Jump to content

Recommended Posts

Posted

Jen oprava stavajiciho (a chybneho) pohledu na vodotesnost.

 

Pokud je na hodinkach napsano u udaje o vodotesnosti 3, 5 nebo 10 ATM, tak to neznamena 30, 50 nebo 100 m hloubky, nybrz "jen" 20, 40 a 90m.

Nejak se zapomina na to, ze tlak vzduchu u hladiny je uz 1 ATM, takze v desetimetrove hloubce jsou to 2ATM a na 3 ATM se dostavame uz ve dvaceti.

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Kamil
Posted

Ono se to tu už mnohokrát probíralo, je to ještě trochu jinak (hlavně poslední věta na obr.):

Images are visible only to registered users. Please register or sign in to enable full experience.

Posted

O tom jsem nemluvil. Jde o to, ze na nekterych hodnikach je udaj o vodotesnosti uveden v atmosferach a nikoli v metrech a lide to spatne chapou tak, jak jsem napsal vyse.

Posted
Jen oprava stavajiciho (a chybneho) pohledu na vodotesnost.

 

Pokud je na hodinkach napsano u udaje o vodotesnosti 3, 5 nebo 10 ATM, tak to neznamena 30, 50 nebo 100 m hloubky, nybrz "jen" 20, 40 a 90m.

Nejak se zapomina na to, ze tlak vzduchu u hladiny je uz 1 ATM, takze v desetimetrove hloubce jsou to 2ATM a na 3 ATM se dostavame uz ve dvaceti.

 

No ale v hodinkách je přece taky tlak 1 ATM, takže u hladiny je to vlastně vyrovnané, takže jakoby nula.

Posted (edited)
Ono se to tu už mnohokrát probíralo, je to ještě trochu jinak (hlavně poslední věta na obr.):

 

Pekna tabulka, tady tu jsem jeste nevidel. :thumbsup_anim:

 

(myslim s temi obrazky, jinak tu vodotesnost samozrejme znam... :sleeping_03anim: )

Edited by Michael
Posted

Mě by spíš zajímalo, jakým zázrakem Prim testuje hodinky na přetlak/podtlak 5 ATM. Ten přetlak chápu, ale podtlak? To je nafoukne a vloží do vakua? Ale uvádí to u všech.

Posted
Mě by spíš zajímalo, jakým zázrakem Prim testuje hodinky na přetlak/podtlak 5 ATM. Ten přetlak chápu, ale podtlak? To je nafoukne a vloží do vakua? Ale uvádí to u všech.

 

Neni potreba je nafukovat, po vlozeni do vakua je v nich prave ten pretlak 1bar (100kPa)... Jinak prave zkousky tesnosti jsou zalozeny na vytvoreni rozdilnych tlaku vne/uvnitr hodinek (proto pretlak/podtlak) a mereni deformace sklicka (dynka) - pruhyb se meri mikrometrem, je-li nejaky, hodinky drzi, kdyz ne, tak nejsou vodotesne. Samozrejme se to tyka beznych typu hodinek a ne zazraku do Marianskeho prikopu s 5mm sklicky apod...

Posted
Ví někdo jak se měří a kontroluje vodotěsnost u hodinek s odolností 1000m a víc?

 

podla mna uplne rovnako ako u 50M len sa proste v tej meracej komore vyvynie vacsi tlak/podtlak.

Posted
Ví někdo jak se měří a kontroluje vodotěsnost u hodinek s odolností 1000m a víc?

 

No myslim, ze tam uz to neni o vodotesnosti, ale celkove odolnosti hodinek jako takovych. Tedy je treba doplnit nedestruktivne...

V 1000m je to tlak cca 16t na sklicko/dynko hodinek prumerne velikosti.

Posted
I tak je to na bezneho hodinare mimo jeho moznosti....

Myslím, že tlak 100 bar není nijak extrémní. Problém bude spíš odhadnout možnosti hodinek, aby to nebyla zkouška destrukční :)

Posted
Myslím, že tlak 100 bar není nijak extrémní. Problém bude spíš odhadnout možnosti hodinek, aby to nebyla zkouška destrukční :)

Uz jsem jedny w.r. 100 videl zniceny zkouskou asi tam mel vyrobce napsat pravdu :)

  • 6 months later...
Posted (edited)

Pánové (případně i dámy :thumbsup_anim: ), mám takový trochu hloupý dotaz.

Mám nějaké starší hodinky a nevím, jestli jsou vodotěsné, i když možná ano a chci je otestovat na vodotěsnost.

Tak se chci zeptat, jestli třeba nějak nevadí "nevodotěsným" hodinkám ten test vodotěsnosti nebo jestli jim to nemůže uškodit?

(A nemusí to být jen staré, ale tak celkově mě to zajímá.)

Myslím, že by jim to "vadit" nemělo, ale raději se zeptám.

 

Díky, Mike.

Edited by Mike.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...