Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

Kávomilci milí, postoupil jsem z pákového "automatu" Delonghi do vod neprobádaných ... Lelit P41TEM s PID aka Anna ...a mám několik dotazů, určitě hloupých, na které jsem v online a ani v offline světě nenašel odpověďi ... mám spíš kamarády co kafe nee. Prosím o shovívavost

 

Chápu dobře, že pokud na mlýnku najdu hrubost mletí, která mi při následné extrakci z double misky udělá z 18g kávy oněch ideálních 35ml kávy za 25s nebo jak to má být ... tak při použití single misky musím najít jinou hrubost ... je to tak? Experimentálně mi to tak vychází, ptám se jen pro jistotu 

 

U původního kávovaru jsem sedlinu z filtru vždy po výrobě espressa normálně vyklep, bez problémů a téměř ihned po výrobě ... nyní musím počkat a nechat páku v přístroji delší dobu, jinak je sedlina vlhká a spíš než vyklepnout ji můžu vylít. Nevím jestli to je dobře, nechávat to tam.

 

Jak často čistit hlavu kávovaru? Přijde mi, že na ní zůstávají zbytky sedliny z předchozí přípravy, teda jako ne moc, ale trochu určitě ... před přípravou kávy hlavu propláchnu vodou, ale ... je to dostatečné, nebo to raději čistit zvlášť?

 

Díky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja na vystupu nemerim objem (ml), ale vahu. Cilim na 40 g napoje, s casem a mletim si hraju, ma vliv na chut. Do double misky davam vetsinou 17,5-18,3 g. Merim vstup na destinu gramu a hraju si i s tim. 0,2 g uz ma vliv na vysledny cas extrakce pri dosazeni 40 g. Single nedelam. Rano piju flat white, odpo double espresso.

 

Ja hlavu proplachuju pred i po. Sprchu pretru hardrikem po kazdem pouziti nez kavovar vypnu. Jeste mam takovy plastovy kartacek, tim cistim prostor okolo sprchy, kdyz je potreba.

 

Kdyz kafe vypiju, vyklepavam paku. Nejaka kava jde dobre, jina spatne. Ted delam, ze dokud je paka jeste v hlave, pustim pres ni par vterin jeste vodu, puk se znovu zavodni a pak jde vyklepnout krasne. Paku pak proplachnu horkou vodou z rychlovarne konvice a otru. Pri vypnutem kavovaru nechavam paku v hlave, ale na volno. Pry pak nevysychaji tesneni. Stejne tak ji nechavam volne v hlave, kdyz kavavar nahrivam

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,

 

ano, single miska se chova dost jinak a je potreba s tim pocitat. Nicmene menit pokazde mleti neni idealni. Lepsi je najit takove nastaveni, kdy si recept odladis na double misce a u single misky se na pozadovany vysledek dostanes upravou mnozstvi kavy. Lepsi jsou na to precizni misky (IMS, VST), kde je konzistence mezi miskami na vyssi urovni.

Mokry puk neni nutne na skodu. Muze (ale nemusi) znacit chybu v priprave. Ale neznepokojoval bych se tim.

Cisti jak je ti prijemne. Nic tim nezkazis. Kdyz udelas backflush (bez detergentu) kazdy den, nebo klidne pred/po kazde kave, bude to je dobre.

 

M.

 

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

hápu dobře, že pokud na mlýnku najdu hrubost mletí, která mi při následné extrakci z double misky udělá z 18g kávy oněch ideálních 35ml kávy za 25s nebo jak to má být ... tak při použití single misky musím najít jinou hrubost ... je to tak? Experimentálně mi to tak vychází, ptám se jen pro jistotu 
 
U původního kávovaru jsem sedlinu z filtru vždy po výrobě espressa normálně vyklep, bez problémů a téměř ihned po výrobě ... nyní musím počkat a nechat páku v přístroji delší dobu, jinak je sedlina vlhká a spíš než vyklepnout ji můžu vylít. Nevím jestli to je dobře, nechávat to tam.

máme doma lelit, myslím, že anita.

já žiju v domění, že je to tak, že single miska má 7g a má udělat 35ml za 35-30 vteřin a double má 14 (dávám 14,5) a udělá za 30s 70ml, tedy dvě espressa, není to tak?

 

jednomisku ale vůbec nepoužívám, dělám kávy jen v té double, přechod mezi miskama se nedá vychytat.

puk ze sedliny je ale vždycky pěkný, nikdy to není konzistence na vylití.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

 

 

 

 

Kluci díky ... vypadá to na spoustu testování a ladění. Předpokládám, že pokud kombinaci hrubost mletí, váhu a čas extrakce naladím na určitou kávu, tak když koupím jinou, můžu začít znovu.

 

A to jsem zatím ještě neřešil přípravu mléka  :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem za poslední rok zůstal s jedněma hodinkama, zato jsem postupně nakoupil Aeropress, Porlex, Fellow Prismo, Clever Dripper, V60, Wilfu Svart, Flair (pak ho tu prodal), ROK, Behmor Brazen Plus, mlýnek Comandante a utratil dost za kafe (spotřeba cca 1,5 kg měsíčně)...

 

Vyzkoušel jsem hromadu pražíren od nejlevnějších (a na filtr většinou nepitelných) po libovky z Kofia. Většinou jsem bral white bean z Coffeespotu..

 

A právě ta moje spotřeba mě pořád nahlodávala, přece jenom dávat měsíčně cca 12-15 stovek za něco, co jsem měl předtím v kolbence zadarmo, je drahej koníček. Tak jsem sháněl něco levnějšího s tím, že lahůdky budu pít jenom občas.

 

Dostal jsem doporučení na Mezzo (balírny Holešovice), že mají dvě světle pražené Arabiky. No, byl jsem trochu skeptický, protože jsem Mezzo zkoušel na začátku a na filtr se to nedalo pít. Ale tak co, jsem si řekl, že zkusím...

 

Zabrousil jsem do sekce Světle pražené Arabiky a zkusil 500g Costa Rica Sonora Honey. Nevím, jak to tam mají, ale při vyzvednutí je cena vždycky podstatně nižší než mají na eshopu. V tomhle případě to bylo 180 Kč.

 

Když jsem to rozbalil, nestačil jsem se divit, pěkně upražené, hezky to vonělo a V60ka z toho byla fakt dobrá, chuťově celkem typická pro Honey zpracování.

 

Teď s ní zkouším ladit mletí na ROK, který jsem včera koupil z druhé ruky. Zatím na mlýnku postupně klikám na jemnější stranu, ale už teď je výsledkem ucházející ovocné presíčko..

 

Takže kdyby někdo chtěl levnou alternativu pro kávu na filtr, případně moderní espresso, nebál bych se to doporučit..

 

Až to dojedu, tak zkusím i to druhý světlý kafe, ale musím říct, že už teď jsem dost mile překvapen, v Mezzu bych tohle nečekal. A už vůbec ne za tuhle cenu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

eskimaku diky, uklidnil jsi me - ja vcera malem nemohl usnout ze to celou dobu varim uplne blbe :)


jvecer - ja vetsinou trochus erizuju mlynek i i v prubehu spotrebovavani jednoho sacku. kupuju kilo kafe cca na 3 tydny a je drobny rozdil v nastaveni na zacatku a na konci sacku. a jina kava vetsinou znamena nastaveni. zatim doporucuju delat jen kafe v double misce - nakonec je to jen o tom ze si das doppio misto espressa - a to je dycky lepsi :)

 

osobne jsem se s parni tryskou podle me jeste uplne nenaucil (ucim se asi dva roky, cca jedno kafe denne), jako dycky usleham penu, ale malo kdy by z ni sel udelat latteart (mym obvyklym vytvorem je motiv, kteremu rikam atomovy hrib :D )

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To: Anela

osobne jsem se s parni tryskou podle me jeste uplne nenaucil (ucim se asi dva roky, cca jedno kafe denne), jako dycky usleham penu, ale malo kdy by z ni sel udelat latteart (mym obvyklym vytvorem je motiv, kteremu rikam atomovy hrib :D )

 

Mám Lelit pl41 a pěnu neudělám pořádnou taky, zkoušel jsem to snad 100x

Mě funguje dobře ruční šlehač na mléko a mikrovlnka. :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jj, to je uplne na hovno. Vola sa to Panarello alebo tak nejak. Ono ta vymena u mna nebola tak priamociara :lol2:, ale kedze Lelit ma aj typ Plus ktory ma uz serioznu trysku, mohlo by to ist bez problemov. A snad aj starsie Lelity mali normalnu trysku. Skus to otvorit a pozri na uchytenie, zmeraj dlzky tej trubicky a pojde to. Panarello je fakt naprd, s beznou tryskou to ide samo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Penu na malovani to samo od sebe nezvladne. Stara Gaggia Classic mela taky panarello, ale slo z nej sundat ten plastovej "rukavek" a uvnitr uz byla celkem normalne zakoncena tryska, se kterou se dalo obstojne slehat a udelat slusnou mikropenu. Treba to tady bude podobne...

 

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

a udělá to pěnu na malování?

"obyč" pěnu do kapučína to zvládá v poho. ale anita má trysku do špičky

Z vhodneho mlieka to urobi peknu mikropenu, co s tym cudom predtym neslo.

Ja som bohuzial postup co spomina RedAce nemohol pouzit, ked som odskrutkoval panarello tak ostala kratka trubicka bez konca.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...