Přejít na obsah

Co pijete?


31682

Doporučené příspěvky

nam to tu vytvorilo novu stranu tak pripominam svoju ponuku :)

 

Ty brďo, to vypadá dobře! To abych eště nějakou whisku dal do placu:D Byl tady zmíněný Bunnahabhain? Též kouřovka, též z Islay, ale jemnější, než Talisker, a tudíž vhodná i pro začínající. A eštěěěěě....Cardhu. A...jo! Highland Park! Ten je výtečný! Musím si ho koupit, měl jsem ho jen jednou.

 

edit: eště An cnoc

 

tak a já už to nevydržím, jdu na Lagavulin 16 a do televize si dám Lásky jedné plavovlásky. Mně dělá kombinace Forman + single malt moc dobře. Přátelé, pijte s mírou.

Upraveno uživatelem miccalek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak začneme oblastí Speyside:

- pro začátek nic nezkazíš s Tamdhu

- rozhodně nesmíš vynechat Glenlivet

- a Macallan (nejvíc mi chutná Elegancia)

- z těch částečně zrajících v jiných sudech je výborná Glenfiddich Solera

- a geniální Balvenie Double Wood

 

Když piješ portské, zkusil bych Glenmorangie Porto Wood Finish z oblasti Highland.

 

A z kouřové a rašelinové klasiky z ostrovů bych doporučil:

- lehčí Isle of Jura

- podle mě nejlepší Talisker

 

Samostatnou kapitolou je ostrov Islay:

- rozhodně bych nezapomněl na Bowmore

- a vynikající a hodně známou Laphroaig

- i skvělou variantu Laphroaig Quarter Cask

 

U Glenmorangie jeste doporucuju Sherry Wood Finish, výhodu má, že jsem si nevšiml, že je to litrovka a jaké to bylo překvápko............příjemné samozřejmě Posted Image

Pro Pražáky jeden tip, občas kupuju zde a jsem spokojen http://obchod.vicom-...c9f4f3108ffa52

Upraveno uživatelem Frantik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

fotenie vyborne, postprodukcia prijemna pripravit kalendar....neprijemne :)

tak preto sa tu ladim na fore a whiskou. diky vsetkym za info. toto je dost na polroka dopredu.

 

 

Ty brďo, to vypadá dobře! To abych eště nějakou whisku dal do placu:D Byl tady zmíněný Bunnahabhain? Též kouřovka, též z Islay, ale jemnější, než Talisker, a tudíž vhodná i pro začínající. A eštěěěěě....Cardhu. A...jo! Highland Park! Ten je výtečný! Musím si ho koupit, měl jsem ho jen jednou.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Kamil

Tak ještě trochu osvěty (mám ty texty v compu už dlouho, zdroj si nepamatuju, možná jsou některé informace o dostupnosti lehce zastaralé):

 

Skotská whisky je sladová (malt whisky) nebo obilná (grain whisky) pálenka, produkovaná na území Skotska (popř. ve stanovených oblastech Skotska). Zákon předepisuje její minimálně trojroční zrání v sudech. Naopak tvrzení, že na rozdíl od třikrát přepalované irské whiskey, se skotská whisky přepaluje pouze dvakrát, je jen houževnatě udržovanou legendou. Ve skutečnosti je počet přepálení různý a je charakteristický pro jednotlivé značky.

 

Blended whisky

Až do konce druhé světové války byla mimo Skotsko vyvážena prakticky pouze blended whisky. Vzniká odborným namícháním (dílo mistrů blenderů) většího množství (asi 80 %, ale jsou zde značné rozdíly) různých druhů grain whisky s menším množstvím různých druhů malt whisky (ta je totiž podstatně dražší). Tímto procesem, analogickým s míšením (tzv. školením) vína, je dána charakteristická chuť jednotlivých značek, která je stabilně udržována. Stářím, uváděným na etiketě, se zásadně rozumí stáří nejmladší složky směsi. Není-li na etiketě stáří uvedeno, vyplývá z toho, že nejmladší složka je trojletá (viz výše). Značek

blended whisky existovalo a dosud existuje nepřeberné množství, pokud je mi známo dodnes není k dispozici žádný přehled, byť s minimálními nároky na úplnost. K nám je kromě těch nejproslulejších značek, jako např. Ballantine's, Bell's, Black&White, Burke&Barry, Catto's, Chivas Regal, Cutty Sark, Dewar's, Dimple, Famous Grouse, Hankey Bannister, Inver House, J&B [Justerini&Brooks], Johnnie Walker, Old Smuggler, Passport Scotch, Teacher's, Vat 69, Whyte&MacKay nebo William Grant's dováženo i mnoho dalších, mnohdy za ochutnání skutečně stojících druhů, namátkou uvádím třeba Baillie Nicol Jarvie, Black Cock, Black Prince, Blair MacRitchie, Blenders Pride, Clan Campbell, Clan MacGregor, Cumbrae Castle, Dougherty's, Famous Grouse, Glen Catrine, Glenpark, Glen Rowan, Grand Macnish, Highland Gathering, Highland Queen, 100 Pipers, King James, Lauder's, MacKinlay, Pinwinnie, Quen Anne, Rob Roy, Strathbeag, White Horse atd. atd.

 

Pure malt whisky

Podstatně vzácnější a znalci vyhledávanější než blend whisky je pure malt. Vzniká rovněž míšením, tentokrát však pouze různých značek malt whisky bez příměsi grain whisky. O označování jejího stáří platí totéž, co bylo řečeno u blended whisky. Na našem trhu se sporadicky objevují značky Blairmhor, Dew of Ben Nevis (vyráběný na zakázku z USA), Eileandour, Glen Drummond, Glen Rosa, Glen Turner, Glenwood (španělská zakázka) a Islay Mist. Dříve, než přejdeme k ústřednímu bodu výkladu, single malt whisky, uveďme ještě, že existují i pure grain whisky, tedy whisky namíchané pouze z různých druhů grain whisky bez příměsi malt whisky. K nám se - pokud je mi známo - zatím nedováží. (Pure grain a pure malt někdy označujeme též jako "vatted whisky"). A na okraji zájmu importérů se vyskytuje i single grain whisky, tedy grain whisky pocházející z jediné palírny.

 

Single malt whisky

Snem každého labužníka a ozdobou každé sbírky jsou single malt, nemíšené whisky, produkty jednotlivých skotských palíren. Téměř až do padesátých let našeho století však zůstával tento zázrak před světem utajen, konzumovaly se jen na lokálním trhu a mimo Skotsko byla vyvážena pouze blended whisky (viz minulý díl). Ačkoliv zákon umožňuje distribuovat whisky již od stáří tří let, není většina single malt whisky na našem i světovém trhu mladší deseti let (i zde však existují výjimky, např. Tamdhu je osmiletá). Na rozdíl od blended whisky, kde dosud žádný seriózní přehled neexistuje, mají sběratelé single maltů k dispozici

celou řadu katalogů, mnohé i v internetové podobě. Single malt whisky rozdělujeme podle oblastí původu do tří základních skupin: Lowland, Highland a Islay.

 

Lowland

Vstupní brána Skotska, rovina na jihu, produkuje whisky uhlazené, leč na první (opakuji: pouze první!) dojem poněkud fádní, chuti. Mnohými však nebývá považována za to "pravé" Skotsko, což se bohužel odráží i na zájmu našich importérů.

 

Islay

Rozlohou zdaleka nejmenší oblast, zahrnující pouze dva ostrovy - Islay a Jura, produkuje ty nejexotičtější skotské whisky s těžkou rašelino-kouřovou příchutí (což však neplatí obecně). Zde se naše dovozci skutečně vyznamenali, z celkového počtu devíti zdejších destilerií je u nás svými výrobky zastoupeno plných sedm. Totiž: Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Lagavulin a Laphroaig (patrně nejproslulejší, propagovaná i princem Charlesem) z ostrova Islay a Isle of Jura ze stejnojmenného ostrova. Doufejme, že se v dohledné době dočkáme i Caol Ila a Port Ellen (pokud se tak již nestalo).

 

Highland

Skotská vysočina, oblast nejrozsáhlejší jak rozlohou, tak i produkcí. Pro snazší orientaci se obvykle dělí na podoblasti jižní, východní, západní a severní a region centrální - Speyside.

 

South Highland

Region sousedící s Lowlandem, značně svérázný, do povědomí našich dovozců však ještě příliš nepronikl. Ochutnat dnes u nás můžeme jen Tullibardine a Old Rhosdu (tato palírna u jezera Loch Lomond jako jediná produkuje dva diametrálně odlišné druhy whisky, druhý její produkt - Inchmurrin - se ale u nás ještě neobjevil).

 

West Highland

Kraj obrácený k Atlantiku a zahrnující i ostrovy Skye a Mull, jehož whisky se poněkud blíží islayským. K nám jsou dováženy jen Oban a Talisker (z ostrova Skye).

 

East Highland

Krajina na pobřeží Severního moře, jejíž produkty jsou i přes trošičku větší drsnost značně zajímavé. U nás se objevily Glen Deveron a Glendronach a údajně též i Banff (nešťastná palírna, která již několikrát v dějinách povstávala z trosek a popela, mj. ji též - jako jedinou - zasáhly nacistické bombardéry).

 

North Highland

Nejsevernější a nejdrsnější území Skotska k němuž náleží i ostrovy Orkney (Orknejské). Toto jakoby vyjadřovala i chuť zdejší whisky. U nás můžeme narazit na Dalmore, Dalwhinnie, Glenmorangie (rozlišenou

podle původu sudů v nichž zraje na madeira, porto a sherry wood; skotská whisky se totiž zásadně nenechává zrát v sudech nových, nýbrž buď v sudech od bourbonu nebo právě v sudech od dezertních vín) a Old Pulteney, dále pak na Highland Park (vůbec nejsevernější palírna) a Scapu z Orknejí.

 

Speyside

Údolí říčky Spey v srdci Highlandu je význačné největší koncentrací palíren ve Skotsku, a tudíž i na světě. Tato podoblast bývá občas považována za samostatný region. Whisky ze Speysidu se vyznačují zvláštní, jakoby nasládlou příchutí. K nám jsou dováženy ve značném výběru - např. Aberlour, An Cnoc (Knockdhu), Balvenie, Cardhu, Cragganmore, Drumguish, Glenfarclas, Glenfiddich, Glenlivet, Glenrothes, Knockando, Macallan, Speyburn nebo Tamdhu (i to je však jen zlomek tamější produkce).

 

Na konec ještě přidám, že za zvláštní druh, přechod mezi Lowlandem a Highlandem, jsou někdy označovány whisky z palíren v městě Campbelltown na poloostrově Kintyre (tedy téměř na dohled od břehů Irska). Z někdejších více než padesáti palíren jsou zde dnes v provozu již jen dvě - Glen Scotia a Springbank. K nám se jejich produkty nedovážejí, jakous-takous představu o jejich chuti si můžeme udělat z blendu Scotia Royale.

A ještě něco o výrobě:

 

Whisky má hodně společného s u nás tolik oblíbeným pivem. Společné jsou některé suroviny (ječný slad, dobrá voda, kvasnice) i část výrobního procesu.Kvalitní ječmen (dříve výhradně skotský,nyní se také dováží) je přibližně šedesát hodin máčen ve vodě. Přesná doba se řídí okamžikem, kdy ječmen začne klíčit. Naklíčená zrnka obsahují velké množství cukru, maltózy. Tady je schován i původ označení malt whisky-sladová whisky. Oschlý a naklíčený ječmen nyní čeká operace, která předá budoucímu nápoji typickou kouřovou chuť. Dosušování ječmene má totiž na starost kouř z hořící rašeliny. (Dnes se už také část dováží). Sušárny jsou většinou dominantou palíren. Jedná se v podstatě o stodolu, kde podlahu tvoří topeniště a ve výšce je síto, na kterém leží udící se ječmen. Opražený rozdrcený ječmen je potom smíchán s horkou vodou na hmotu, která připomíná poridge-ovesnou kaši. Za dvě hodiny se z ječmene uvolní většina maltózy a dalších aromatických látek. Tento cukernatý roztok se scedí a je připraven k destilaci. Mláto, které zbude v kádích, však není vyhozeno, ale je k němu dolita nová dávka vody, aby bylo obilí co nejlépe využito. Po druhé maceraci je zbylý ječmen usušen a používá se jako krmivo pro skot. Ještě před samou destilací začnou úřadovat kvasinky. Ty přeměňují cukry na alkohol, ale jejich činnost je sebevražedná-pokud koncentrace alkoholu dosáhne pěti a více procent, kvasinky začnou hynout. Whisky však má zákonem stanovený obsah alkoholu, který je samozřejmě mnohonásobně vyšší. Proto je nutné přistoupit k destilaci kvasu. Destilace je lidstvu známá téměř dva tisíce let. Od primitivních kotlíků starověku vývoj přešel k různým průmyslovým metodám výroby alkoholu. Výroba whisky však jako by ustrnula někde mezi, v šestnáctém až osmnáctém století. Symbolem palírny whisky bývají právě dokonale vyleštěné měděné destilační kotle specifického cibulovitého tvaru. Některé z nich pocházejí ještě z osmnáctého století a jsou dodnes plně funkční. Tvar a velikost kotle je jednou z dalších věcí, které ovlivňují výsledný nápoj. Po první destilaci je vzniklý alkohol transportován do lihového sejfu. To je instituce zavedená v osmnáctém století, podle množství alkoholu v této nádobě byly počítány daně z whisky. Po zaplacení daní následovala druhá destilace. V této chvíli máme sice alkohol z ječmene, ale whisky zatím moc nepřipomíná. Nemá barvu ani chuť whisky. To vše dostane až léty zrání v dubových sudech, ve kterých před tím zrálo sherry nebo americký bourbon. Nejkratší doba, kterou smí whisky v sudu strávit, jsou tři roky. Nejdelší doba není stanovena, ale znalci se shodují, že po osmnácti letech už kvalita nápoje neroste, spíš naopak. Zajímavostí je, že každý rok se skrze póry sudu vytratí přibližně jedno až tři procenta obsahu. Tento jev se vysvětluje tím, že andělé, kteří bdí nad spánkem whisky, si občas rádi přihnou, a tak se můžeme setkat s termínem Angels share, Andělský podíl. Po dosažení toho správného věku je whisky ředěna vodou na zákonem stanovenou míru 35-43% (starší whisky mají nižší obsah alkoholu). To se týká single malt whisky.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

klobuk dolu, dakujem

hotovy sprievodca.

 

navod v kocke vyborny, ale co je podstatne - ze to treba vsetko ochutnat. preto som navrhoval ochutnavku s vykladom aka zraz chronomagu v prislusnom vlakne. dozvies sa preco to chuti tak alebo onak, historiu, technologiu, ako sa to ma pit, atd. Inu si nalejem doma so zenou pri krbe /Balvenie/ a inu po celodennom pohybe v polmetrovom snehu /Laphroaig alebo nieco drsnejsie/, pripadne k cigare niekde na party.

 

Mna napriklad prekvapili moji zamestnanci, ktorych sice podryvacne nazyvam fejsbukovym hmyzom, kedykolvek zistime ich medzery vo vzdelani a vseobecnom rozhlade /a zistime to kedykolvek :)/ - dali mi na narodeniny Single Grain Irish Whiskey. Takze bezvyznamne plus, i ked som si isty ze to bolo viac menej omylom :)

 

edit: Kamil medzitym zvladol ten vyklad, tak uz len tu ochutnavku :)

post-4112-004981500 1292446306.jpg

Upraveno uživatelem instant
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jedna foto ma 60mb ... 1:1 je to na A2 :) ale robim A4 nastenny.

stolovy mam uz jeden hotovy, ale trochu ine baby a +suciastky a s firemnymi logami :) ak nevadi poslem link :)))

to len tak na okraj...

alebo dorobim tam nejake greubel forsey a urobime limitku chronomagovho kalendara :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď jsem si s hrůzou uvědomil, že v tomto vlákně jsem se ještě nevymáčkl. A že bych tím pádem mohl být považován za abstinenta - a k narozeninám pak dostat třeba fusekle.

 

Tak abych to napravil: Laphroaig Quarter Cask, foto myslím netřeba, už tu někde bude. Navedl mě na ni kdysi Kamil a já mu tímto fakt děkuju, protože je moc dobrá a to celkem leze do peněz :-))

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nedávno mě kamarád na nějakém koncertě pozval na bar, že si dáme dobrotu. Objednal Stroh 80 a nechal to naředit Absinthem. Říkal tomu KACHNIČKA. Kachnička chutná, jako když počůráš pendrek :oneeyed02:

 

Ty jíš počůraný pendreky?!? :eek:

 

:D :D :D

Upraveno uživatelem Chumpus
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 Tak jste mě inspirovali pánové Tullamorka od kamaráda :) A k tomu hodinky kvůli kterým jsem se registroval ;)

 

Omluvte narychlo spíchnuté foto ;)

 

Posted Image

 

 

 

EDIT: Překlep

 

 

Upraveno uživatelem tombik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nedávno mě kamarád na nějakém koncertě pozval na bar, že si dáme dobrotu. Objednal Stroh 80 a nechal to naředit Absinthem. Říkal tomu KACHNIČKA. Kachnička chutná, jako když počůráš pendrek :oneeyed02:

 

Tý jo to zní dobře. Takovej dryák by mně mohl pomoc od angíny. Absinth mám, ale rum mám jenom max 40%. Zkusim tam špricnout trochu ironu a uvidíme.Posted Image

 

Jo a eště mě zajímá, ukázala se po vypití ta kachnička na podlaze nebo né?

Upraveno uživatelem Horhe
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...