Přejít na obsah

Chilli


Doporučené příspěvky

Njn já musim sednout na kolo a dojet natrhat si /nebo poslat někoho do sklepa pro vlastní omajdu/. Ale až mi dorzaje Naga Viper, to bude masakr. U toho čestvého chilli jde zejména o nezaměnitelnou vůni jednotlivých druhů a chuť /než to exploduje/. Kupovaný omajdy jsou jen o chemii /ať si tam píší co chtějí/. To je nehaním, ale je to tak, konzervanty, dodávaj i kapsaicin .....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem Ti Gandalfe vděčný, jak sviňa. Jednak za obrovskou inspiraci a taky za semínka, co si mi poslal. Od února se snažím vypěstovat na balkóně svoje (Tvoje) první chilli a vypadá to, že to výjde. :-) Pečuju o to, pozoruju a těším se na sklizeň. Akorát jsem přišel o část úrody, vítr mi shodil z parapetu dvě rostliny a zlomily se, část šla do kopru. V únoru začnu zase, teď už budu poučený. Ještě jednou díkas a velká poklona, pane.

Upraveno uživatelem marosh
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na první fotce je Sibiřské domácí - neskutečně ostré.

Vietnamské /stejně tak Thai red/ mají delší plody, není tak ostré. Tohle mám jen jako zajímavost - sice silně plodí, ale kdo by se s tím obíral?

Upraveno uživatelem gandalf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud je to na 100% ode mne, tak to první je asi Bolivian Bonsai /z tý tmavě fialový to uzraje do červena/, ale taky to může být Naga PC1 /ty jsou delší/ druhý Habanero Red. Ta Naga PC1 je velká kytka. Ale bylo to popsaný. Až ochutnáš, tak uvidíš :-) Ty Haba jsou jasný!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak sem zjistil, že mě asi nejvíc baví Jalapeňa.. Mám asi 8 druhů papriček, ale tyhle jediný mi vyloženě chutnaj. Asi je to i tím, že jsou oproti ostatním výrazně "masitější". Existujou ještě nějaký podobný druhy? Abych měl plán na příští rok :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, Jala jsou klasika a v našich podmínkách rostou i na záhoně. Jen ten vzhled někomu vadí /často se dělají na plodech prasky a jsou tedy hrubší, ale to je u nich snad norma/. Podobně masité mně napadají papričky Aji, je jich taky spousta druhů, nejsou tak ostré, sladké ..... ale i těch Jala můžeš pěstovat taky několik druhů - potom plnit třeba čedarem a smažit v trojobalu, sušit, udit, nakládat ........  Většinou se sklízejí v t.zv. technické zralosti, tady zelené, na semena si musíš počkat na botanickou zralost. Červené mají více cukrů, vůně i chuti. Nebo mně napdá třeba chilli Sveet Banana, taky silně plodí, je křupavá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když budeš mít řádně vyhnojený záhon a budeš i přihnojovat /bez toho to nejde/, tak to poroste jako ve skleníku. Tam bych dal náročnější druhy - třeba nějaký to Aji. Ono to popraská v nějakým stadiu zrání, velkopěstitelé to sklidí těsně před tím /potom by to těžko prodali/.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnešní stav - vypadá to slibně :-) Kromě toho, co jsem fotil, tam je Naga Viper, několik druhú 7POT .... /zatím je to zelené/.

Sibiřské domácí - to se nedá pozřít

post-277-0-04988900-1440695080_thumb.jpg

Slušně má nasazeno i moje obří Haba

post-277-0-05718500-1440695143_thumb.jpg

post-277-0-16528200-1440695196_thumb.jpg

post-277-0-32281800-1440695211_thumb.jpg

attachment=515584:012.JPG]

post-277-0-97367000-1440695291_thumb.jpg

Jamajské žluté

post-277-0-78706700-1440695317_thumb.jpg

Naga Jolokia žlutá

post-277-0-05006000-1440695349_thumb.jpg

7POT žlutý

post-277-0-04185100-1440695390_thumb.jpg

Biskupská koruna

post-277-0-02323700-1440695467_thumb.jpg

edit.: jedna fotka navíc

post-277-0-89156100-1440695266_thumb.jpg

post-277-0-52433900-1440695283_thumb.jpg

Upraveno uživatelem gandalf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak něco málo sklizeno. Včera jeden junior ochutnal kousek z té malé papričky, co je na fotce úplně dole - okamžitě pot, slzy a následoval třes celého těla, docela ostrá reakce. Papriky jsem jen rozházel na talíř kvůli fotce a aniž bych je krájel či cokoliv, mravenčí mi v prstech. 

Gandalfe, jsi schopen identifikovat, co je co? Měl bych mít od tebe 7Pot Rust, mám tam nějaká habanera, myslím, že tam byla i rostlina jolokie, ale nějak se mi to asi pomíchalo :)

post-10917-0-20321600-1440952409_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Kamil

Včera jeden junior ochutnal kousek z té malé papričky, co je na fotce úplně dole -

 

Tu mi dal minule sníst gandalf u něj na náměstí. Na takovýho prcka docela ostrá. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejprve odpovím Kamilovi - tys dostal na ochutnání silnější verzi - Sibiřské domácí :-).

 

K obrázku - ty podlouhlý nahoře je křížení mezi Habanero a Jamajské červené, možná Jolokia. Uprostřed /ty bachratý/ jsou Jamajské červené, Ostatní Habanero Red. Ta menší se správně nemá nechávat dozrát, je to z prvních květů, kdy je rostlina ještě slabá. Zpravidla tito mrzáčci bývají bez semínek. Rusty tam nevidim, já je mám ještě zelený.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...