Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

Reakce na článek ?Směrnice o zbraních: ANO a ČSSD mají strach z útoku nespokojených s armádou a policií na stát?

Na serveru Česká justice se před několika dny objevil článek s výše zmíněným názvem, který u mnoha lidí vyvolal téměř panickou reakci. Je ovšem zcela mylný. Autorka si vybrala některé části analýzy evropské směrnice, zpracované Ministerstvem vnitra, a připomínek k nim, ze kterých sestavila článek, a dala mu alarmistický a zcela zavádějící název.Samozřejmě, že se mezi držiteli zbraní nechystá žádný protistátní puč. Domníváme se, že tato dezinformace vznikla klasickou cestou ?něco jsem přečetl, zbytek si domyslím?.Kvůli nové evropské směrnici musí Česká republika řešit problémy, které by bez ní vůbec neměla. Jeden z nich je, že mají být zakázány některé typy samonabíjecích pušek, které jsou u nás v normálním civilním držení více než patnáct let a nejsou s tím problémy. Ministerstvo vnitra a Ministerstvo obrany proto začalo připravovat legislativu, která by umožnila využití výjimky pro dobrovolný vojenský výcvik.Na to se ovšem ozvali lidé, které bych charakterizoval jako ?ochránci demokracie před ohrožením reálným i nereálným? a začali křičet, že toho mohou využít extremistické skupiny, ozbrojit se a vyvolat povstání proti státu. (Bylo jim sice poukazováno, že ty zbraně jsou tu už patnáct let a nic takového se neděje, ale proti proti argumentu ?já se toho prostě obávám? jsou veškeré argumenty realitou zpravidla marné.)Ministerstvo vnitra a ministerstvo obrany, zřejmě ve snaze uchlácholit hysterii podobných panikářů, v analýze výslovně napsalo, že je třeba přijmout opatření, která tomu zabrání.A autorka článku si to přečetla a zjevně ji napadlo: ?Takže ministerstvo vnitra a obrany se shodují na tom, že hrozí útok držitelů zbraní, armády a policie na stát - přece kdyby si nemysleli, že to hrozí, tak by nepsali, že je třeba tomu zabránit!?A fáma byla na světě.Takže ne, je to úplná hloupost. Žádné spiknutí střelců, policistů a vojáků tady není, natož aby připravovalo nějaký puč - tenhle nesmysl existuje jen v hlavách konspiračních teoretiků. Účelem návrhů zákonů zmíněných v analýze je pouze zachování naší kvalitní zbraňové legislatvy.

Moje poznámka - to ovšem neznamená, že se na tom nepracuje - nemyslím na spiknití, ale na omezení.

zdroj: http://gunlex.cz/clanky/tiskove-zpravy/2936-reakce-na-clanek-smernice-o-zbranich-ano-a-cssd-maji-strach-z-utoku-nespokojenych-s-armadou-a-policii-na-stat

edit.: doplnění

Upraveno uživatelem gandalf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Reakce Ministerstva vnitra na článek serveru Česká justice

Ministerstvo vnitra reaguje na zásadní nepřesnosti a zkreslení obsažená v článku ?Směrnice o zbraních: ANO a ČSSD mají strach z útoku nespokojených s armádou a policií na stát?, který uveřejnil server Česká justice a který následně převzaly některé další informační servery. 

Uvedený článek se pokouší shrnout informace o budoucím zákoně o nakládání se zbraněmi v oblasti vnitřní bezpečnosti, o kterém mimo jiné pojednává Analýza legislativního řešení dopadů revidované směrnice o zbraních, kterou dne 23. října 2017 schválila vláda. Článek je však sepsán tak, že naprosto neodpovídá textu obsaženému v této analýze. Autorka rovněž zcela zmatečně uvádí rozsáhlé citace připomínek Ministerstva obrany uplatněných v rámci meziresortního řízení k úplně jiné, dřívější, verzi analýzy, přičemž řada z těchto připomínek byla v rámci jejich vypořádání vysvětlena jako produkt určitého neporozumění cílům a smyslu příslušných pasáží analýzy.

Článek uvádí řadu zcela nesmyslných tvrzení, která nemají žádnou oporu v citované analýze. Analýza rozhodně nijak neřeší např. ?spojení domobrany, armády a policie?, vytvoření ?elitní skupiny, která se vymkne státu?, ?uniformované pochody nespokojených s loučemi?, ?nový Svazarm? apod.

Zákon o nakládání se zbraněmi v oblasti vnitřní bezpečnosti bude upravovat v zásadě tyto oblasti:

  • prevenci zneužívání zbraní v rámci činnosti různých nesystémových domobran, sousedských hlídek apod.,
  • podmínky účasti na různých státem organizovaných systémech střelecké přípravy (např. v rámci branných spolků apod.),
  • vytvoření systému střelecké a bezpečnostní přípravy coby samostatného dobrovolného programu školení a výcviku k zacházení se zbraněmi v kontextu rizikových situací, k nimž může v oblasti vnitřní bezpečnosti dojít, ale též např. k celkovému zvyšování dovedností bezpečné manipulace se zbraněmi,
  • upravení jednoznačných podmínek nošení zbraní příslušníky ozbrojených bezpečnostních sborů v mimopracovní době (nejde o nic nového, pouze se stávající roztříštěné praxi dostane jednoznačného právního rámce).
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnes jsem byl "pískat" na střelecké soutěži z předovek krátkých i dlouhých, civilních/vojenských, kapslovek, křesadlovek a doutnákovek. Před výkony všech zúčastněných střelců /i žen/ je potřeba hluboce smeknout /většina soutěží i mezinárodně/. Neskutečná kázeň, žádná přehnaná rivalita, výsledky brali, tak jak byly spočítány /nakonec průběžně viděli, jak na tom jsou/ - prostě parádní atmosféra. Oni měli oproti mně tu výhodu, že se střídali, já v té zimě téměř bez pohybu byl většinu času. Obrovský kufry vybavení /někteří to měli a´ la "dámská kabelka", jiní až nezdravý pořádek/, rituály /možná nevědomé, ale zezadu viditelné/ , pohyby jen účelné  .......

Potkal jsem jednoho kolegu, který si po závodech nastřeloval předělávku Norinco 1911 od pana Zandla - pěkný, ale dost drahý /jen konstatuju/. Já jsem si potom seřídil na stolici laser na karabinové konverzi s kolimátorem, když se to už může.

Nefotil jsem, nebyl čas, ani prostor.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na té konverzi - dá :-) Má to naprosto stejnou výšku jako miřidla a přes hledí a bod /nebo jiný nastavitelný tvar v kolimátoru/ vidíš i mušku. Máš tedy k dispozici 3 body v rovině a přes ně na cíl. Píši o konkrétnám kolimátoru co tam mám já. Ten mi vybral puškař a doporučil mi, abych to nechal tak jak to je. Pochopitelně se daj miřidla sklopit, ale mně nepřekáží. Pokud by třeba došla baterka v kolimátoru /vydrží léta, prý/, tak ten kolimátor je průhledový a použiji jen miřidla /pochopitelně mám v kufru náhradní baterky/.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...