Přejít na obsah

kam investovať???


Doporučené příspěvky

U penzijka je právě chyták v délce, respektive takhle, jak dlouho budeš spořit? Pokud 10 let, tak OK, ale pokud by ti to tam mělo ležet 30 let, tak bych si tipnul, že index udělá víc než příspěvky a daňové úlevy. Za posledních 30 let udělalo s&p cca 900 %. Navíc je pořád riziko, že ti stát řekne, že výběr bude možný o deset déle, než sis naplánoval.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo na 30 let to není, mám spočítaný, že se to vyplatí na 10 let (pokud teda nebereme v potaz podstatně nižší riziko u penzijka s příspěvkem a že minulé výnosy neznamenají jistotu budoucích u indexu). Při předčasným výběru holt člověk zdání ty příspěvky zaměstnavatele, ale furt je to v mým případě dobrý. Bez příspěvků je to nesmysl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 hodinami, ragu napsal:

Za každý řekněme 3k z myho dostanu 4k od zaměstnavatele, který bych jinak nedostal. To je víc než 100%.

Pro zaměstnavatele je to stále náklad tak ti danou hodnotu může předat i formou zvýšením výplaty, ale tím se to k tobě dostane v nižší míře. A právě na těch čistých ekvivalentech tady ten příspěvek od zaměstnavatele hraje nejvyšší roli, jelikož tam je do určité výše osvobození i na odvodech. A to už je docela znát.

 

před 6 hodinami, Dez123 napsal:

Pokud 10 let, tak OK, ale pokud by ti to tam mělo ležet 30 let, tak bych si tipnul, že index udělá víc než příspěvky a daňové úlevy.

Je to tak. Záleží teda opět na individuálním propočtu, ale třeba tady jsem si před časem dělal hrubou tabulku pro přehled k opětovnému zvážení na svou situaci, kde:

- Částka vždy pro max benefit - nyní 3,000 Kč, tedy konečný vklad s podporou 3,230 Kč.
- Ekvivalent toho bez zvýhodnění je 2,700 Kč (bez podpory a slevy na dani).
- Returns odvozeny historicky dle posledních 5 let ke konci roku 2022.
- Postaveno na současné podmínky, od 2024 se to mění (k lepšímu).
- Nezohledňuje případné příspěvky zaměstnavatele!
- Počítá s 15 % sazbou daně z příjmu.

Na konci pak hypotetické scénáře k porovnání vzhledem k vlastním možnostem. On třeba ani ten 20 % pa mezi úspěšnými investory a podnikateli není žádné sci-fi.

 

Penzijko ekvivalenty.png

Upraveno uživatelem tohico
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Má smysl řešit něco stran investic, ŽP a penzijka, resp. celkového zajištění na penzi s Broker Consulting? Nabídnou mi něco extra co jinde není?

Máte u nich něco co dává smysl? 

Akcie si umím pořešit sám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Kotlick napsal:

Má smysl řešit něco stran investic, ŽP a penzijka, resp. celkového zajištění na penzi s Broker Consulting? Nabídnou mi něco extra co jinde není?

Máte u nich něco co dává smysl? 

Akcie si umím pořešit sám.

Neee ....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 12 hodinami, polifka napsal:

Neee ....

Jsem si to myslel, když se chtěl jejich obchoďák strašně scházet a vysvětlovat mi jak to celé funguje, kvůli pojistky na dům a nechtěl nic k domu poslat předem aby si to připravil. Bylo to na doporučení kolegyně z práce. No tak jsem si ho poslech, nechám ho něco vytvořit, ať mám alespoň přehled jak dneska fungujou poplatky na různých produktech.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 hodinami, Kotlick napsal:

Má smysl řešit něco stran investic, ŽP a penzijka, resp. celkového zajištění na penzi s Broker Consulting? Nabídnou mi něco extra co jinde není?

Máte u nich něco co dává smysl? 

Akcie si umím pořešit sám.

Já u nich jedu Investiku.... zatím zhodnocení v pohodě...na důchod nějaká kačka bude.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, polifka napsal:

Neee ....

Souhlas, smysl to nemá.

Investiku přes ně taky mám a ano, "nějaká kačka tam bude", ale zpětně bych do toho už nešel. Rozhodně to není důvod zbytečně s nima něco začínat.

Co je trochu navíc, tak mají vlastní developerské a nemovitostní projekty, třeba i v cizině v turistických destinacích. Ale není to nic, co by člověk nenašel i jinde (s tím vlastní zkušenost nemám, jen na ty nabídky občas kouknu).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Investika na důchod? není to škoda? Vždyť založení nákýho etf zas není takovém problém, ne?

Ještě chápu, že je někdo lenivej si posílat na VWCE každý měsíc ručně nákou částku. Ale plno etf funguje dnes přes trvalák...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 2. 8. 2023 v 22:02, Petr11 napsal:

Investika na důchod? není to škoda? Vždyť založení nákýho etf zas není takovém problém, ne?

Ještě chápu, že je někdo lenivej si posílat na VWCE každý měsíc ručně nákou částku. Ale plno etf funguje dnes přes trvalák...

Beru to tak, že tam sypu pravidelně nějakou částku, která se docela dobře zhodnocuje. V případě nutnosti na to můžu kdykoli sáhnout a část nebo celek bez poplatku vybrat.

Ty jejich investiční developerské stavby taky asi nebudu marný, pro ty, kdo mají peníze to tam nasypat....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jasný tomu rozumím, myšleno tak, že jinde bys měl víc při nižším riziku...a v dnešní době jsou ty možnosti celkem už dobře ve společnosti rozšířené. Dost tomu pomohl covid musím říct.

ale pořád lepší ukládat něco někam, než neukládat nic a spoléhat na stát nebo na dědictví...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

riziko je ve všem, nemovitostní fondy nevyjímaje. Sledovat a vystoupit můžeš i z řady jiných portfolií.

Určitě je lepší variantou nějaký široce zaměřený fond než realitní fond, pokud to není pouze doplněk portfolia. Nebo pokud to není nějaká raketa a to investika s 30% za 5 let není, z principu ani být nemůže.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kolegové, mohl bych znát váš fundovaný názor na investici do tematických fondů Amundi, zejména do vodíku a jeho technologií https://www.amundi.cz/produkty/Investicni-reseni/Tematicke-investice a také do Edward wealth management a jeho modelových portfolií? Děkuji za info.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Takže schůzka s obchoďákem Broker Consulting dopadla jak jsem předpokládal. Nabídl mi nějaké fondy od Amundi a Conseq, nějaké penzijko a Investiku. Mluvil se mnou jak s momentálně zavostalým, ikdyž jsem mu řekl, že se investování aktivně věnuji. Mlátil hodinu prázdnou slámu. Už jenom z tohoto principu bych mu nic nesvěřil. Žádnou nabídku mi nedal do ruky, vše si odnesl sebou a nejlíp to chtěl všechno hned spouštět. No klasika hrnce a deky. Chtěl jsem po něm u nabídek výkonnost těch fondů za posledních 10 let, taky nic. No jebat.

Celkově na mě působil jako sběrač duši s nadrceným textem, kterému někdo v kanclu připraví podklady. 

Ta Investika nevypadá špatně, ale ještě to musím prozkoumat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...