Přejít na obsah

kam investovať???


Doporučené příspěvky

Přátelé, nějakou shodou okolností budu mít k dispozici poměrně větší sumu z prodeje bytu, na cca 6-12 měsíců, než je dám do nového bydlení.

Poradí někdo, co s nimi? Dát jen tak na účet, akcie, nebo třeba 1/10 dát spekulativně do krypto? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Cokoliv pod 3 roky držení budeš muset danit 15%. Krypto je podle mě na tohle až moc velkej gamble, možná nějaký % bych tam zkusil, ale nic zásadního. Stačí blbej tweet a už jede. Za mě nějaké globální etf, možná dluhopis, ale 6-12 měsíců je poměrně krátká doba a ve chvíli kdy se něco stane, sjede to dolů a ty už budeš ty peníze potřebovat, můžeš tam slušně vykrvácet (+ 15% daň). Případně najít nějakou akcii před roční divi a tam to poslat a nemusí to být nic divokého (KB?) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

3 hours ago, Andrew said:

Přátelé, nějakou shodou okolností budu mít k dispozici poměrně větší sumu z prodeje bytu, na cca 6-12 měsíců, než je dám do nového bydlení.

Poradí někdo, co s nimi? Dát jen tak na účet, akcie, nebo třeba 1/10 dát spekulativně do krypto? 

Pokud ti stačí pokrýt inflaci, tak protiiflační dluhopis republiky. Když stihneš emisi k 1.7., tak si to za rok můžeš nechat předčasně splatit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky za tip.

Ten proti inflační dluhopis je paradni instrument. Vubec jsem neznal. Jak jsem pochopil, tak je to inflace + marze 0,5%, coz mi prijde lepsi nez nejiste (a nadhodnocene akcie nebo byty). Tz mam jistotu, ze hodnota penez mi zustane a jeste mam pul procenta navic na pivo. Je tam nejake relevantni riziko/minus? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U těch novějších emisí už 0.5% navíc myslím není, protože se zrušila daň z výnosů z toho dluhopisu. Těch 0.5 % tam bylo právě proto, aby to +- pokrylo tu daň a měl jsi čistou inflaci. Pročítal jsem emisní podmínky a žádná rizika jsem tam nenašel, mají i dobrá hodnocení od ratingových agentur (ikdyž po hypoteční krizi je beru spíš s rezervou). Zatím jsem o předčasné splacení nežádal, tak praktickou zkušenost mám jen s nákupem, je třeba zajít do ČSOB nebo do Spořky a založit si tam ten speciální účet, pak to vše ovládáš přes svůj majetkový účet přes internet a funguje to ok.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak je to tak, jak jsem si myslel. Spořící účty bohužel nejsou o pár desetin, ale o jednotky procent, žádná banka ti nedá na spořícím víc, než nula nula nic. A inflace v rozmezí 1-2 % po schváleném kvantitativním uvolňování pár dnů zpět je až moc optimistická :(

Upraveno uživatelem exell
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Také si myslím, že zlato (pokud se nebavíme o nějaké on-line platformě) asi není ideální, protože co na něm teoreticky vydělám, dám překupníkovi za výkup. Zatím, jak to tak různě čtu, to vypadá na odložení na spořák (kde se to bude jen povalovat) a třeba nějakou drobnou spekulaci s BTC.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 2. 5. 2021 v 18:27, pepro napsal:

máš nějakou odpověď , nebo zkušenosti s PF&I (pfinvesticni.cz)? . Dotazoval jsi v letos v únoru . 

Ahoj, @pepro, promiň za prodlevu v reakci, tohle mi nějak proklouzlo. Nakonec jsem od toho dal ruce pryč. Dle veřejně dostupných informací jsem rozlouskal jejich strukturu kamsi do německa a tam už jsem o dalším vlastníkovi nenašel zhola nic. Přes hromady firem, který podle mě nevykazují vůbec nic to mělo hodně zamotanou strukturu. S tím, že navíc zatím nemají žádnou historii, vše založeno cca rok, max dva zpět, tak mi to nepřišlo úměrné riziku :) Navíc s tím, že konečný přijemce ani není v ČR.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...