Přejít na obsah

Luminiscence - proč někde tak málo?


Datel

Doporučené příspěvky

Vážení, 

poptám se vás (a potom nechme toto téma probublat do historie...)

Fascinuje mne  (a nejsem tady sám) silná a dlouhotrvající luminiscence moderních nátěrů Lumibrite (a evropských klonů)
na bázi stronciových solí. A nemůžu se dobrat toho, proč je těmito substancemi tak šetřeno. Z toho co mám vyzkoušeno SEIKO dobré, Orient jak který model,
Pulsar ze stáje Seiko slušně ale ne výborně. A počítám, že při spotřebě v miligramech by štědřejší dávka s cenou hodinek dramaticky nepohnula,
přitom dobře oluminované hodinky by se určitě prodávaly lépe.

Je o skrytá, nebo otevřená dohoda (třeba licence na použití té které lumi) že tahle skupina hodinek nesmí přesvítit tamtu apod,
jako když si třeba automobilky hlídají úrovně výbavy a na tamto auto nesmí tenhle prvek přijít, bo je moc luxusní a plebs si na to nešáhne?

Co o tom víte, co si tak myslíte, jak to vidíte?

Dík za názor...

 


 

 

 

Upraveno uživatelem Datel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 42
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Já si myslím, že v tom velkou roli hrají licence na určité druhy lumi materiálů a směsí a v neposlední řadě i cena. Vliv může zřejmě mít i technologie nanášení, v kolika vrstvách je lumi aplikována a na jak velkou plochu. Pak je tady barva lumi, která taky ovlivňuje svítivost.

Kastování do kvalitativních tříd značek v rámci hodinářského koncernu je taky možné, ale podle mě málo pravděpodobné, protože tam lze toho dosáhnou mnohem snadněji použitými kalibry, kvalitou pouzder a zpracováním detailů, ciferníků apod.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, kdyby cena Luminovy stála za řeč, nebyly by jí doslova polštáře na laciných račmenech Seiko nebo Lüm-tec, o celoplošně svítících cifrech (Citizen, Fortis) nemluvě.

Švýcarští, japonští i němečtí kukačkáři si holt jedou podle svých fousatých mustrů z dob zinku a rádia, které k určitým "oblekovým" kastám přisuzují buď naprosté minimum luminiscence, nebo ji tam v horším případě nedávají vůbec - takže v (pod)zimním/(pod)večerním šeru se majitel ani nemusí namáhat s vyhrnováním manžety. Apropos - tvrzení jak "zrcadlově leštěné fazetky na GS" pobírají "zbytkové světlo" jsou bohužel taky jen z říše marketingových báchorek, dobrých snad jen pro notorické huliče a pyromany, pohrávající si 24/7 se zapalovačem. Podobnou "záhadou" je i mainstreamová hrůza z osazování tritiových kapslí (H3) - ale budiž, aspoň že Japonci mají svou historickou omluvenku ☢️ 

Bohužel, asi jediná praktická věc co se s tím dá dělat je vzpomenout si na luminiscenci při nákupech - a ohledně celodenní čitelnosti (ve skvěle nasvícené prodejně?) nepřipouštět pitomé kompromisy typu "Machrindex <!!!>", kvůli kterým pak ty hodinky budete mít významnou část dne jen jako ozdobné těžítko... :smoke:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to s GS je pro mne docela zkkamání. Mám jedny hodinky, které nemají lumi na indexech vůbec, misto toho mají vysoce leštěné jehlánky a ty světlo zachycují skutečně až do okamžiku, kdy je úplná tma. Paradoxně nejhůř jsou čitelné za plného slunečního světla při modré obloze. Sorry za OT.

A k věci - tipnul bych si, že je to kombinace licenční ochrany a klasické (pro mě nepochopitelné) konzervativní laxnosti výrobce. Existuje hromada hodinek, které bych si nekoupil, protože mají ošizenou lumi a ošizenou WR. O ceně to pravděpodobně nebude, jak krásně ukazují vyýobky některých mikrobrandů... Jestli je u velkých firem důvodem nějaká drobná úspora (která ve velkých výrobnich objemech samozřejmě už není drobná), tak to sice chápu, ale sám si od nich nic nepořídím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No právě. Jestli opravdu ty které hodinky svítí dost a dost dlouho je docela subjektivní dojem a poznám to až jsou doma. Povinné zveřejňování světelných křivek ještě EU nenařizuje.... Tritium mne neodrazuje radioaktivním zářením, které sotva dosvítí na hranu kapsle, ale to, že je každý den slabší. Nepozorovatelně ale z principu ano... Asi musime čekat jak se to vyvine...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Licence na C3 nebo BGW9? Zajímavý, o tom jsem nikdy neslyšel. Já si spíš myslím, že se jedná o lenost výrobců. Viz např. San Martin a plno dalších microbrandů, který svítí jak baterka. Naproti tomu například Longines HC, který jsou (alespoň ta minulá verze s alu vložkou lunety) naprosto směšný co se lumi týče a nemají co společnýho s pořádně nasvícenýma potápkama. Tam musí být snad jen jedna vrstva nějakýho šuntu. Nebo třeba "pravý tool" hodinky od Sinnu a Damaska, Damasko myslím používá jenom C1. Některý jejich modely nedosahují ani náznakem k tomu, co za 7 tisíc nabízí Seiko, nebo za 5 tisíc microbrand. Což u tzv. "tool" hodinek za tisíce eura je, podle mě, ostuda, až na full-lume ciferníky. Druhou stranou věci je to, že ne každý má silnou lumi jako podmínku při nákupu hodinek, což je samozřejmě v pořádku.

A tritium ti za 12 let bude svítit o 50 % méně, co dnes. I potom je T25 pořád dobře vidět. Nebo si prostě necháš vyměnit trubičky/celej ciferník.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tritium. Samozřejmě vzhledem k životnosti hodinek je to asi OK. I já sám mám poločas rozpadu a počítám, že dnes pořízené hodinky s tritiem by mi v rakvi udělaly ještě posvícení. Ale holt to ubývání sil, byť pozvolné a skoro nepozorovatelné, by stejně mého chronočervíka rozhlodalo...

Upraveno uživatelem Datel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ad GTLS/H3 (plynné tritium zatavené v kapslích s forforescenční vrstvou): Jedna věc je "poločas rozpadu" a druhá nelineární odezva oka na světelný vjem, díky které i trubice "zpola vysvícené" budete v reálu vnímat jen jako o "trochu slabší". Výsledek je že i 14 let staré bludičky Traser mi v hodinkovnici už pár minut po zhasnutí hravě "přesvítí" všechno kolem, jedno o jakou luminovu a na jak drahém tikajícím kousku se jedná. Na nějaké "každodenní slábnutí" a nebo "rychlý úpadek" GTLS fakt zapomeňte - tritiové nátěry i luminova na denním světle IMHO degradují mnohem rychleji, takže časem se i u nich bez toho zapalovače (a nebo jiného blikátka) stejně neobejdete, jako tuhle súdruh agent Connery...🔦

3.Goldfinger.mp4+-+VLC+media+player+2017

@dr.sphinx Zrak mi slouží, šeroslepostí netrpím - ale kde na GS nic není, tam ani smrt nebere. Čímž myslím svoje Snowflake v noci (ne, nepoužívám "noční lampičku", ani nemám za oknem kandelábr), na večerních procházkách se psem u lesa (není každý den úplněk), když při při "hlubokém zamyšlení" na ajnclíku zhasne světlo a podobně. Ano, vzpomínám si že jako kluk jsem při vyvolávání černobílých filmů v temné komoře už po 15 minutách v naprosté temnotě vnímal pomalu každý foton (jako časomíru jsem tam míval nasvícené "palubní hodiny" zakryté ručníkem) - jenže ve zbytkovém světle vnímáš jen hrubé zašumněné obrysy a ne nějaké detailní odrazy od leštěných indexů a ruček, takže poctivou luminiscenci mi v šeru/tmě žádná zrcátka (a dokonce ani můj doktorát z fyziky) nenahradí...

 

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V rámci tématu jsem si vzpomněl na videa "Lume Wars" od Just One More Watch na Youtube. Doporučuju kouknout, často jsou deseti a stotisícový kousky poraženy něčím levným.

Např. tady prohraje v délce čitelnosti DSSD oproti Citizenům za 5 tisíc.

https://www.youtube.com/watch?v=EDxu3Vt-z2w

Upraveno uživatelem Milan59
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale jo, však do toho nekopu. Akorát osobně nejsem fanda trubiček, to raději japonské koláčky (na indexech)-ale musí být dobře plněné, ne jen máznuté

tritiový nátěr bude k degradaci náchylný, ale stronciumaluminát v Luminově apod. bude docela stabilní a svícení přeskakováním elektronů do nižší energetické hladiny je proces vratný (zas musíš nabíjet).

Otázkou pro mne je vyloženě, proč tak svítit málo u hodinek, které svítit z principu mají.
Jistěže se to ke každému modelu nepasuje, 
ale divers/field voče by holt svítit měly, rád bych si za to připlatil... 

 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aby sis s těma Field-wočema nenaběhl: za chvíli Ti tu někdo připomene jak si zelený čepice ve Vietnamu musely překrývat (a nebo rovnou nosit obrácené cifrem k ruce) svoje Seika, protože při šmírování v té pekelné tropické lesní tmě je mohla i tehdejší luminiscence prozradit - a ani tehdy nikdo netoužil koupit ránu zbytečně... :sniper:

PS: jinak tyhle “luminiscenční soli“ už ze své energeticky proměnlivé podstaty nejsou moc chemicky stabilní, musí být zapouzdřené v nějakém nosném materiálu/laku a i ten (stejně jako jiné polymery) degraduje. Technologie se samozřejmě vyvíjejí, ale i přes “zrychlené testy” bude na reálné závěry čas možná po 30-40 letech...

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 20 minutami, Radek124 napsal:

Aby sis s těma Field-wočema nenaběhl: za chvíli Ti tu někdo připomene jak si zelený čepice ve Vietnamu musely překrývat (a nebo rovnou nosit obrácené cifrem k ruce) svoje Seika, protože při šmírování v té pekelné tropické lesní tmě je mohla i tehdejší luminiscence prozradit - a ani tehdy nikdo netoužil koupit ránu zbytečně... :sniper:

PS: jinak tyhle “luminiscenční soli“ už ze své energeticky proměnlivé podstaty nejsou moc chemicky stabilní, musí být zapouzdřené v nějakém nosném materiálu/laku a i ten (stejně jako jiné polymery) degraduje. Technologie se samozřejmě vyvíjejí, ale i přes “zrychlené testy” bude na reálné závěry čas možná po 30-40 letech...

A to je samozřejmě pravda s polními hodinkami, onehdy jsem tuším u p. Frýdla viděl kožený pásek i s koženým kloboučkem na maskování (a chránění hodinek při průchodu těžkým terénem.)

A každý lak se časem rozpadne, to je smutný fakt, ale počítám, že já u toho v případě mých vzorků už nebudu ;o)

Každopádně všem účastníkům děkuji za předané postřehy
a zůstávám rád že jsem rád

D.

 

 

 

 

Upraveno uživatelem Datel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 8. 10. 2020 v 12:55, Radek124 napsal:

ale kde na GS nic není, tam ani smrt nebere.

Ale tak samozřejmě že slušně svítící lumi to nenahradí - ale to snad netvrdí ani oficiální GS marketing, měně kritičtí příznivci a ti huliči snad taky ne. Snažil jsem se říct jen to, že  je to super na ručičky bez lumi.

Ještě ke trubicím - na odečet hodně zblízka je to bomba. Na pár desítek cm si je ale hodinky s přiměřeně kvalitní lumi a adekvátní plochou luminiscenčích ploch strčí do kapsy. (Jasně, zase netřeba nabíjet, jedny trasery koneckonců taky mám a občas využiju).

A jinak ta tzv. hrůza z trubiček se dá docela hravě vysvětlit v kontextu hodinek vyšší třídy - zejména na ručičkách jsou ty zářivky prostě hnusný.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

"zářivky" - to je ono, to je to pravé srovnání ;o) 

jinak k ránu, když je lumi poslabší, si hodinky v podstatě přitisknu až skoro k oku a jde to krásně odečíst,
nehledě na to, že to působí docela tajemně

(ten pohled na ciferník, nikoli snad pohled na mne...)

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 21 minutami, dr.sphinx napsal:

Ještě ke trubicím - na odečet hodně zblízka je to bomba. Na pár desítek cm si je ale hodinky s přiměřeně kvalitní lumi a adekvátní plochou luminiscenčích ploch strčí do kapsy.

Takový hodnotící závěry se mi nezdají uplně přesný. Viděl jsem plno srovnání tritiových trubic s klasickou lumi a po hodině až třech už je to vždycky zcela jasně ve prospěch tritia. Něco se dá najít na WUS. Např. tady. Nevím teda jestli nemyslíš "pár desítek cm" poté, co luminovu nasvítíš, to bys měl samozřejmě pravdu, nicméně to není adekvátní srovnání. A co se týče "hnusný", to bude věc názoru. Mně se líbí jak tomu trubky dávají 3D vzhled. 🙂

Toto jsou fotky z vlákna viz odkaz nahoře, je to ihned po nasvícení a pak po 330 minutách s expozicí 8 vteřin (aby hodinky bez tritia byly aspoň vidět). 🙂

 

LumeTest2_Initial_01MAY11.jpg

LumeTest13_330Min_01MAY11.jpg

Upraveno uživatelem Milan59
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...