Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

před 7 hodinami, Moty napsal:

Co za "píčovinky" ještě potřebuju ke kávovaru?

Tamper nebo spíš distributor s nastavením hloubky? https://www.gourmetkava.cz/cs/kavovary/distributor-kaffia-58mm-780p

Co dál? Stojan na tampování, jinou misku, váhu, konvičku na mlíko, ...?

díky

Kup si nahou páku, pak se kafe naučíš dělat dobře. A nebudeš potřebovat stojan na tampování, protože nahá páka je dole rovná, takže ti stačí stůl nebo jakákoli podložka.... Distributor je určitě fajn, ale mnohem důležitější je kávu v páce promíchat před samotným použitím distributoru a tamperu. Na to promíchání se používají různé malé metličky, ale poslouží i třeba párátko. Já si vyrobil metličku z nerez drátku a korku od vína :) Víceméně tím odstraníš případný problém s kanálkováním. Nahá páka je ale na naučení perfektní a double je z ní rozhodně lepší, jak vizuálně, tak chuťově, protože kafe nepřijde do styku s pákou, jde rovnou z misky do hrnku. Koupil bych si precizní misku na double - buďto IMS nebo VST. A co máš za mlýnek? Pokud budeš chtít mlít rovnou do páky, doporučuju pořídit funel. Ten se hodí, i když do páky přímo nemeleš, ale používáš třeba kelímek nebo tak něco, protože když chceš kávu pak promíchat v páce, tak neděláš tolik bordelu kolem. Určitě se hodí sada baristických utěrek, zvlášť když budeš šlehat mléko. Váhu doporučuju brevista smart scale v2 (poměr cena výkon nejlepší).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, taková začátečnická rada (používám doma hlavně aeropress, dripper,...😞 v práci máme něco podobného jako je https://www.bunacafe.cz/remocv-rocket-espresso-mozzafiato-cronometro-v , všechno je "nastavené", ale je vidět, že káva teče ze začátku hustá a pomalu, po 5s ztrácí plnost a po nějakých 15s neteče ani pravidelně, spíš nárazově, úplně změní konzistenci i barvu. Mlýnek od stejné značky, model nevím, ale cenově kolem 20 tis. Pomohlo by jemnější mletí? Překvapilo mě, že na mlýnku se nastavuje čas mletí? 

 

PS: kolegové naplní vždy násypku až po víčko.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kazda kava potrebuje jine mleti. Dokonce i ta sama kava casem potrebuje zjemnit. Taky kazda kava pri stejnem objemu v pace vazi jinak. To same vysledny napoj - kazda kava ma jinak hustou cremu. Ja vazim namletou kavu (davam double 18 g) a vazim napoj (ciluju na 40 g napoje). Kava z paky by mela tect cca 25-30 s. Podle vysledne chuti upravuji jemnost mleti, pokud nemas preprazenou “Italii”, kde je to jedno, tak nastaveni mleti ma zasadni vliv na chut (pri zachovani ostatnich parametru). Pokud ma mlynek casovac, ulehcuje to trochu praci, ale pokud to nekdo mysli s espressem vazne, musi to stejne prevazit, protoze cas mleti je hodne orientacni pro vyslednou gramaz (zalezi na kafi a mnozstvi v nasypce).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 21. 8. 2020 v 22:53, redd napsal:

Na to promíchání se používají různé malé metličky, ale poslouží i třeba párátko. Já si vyrobil metličku z nerez drátku a korku od vína :) Víceméně tím odstraníš případný problém s kanálkováním. 

https://www.byleew.nl/experiment/measuring-effect-londinium-distribution-tool/

jasné popsání a potvrzení toho redd psal

teď už jen to vyrobit a je to:-D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 12 hodinami, Moty napsal:

https://www.byleew.nl/experiment/measuring-effect-londinium-distribution-tool/

jasné popsání a potvrzení toho redd psal

teď už jen to vyrobit a je to:-D

Tak tady bych byl docela vopatrnej. Ten borec drží tamper jak prase cvičky. Uznávám, že není od věci trochu s kávou zamíchat, zvláště pokud je nahrudkovaná. Avšak to, co předvedl potom je fakt hrůza.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja treba musim rict, ze v ramci meho vybaveni za desetitisice ma zdaleka nejlepsi pomer cena/vykon prave ten dratek a ustrizeny kelimek na promichani. Maximalne tak upgrade od Porlexu k prvnimu regulernimu espresso mlynku mel podobnou pridanou hodnotu.

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jednodušší, chutnější, a bude ho víc 🙂

Ale stejně by mne zajímalo, jak by se u single Moťák popasoval s průměrem tamperu. Nápověda: já jsem nakonec skončil u průměru, kerý odpovídá průměru cca v 90 procentech výšky konusu s tím, že jsem si ještě trochu na soustruhu srazil hranu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vím, to není pro me, ale manželka a dcera chtějí slabší, a když jim “zredim” 14-16g na americano, tak je to furt silný.
Já si dělám 18-20g a sem spokojenej, už se mi pekne děla crema a je to slušně hutny pity

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...