grafikou+256MB sdilenou grafikou, ty mas o malinko horsi procesor, s polovicni L2 cache a predevsim nemas grafickou kartu s vlastni pameti, ale ta nvidia v tom co mas si bere pamet z RAMky. Myslel jsem to tak ze ten model co mas ty by diky stejne baterii a mene narocnemu HW mel vydrzet v praxi o par desitek minut vic na baterce, coz nevydrzi, jsme na tom stejne.

 

Pravda je ze ta externi grafika se aktivuje jen v pripada potreby a to je u me jen kdyz si otevru velke PDF nebo neco v indesignu, ale nejsem grafik tak to pouzivam jen na koukani a ne moc casto.

 

Jinak gratuluji k navratu, dat sbohem restartum, modre obrazovace a dlouhemu startu ze sleepu musi byt tuze prijemne :))

Upraveno uživatelem OldaA
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...