Přejít na obsah

Multifunkční kleště


African

Doporučené příspěvky

Dovolím si opět menší výlet do historie - víte, že první multitool od Leathermanu s vnitřními nástroji a 4 vnějšími, které jdou otevřít jednou rukou, je Wave? Ne ten současný, ale jeho stejnojmenný předchůdce, kterému se říká Wave Old a vyráběl se v letech 1998-2004. Byl to první pokus o zcela novou konstrukci a evidentně trefa do černého, protože když ho v roce 2004 střídal jeho všeobecně známý a dodnes vyráběný jmenovec, současně s ním se objevily i první modely Charge, třeba Ti. A o rok později Surge a o další rok Charge TTi a další. Tahle konstrukce se prostě chytla a stále patří k vyhledávaným, koneckonců nový Wave je ve výrobě už 13 let a je historicky nejúspěšnějším modelem Leathermanu.

 

Původní Wave mi ve sbírce chyběl, což mne štvalo, protože zakladatele onehand konstrukcí jsem mít musel. Ale čekal jsem na nějaký vyvoněný kousek a ten se konečně objevil, i s pouzdrem, vyráběným speciálně pro tento model, který byl ve své době tak trochu exkluzivní. Můj Wave je z června 2000, ve stavu téměř nového kusu a ve výborné kondici je i kožené pouzdro. Přidávám pár fotek starého i nového Wave, rozdíly jsou velké, tehdy ještě nebyl bitholder a tak bylo víc šroubováků, zubatá čepel nebyla na hřbetu odlišena od hladké vroubkováním, chyběla stupnice pravítka nebo pojistka vnitřních nástrojů. Nový Wave je také o 22 gramů těžší a od pohledu masivnější, což je dáno šířkou - délka a tloušťka jsou stejné jako u starého modelu. Jak je vidět, Wave udělal velký pokrok, nicméně starý Wave zdaleka není odepsaná záležitost a znám pár lidí, kterým stále dobře slouží. Tak nezapomeňte, že máte zakladatele nejúspěšnější leathermaní konstrukce...:-).

post-3283-0-90408600-1511433911_thumb.jpg

post-3283-0-60493100-1511433918_thumb.jpg

post-3283-0-10722900-1511433926_thumb.jpg

post-3283-0-09687900-1511433933_thumb.jpg

post-3283-0-43103600-1511433938_thumb.jpg

post-3283-0-93298400-1511433946_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... je Wave? Ne ten současný, ale jeho stejnojmenný předchůdce, kterému se říká Wave Old a vyráběl se v letech 1998-2004.

Zábavné, že ho spomínaš... Akurát som rozmýšľal, kde by som tento starý Wave bez bitov zohnal. Jeden mám, a som s ním veľmi spokojný, ale potrebujem mať druhý hodený v robote v šuflíku. Nevieš o nejakom? Pokojne použitom, ale v dobrom stave.

 

Inak to kožené puzdro mám niekde hodené tiež, pokiaľ si pamätám, je nedotknuté. V živote som ho nepoužil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

African - ok, jsem zvědavý na Tvé dojmy, on má své přednosti Victorinox i Juice, vždycky je to směs vlastností a misky vah mohou být dost vyrovnané. Radit bych si nedovolil, jen píšu svůj subjektivní názor...:-).

 

wawrik - nevím, ale mohu se zeptat člověka, co mi v Americe sehnal ten můj. Je ale otázka, co cena. Ten můj je v luxusním stavu a kdybych ho nechtěl do sbírky, koupil bych asi za stejnou cenu ten novější. Zkus dát třeba tady nebo na knife.cz či jinde inzerát, ono jich je mezi lidmi docela dost. Někdy před rokem mi kamarád říkal, že je to vzácnost. Ale pak mi ho jiný kamarád ukázal a vzápětí další dva, takže jich zase tak málo nebude...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Harwey - jak je to velké? Multitool Gerber v edici BG byl vlastně někdy před 4 roky mým prvním multitoolem asi po 7 letech, kdy mi ukradli Leatherman Super Tool a od té doby jsem nosil jen nože Victorinox. Byly vybavené, včetně kleští (spíš kleštiček), ale postupně mi chyběly opravdové kleště, tak jsem si koupil ten Gerber. Ale byl jsem zklamán, protože všechny nástroje byly fakt malinké a ten křížák moc nekřížákoval, i když jinak se mi Gerber líbil. A protože ležel víc v šuplíku než v kapse, nakonec jsem ho předloni vyměnil za Leatherman Surge. Tím nechci vůbec říct, že je Gerber špatný, já si jen uvědomil, že potřebuju opravdové nářadí. Ale tenhle model jsem asi ještě neviděl, je to fakt malé i na klíče?  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ivan:

no vyzera to takto

rozmery 63x27x12mm

je to subtilne, ale na vahu dost tazke, je citit ze v ruke nieco mas.

pravdu mas, tie srobovaky, to je len tak na nejake dotiahnutie par srobov, na klasicku robotu to nebude, uvidime.

 

a teraz pozeram, ze samotny otvarak na flase uz mozem zlozit:)

post-53810-0-82047800-1511522757_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja som mal od gerberu niečo podobné a kliešte sa mi zlomili pri ohýbaní trošku tvrdšieho drôtu, tak mi vrátili peniaze. Inak nožík bol celkom dobrý, ale maličký, nožnice tiež slušne strihali.

http://www.gerbergear.com/Multi-Tools/Butterfly-Opening/Dime-Black_30-000469

Upraveno uživatelem milan79
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řeším koupi Leathermanu a  jako poměr cena výkon a slušná výbava jsem vybral pro sebe Rebar. Při osahání na prodejně mě ale nemile překvapily vůle nástrojů při zajištění (pružení). Je to dáno typem pojistky, nemá to vliv na funkci, nicméně tak nějak bych to pocitově prostě nepřekousl. Podobnou zkušenost  jsem měl kdysi s mezi lidmi oblíbeným nožem  Kabarem Dozierem. Musel jsem ho vrátit.  Takže přidám něco korun a skočím do Wave. Vnímáte to někdo podobně? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vladar91 - ta samolepka z pouzdra "Made in China" na multitoolu má něco vypovídat? Je fakt, že pouzdra šije Leatherman v Číně a přestože nejsou špatná a vydrží i nějaký ten rok, za skutečně kvalitní a prémiová je nepovažuji, doby kvalitních pouzder "Made in USA", která znáte ze starých Super Toolů nebo prvního Wave, jsou pryč. Ale je fakt, že jedno nylonové mám s vyjímkou pár dnů už rok a půl na opasku a stále drží...

 

Beladona - kouknu se doma na Rebar, nevím teď, jaké vůle myslíš, já si je neuvědomuji. Ale i tak, osobně používám Rebar jen při cestách do zemí, kde ho mohu mít na opasku legálně, Wave používám mnohem častěji. Rebar je krásná klasika, líbí se mi masiv křížového šroubováku, na který jde nasadit držák bitů (i když tam nedrží nijak extra a občas se blbě sundává), líbí se mi jednoduchý design čepele nože a jeho čistý nehetník, výměnné čelisti štípaček... Rebar má minimum dílů a tudíž spolehlivou konstrukci a také příjemnou ergonomii úchopu při práci. Na druhou stranu, čepel otevřeného nože je mezi půlkami pouzdra a hůř se s tím krájí něco naplocho. Chybí nůžky a nic nelze otevřít jednou rukou, naopak, jsou to 3 úkony (mimo kleští). V tomto je Wave dle mého názoru dál, nehledě k bezvadnému držáku plochých bitů, do kterého lze upravit i držák běžných, 1/4" bitů. Wave chybí pouze výměnné čelisti štípaček (věřím, že budou u další generace, protože kleště z Rebaru po drobné úpravě pasují i do Wave) a nůžky jsou opravdu malinké (ale lepší než žádné)... Wave není nadarmo historicky nejúspěšnějším modelem Leathermanu...  

post-3283-0-84062900-1511959133_thumb.jpg

post-3283-0-53458800-1511959147_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vladar91 - ta samolepka z pouzdra "Made in China" na multitoolu má něco vypovídat? Je fakt, že pouzdra šije Leatherman v Číně a přestože nejsou špatná a vydrží i nějaký ten rok, za skutečně kvalitní a prémiová je nepovažuji, doby kvalitních pouzder "Made in USA", která znáte ze starých Super Toolů nebo prvního Wave, jsou pryč. Ale je fakt, že jedno nylonové mám s vyjímkou pár dnů už rok a půl na opasku a stále drží...

 

Beladona - kouknu se doma na Rebar, nevím teď, jaké vůle myslíš, já si je neuvědomuji. Ale i tak, osobně používám Rebar jen při cestách do zemí, kde ho mohu mít na opasku legálně, Wave používám mnohem častěji. Rebar je krásná klasika, líbí se mi masiv křížového šroubováku, na který jde nasadit držák bitů (i když tam nedrží nijak extra a občas se blbě sundává), líbí se mi jednoduchý design čepele nože a jeho čistý nehetník, výměnné čelisti štípaček... Rebar má minimum dílů a tudíž spolehlivou konstrukci a také příjemnou ergonomii úchopu při práci. Na druhou stranu, čepel otevřeného nože je mezi půlkami pouzdra a hůř se s tím krájí něco naplocho. Chybí nůžky a nic nelze otevřít jednou rukou, naopak, jsou to 3 úkony (mimo kleští). V tomto je Wave dle mého názoru dál, nehledě k bezvadnému držáku plochých bitů, do kterého lze upravit i držák běžných, 1/4" bitů. Wave chybí pouze výměnné čelisti štípaček (věřím, že budou u další generace, protože kleště z Rebaru po drobné úpravě pasují i do Wave) a nůžky jsou opravdu malinké (ale lepší než žádné)... Wave není nadarmo historicky nejúspěšnějším modelem Leathermanu...  

Díky Ivane za info, vnímám to stejně. Co se týče vůle, je to spíše pružení danné typem pojistky (vyzkoušeno na více kusech), pro mě ale poměrně nekousatelné. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Beladona - dnes ráno jsem to zkoušel a máš pravdu - JSOU TAM! Ne tedy vůle ale jak píšeš, když trochu zaberu, nástroje se hýbou a je to fakt dáno konstrukcí pojistky. Rebar používám málo a tak jsem na to dřív nepřišel, na funkci to nemá vliv, ale uznávám, někomu to může vadit.

 

Vladar91 - v Číně se šijí POUZE textilní a kožená pouzdra a tyhle nálepky jsou uvnitř. Moc tam ale nedrží a tak tahle nejspíš "přeskočila" na multitool. Což je blbost, protože pokud vím, žádná součástka Leathermanu se v Číně nevyrábí. Některé komponenty některých modelů (snad čelisti některých kombinaček apod.) se prý vyrábí v Mexiku, ale hlavní část výroby se prý odehrává stále v USA.

Upraveno uživatelem Ivan Lelák
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Odlitky kleští do Oregonu dodává Mexičan, další díly (v rozhovoru Leatherman zmiňoval konkrétně pilníky) jsou "overseas" - což si překládám jako marketingový eufemismus pro Čínu. A tipuju že na výbrusy nožů si najímá Nigerijce nebo jiné křováky, jinak si to provedení vysvětlit neumím. I tak je to ale lepší než třeba aktuální SOG s Gerberem - ti už "outsourcovali" i vývoj a na nových modelech a dílech je to bohužel znát na první pohled...  -_-

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky, Radku. Přiznám se, že výbrus nestuduji, neberu Leatherman jako umělecké dílo, sběratelské kousky nožířských manufaktur, ani jako krásné drahé sériové kudly jako ZT a další, které jejich majitelé nosí, ale používají minimálně, protože je jim to líto (asi by bylo i mně:-)). Ale máš pravdu, jakási "syrovost" je u čepelí Leathermanů celkem běžná, nechává mne ovšem klidným, nechci to srovnávat se skvostem, na kterém je půlka materiálu, žádné klouby ani další mechanismy a cena je 3x vyšší. Pro mne je to multitool na běžnou denní práci, často i hrubší. Na čepeli mne zajímá, jak je ostrá, jak se s ní dají dělat běžné práce a tak trochu úchyl jsem jen na špičku. A zatím v tom patří Leatherman k tomu lepšímu, co jsem mohl odzkoušet, pouze jeden Charge TTi má tragickou špičku, ale ten jsem kupoval z druhé ruky. Ale rozptyl je určitě i u nových kusů. Nedávno jsem dělal malý pokus - v práci jsem pověsil ke stropu na výšku kus silnějšího igelitu, asi 30x70 cm, ve kterém chodí zabaleno některé zboží. K volně visící fólii jsem asi 15 cm odshora pomaloučku přiblížil špičku čepele, myslím, že to byl Wave. Když jsem zaznamenal pohyb fólie, jak se špička opřela, odtlačil jsem ji ještě o pár milimetrů a po-ma-lu táhl čepel dolů, k volně visícímu konci. Necítil jsem odpor, špička jako by jen klouzala po povrchu fólie. Když jsem dojel dolů, zjistil jsem, že fólie je po celé té délce čistě rozřízlá. Wave přitom nebyl čerstvě nabroušený a špička byla taky "sériová". Nedávno jsem se řízl do prstu, ale vůbec jsem si toho nevšiml, myslel jsem, že jsem si bříško prstu čepelí jen tak letmo "pohladil". Za chvíli jsem chtěl něco vzít do ruky a prst mne zabolel. Kouknul jsem se, uviděl tenkou čárku a když jsem zatlačil, teprve pak se rána rozevřela. Nebylo to hluboké, pár mm, ale řez byl tak tenký a čistý, že se za ním rána ihned zavřela a vůbec to nekrvácelo.

Upraveno uživatelem Ivan Lelák
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před pár dny mi dorazila další várka adaptérů na běžné 1/4" bity, vlastně jsem je tady zapomněl nabídnout, tak kdyby někdo chtěl, napište mi. A protože každý před odesláním zkouším, vytáhl jsem z kapsy Skeletool CX. Ten jsem ještě s adaptérem nepoužíval, vždy jen s originálními plochými bity. A zjistil jsem, že s adaptérem ve Skeletoolu se pracuje lépe než v některých jiných multitoolech. Rukojeť otevřenou o 90° k vyvinutí větší síly lze použít i u jiných, ale když se rukojeti zavřou, tělo adaptéru se opře mezi plechy karabiny a najednou je to celé velmi tuhé a bez sebemenších vůlí... 

post-3283-0-22359500-1512048783_thumb.jpg

post-3283-0-63643800-1512048814_thumb.jpg

post-3283-0-70902800-1512048839_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...