Přejít na obsah

Chilli


Doporučené příspěvky

Poslední zbytky sklizených plodů /i když na obrázku to vypadá pěkně/. Mám tam mezi nimi neoficíální rekordmanku 7POT Apocalypse - 1.800.000 SHU. Celkem bída, oproti loňsku tak 1/5. Jediné co vyšlo /až moc/ jsou venkovní kříženci ze záhonu. Ty ještě zavařuju, pro změnu zkouším s červenou řepou /co to udělá/.

 

020.JPG

021.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj kucí, před pár týdny jsem jen tak na zkoušku koupil keřík červenejch papriček (netušim co to je, neměli napsanou odrůdu, ale SHU to má chcíplý, nestojí to za řeč), nicméně mě to přivedlo na myšlenku se podívat sem (občas sem mrknu ze zvědavosti, vim o tom prd) a chtěl jsem se zeptat mistra @gandalf jestli by mi poradil jaký odrůdy pořídit (vlastně hlavně a jedině na vaření) od takový tý “běžná, dodá trochu ostřejší hrany” přes “když chci fakt extra hot chilli” až po sečuánský papričky “kurva shoří mi huba” na oleje, dumplings atd.

Nevim jestli to vysvětluju pochopitelně, kdyžtak mě usměrněte. Vím jakej si představuju chuťovej profil, nevim která paprička mi to dodá :) 

Nutnost je to pěstovat uvnitř (zatím).

Díky za každou radu :) 

Upraveno uživatelem JoyStick
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na pěstování je asi nejjednodušší něco z rodu Chinense, takže asi bych začal s Habanerem /taky jsem tak začínal/. Na tom se vyučíš. Není to extrém /jak pro koho/, ale "dává". Ostatně ty 7POT, co jsem fotil, jsou taky chinesky i když náročnější. Většina začíná na těch super hot, ale mnohdy jsou zbytečně zklamáni. Chce to trochu zkušenosti. Pochopitelně si o tom něco načíst, příp. se poradit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak zv. sečuánské chili papričky stejně pocházejí z Jižní Ameriky. V jiné části země se mohou jmenovat jinak, třeba Chaotian /oblíbená/, Thai, Vietnam, ale může jít i o Bird's Eye ...... Je to místní název. Tahle "droboť" není náročná na pěstování, docela rychle i zraje. Rodem by to mohlo být chilli křovité - trvalka. Ale jen tím plodem to není, je potřeba je "upravit". Mám něco podobného - Naga Jolokia PC1, dokonce i křížence. Tak kolem 1.000.000 SHU.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli mi "na poli" do pátku přežijí "Sibiře" /Sibiřské domácí/, ve květníku, tak bych ti je dal. Je to taky "křovité", jen asi hodně silné - pochopitelně trvalka. Ještě si napíšeme. Tu Nagu PC1 jsem vyhodil. Zajel by sis pár desítek kiláků ..... V jídle nevím, nevím - ekrazit. Jedl do akorát Kamil, pro toho jsem to vlastně pěstoval.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Jedna varka exoticke ovoce, druha hrusky s broskvi. Zlutá paprika, zazvor, cesnek, kurkuma, suĺ, trtinovy ocet, habanero, jalapeño a nějaký mrchy.  Ovoce proslazene kompoty z Makra. Dohromady asi 70 sklenicek. Ufff

 

7B070834-9A38-4CB6-BCCE-EDEF204123E1.jpeg

8BA61B53-2829-4FD2-8088-A9E394D97A52.jpeg

2375862E-9032-41BC-B576-9045D3A10C40.jpeg

1FA2A41D-D64B-4C90-B1AF-91DE13401EC0.jpeg

C9CD682B-F09F-428E-809B-F191C83FE998.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

gandalf

mě by zajímalo, jak se vypořádáš s případnýma breberkama na rostlinách - svilušky a molice. Nebo to se k tobě nedostane? Letos jsem sezonu s chili odpískal, jen co se to začlo rojit, stříkal jsem ty mrchy tabákem, ale skoro marný boj.

Díky.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Svilušky ani molice na chilli jsem nikdy neměl /pochopitelně nepěstuju s ním společně jiné plevele/. Stačí si vedle zasadit koupený sazenice okurek a je hotovo - tam jsou skoro vždy. Letos jsem neměl venku ani mšice, jen to přinesu do bytu, už tam jsou. Takže letos jsem ničím proti berberkám nemusel stříkat - doma pravidelně hubím mšice.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...