Přejít na obsah

Poraďte jakou trekovou obuv ?


Doporučené příspěvky

Jsem s tím jednu dobu experimentoval, protože těch způsobů je jak píšete dost, ale nakonec prostě klasika od spodu nahoru se zajišťovacím uzlem a čauvec.... Spíš dnes kladu důraz na dobré tejpování při delších úsecích a kvalitních pobočkách. Kdo chce experimentovat, tady pár tipů od Hangwagu.

https://stories.hanwag.com/en/how-to-tie-hiking-boots/

 

 

 

Upraveno uživatelem African
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 35 minutami, Koumes napsal:

Hned jsem dal péči i zimním Aljaškám, jedou už min. osmou, nebo devátou zimu, myslím

 

Jsem prvně zjistil, že dávají G-loft i do bot, doteď jsem měl za to že jenom do oblečení...to je asi parádně teplá bota, nosíš do velkých mrazů nebo i běžných teplot kolem nuly?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za reakce na ten Limmer. Tak ten pro svoje potřeby asi pořizovat hnedka nebudu. Jako sem v tom docela laik, ale na polobotky typu Loake, Meermin, Barker co mám, tak používám právě vosk (konkrétně mám teď tenhle bezbarvý Cirage de Luxe.

Ten paznehtový olej slyším poprvé, to vypadá zajímavě. A test taky dobrej. @phweb - chápu správně, u té čtvrté varianty, že naneseš olej jakožto výživu a následně tuk jakožto zvýšení voděodpudivosti? A ty těmahle přípravkama ošetřuješ i boty?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 20 minutami, Happy88 napsal:

Ten paznehtový olej slyším poprvé, to vypadá zajímavě. A test taky dobrej. @phweb - chápu správně, u té čtvrté varianty, že naneseš olej jakožto výživu a následně tuk jakožto zvýšení voděodpudivosti? A ty těmahle přípravkama ošetřuješ i boty?

V podstate by se mela kuze naolejovat, aby neztvrdla a nepraskala a ten tuk, ktery obsahuje i vosk jako vrchni vodeodolnou vrstvu. Z nejakeho duvodu to funguje dobre dohromady. A ja jsem hovado, takze na boty si nepatlu vetsinou vubec nic. Tuhle kombinaci mam treba na remenu k hodinkam a na naramku. A obcas to davam na veci pro zakazniky, kdyz maji byt vodeodolnejsi (brasny, pouzdra na noze, atd.).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, Koumes napsal:

Jsou teplé, nosím je denně od prosince do března jako pracovní, pak zase lehčí Lhasy. Někdy je v nich až moc horko, ale víc tepla je lepší než klepat kosu. Jsou fajn

Do mrazů vypadají opravdu dobře 👍 Já mám G-Loft myslím že v hadrech od lišky a hřejivé to opravdu je...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 50 minutami, Koumes napsal:

Za mě jsou super, můžu je doporučit. A k tomu mám zimní kalhoty od lišky, a pohoda. Jen liščí zimní bundu zatím nemám, nosím nějakou od Milletu. 

Tak tu si ani nekupuj, protože stojí za prd 😆 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co se týče nanášení olejů na kožené boty s membránou, tak jsem četl pár diskuzí o tom, že olej má až moc dobrou schopnost pronikat hluboko do kůže a může zničit membránu, tak pozor na to. 

Ještě dotaz na Meindl: Máte někdo zdejší srovnání šířky boty u modelů Island a Jersey? Mají stejné kopyto nebo jsou ty Jersey užší/širší?

Upraveno uživatelem moco
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 21. 12. 2022 v 6:13, moco napsal:

Co se týče nanášení olejů na kožené boty s membránou, tak jsem četl pár diskuzí o tom, že olej má až moc dobrou schopnost pronikat hluboko do kůže a může zničit membránu, tak pozor na to. 

Ještě dotaz na Meindl: Máte někdo zdejší srovnání šířky boty u modelů Island a Jersey? Mají stejné kopyto nebo jsou ty Jersey užší/širší?

Třeba se pletu, ale nezacpe to spíš vosk ? Jen, možná blbá úvaha, nebo jsem to někde četl... I když třeba ten Sno-seal, jak jsi na něj hudral, mě docela přijde v pohodě. I když u něj taky píšou, že na goráč dobrý. Spíš membrána nevydrží navždy a pak je to stejně šumák... ale to je v kruhu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ten sno-seal, co mám načteno a i jedny Hanwag boty jsem tak zničil (prasklá kůže), ucpe póry kůže tak, že je navenek krásně vláčná a uživateli se zdá, že je hezky ošetřená, ale v hlubších vrstvách kůže schne a jednoho dne praskne. Toto jsem zažil po pár měsících používání a nanášení na Hanwag Alaska - nutno podotknout, že jsem nevědomky (neměl jsem tehdy ještě nastudováno) ano-seal nanášel skoro při každé údržbě - to byla chyba, kterou jsem zaplatil v podobě prasklé kůže. 

Ten proces, co se s kůží děje při používání je dobře popsaný někde na outdoorforu.cz, zkusím tu konverzaci pohledat. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 31 minutami, DavidLC napsal:

Třeba se pletu, ale nezacpe to spíš vosk ? Jen, možná blbá úvaha, nebo jsem to někde četl... I když třeba ten Sno-seal, jak jsi na něj hudral, mě docela přijde v pohodě. I když u něj taky píšou, že na goráč dobrý. Spíš membrána nevydrží navždy a pak je to stejně šumák... ale to je v kruhu...

Vosk membránu nezacpe, pokud ho nebudeš aplikovat za tepla, resp. ty boty po aplikace nenecháš vypéct v troubě nebo vosk nezapravíš dovnitř fénem.  Na membránovky bych dával vosk jen za studena a zlehka, jen pro výživu suché kůže. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, moco napsal:

Vosk membránu nezacpe, pokud ho nebudeš aplikovat za tepla, resp. ty boty po aplikace nenecháš vypéct v troubě nebo vosk nezapravíš dovnitř fénem.  Na membránovky bych dával vosk jen za studena a zlehka, jen pro výživu suché kůže. 

Vosk samotny kuzi rozhodne nevyzivuje, v podstate jen zalepi vrchni vrstu, takze se tam chvilkove nedostane voda. Kombinace vosku (nebo jine tekutiny) a tepla se pouziva treba na tvrzeni pouzder na noze, na brneni, atd. Na boty je naprosto nevhodne, stejne jakekoliv rychle suseni (cim rychleji kuze uschne, tim vice vytvrdne). Tvrda kuze rovna se krehka kuze, proto v ohybu praskne. Na vyzivu do hloubky vzdy nejaky nevysychavy olej a na vrchni vrstvu potom balzam (emulzi) ktery je kombinaci oleju a vosku. Krome toho cisty vceli vosk na kuzi neni dobry vseobecne, protoze casem oxiduje a vytvori nevzhlednou sedobilou vrstvu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@DavidLC Sno-seal je super, když chceš botu "zavřít" a separovat od okolního mokra (primární využití bych viděl u zimních bot). Hodně lidí tvrdí, že z bot udělá gumáky. Do auta bych to nedával vůbec, na to bych třeba dal ten výše zmiňovaný paznehtový olej. 

Co jsem za pár let pročetl články a diskuze, tak mohu udělat svůj závěr ohledně impregnace bot takto:

Boty s GTX membránou

- když jsou nové (ne dva roky ležáky ve skladu), tak by člověk měl už na omak a po čuchu poznat, že už jsou ošetřené z výroby -jsou na omak jakoby mastné, tzn. že výživu (kondicionér) nepotřebují a stačí na ně čistá impregnace ve spreji – já doporučuji Cherry Blosoom – na nové boty použít celý obsah spreje po vrstvách, mezi každou vrstvou počkat 10 min. 

- jakmile začne kůže na bodech po čase vysychat, tak bych jim dal nějakou výživu (dle mě stačí 2-3x za rok, dle míry používání) – já doporučuji lehký film za studena kondicionérem Limmer, ten nechat samovolně den dva vsáknout do kůže a pak boty stříknout Cherry Blosoom. 

- boty před impregnací nebo nanesením kondicionéru umýt (mýdlo s jelenem pomůže odstranit starý vosk) a nanášet na suchou botu. 

Budu rád, když se k tomu vyjádří povolanější lidé, těch názorů je mnoho, každý má své oblíbené přípravky a impregnace a péče o boty je, vlivem použití nekvalitních kůží, velká alchymie, až má člověk chuť radši koupit syntetiku. Kdysi to nikdo neřešil, namazalo se to indulonou, Popradky se namazaly sádlem a zapekly se v troubě.  

Upraveno uživatelem moco
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 49 minutami, DavidLC napsal:

Hmmm, já to (sno-seal) teda fénoval, nebo nechal vyhřát na sluníčku... Boty pravda bez membrány. Dělám to jednou za rok, zatím dobrý... tak uvidím.

Chtěl jsem to dát v létě i na kůži do auta, trochu jsi mě rozhodil 🙄

Na kuzi do auta bych doporucoval vzdycky jen specialni pripravky na kuzi do auta. Je to totiz specialne zpracovana kuze, primo pro pouziti v autech. Hlavne proto, ze musi odolavat extremnim teplotam (v rozmezi treba -40° - 80°C), stejne jako pripravky na ni. A rozhodne si nechces v lete sednout do rozpaleneho vosku...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 48 minutami, phweb napsal:

Na kuzi do auta bych doporucoval vzdycky jen specialni pripravky na kuzi do auta. Je to totiz specialne zpracovana kuze, primo pro pouziti v autech. Hlavne proto, ze musi odolavat extremnim teplotam (v rozmezi treba -40° - 80°C), stejne jako pripravky na ni. A rozhodne si nechces v lete sednout do rozpaleneho vosku...

O.K. chápu, budu se držet něčeho od Sonaxu, a pod. Ono to docela funguje, jen jsem chtěl "dopřát" něco lepšího 😀.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...